Dudak Estetiği

Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar. Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde kişilere kültürden kültüre göre farklılıklar gösterebilir. Doktor ve hasta resimler üzerinde konuşarak hangi dudak estetiğinin yapılacağı hakkında bir fikir birliğine varmalıdır.

Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır. Dudakların hacmi azalır ve dudaklar sahip oldukları dolgunluğunu kaybeder. Üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur.

 • Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır.
 • Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda ise burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak üst dudak dikey planda kısaltılabilir ancak iz kalır. Gençlerden ziyade ileri yaşlarda daha sorunsuz uygulanır.
 • Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve dudak kalınlaştırma – dudak dolgusuişlemi yapılır.

DUDAK DOLGUSU – DUDAK KALINLAŞTIRMA

 • Dudakların daha dolgun görünmesi için ise dudak kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Dudak kalınlaştırmakonusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem (hazır/geçici dudak dolgusu) kullanarak dudakları kalınlaştırmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi dudaklarının yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilebilir.
 • Dudak kalınlaştırmaamacıyla hazır/geçici dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır/geçici dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.
  • Sadece dudak kontürlerini belirginleştirmek için yapılabilir.
  • Gerekiyorsa dudağın mukoza kısmına (pembe kısım) yapılabilir.
  • Başarılı bir estetik sonuç almak için dudak dolgu işlemi deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Steril koşullarda yapılmalıdır.
  • Dolgu sonrası yapılan miktara ve kişinin özelliklerine göre bir miktar ödem olur ve ödem 3-7 gün sürebilir.
  • Uygulama yapıldığı gün dudaklar temiz tutulmalı, masaj yapılmamalı ve gece yüksek yastıkta yatılmalıdır. Dudakları kirletmeyecek şekilde soğuk uygulama yapılabilir.
 • Dudak kalınlaştırma amacıyla ameliyathane koşullarında vücuttan alınan yağ veya yağ-deri şeritleri veya sentetik maddelerin dudağa yerleştirilmesi işlemi yapılır. Lokal anestezi altında dudak içerisine hazır (Alloderm, Gore-tex vb.) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.

DUDAK İNCELTME

 • Çift dudak (double lip) deformitesi denilen durumda uygulanır. Lokal anestezi altında fazla dudak dokusu çıkartılır.

Doğuştan ya da zamana yenik düşerek dolgunluğunu kaybeden dudakların kişinin yüzüyle orantılı hale getirilip daha canlı bir görünüme bürünmesini sağlayan uygulamaya dudak dolgusu denir. Dudak dolgunlaştırma kişiye daha dolgun dudak yapısı kazandırdığı gibi ayrıca dudak çevresinde var olan ince çizgi ve kırışıklıkların da yok olmasını sağlar.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak estetiği seçeneklerinden en yaygını olan hazır dudak dolgusu, yaklaşık 15 dakikalık bir uygulama ile yapılır. Hazır geçici dudak dolgusu yapılmak istenen yere (yaygın şekilde tercih edilen) hyaluronik asit verilerek gerçekleştirilen dudak dolgunlaştırma işlemi, kendisini uygulama sonunda hemen belli etmeye başlar. Dudak bölgesine hyaluronik asit verilmeden önce özel bir jelle söz konusu dudağın uyuşturulması amaçlanır. Bu durum kişinin hiçbir şekilde acı çekmemesi için yapılır. Hazır geçici dudak dolgusunun görünümü beğenildiği takdirde doktor tarafından kalıcı bir dudak dolgusu yapımına başlanabilir.

Lokal anesteziyle yapılan dudak kalınlaştırma uygulamasında dudağın pembe kısımlarının altına alloderm, goretex veya vücuttan daha önce alınan dolgular da yerleştirilir.

Dudak Dolgusu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dudak dolgusu öncesinde hasta ve doktor dolgunun şiddetine birlikte karar vermelidir. Bu aşamada amaç kişinin sadece uzmanlar tarafından belli olacak dudak estetiğine sahip olmasıdır. Yani dudak dolgunlaştırma yapılırken doğallıktan uzaklaşmamak temeldir. Aşırı dudak kalınlaştırma kesinlikle yapılmamalıdır.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda sağlıklı bir şekilde yapılan dudak dolgusu, enjekte edilen maddenin kalitesine göre ortalama olarak 6-8 ay etkisini sürdürür. Daha sonra kalınlığını yavaş yavaş kaybedecek olan dudak yapısı, kesinlikle eski görünümünden daha kötü bir görünüme sahip olmaz. Kişi isterse dudak dolgunlaştırma işlemini bu süre bitiminde yenileyebilir.

Fransız Dolgusu Nedir?

Fransız dudak dolgusu, daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen hastalar tarafından son dönemlerde oldukça sık telaffuz ediliyor. Alt ve üst dudağın normal dudak dolgusundan daha dolgun olmasını sağlayan Fransız dudağı dolgusu, dudağın farklı yerlerine daha fazla dolgu maddesi eklenmesiyle gerçekleştirilir.

Dudak Dolgusu Fiyatı

Hazır geçici dudak dolgusu fiyatı hastanın doktor tarafından muayene edilmesiyle belirlenir. Her hastanın dudak yapısının farklı olması, dudak dolgu miktarının da farklı olmasına neden olur. Bu durum da dudak dolgusu fiyatları hakkında çeşitliliğe neden olur.

İstanbul dudak dolgusu muayenesi için yandaki formu doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

15 YORUMLAR

  • Merhaba Furkan Bey, detaylı bilgilendirme için lütfen bizimle WhatsApp hattından iletişime geçiniz.
   Telefon : 0535 875 2020 , teşekkürler

  • Osman Bey Merhaba, dudak inceltme operasyonu hakkında daha detaylı bilgilendirme için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ? Telefon : 05358752020 , saygılarımla

 1. merhaba alt dudağım fazla kalın ve inceltmek istiyorum nasıl bir işlem uyguluyosunuz ve ortalama ücreti ne kadar? e-posta aracılığıyla bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkürler

 2. Merhabalar hocam , bir erkek için kalın ve dolayısıyla kalın bir dudak yapım var , dudak inceltme operasyonu ile beraber dudak genişliğinde ne gibi değişim oluyor ( gülüş ve normal görünüm anında ) ve burun estetiği operasyonu ile beraber yapılabiliyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler.

Yorum Yaz :

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz