Çene Cerrahisi

Yayınlanma Tarihi: 18 Aralık 2019 Güncellenme Tarihi: 18 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Gelişimsel veya travmatik nedenlerle alt dişleri taşıyan alt çene (mandibula) ve üst dişleri taşıyan üst çene (maksilla) kemiklerinin kafa kaidesi ve birbirleri ile olan ilişkileri bozulduğunda yüzde birçok estetik ve fonksiyonel sorunla karşılaşılır.

Çene Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Alt ve üst çenedeki dişlerin birbirleri ile doğru temas etmediği kapanış bozuklukları çiğneme ve konuşma sorunlarına neden olur. Dişler birbiri ile tam temas etmeyebilir, ısırma hareketi yapıldığında ön veya yan taraflarda dişler arasında açıklık kaldığında.
  • Alt çene normalden daha ilerde veya geride olabilir, üst çene normalden ilerde veya geride olduğunda.
  • Yüzde asimetri olabilir. Yüz normalden kısa veya uzun olduğunda.
  • Gülerken üst diş etleri gereğinden fazla göründüğünde. (gummy smile).
  • Dişlerde kapanış sorunu olmadan çene ucunda gelişimsel sorunlar olduğunda Çene Ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Değerlendirme, tedavi planlaması ve takip evrelerinde diş hekimliği ortodonti bölümü önemli rol oynar. Öncelikle yüz kemiklerinin özel grafileri çekilir, alçı modeller ve bilgisayar programları yardımı ile öncelikle sorun ortaya konur. Dişlerin kapanış modelleri, yüzün kemik ve yumuşak doku profilleri oluşturulur. Ortodontist ve plastik cerrah birlikte mevcut sorunun nasıl çözüleceğine karar verir. Kemiklerin hangi yöne kaç milimetre hareket edeceği gibi detaylar belirlenir.

Ameliyat öncesi ortalama 6 aylık bir ortodontik tedavi süreci gerekebilir.

Çene ameliyatında kemiklerde planlanan kesiler ve hareketler yapılır. Kemikler titanyum plak-vida sistemleri ile yeni konumlarında tespit edilirler. Kesiler ağız içerisinden yapıldığı için dışarıdan görülebilecek bir iz olmaz.

Ameliyattan bir gün sonra ağızdan sulu gıdalar alınmaya başlanır. Ameliyat sonrası yüzde gelişen ödem 2-3 hafta içerisinde geriler.

Dişlerin birbirleri ile olan ilişkisine bağlı olarak ameliyat sonrası tekrar ortodontik tedavi gerekebilir.

Rekonstrüktif Cerrahinin bir alt dalı olan Çene Cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak, randevu talep etmek ya da sorularınızı iletmek için form doldurabilir, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir