fbpx
Blog

Damla Silikon İmplant mı, Yuvarlak Silikon İmplant mı?

Meme büyütme estetiği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen meme estetiği yöntemlerindendir. Meme büyütme amacıyla silikon implant kullanımı halen en sık tercih edilen ve en etkili yöntemdir. Kullanılan silikon implantların büyüklüğü kadar şekli de ameliyat öncesinde hasta ve plastik cerrah arasında konuşulması gereken bir konudur.

Genel olarak silikon implantların şekilleri “yuvarlak” ve “damla şekilli anatomik tip” olarak iki ana grupta toplanabilir. Her bir gurubun içerisinde ise farklı projeksiyonlarda alt guruplar bulunmaktadır. Tek ve ideal bir silikon implant şekli yoktur.

Hasta için hangi şeklin daha uygun olacağına plastik cerrah ve hasta birlikte karar vermelidir. Diğer taraftan, plastik cerrahların hastalarına önerecekleri silikon implant şeklinde, kendi deneyimleri ve bilgileri doğrultusunda, farklılıklar görülebilmektedir.

Yuvarlak ve silikon implantların arasındaki temel farklar implant tabanının şekli, silikon jelin bu taban üzerindeki dağılımı, silikon jelin sertlik oranı ve silikon jelin etrafındaki kılıfın pürtüklü veya düz yüzey olmasından kaynaklanır.

Yuvarlak Protez (Silikon İmplant) Avantajları ve Dezavantajları

Yuvarlar Silikon İmplant

Yuvarlak silikon implantların tabanı daire şeklindedir ve silikon jel tüm alanlarda homojen olarak dağılmıştır. Bu yapının en önemli avantajı silikon implantın hastaya uygulanmasından sonra zamanla kendi etrafında dönme hareketi yapsa dahi bu dönüşün meme şeklinde bir değişim yapmayacak olmasıdır. Diğer bir avantajı ise memenin üst yarısının (dekolte kısmının) daha iyi doldurulabilmesidir. Memelerde sarkma ve küçüklüğün birlikte olduğu olgularda meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı birlikte yapılır ve yuvarlak silikonlar dekolte kısmına doldurmak amacıyla daha çok tercih edilir. Yuvarlak implantların içindeki jel daha yumuşak olabilmekte ve dokunulduğunda daha doğal bir his verebilmektedir. Yeterince meme dokusu olmayan bir hastaya hemen meme altında oluşturulan bir cepe yuvarlak silikon implant yerleştirildiğinde, uzun dönemde implant çevresinde kapsül (sert bir kılıf) oluşumu ve dışardan anlaşılabilecek dalgalanmalar gözlenebilmektedir. İmplant kas altı yerleştirildiğinde ise bu sorunlar daha nadir görülmektedir.

Damla Protez (Anatomik Tip Silikon İmplant) Avantajları ve Dezavantajları

Damla Silikon İmplant

Damla veya Anatomik tip Silikon implantların taban şekli daire değildir, yatay ve dikey eksenleri farklılık gösterir. Bu özelliğin dezavantajı silikon implant kendi etrafında döndüğünde meme şeklinin bozulacak olmasıdır. Bu nedenle implantın doğru eksenlerde yerleştirilmesi önemlidir. İmplantın daha sonra dönmesine engel olmak için silikon jeli saran kılıfı pürtüklü yapıda üretilmiştir. Yuvarlak olmayan bu taban üzerindeki jel ise özellikle normal bir meme anatomisini taklit edecek şekilde alt yarıda daha fazladır. Bu nedenle bu tip implantların başlıca kullanım alanı hiç meme dokusu olmayan, sıfır beden meme olarak isimlendirilen olgulardır. Bu tip memelerde uygulanan implantın memeye daha iyi şekil verebilmesi için implant içindeki jelin kıvamı yuvarlak implantlara göre daha serttir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, meme büyütme ameliyatı geçirmiş hastaların ameliyattan yıllar sonra yapılan estetik değerlendirmelerinde silikon implant şeklinin estetik sonuçlar üzerinde çok belirgin fark oluşturmadığı yönündedir. Geç dönem komplikasyonlar açısından yuvarlak ve damla silikon implantlar karşılaştırıldığında ise implantların yüzey yapıları, uygulandıkları cebin kas altı veya kas üstü olması, büyüklükleri, cerrahi teknik detaylar gibi bir çok değişken göz önüne alınmak durumundadır ve bu nedenle net bir çıkarım yapmak zor görünmektedir.

Damla Ve Yuvarlak Silikon İmplant Fiyatları Farklı Mıdır?

Damla şeklindeki silikon implantlar bir miktar daha pahalıdır.

Son Söz: Asla aklınızdan çıkarmayınız ki sizi ameliyat edecek plastik cerrah bu konunun profesyoneli olarak sizin bu yazılardan edindiğiniz bilgilerden çok daha fazlasını bilmekte ve deneyimlemektedir. Diğer taraftan, plastik cerrahların kendi deneyimleri doğrultusunda size farklı silikon implant şekli ve uygulama seçeneği sunması da normaldir. Görüştüğünüz plastik cerrahların açıklamalarını dikkatle dinleyip aklınızdaki tüm soruların yanıtını aldıktan sonra hangi doktora ameliyat olacağınıza karar vermeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com