Erken Yaşta Meme Küçültme Estetiği Olan Hastaların Uzun Vadede Yaşam Kaliteleri

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2020 Güncellenme Tarihi: 6 Şubat 2020 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Kadınlarda memelerin normalden büyük boyutlarda olması makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi gibi terimlerle ifade edilir. Bu durum sırt ve boyun ağrısı, pişik gibi fizyolojik rahatsızlıklara ek olarak psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Meme küçültme estetiği bu sorunları aşmakta ve yaşam kalitesini yükseltmekte uygulanacak en etkili tedavi yöntemidir.

Ekim 2019’da Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’ne (American Society of Plastic Surgeons) ait web sitesinde de yayınlanan bir akademik çalışmada 25 yaşından önce meme küçültme ameliyatı olmuş 52 kadın hasta incelendi. Hastaların ameliyat tarihleri 1980 – 2003 yılları arasında değişmekteydi. Çalışmaya katılan hastaların tamamı en az 10 yıl boyunca takip edildi. En uzun süre takip edilen hastanın izlendiği süre ise 32 yılı buldu.

Uygulanan ankette hastalardan yaşam kalitelerini fiziksel, psikolojik ve cinsel yönden değerlendirmeleri istendi. Sorulara 0 ila 100 arasında puanlama yaparak cevap verdiler. 25 yaşından önce meme küçültme ameliyatı geçirmiş hastaların cevapları hiç meme ameliyatı olmamış kadınlardan oluşan kontrol grubunun verdiği cevaplar ile karşılaştırıldı. Meme küçültme ameliyatı geçiren kadınların ortalama yaşam kalitesi puanı 67 iken kontrol grubunundaki kadınların ortalama yaşam kalitesi puanı 57’de kaldı.


Ortalama Puan
(0: çok kötü, 100: çok iyi)
Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar Kontrol Grubu
Fiziksel Yaşam Kalitesi 81 76
Psikolojik Yaşam Kalitesi 76 68
Cinsel Yaşam Kalitesi 72 55

Hastalar hamilelik, emzirme ve menopoz gibi memeyi etkileyen hormonal değişiklikler yaşamalarına karşın meme küçültme ameliyatının faydalarını göremeye devam ettiklerini belirtti.

Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde, meme küçültme ameliyatının ilerleyen yaşlara ertelenmesi kişilerin istedikleri memnuniyet ve refah seviyelerine ulaşmasını geciktirdiği sonucuna varılmaktadır.

Meme dokusunun gelişiminin tamamlanmasının (18 yaş) beklenmesini önermekteyiz.

Kaynaklar:
journals.lww.com & plasticsurgery.org

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir