Çene Estetiği

Çene Estetiği

Yüzün alt 1/3 lük kısmını oluşturan dudaklar ve çene yüz görünümünü önemli ölçüde etkiler.

Özellikle profil görüntüde çenenin normalden küçük veya büyük olması, geride veya ilerde olması yüzü oluşturan yapılar arasındaki uyumu bozar ve tüm yüz estetik görünümü olumsuz etkiler

En sık çenenin normalden küçük olduğu buna karşın burnun normalden büyük ve önde olduğu “kuş yüzü” olarak tabir edilen durumla karşılaşılır.

Çene büyütme veya çene küçültme ameliyatı burun estetiği ameliyatı ile aynı seansta yapılabilir.

Çene Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Alt ve üst çenedeki dişlerin birbirleri ile doğru temas etmediği kapanış bozuklukları çiğneme ve konuşma sorunlarına neden olur. Dişler birbiri ile tam temas etmeyebilir, ısırma hareketi yapıldığında ön veya yan taraflarda dişler arasında açıklık kaldığında.
  • Alt çene normalden daha ilerde veya geride olabilir, üst çene normalden ilerde veya geride olduğunda.
  • Yüzde asimetri olabilir. Yüz normalden kısa veya uzun olduğunda.
  • Gülerken üst diş etleri gereğinden fazla göründüğünde. (gummy smile).
  • Dişlerde kapanış sorunu olmadan çene ucunda gelişimsel sorunlar olduğunda Çene Ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Değerlendirme, tedavi planlaması ve takip evrelerinde diş hekimliği ortodonti bölümü önemli rol oynar. Öncelikle yüz kemiklerinin özel grafileri çekilir, alçı modeller ve bilgisayar programları yardımı ile öncelikle sorun ortaya konur. Dişlerin kapanış modelleri, yüzün kemik ve yumuşak doku profilleri oluşturulur. Ortodontist ve plastik cerrah birlikte mevcut sorunun nasıl çözüleceğine karar verir. Kemiklerin hangi yöne kaç milimetre hareket edeceği gibi detaylar belirlenir.

Ameliyat öncesi ortalama 6 aylık bir ortodontik tedavi süreci gerekebilir.

Çene ameliyatında kemiklerde planlanan kesiler ve hareketler yapılır. Kemikler titanyum plak-vida sistemleri ile yeni konumlarında tespit edilirler. Kesiler ağız içerisinden yapıldığı için dışarıdan görülebilecek bir iz olmaz.

Ameliyattan bir gün sonra ağızdan sulu gıdalar alınmaya başlanır. Ameliyat sonrası yüzde gelişen ödem 2-3 hafta içerisinde geriler.

Dişlerin birbirleri ile olan ilişkisine bağlı olarak ameliyat sonrası tekrar ortodontik tedavi gerekebilir.

Rekonstrüktif Cerrahinin bir alt dalı olan Çene Cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak, randevu talep etmek ya da sorularınızı iletmek için form doldurabilir, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çene Büyütme Ameliyatı

Çene büyütme amacıyla üç grup ameliyat yapılmaktadır. Bunların birincisinde alt dudak içerisinden girilerek çene kemiğine bir kesi yapılır, serbestleştirilen çene ucu kemiği öne çekilir ve plak-vida yardımı ile yeni yerine tespit edilir. İkinci grup ameliyatlarda ise alt dudak iç kısmından veya çene altından yapılan bir kesi ile girilir, çene kemiği üzerine uygun boyutta çene protezi yerleştirilir. Bu amaçla en sık Medpore® veya silikon protezler kullanılır. Üçüncü bir seçenek olarak da çene bölgesine hastanın kendisinden alınan yağ hücreleri cilt altına enjekte edilerek çenenin daha dolgun görünmesi sağlanır.

Çene Küçültme (Çene Ucu) Ameliyatı

Çene ucunun normalden uzun veya önde olduğu durumlarda alt dudak iç yüzünden girilerek fazla kemik kısmı tıraşlanır.

Çene ucunun üzerindeki derinin, deri altındaki mimik kasların aşırı çalışması sonucu, normalden fazla hareketli olduğu durumlarda çene ucu kaslara işlem yapılarak kasılması geçici olarak engellenebilir.

Alt Çene Köşelerinin Normalden Büyük Olması

Alt çenenin kulaklar hizasına gelen köşelerinde çiğneme kaslarının ve bu kasların yapıştığı çene kemiğinin normalden büyük olması (masseter kas hipertrofisi) sonucu yüzün en-boy oranı artar. Tedavisinde ağız içerisinden girerek çiğneme kasının ve çene kemiğinin fazla kısımları çıkartılır.

Alt Çene Köşelerinin Normalden Küçük Olması

Alt çene köşelerinin normalden küçük olduğu durumlarda ise çene kemiği üzerine uygulanan Medpore® veya silikon protezler ile çene köşeleri daha belirgin hale getirilir.

Alt ve üst dişleri taşıyan alt ve üst çenenin birbiri ile uyumsuz olduğu, ağız kapatıldığında dişlerin birbiri ile doğru temas etmediği durumlar ayrı bir başlıktır. Çene Estetiği konusunda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurarak veya 0535 875 20 20 nolu WhatsApp numaramız üzerinden iletişime geçin.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    Kulaklardan başlayıp aşağıya kadar çene kaslarım/yanaklarım çok büyük ve geniş. Ücret konusunda makul birşey söylenirse yaptırmam gerekiyor. Ayrıca Riskleri hakkında da bilgi rica ediyoruz. Sonrasında Ömür boyu kalıcı pişmanlıklar yaşamak istemem. En kısa zamanda da kontrole gelmek istiyorum.

  2. 40 yaşında bayanım çenemin kalın olduğunu düşünnüorum sanırım törpüleme işlemi yapılacak bununla ilgili fiyat bilgisi rica ediyorum

Yorum Yaz :

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz