Estetik Meme Cerrahisi

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 25 Kasım 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Gerek erkek gerekse kadın memelerinin farklı nedenlerle oluşan deformasyonları kişilerin yaşam kalitesini, öz güvenlerini, vücut algılarını ve psikolojilerini son derece olumsuz etkileyebilmekte. Doğumsal, gelişimsel veya edinilmiş meme deformasyonlarının giderilmesine yönelik yapılan estetik ameliyatlarla bu tür sorunlar giderilebilmekte ve kişilerin kendileri ile daha barışık bir yaşam sürmeleri sağlanmakta.

Erkek memelerinde en sık gözlenen sorun jinekomasti olarak bilinen erkek memesinin normalden büyük boyutlarda olması durumudur. Jinekomastinin tipine göre sadece yağ çekme (liposuction), sadece meme başından yapılan bir kesi ile girilerek cerrahi olarak meme dokusu çıkartılması, bu iki yöntemin birlikte gerçekleştirildiği farklı cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmakta. Meme derisinin de aşırı fazla olduğu jinekomasti olgularında fazla derinin de çıkartıldığı teknikler kullanılmakta.

Erkeklerde veya kadınlarda sadece meme ucu normalden büyük olabilir (nipple hypertrophy) ve kıyafetlerin altından dikkat çekecek boyutlara ulaşabilir. Lokal anestezi altında yapılacak bir cerrahi müdahale ile büyük olan meme uçları küçültülebilir.
Nadiren de olsa bir meme de veya çevresinde birden fazla meme ucu bulunabilir (accessory nipple, supernumerary nipple) ve cerrahi olarak çıkartılarak tedavi edilir.
Kadın memelerinde en sık gerçekleştirilen estetik cerrahi girişimlerin başında silikon implant ile meme büyütme, meme dikleştirme, meme büyütme ile birlikte meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatları gelir. Bu ameliyatların her birinde plastik cerrahın deneyimi ve tercihi ve memenin durumuna göre farklı teknikler uygulanmaktadır. Örneğin standart bir meme büyütme tekniği yoktur. Kullanılacak olan implantın şekli, büyüklüğü, yüzey özellikleri, konulduğu cebin kas altı veya üstü olması, kullanılacak kesinin yeri gibi bir çok detay hastanın durumuna, memesinin yapısına ve estetik cerrahın tercihine göre değişebilmektedir. Tek ve ideal bir yöntem yoktur. Olsa idi, tüm cerrahlar aynı yöntemi ve implantı kullanırdı.

Memelerdeki tümöral kitlelerin çıkartılması sonucu oluşan deformasyonların düzeltilmesine yönelik ameliyatlar meme cerrahisinde özel bir yer tutar. Meme dokusunun kanserli doku ile birlikte kısmi veya tamamen bir genel cerrahi uzmanı tarafından çıkartılmasını takiben aynı ameliyatta veya daha sonra gerçekleştirilen bir ameliyatla plastik cerrahi uzmanı tarafından onarım yapılır. Bu amaçla hastanın kendi dokuları kullanılabildiği gibi silikon implantlar da kullanılabilir.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir