fbpx
Plastik Cerrahi

Areola Küçültme Estetiği

Areola Nedir?

Meme ucunun çevresindeki açık pembe – koyu kahverengi arasında farklı renklerde ve yuvarlak veya oval şekillerde ve farklı büyüklüklerde olabilen pigmente kısma “areola” denir.  Meme ucu (nipple) ile birlikte bu bölge “Nipple areola kompleksi” olarak adlandırılır.

Memenin Kahverengi Kısmının (Areola) Büyük Olması

Areolanın çevre meme derisinden farklı renkte olmasının bebeğin meme ucunu daha kolay bulmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Areola derisi altındaki Montgomery bezleri hafif tümsekler şeklinde gözlenir ve salgısı ile meme ucu ve çevresinin nem ve kayganlığına katkıda bulunur. Yine bu bölgedeki kas lifleri emzirme sırasında kasılır ve meme ucunu daha belirgin hale getirerek emzirme işlemini kolaylaştırır.

Areola çapı sıcak soğuk, dokunma ve emzirme gibi uyaranlarla değişebildiği gibi adet dönemlerinde de yine boyutlarında küçük değişimler gözlenebilir.

Areolanın şekli, büyüklüğü ve rengi kalıtımsal olarak belirlenir. Bununla birlikte, areolanın bu özellikleri zaman içerisinde gebelik, emzirme, aşırı kilo alma ve verme, travma, yaşlanma ve meme sarkması, meme büyütme ameliyatı gibi nedenlerle değişebilmektedir. Genellikle areolalar tam yuvarlak olmadığı gibi tam simetrik de değildir.

Tubuler meme denilen deformitede de meme dokusu areolayı ileri doğru aşırı derecede iter ve genişletir.  Erkeklerde ise özellikle jinekomasti sorunu olan bireylerde meme ucu altındaki artmış hacme bağlı olarak areola boyutları da artar.

Jinekomasti tedavi edildiğinde areola boyutları da normale döner, özel bir areola küçültme ameliyatına genellikle (çok büyük jinekomasti olguları hariç) gerek kalmaz.

İdeal Areola ( Meme Ucu ) Boyutu Nedir?

Kadınlarda normal veya ideal kabul edilen areola çapı 35-48 mm arasında değişmektedir. Estetik olarak güzel olan bir memede 1:3:9 kuralından bahsedilebilir; meme ucu (nipple) taban çapı 1 birim olduğunda areola çapı 3 birim, meme taban çapı ise 9 birim olur.

2020 Yılında yapılan bir bilimsel çalışmada ameliyat edilmemiş ve güzel olarak kabul edilen 58 modelin karşıdan çekilmiş meme fotoğrafları incelenmiş ve ortalama meme ucu taban çapının areola çapına oranı 0,29 olarak bulunmuştur. (Kaynakça 1) Erkeklerde areola boyutu daha küçüktür (ortalama 28 mm). (Kaynakça 2)

Areola Küçültme Ameliyatı

Normalden daha geniş ve şekli deforme olmuş areolalar “areola küçültme ameliyatı” ile düzeltilebilir. Bu cerrahi işlem plastik cerrahi uzmanları tarafından tek başına lokal anestezi altında yapılabildiği gibi meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Fazla olan kısım simit şeklinde çıkartılır ve çevre meme derisi orta kısımda kalan areola derisine dikişler yardımı ile yaklaştırılır. Böylelikle memenin büyüklüğü ile daha orantılı bir areola elde edilir. Bu esnada, her iki areola arasında seviye farkı varsa o da giderilir.

Kimler Bu Ameliyatı Olmalı?

Areola küçültme ameliyatı zorunlu bir ameliyat değildir. Areola çapının memenin tüm hacmine oranla büyük olduğu ve bu durumdan psikolojik olarak rahatsız olanlar bu ameliyatı olabilirler.

Ameliyat Öncesi

Aspirin, yeşil çay veya gingo biloba gibi kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren tüketilmemelidir. Meme ucu ve memede aktif bir enfeksiyon veya başka bir hastalık olmamalıdır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat alanı bir pansumanla kapatılır. Dış dikişler ortalama 5 gün sonra alınır. Ameliyat izi 6 ay-2 yıl içerisinde son halini alır. Bu süre zarfında yara izi iyileşmesine katkısı olan bazı kremler kullanılır.

Ameliyatın Olası Risk ve Komplikasyonları

  • Enfeksiyon
  • Dikiş hattında yara açılması
  • Kötü yara iyileşmesi (hipertrofik skar, keloid)
  • Yara izinin genişlemesi

Evde Ameliyatsız Tedavi Yöntemi Var mıdır?

Yoktur.

Kaynakça:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352587819300440
  2. https://europepmc.org/article/med/8722981

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com