Doğumsal Kulak Anomalileri

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2019 Güncellenme Tarihi: 16 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Kulak kepçesinin bir kısmı veya tamamı doğumsal olarak gelişmemiş olabilir ve bu durum mikrotia olarak adlandırılır.
Mikrotia eksik olan kulak kepçesi kısımlarına bağlı olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Lobül tip mikrotia
 • Küçük konka tip mikrotia
 • Konka tip mikrotia
 • Anotia (hiç olmaması)
 • Yukarıdaki tiplerin saç sınırının düşük olduğu varyasyonları da mevcuttur.

Kulak kepçesinin yapımında en sık kaburga kıkırdakları kullanılır.

Yeterli kıkırdak doku gelişimi için göğüs kafesi çevresi en az 60 cm olmalıdır.

Hastanın kaburgalarının iyi gelişmesi ve ameliyat sonrası önerilere ayak uydurabilmesi için en az 10 yaşının beklenmesi gerektiğini savunan bir görüş olduğu gibi daha erken yaşlarda çocuk ilkokula başlamadan tedavi edilmesi gerektiğini savunan bir görüş de vardır.

Tedavi belirli aralıklara yapılan 2 veya 3 ameliyatla gerçekleştirilir.

Birinci ameliyatta genellikle kaburgadan alınan kıkırdaklara kulakta şekil bozukluğu giderilir ve kulak bölgesindeki deri altına yerleştirilir veya o yöreden kaldırılan fasya dokusu ile sarılır ve üzerine deri yaması konur. İkinci ameliyatta kulak kepçesi öne doğru kaldırılarak kafatası ile belirli bir açı yapması sağlanır. Kullanılan tekniğe göre detaylar değişir.

Tek taraflı mikrotia olgularında dış kulak yolu kapalı olsa dahi hastada işitme sorunu olmaz, kemik yoluyla işitme olacaktır. Dış kulak yolunu açmaya teşebbüs edilmez.

Diğer Kulak Kepçesi Anomalileri

Kulak kepçesinin değişik derecede doğumsal kulak şekil bozuklukları olabilir. Nedenine yönelik cerrahi girişimlerle çocuk ilkokula başlamadan tedavi edilmesi önerilir.

Doğumsal Kulak AnomalileriDoğumsal Kulak Şekil Bozuklukları ve Mikrotia konularında bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

3 yorum

 • Çocuğum yeni dogdu ve sol kulak tam gelismemis ve kucuk kalmıs mikrotia ile sol yüz de ayni sekilde diger tarafa göre kucuķ kalmıs ve alt dudak aglarken saga kayıyor mikrotia 5 yaşında tedavisi yapılıyormus sol yüz için ne zaman en erken tedaviye başlamalıyız ve ne yapmalıyız.

  • Merhaba ahmet bey özellikle cok gecmis olsun benim cocugunda ayni sekilde dogdu ama henüz bi tani koyamadik siz ne yaptiniz

 • Hicran Bektaş

  İyi günler
  Kızım 5 aylık sağ kulakta microtia ile doğdu. İç organ taraması yapıldı böbreklere bakıldı sorun görülmedi. Sol kulakta işitme normal. Şu anda sağlığı ve uyaranlara yanıtı güzel.
  ABR cekilemedi 5 aydır cihazlar bozuk.
  Sağ yanak diğerine göre daha küçük, gözle görünür bir asimetri var.
  Microtia ameliyatı araştırmalarıma göre 5 – 6 yaşında yapılabiliyor.
  Sorum sağ yanak microtia ile ilişkili midir? Ameliyatla düzeltilebilir mi?
  Ameliyat sürecine kadar kulak ve yanak için yapmamız gereken bir şey var mıdır?
  Teşekkür ederim.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir