fbpx
Blog

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun küçültme ameliyatı; burun yapısının şekil, boyut ve orantı açısından 3 boyutlu olarak değiştirilmesi durumlarını kapsayan burun estetiği çeşitlerinden biridir. Burun yapısı normalden daha büyük kişilerin estetik ve güzel görünüm kaygılarıyla başvurduğu burun küçültme, teknik açıdan büyük deneyim gerektiren bir operasyondur.

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Plastik cerrah, burnun iç yapısını, mukoza dokusunu, burun ucunun ve tabanının genişliğini, burun kanatlarını ve burun deliklerinin yapısını inceler. Bunun yanında üzün burun dışındaki diğer kısımlarını da inceler, birbirleri ile olan oranlarını değerlendirir. Özellikle çene yapısı, alın ve elmacık kemik bölgeleri burun görünümünü etkileyen yapılardır. Bazen bu yapılara da estetik müdahale yapıldığında daha dengeli ve güzel bir burun ve yüz görünümüne sahip olmak mümkündür.

burun küçültme ameliyatı

Burun eti (konka) büyümesi veya burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) gibi solunumu engelleyen fonksiyonel problemler var ise bunlar da estetik burun küçültme ameliyatı ile birlikte aynı seansta düzeltilir.

Plastik cerrah rinoplasti ameliyatı için kişinin uygun bir aday olduğuna karar verirse ve kişi de doktorunun açıklamalarından tatmin olmuş ise ameliyat planlanır.

Estetik kaygılarla yapılan büyük burun küçültme ameliyatı genel anestezi ile gerçekleşmektedir. Ortalama olarak 2 saat süren ameliyatı sonrasında hastanın ağrı ve acı çekmemesi amaçlanır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi burun küçültme ameliyatı sonrasında da göz altlarında şişme ve morarma gerçekleşebilir. Ameliyat sonrasındaki 1 haftalık süreçte geçmesi beklenen morluk ve şişlikler, iyileşme sürecinin bir parçası olarak kabul edilir. Burun Küçültme Ameliyatı teknikleri hakkında detaylı bilgi almak için burun estetiği sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Büyük Burun Estetiğini Zorlaştıran Durumlar

Burun ölçülerinin yüzün diğer ögelerine göre daha büyük olduğu durumlarda burun küçültme ameliyatı yapılarak daha küçük ve yüzle daha orantılı bir burun elde etmek mümkündür. Ancak, burun dilediğince küçültülebilecek bir yapı değildir. Burun derisinin kalınlığı ve hava yollarının fonksiyonel durumu sınırlayıcı faktörlerdendir. Burun olabileceğinden fazla küçültülmeye çalışılırsa estetik ve fonksiyonel anlamda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman burunu çok küçültmek yerine kendi içerisinde daha orantılı bir hale getirmek daha uygun olmaktadır.

Diğer taraftan, elmacık kemikleri ve çene ucunun normalden silik olması da göreceli olarak burnun büyük görünmesine neden olmaktadır. Böyle durumlarda elmacık kemikleri ve burun ucunun da büyütülmesi hem burunu daha küçük göstermekte hem de yüzün ögeleri arasında daha estetik bir harmoni yakalanmaktadır.

Büyük burun estetiği sırasında; burun kemeri aldırma, burun ucu kaldırma ya da burun eğriliği düzeltme işlemleri yapılabilir. Hastanın nasıl bir tedaviye ihtiyaç duyduğuna uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında karar verilir.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun küçültme ameliyatı olan kişilerin ilk 24 saatte hastanede kalması oldukça yaygın bir kontrol yöntemidir. Bir sonraki gün hasta taburcu edilebilir. Bu süre zarfında tedavinin evde steril şartlarla yapılması gerekir. Burunda yer alan eklentiler doktor tarafından belirtilen saat dilimleriyle hasta tarafından temizlenmeli ve yenilenmelidir. Aynı zamanda bu süreçten doktor sık sık bilgilendirilmeli ve belli aralıklarla doktora kontrole gidilmelidir. Yaklaşık 2 hafta sonra da burunda yer alan tüm bant ve ateller alınır.

Kişinin yeni burun görünümü bu süreden sonra yavaş yavaş fark edilmeye başlansa da kesin sonuç 6 ay ile 1 yıl arasında gözükmektedir. Burun ameliyatlarının en önemli ayrıntısı bu aşamada sabırlı ve yüksek motivasyonlu olunmasıdır. Ameliyat sonrası hakkında daha fazla bilgi için: https://cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Burun küçültme ameliyatı fiyatı için estetik ameliyat olmak isteyen kişinin uzman cerrah tarafından muayene edilmesi gerekir. Her kişinin burun yapısının farklı olması nedeniyle ihtiyaç duyulan bu işlem de farklılık göstermektedir. Burun küçültme ameliyat fiyatı için doktor tarafından muayene edilmek şarttır. Bu muayenede kişinin ihtiyacı olan ameliyat detaylı şekilde planlanır ve burun küçültme fiyatı şekillenmiş olur.

Estetik ameliyatlardan burun küçültme İstanbul ve çevresinde yaşayan hastalara uygulanabileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalara da yapılabilir. Hastanın ameliyat öncesinde ve sonrasında kaç gün İstanbul’da konaklaması gerektiği konusunda detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Muayene olmak için formu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 Yorum

    1. Merhaba Hatice Hanım, maalesef web sitesi üzerinden ücret bilgisi verememekteyiz. 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla iletişime geçerek detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz. İyi günler .

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com