fbpx
Estetik Ameliyatlar

Dudak Estetiği

Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar. Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde kişilere kültürden kültüre göre farklılıklar gösterebilir. Doktor ve hasta resimler üzerinde konuşarak hangi dudak estetiğinin yapılacağı hakkında bir fikir birliğine varmalıdır.

Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır. Dudakların hacmi azalır ve dudaklar sahip oldukları dolgunluğunu kaybeder. Üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur.

 • Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır.
 • Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda ise burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak üst dudak dikey planda kısaltılabilir ancak iz kalır. Gençlerden ziyade ileri yaşlarda daha sorunsuz uygulanır.
 • Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve dudak kalınlaştırma – dudak dolgusu işlemi yapılır.
 • Doğuştan ya da zamana yenik düşerek dolgunluğunu kaybeden dudakların kişinin yüzüyle orantılı hale getirilip daha canlı bir görünüme bürünmesini sağlayan uygulamaya dudak dolgusu denir. Dudak dolgunlaştırma kişiye daha dolgun dudak yapısı kazandırdığı gibi ayrıca dudak çevresinde var olan ince çizgi ve kırışıklıkların da yok olmasını sağlar.

DUDAK DOLGUSU – DUDAK KALINLAŞTIRMA

 • Dudakların daha dolgun görünmesi için ise dudak kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Dudak kalınlaştırma konusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem (hazır/geçici dudak dolgusu) kullanarak dudakları kalınlaştırmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi dudaklarının yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilebilir.
 • Dudak kalınlaştırma amacıyla hazır/geçici dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır/geçici dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.
  • Sadece dudak kontürlerini belirginleştirmek için yapılabilir.
  • Gerekiyorsa dudağın mukoza kısmına (pembe kısım) yapılabilir.
  • Başarılı bir estetik sonuç almak için dudak dolgu işlemi deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Steril koşullarda yapılmalıdır.
  • Dolgu sonrası yapılan miktara ve kişinin özelliklerine göre bir miktar ödem olur ve ödem 3-7 gün sürebilir.
  • Uygulama yapıldığı gün dudaklar temiz tutulmalı, masaj yapılmamalı ve gece yüksek yastıkta hatta yarı oturur pozisyonda yatılmalıdır.
  • Dudakları kirletmeyecek şekilde soğuk uygulama yapılabilir.
 • Kalıcı dudak kalınlaştırma amacıyla ameliyathane koşullarında vücuttan alınan yağ veya yağ-deri şeritleri veya sentetik maddelerin dudağa yerleştirilmesi işlemi yapılır. Lokal anestezi altında dudak içerisine hazır (Alloderm, Gore-tex vb.) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.

DUDAK İNCELTME

 • Çift dudak (double lip) deformitesi denilen durumda uygulanır. Lokal anestezi altında fazla dudak dokusu çıkartılır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak estetiği seçeneklerinden en yaygını olan hazır dudak dolgusu, yaklaşık 15 dakikalık bir uygulama ile yapılır. İşlem öncesi dudaklara anestetik etkili bir jel sürülür ve soğuk uygulama yapılır. Daha sonra özel bir enjektöre çekilmiş halde kullanıma sunulan hazır ve geçici dolgu maddesi dudak dolgusu yapılmak istenen alana  kontrollü bir şekilde aşama aşama yapılır. Bu amaçla en sık hyaluronik asit türevleri kullanılmaktadır. Dolgu maddesi ile birlikte lokal anestetik madde içeren ürünlerin uygulaması çok daha ağrısız ve konforlu olmaktadır. Dudak dolgunlaştırma işleminin sonucu işlem biter bitmez gözlenir. İlerleyen saatlerde dudaklarda uygulama miktarına ve tekniğine göre bir miktar ödem ve şişlik gelişir. Bu nedenle soğuk uygulama ve gece yarı oturur pozisyonda yatmak ödemi azaltacaktır. Ödemin geçmesi ve gerçek sonucun ortaya çıkması bir kaç günü bulabilmektedir.

Dudak Dolgusu Ağrılı Bir İşlem midir?

İçerisinde dolgu maddesi ile birlikte lokal anestetik madde barındıran bir marka kullanıyorum. Bu ürünün uygulanması son derece konforlu olmakta. Eğer sadece dolgu maddesi içeren bir ürün kullanılacak ise dudak sinirlerinin uyuşturulması daha ağrısız bir uygulama sağlayacaktır.

Dudak Dolgusu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dudak dolgusu öncesinde hasta ve doktor dolgunun miktarına birlikte karar vermelidir. Güzel veya estetik dudak kriterleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle dudak kalınlaştırma yaptıracak kişinin nasıl bir dudak istediği işlem öncesinde çok iyi irdelenmelidir. Bu amaçla hasta beğendiği dudak fotoğraflarını göstererek doktoruna bir fikir verebilir. İşlem esnasında çok büyük hacimli ve limitleri zorlayan uygulamalardan kaçınmak gerekir.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda sağlıklı bir şekilde yapılan dudak dolgusu, enjekte edilen maddenin kalitesine göre ortalama olarak 6-8 ay etkisini sürdürür. Daha sonra kalınlığını yavaş yavaş kaybedecek olan dudak yapısı, kesinlikle eski görünümünden daha kötü bir görünüme sahip olmaz. Kişi isterse dudak dolgunlaştırma işlemini bu süre bitiminde yenileyebilir.

Fransız Dolgusu Nedir?

Fransız dudağı dolgusu, üst dudağın bazı noktalarının daha belirgin hale getirilmesi ve alt dudak üzerine doğru kavis yaptırılması esasına dayanır. Yani üst dudak her yerinde boydan boya aynı kalınlıkta değildir.

Dudak Dolgusu Fiyatı

Hazır geçici dudak dolgusu fiyatı hastanın doktor tarafından muayene edilmesiyle belirlenir. Her hastanın dudak yapısının farklı olması, dudak dolgu miktarının da farklı olmasına neden olur. Bu durum da dudak dolgusu fiyatları hakkında çeşitliliğe neden olur.

İstanbul dudak dolgusu muayenesi için yandaki formu doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

UT Southwestern Medical Center, Dallas U.S.A'de araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Merhaba Furkan Bey, detaylı bilgilendirme için lütfen bizimle WhatsApp hattından iletişime geçiniz.
   Telefon : 0535 875 2020 , teşekkürler

  1. Ahmet Bey Merhaba, ücret bilgisi için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ? Teşekkürler

 1. Merhaba
  Değerli hocam; Bende erkeğim alt ve üst dudaklarım kalın inceltmek istiyorum ama bunun fiyatı ne olur?

  1. Osman Bey Merhaba, dudak inceltme operasyonu hakkında daha detaylı bilgilendirme için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ? Telefon : 05358752020 , saygılarımla

 2. merhaba ben duruma göre alt ve üst dudak inceltme yaptırmak istiyorum fiyatları mail olarak alabilirmiyim teşekkürler

 3. merhaba ben alt ve üst dudak inceltme yaptırmak istiyordum bunun için fiyat alabilir miyim

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 4. merhaba alt dudağım fazla kalın ve inceltmek istiyorum nasıl bir işlem uyguluyosunuz ve ortalama ücreti ne kadar? e-posta aracılığıyla bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 5. Merhabalar hocam , bir erkek için kalın ve dolayısıyla kalın bir dudak yapım var , dudak inceltme operasyonu ile beraber dudak genişliğinde ne gibi değişim oluyor ( gülüş ve normal görünüm anında ) ve burun estetiği operasyonu ile beraber yapılabiliyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu