Bebeklerde Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak deformitesi, karşıdan bakıldığında kulak kepçesinin normalden daha fazla açılı ve görünür olması durumudur. Klasik kepçe kulak görünümü yanı sıra kulak kepçesinin farklı şekil bozuklukları da görülebilmekte ve farklı cerrahi tekniklerle tedavi edilmektedir.

Özellikle okul çağında arkadaşlar arasında alay konusu olabilen ve çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilen kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için, sanıldığının aksine, 18 yaşını beklemeye gerek yoktur. Doğum sonrası anneden geçen östrojen hormonlarının etkisi altında yumuşaklığını koruyan kulak kepçesi kıkırdağını doğum sonrası ilk 2 hafta içerisinde özel bandajlarla bir miktar düzeltmek olasıdır. Genel olarak, kulak kepçesi erişkin boyutlarının %85’ine 3 yaşında ulaşmaktadır. Bu nedenle, okul öncesi 4-6 yaş döneminde, özellikle ileri derecedeki kepçe kulak sorunlarının ameliyatla düzeltilmesi ve çocuğun okul ve sosyal hayata sorunsuz başlaması önerilmektedir.
bebeklerde-kepce-kulak-tedavisi

Bebek ve Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı ve Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı hastanın yaşına göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Kulak arkasından yapılan bir kesi ile girilerek kulak kıkırdağı şekillendirilir. Ortalama 1,5 saat süren bir operasyon olan kepçe kulak ameliyatı sonrasında hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasın ortalama 5 gün bandaj ve pansuman yapılır. Dikişler 7-10 gün içerisinde alınır. Özellikle geceleri kulak kepçesinin istemsiz bükülmelerini önlemek için bebeklerde kepçe kulak bandı kullanılması önerilir. Yaklaşık 1 ay sonra kulak kepçesi derisindeki ödem tamamen geçer.

Bebeklerde ve çocuklarda kepçe kulak tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

10 Temmuz 2016


Bebeklerde Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı
Puanlama:
13 Temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir