Burun Tıkanıklığı

burun-tikanikligi-one-cikan

Sağlıklı nefes almanın ön koşulu ağızdan olduğu kadar burundan da rahat nefes alabilmektir. Burundan nefes alınamaması hem yaşam kalitesini düşürmekte hem de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Burundan nefes alımını zorlaştıran, burun tıkanıklığına yol açan birçok neden söz konusudur. Bazen birden fazla neden bir arada olabilmektedir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenlerin bazılarık, allerjik burun yapısı gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, özellikle burun anatomisini oluşturan septum (burundaki hava yollarını bir birinden ayıran kemik ve kıkırdaktan oluşan yapı) veya konka (burun eti, havayı nemlendiren, havadaki partikülleri tutan yapı) gibi yapıların normalden farklı olması ve mekanik olarak hava yollarını tıkaması söz konusudur. Bu durumlarda cerrahi olarak müdahale edilir ve hava yollarının normal anatomisine ve açıklığa kavuşması sağlanır.

Anatomik nedenlere bağlı burun tıkanıklığı genel olarak; burun kemiği kayması, burun eti büyümesi, geniz eti büyümesi ve burun çatısında daralma gibi nedenlerle ortaya çıkar.
Burun Tıkanıklığının Belirtileri

Burun tıkanıklığının belirtileri; horlama, uyurken ağzın açık kalması ve uyku sonrası ağız kuruluğu, psikolojik belirtiler ( aşırı sinir ) , kalp problemleri, üst solunum yolları sorunları ve ses kalitesi bozukluğudur. Oldukça yaygın olarak rastlanan bu olgular, burun tıkanıklığı ameliyatı ile tedavi edilir.
Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle burun tıkanıklığına yol açan nedenler belirlenir. Daha sonra yapılacak cerrahi girişimin boyutuna göre lokal veya genel anestezi altında sorunlu kısımı düzeltici ameliyat uygulanır. Örneğin, burun kemiğinde bir eğrilik varsa düzeltilir, aşırı büyümüş burun etleri (konka hipertrofisi) radyofrekans, lazer vb yöntemlerle küçültülür.

Ameliyat bitiminde burun içerisinde ameliyata bağlı şişliklerin yol açtığı tıkanıklığı önlemek için içerisinde hava tünelleri olan silikon kalıplar kullanılır. Bunlar ilk hafta içerisinde çıkartılır ve normal yaşama devam edilir. Ameliyat sonrası burun içerisindeki şişliklerin geçmesi ve tamamen normale dönmesi 6 haftayı bulabilmektedir.
Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Burun tıkanıklığına yol açan nedenlere ve yapılacak olan cerrahi müdahaleye göre ücret değişmektedir, standart bir fiyat belirtmek gerçekçi değildir. Muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Burun Eğriliği ve Nefes Alma Sorunları Burun Estetiği ile Giderilir Mi?
Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri
Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Tampon ve Kalıplar
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yeni Görünüm

14 Eylül 2016


Burun Tıkanıklığı
Puanlama:
26 Eylül 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir