Burun Eti Konka Ameliyatı

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2020 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Sağlıklı bir burun yapısının her iki tarafında da bulunan et kısımlarına konka adı verilir. Bu kısımlarda doğrudan ya da dolaylı nedenlerle oluşan burun eti büyümesi, konka ameliyatı ile tedavi edilir. Burun ameliyatları arasında yer alan burun eti ameliyatı, estetik kaygılardan çok sağlık nedeniyle gerçekleştirilir.

Burun Eti Aldırma

Burun etinin normalden daha fazla büyümesi, hasta için bazı olumsuz durumlar oluşturmaktadır. Horlama, burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma uykuda terleme ve ağız kokusu gibi sonuçlar doğuran burun eti büyümesinin burun eti ameliyatı ile son bulunması amaçlanır.

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Burun Estetiği ile Birlikte Yapılabilir Mi?

Doğru olan yaklaşım burunla ilgili estetik ve fonksiyonel düzeltmelerin tek bir seansta (ameliyatta) yapılmasıdır. Dolayısıyla solunum problemlerine yol açan burun eti büyümesi ve burun eğriliği gibi problemlerin tedavisi ile varsa estetik düzeltmeler aynı ameliyatta yapılmalıdır. Konka ameliyatı öncesi yapılacak muayene sırasında cerrah tarafından planlama yapılmalı, tüm detaylar şeffaf ve sağlıklı bir iletişim kurularak hasta ile paylaşılmalıdır.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Burun eti ameliyatına ek olarak kıkırdak eğriliği ya da sinüzit müdahalesi olduğu takdirde bu süre biraz daha uzayabilir.

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Burun eti ameliyatı fiyatı doktor tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında belirlenir. Burun eti ameliyatı fiyatları farklı bir burun yapısına ve fazlalık olan burun eti miktarına göre  değişmektedir.
İstanbul burun eti ameliyatı muayenesi için yandaki formu doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Eti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlıklı bir burun ameliyatı sonrasında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Yaklaşık 1 hafta 10 gün civarında dinlenme gerektiren burun ameliyatı sonrasındaki iyileşmeyi etkileyen en önemli faktör burna ilave edilen silikon splintlerin sık sık temizlenmesi ve yenilenmesidir. Temizleme kısmının özel spreylerle ya da okyanus suyu gibi tuzlu sularla yapılması önerilir. Ayrıca ameliyat sonrasındaki ilk haftalarda hastanın burnunda kuruma ya da kabuklaşma olabilir. Bu durum son derece doğaldır ve doktor kontrolünde merhem sürülmesiyle tedavi edilir.
Hasta ameliyat sonrasında ortalama 3-4 haftalık süreçlerle doktoruna kontrole gitmelidir. Bu süreçte iyileşme durumu doktor tarafından incelenir ve müdahale edilir.

 

8 yorum

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir