Burun Kırığı Ameliyatı

Burun Kırığı Ameliyatı

Burun dışa doğru çıkık konumu dolayısıyla travma ve darbelere oldukça açıktır.

Birinci tip derece travmalarda hafif şekil bozuklukları olduğundan tedavi stebilizasyon (sabitleme) şeklindedir. Bu tip burun kırıklarında sabitleme işlemi çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Ameliyata gerek duyulmaz. Buradaki amaçlardan biri de burnu daha sonra gelebilecek travmalara karşı örneğin uyurken burnunu çarpma gibi korumaktır.

Kırık Burun Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

İkinci tip travmalarda ise ciddi şekil bozuklukları söz konusudur. Bu aşamada uygulanan cerrahi tedavi yani kırık burun ameliyatı, kırıkların tamamen ortaya konması, yerine oturtulması ve plak ve vida sistemleri kullanılarak sabitlenmesi aşamalarıdan meydana gelir. Bu ameliyat ile hem şekil bozuklukları hem de fonksiyonel bozukluklar birlikte giderilir. Bu nedenle ameliyatın estetik plastik cerrah tarafından yapılması önerilir.

Eğer burunda vücudun başka bir alanından doku nakli yapılarak burun çatısının tekrar oluşturulması gerekiyorsa estetik plastik cerrah tarafından burun onarımı ameliyatı yapılmalıdır. Bu ameliyatta mikrocerrahi yöntemler de kullanılır.

Burun Kırığı Teşhisi Nasıl Konur?

Ağrı, şişlik, kanama, morarma, şekil bozukluğu ve nefes almada güçlük şeklinde kendini hissettirebilir. Darbe ya da travma gerçekleştikten sonra en kısa sürede bir hekime başvurmak önemlidir. Burun kırığı elle muayene ile ya da çekilen filmden anlaşılacağı gibi gözle görülebilir şekil bozukluklarından da anlaşılabilir.

Burun kırıklarında ilk 24 saatte ödem gelişmeden müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Eğer bu süre geçmişse tıbbi operasyon için ödemlerin inmesi beklenir ve daha sonra rinoplasti ameliyatı yapılır.

Burun Kırığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Burun kırıkları ciddi estetik ve burundan soluk alıp vermeyi zorlaştıran fonksiyonel sorunlara yol açabilir. Bu nedenle burun kırığının tam ve kalıcı tedavisi mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır.

Kırık Burun Ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Hocam. Oglum Küçükken düşmüş biz farkına varmadık şimdi burnunda kırık var burnundan. Nefes al. Makta. Güçlük. çekiyor geceleri zor nefes alıyor agızdan nefes alıyor bu yüzden çene yapısı diş yapısı değişti nasıl bir yol izlememiz lazım yardımcı olursanız sevinirim

    • Mustafa Bey Merhaba, öncelikle görüp muayene etmem gerekecektir. 05358752020 numaralı hattan asistanım ile iletişime geçebilirseniz eğer yardımcı olabiliriz. Saygılarımla

  2. Merhaba
    Benim burnumda kırık var ve sol taraf tıkalı nefes alamıyorum ameliyat olacağım fakat sinüzit var tedavi görüyorum sinüzit bitmesi için. sıcak havalarda burun ameliyatı sıkıntılı olur diyorlar enfeksiyon gibi sizce mantıklı mı acaba yoksa yanlış bir söylenti mi ?
    bilgi verebilir misiniz ?

Yorum Yaz :

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz