Burun Tıkanıklığı Nedir, Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 4 Ekim 2015 Güncellenme Tarihi: 25 Kasım 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı, burun yapısının sağlıklı olmadığı durumlarda nefes almayı engelleyen ve insanın tüm yaşantısını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıktır. Burun tıkanıklığından rahatsız olan kişilerin sık sık internete ya da çevresine sorduğu burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu bu süreçte kişilerin sağlıklı nefes almak için cevap aradığı soruların başında geliyor.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Sağlıklı nefes almanın ön koşulu ağızdan olduğu kadar burundan da rahat nefes alabilmektir. Burundan nefes alınamaması hem yaşam kalitesini düşürmekte hem de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Burundan nefes alımını zorlaştıran burun tıkanıklığına yol açan birçok neden söz konusudur. Bazen birden fazla neden bir arada olabilmektedir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenlerin bazıları alerjik burun yapısı gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, özellikle burun anatomisini oluşturan septum (burundaki hava yollarını bir birinden ayıran kemik ve kıkırdaktan oluşan yapı) veya konka (burun eti, havayı nemlendiren, havadaki partikülleri tutan yapı) gibi yapıların normalden farklı olması ve mekanik olarak hava yollarını tıkaması söz konusudur. Bu durumlarda cerrahi olarak müdahale edilir ve hava yollarının normal anatomisine ve açıklığa kavuşması sağlanır.

Anatomik nedenlere bağlı burun tıkanıklığı genel olarak; burun kemiği kayması, burun eti büyümesi, geniz eti büyümesi ve burun çatısında daralma gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Burun Tıkanıklığının Belirtileri

Burun tıkanıklığının belirtileri; horlama, uyurken ağzın açık kalması ve uyku sonrası ağız kuruluğu, psikolojik belirtiler (aşırı sinir), kalp problemleri, üst solunum yolları sorunları ve ses kalitesi bozukluğudur.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı daha düşük seviyede ise bazı etkenler burun tıkanıklığına iyi gelip kişiyi rahatlatabilir.

– Sigara içilen ortamlardan uzak durmak
– Sigara içmemek
– Deniz suyu ile temas etmek
– Bol bol c vitamini tüketmek
– Bitki çayları tüketmek

Daha düşük seviyede bir burun tıkanıklığınız var ise bu gibi özellikler rahat nefes almanızı sağlayabilir. Daha ileri derecedeki burun tıkanıklıklarında ise ameliyatlı tedavi önerilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle burun tıkanıklığına yol açan nedenler belirlenir. Daha sonra yapılacak cerrahi girişimin boyutuna göre lokal veya genel anestezi altında sorunlu kısımı düzeltici ameliyat uygulanır. Örneğin, burun kemiğinde bir eğrilik varsa düzeltilir, aşırı büyümüş burun etleri (konka hipertrofisi) radyofrekans, lazer vb yöntemlerle küçültülür.

Ameliyat bitiminde burun içerisinde ameliyata bağlı şişliklerin yol açtığı tıkanıklığı önlemek için içerisinde hava tünelleri olan silikon kalıplar kullanılır. Bunlar ilk hafta içerisinde çıkartılır ve normal yaşama devam edilir. Ameliyat sonrası burun içerisindeki şişliklerin geçmesi ve tamamen normale dönmesi 6 haftayı bulabilmektedir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte varsa estetik dokunuşla da aynı seansta gerçekleştirilebilir. Böylece kişi sağlıklı bir burun yapısına kavuşurken aynı zamanda daha estetik bir burun görünümüne de sahip olabilir. Bu gibi istekler ameliyat öncesi gerçekleştirilen detaylı muayene sırasında belirtilmelidir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Burun tıkanıklığına yol açan nedenlere ve yapılacak olan cerrahi müdahaleye göre ücret değişmektedir, standart bir fiyat belirtmek gerçekçi değildir. Muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir