Burnun Anatomik Yapısı ve İşlevi

Burnun Dış Yapısı

Burnun dış yapısı incelendiğinde 4 temel kısım göze çarpar: burun kökü, burun sırtı, burun ucu, burun delikleri.

Burun Kökü – Çukur veya tümsek olabilir. Bu görünüm burun estetiği ile düzeltilebilir.
Burun Sırtı – Burun kemeri ve burun eğriliği en çok karşılaşılan problemlerdir. Hem estetik görünümü hem de solunum fonksiyonlarını etkileyen durumlar söz konusudur.
Burun Ucu – Burun ucu büyüklüğü, burun ucunun konumu (çok düşük ya da kalkık olabilir) ve dudak ile burun ucu arasındaki mesafe burun estetiği ile ideal hale getirilir.
Burun Delikleri – Burun deliği havanın buruna giriş noktasıdır. Burun kanatlarındaki kıkırdak doku havanın burun deliklerinden girişini kolaylaştırır. Burun estetiği sırasında daha kibar bir görünüm elde etmek için burun kanatlarından fazla kıkırdak çıkarılması solunum problemlerini beraberinde getirir.

burun dış anatomisi

Profilden bakıldığında burun kökü, burun sırtı ve burun ucunun aynı düzlemde olmadığı durumlarda burun kemerinden söz edilir.

Burnun İç Yapısı

Burnun dış görünümünü estetik açıdan değerlendirmek için iç yapısını ve fonksiyonlarını eksiksiz şekilde bilmek gerekir. İç kısımdaki kemik ve kıkırdak yapı, üzerindeki kaslar ve onları kaplayan yumuşak doku gibi anatomik parçalar dış görünümün üzerinde direkt etkilidir.

En altta kemik ve kıkırdak yapı bulunur. Burnun kemik yapısını incelerken burun kemiği dışında yanak ve alın kemiklerinin bir bölümünü de değerlendirmeye almak gerekir. Kıkırdak yapı üst yanal kıkırdak, alt yanal kıkırdak ve aksesuar kıkırdaklarından meydana gelir.

Solunum problemi yaşayan hastalarda en sık karşılaşılan durumlardan biri kemik ve kıkırdaktan oluşan septumdaki eğriliklerdir.

Burun iç anatomisi

Burun Boşluğu ve Sinüsler

Burun boşluğu tıp dilinde nazal kavite olarak isimlendirilir. Konkalar ile 3 bölüme ayrılır. Görevleri solunan havanın nemlendirilmesi ve toz parçacıklarından temizlenmesidir.

Burun boşluğu ve sinüsler

Septum deviasyonu (burun kemiği eğriliği) dışında, konka (burun eti) büyümesi ve sinüslerin buruna açılan ağızlarındaki daralmalar da solunum problemlerine yol açmaktadır.

Burnun Görevleri

  • Solunumun başladığı organdır. Mukus salgısı sayesinde solunan havayı nemlendirir, ısıtır ve temizler. Ağızdan nefes alınan durumlarda kuru, soğuk ve süzülmemiş hava akciğerlerimize ulaşır ve hastalıklara sebep olur.
  • Koku alma organımızdır. Tat alma duyumuzu da destekler.
  • Burun boşluğunun oluşturduğu rezonans dolayısıyla sesin oluşumu ve niteliği için önemlidir.

Burun estetiği öncesinde burnun iç ve dış yapısı plastik cerrah tarafında dikkatli şekilde analiz edilmelidir. Kullanılacak teknik ve yapılacak işlemler ameliyat öncesi yapılacak muayene de planlanmalıdır. Burnun yüz ölçülerine uygun doğal bir görünüme kavuşması ve solunum fonksiyonlarını sorunsuz yerine getirebilmesi için birden çok işlem yapılması gerekebilir. Bu işlemlerin tamamı aynı ameliyatta yani tek bir seansta yapılmalıdır.

Çünkü burnun dış görüntüsünü şekillendirirken iç kısmından alınan kıkırdak doku burun düşmesini önlemek ve burnun daha iyi nefes almasını sağlamak için destek amacıyla kullanılır.

Yorum Yaz :

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz