Göz Altı Torbaları Ameliyatı

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 25 Kasım 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Alt ve üst göz kapaklarındaki torbalanmaların giderilmesine yönelik gerçekleştirilen ameliyat, Göz Altı Torbası Ameliyatı (blefaroplasti) olarak adlandırılır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri olan göz kapağı estetiği ile üst göz kapaklarında göz kapağının açılmasını dahi engelleyebilen deri fazlalıkları ve göz altındaki torbalanmalar giderilmektedir. Blefaroplasti ile üst göz kapağındaki deri fazlalıklarından ve göz altı torbalarından aynı anda kurtulmak mümkündür. Böylelikle hem dinamik ve genç bir görünüm hem de göz kapağı fonksiyonu yönünden başarılı sonuçlar elde edilir.

Göz Kapakları Neden Düşer?

Göz kapakları dıştan içe doğru cilt, kas ve yağ tabakalarından oluşur. Genetik faktörler, yaş ve güneş ışını gibi çevresel faktörlerin etkisi ile göz kapağı cildi elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Cilt altındaki kas tabakası da gevşer ve yer çekimi etkisi ile düşmeye ve sarkmaya başlar. Daha derin planda olan ve normalde göz kapaklarına dolgun ve canlı bir görünüm katan yağ yastıkçıkları da öne fıtıklaşmaya başlar. Böylelikle göz kapaklarında sarkma ve torbalanmalar oluşur.

Kaşlarda düşme varsa üst göz kapaklarındaki deri fazlalığı daha da belirginleşir. Göz kapağına yapılan makyaj fazla deri katlantısının altında kaybolur. İleri olgularda üst göz kapağındaki fazlalık görmeyi zorlaştıracak boyutlara varabilir.

Alt göz kapağı sorunları halk arasında göz altı torbası olarak bilinir. Göz altı torbaları, daha çok genetik ya da yaşlanma sebebiyle gerçekleşir. Genetik olarak aileden geçen göz altı torbası 30’lu yaşlarda kendisini gösterirken, yaşlanma nedeniyle gerçekleşen göz altı torbasının ortaya çıkması 40’lı yaşları bulmaktadır. Diğer göz altı torbasının nedenleri arasında alkol ve sigara kullanımı, düzensiz uyku, sık ağlama durumları ve yer çekimi sayılabilir. Kişiyi sosyal hayatıyla birlikte psikolojik olarak da etkileyen bu belirtiler göz altı torbası estetiği ya da bir diğer adıyla göz kapağı estetiği ile giderilir.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbalarının tedavisi hakkında araştırma yapan hastalar çevrelerinden ya da internet üzerinden ev yapımı çözüm önerileriyle karşılaşsa da göz altı torbalarının kalıcı ve etkin çözümü göz altı torbası ameliyatı adı verilen operasyon ile mümkündür. Alt göz kapaklarındaki torbalar için alt blefaroplasti, Üst göz kapaklarındaki torbalar için ise üst blefaroplasti ameliyatı uygulanır.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı esnasında veya sonrasında kanama komplikasyonundan kaçınmak için en az 10 gün öncesinden kanın pıhtılaşmasını azaltın aspirin, E-Vitamini, bazı ağrı kesiciler veya bitkisel preparatların kullanımı kesilmelidir. En iyisi dengeli beslenme dışında ilaç veya ek destek hapları kullanmamaktır.
Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Yüksek tansiyonu olanların tansiyonu ilaçlarla kontrol altına alınmış olmalıdır.

Göz Altı Torbaları (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hasta, göz altı torbası ameliyatı öncesinde doktor tarafından muayene edilmelidir. Bu detaylı muayene sırasında göz bölgesinde bulunan derideki sarkma, deri fazlalığı, deri altı yağ miktarı, bunun ne kadarının alınacağı ve kaslardaki olası gevşeme gibi belirtiler incelenir. İnceleme sonucunda göz altı torbası ameliyatının hangi teknikle yapılacağına plastik cerrah tarafından karar verilir. Bu aşamada gerek gözle ilgili (kronik göz kuruluğu gibi) gerekse genel sağlık durumuyla ilgili (hipertansiyon, kan sulandırıcı kullanma gibi) mevcut hastalıklar konusunda plastik cerrah bilgilendirilmelidir. Ortalama olarak 1 saat süren göz altı torbası estetik ameliyatı damardan verilen sakinleştirici ve lokal anestezi altında yapılır. Üst göz kapağı düzenlemelerinin de yapılması durumunda bu süre daha da artar. Ameliyat sırasında kirpik ya da göz kapağı içinden açılan kesilerle göz altında oluşan yağ dokusu ve kas yıpranmalarına müdahale edilir. Fazlalık yaratan deri alınır ve göz altı gerdirilir.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Göz kapaklarında ödem ve morluk oluşabilir; soğuk uygulama ve yüksek yastıkta yatma önerilir.
 • Ameliyat sonrası ciddi ağrı olmaz, ciddi ağrı oluyorsa kanama belirtisi olabilir; doktor haberdar edilmelidir.
 • Gözlerde yaşarma, yanma hissi, kuruluk olabilir. Göz kapakları hafif açık kalabilir; ödem geriledikçe düzelmesi beklenir.
 • Dikişler 3-5 gün içerisinde tamamen alınır.
 • Bir hafta sonra hasta işine dönebilir ancak göz kapaklarındaki minimal ödemin tamamen gerilemesi 3-4 haftayı bulabilir.
 • Bir hafta sonra kontak lens kullanılabilir.
 • Ameliyat izleri ilk haftalar makyajla gizlenebilir. İlk haftalar pembe renkli olan izler genellikle aylar içerisinde gittikçe solar ve dikkat çekmeyecek ince ve ten rengi bir hal alır.
 • Ameliyat sonrası en önemli komplikasyonlardan bir tanesi göz kapaklarında kan birikmesi (hematom)dir. Kanamadan kaçınmak için:
 • Ameliyat sonrasında yüksek yastıkta yatılmalı,
 • Soğuk uygulama yapılmalı,
 • Kan basıncı takip edilmeli ve tansiyon yüksek ise düşürülmeli,
 • Şiddetli öksürük veya hapşırıktan kaçınılmalı,
 • Tuvalette aşırı ıkınılmamalı,
 • Ağır kaldırılmamalı, 2 hafta süre ile ağır sporlar yapılmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı İkinci Kez Yapılabilir mi?

Göz kapakları yeni şeklini yıllarca muhafaza eder. Göz kapaklarında tekrar gevşeme olursa ikinci bir ameliyat yapmak her zaman mümkündür. Bir önceki ameliyatta istenmeyen bir sonuç ile karşılaşılmış ise ikinci kez ameliyat olmak gerekebilir.

Gözaltı torbası ameliyatı fiyatı almak için iletişime geçebilir ve muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Ameliyat için gerçekleştirilecek detaylı muayenede hasta durumu anlaşılır ve uygulanacak tedavi yöntemine göre ameliyat fiyatı belirlenir. Fiyat bu sebeple kişiden kişiye farklılık gösterebilir. En sağlıklı fiyat aralığı için form doldurabilir, whatsapp’tan bize yazabilir ya da telefon numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

70 yorum

 • Merhaba Hocam,
  10 gün başka bir yerde göz altı torbalarımı aldırdım ve şu an çökük duruyor. Ve kırışıklık oldu. Gözlerim yorulmaya başladı. Sonuçtan memnun değilim. Göz kapaklarımda da asimetri oldu. Fazla alınan yağ için ne yapmalıyım? Rahatsız oluyorum

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Fulya Hanım Merhaba, yasal ve etik nedenlerde yorum yapmak istemiyorum. Ameliyatınızı olduğunuz doktorunuz ile iletişime devam etmenizi öneriyorum. Saygılarımla

 • Jülide Tiryaki

  Merhaba hocam,watsup hattından fotoğraflarımı yolluyorum.Fiyat bilgisi alabildi miyim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Jülide Hanım Merhaba, yüzünüzün tam karşıdan ve her iki yandan fotoğraflarınızı ilettikten sonra WhatsApp üzerinden bilgilendirme yapılacaktır size, iyi günler

  • ufuk özşiray

   Hocam iyi akşamlar..sol gözümün altında bir şişlik var uzunca bir zamandır.Makyajla bir nebze kapanıyor.Ancak çıplak gözle çok belirgin.Göründüğün meslekdaşlarınız ameliyatı önermedi.Daha doğrusu yapılan operasyonlardan çok memnun kalınmadığını belirttiler.Bitkisel tedaviler de maalesef kalıcı değil.Ama ameliyattan da korkuyorum.Ne önerirsiniz? Ameliyatın ücreti nedir?Şimdiden teşekkürler.

   • Prof Dr Cengiz Açıkel

    Ufuk Hanım Merhaba, WhatsApp üzerinden yanıt verilmiştir. Saygılarımla

   • Prof Dr Cengiz Açıkel

    Ufuk Hanım Merhaba, WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz fotoğraflarda değerlendirilmiştir ancak muayene etmeden maalesef yorum yapamıyorum. Saygılarımla

 • Genetik gözaltı torbalarımı aldırmak istiyorum fiyat nedir?

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Yüzünüzün direkt karşıdan ve her iki yan profilden fotoğrafını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

  • GÖZ ALTI TORBASINI ALDIRMAK İSTİYORUM ÜCRET BİLGİSİNİ VEREBİLİRMİSİNİZ

   • Prof Dr Cengiz Açıkel

    Duran Bey Merhaba, WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 • Merhaba.Genetik göz altı torbalarım.Aldırmak istiyorum ücret bilgisi verebilir misiniz?

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Yüzünüzün direkt karşıdan ve her iki yan profilden fotoğrafını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • Göz altı torba amaliyatının fiyatını öğrenmek istiyorum teşekkür ediyorum, göz altı ve göz üstü

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Yüzünüzün direkt karşıdan ve her iki yan profilden fotoğrafını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • Beyza Nur Gündoğdu

  İyi günler doktor bey. Ben daha 18 yaşındayım ve göz altı torbalarım benim için büyük sorun yaratmaya başladı insanlar yaşlı duruyosun demeyr başladı ve bu beni mutsuz ediyor. Yaşım ameliyat olmaya uygun mu

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 • Necdet Altınok

  İyi günler hocam ben 68 yaşındayım daha önce göz kapağı ameliyatı oldum şu anda göz altı torbaları beni estetik açıdan rahatsız ediyor ameliyat olabilirmiyim maliyeti ne olur saygılar.

 • Merhaba gozalti torba ameliyati icin Fiyat bilgisi alabilir miyim

 • Merhaba,

  Eşimin 2 göz altında da ciddi oranda torbalanma var, estetik ameliyat olmak istiyor.Fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen?

 • Doktor bey muayene için gelemeyeceğim ama durumum ile ilgili ne uygulama yapılmalı,bilgi verebilir misiniz? Ve uygulamaların fiyatlarını da yazarsanız sevinirim,size mailden yüzümde şikayetçi oldugum yerleri fotoğraf olarak gönderirim.

 • Göz altı torba amaliyatının fiyatını öğrenmek istiyorum teşekkür ediyorum

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba, birden fazla operasyon aynı seansta gerçekleştirilebilir. Durumunuzu daha detaylı görebilirsek sağlıklı bir yorum yapabiliriz. 05358752020 numaralı hattımızla iletişime geçerek randevu talebinde bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • Merhaba Doktor Bey,
  Gecen yil goz kapagi ameliyati oldum fakat sonuc cok istedigim gibi olmadi. Uc kesimleri asagi bakiyor. Ayrica goz altimda torbalanmalar var. Ben goz kapaklarimdan ve goz alti torbalarimdan ameliyat olmak istiyorum. Ikisi ayni anda olabiliyor mu? Iyilesmeleri ne kadar surer
  Simiden tesekkur ederim

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba, göz altı torbalarının yapısına göre cerrahi bir müdahale yapılıp yapılmayanına karar verilmeli. Mail adresinizden sizinle iletişime geçmeye çalıştık. Mailimizin size ulaşmaması durumunda tekrar iletişime geçiniz lütfen. https://www.cengizacikel.com/iletisim

 • İyi günler, yaşım 18 ve gözlerimde doğuştan gelen bir sorun olduğu için sadece sol gözümün altında guldugumde belli olan gözle görülür bir torba var. Görünüşü rahatsız ettiği için istediğim gibi gulemiyorum. Bende artık takıntı olmuş. Bilgilendirirseniz sevinirim ne yapmam lazım? İllaki bir cerrahi müdahale mi olmalı

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Canan Hanım Merhaba, Göz altı kapağı estetiği hakkında sayfamızda yer alan bilgiler dışında daha detaylı bilgi vermek isteriz. Mail adresinize bilgilendirici bir e-mail iletiyoruz. size ulaşmaması durumunda bizimle iletişim bilgilerimizden tekrar iletişime geçmenizi rica ederiz. İyi günler .

 • Merhaba hocam
  göz alt kapağı için estetik yaptırmak istiyorum daha önce doktora gittiğimde 30 yaş üstü için yapıldığını benim için lazer tedavisi uygulanabileceğini söyledi 31 yaşındayım lazer fiyatı öğrenebilirmiyim ve ağrılı mı oluyor?

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba Cavidan Hanım, mevcut durumunuzu muayene öncesinde görebilmemiz için form doldurarak fotoğraflarınızı iletebilir misiniz? Size durumunuzla ilgili kısa bir tedavi yorumu yapabiliriz bu şekilde. En sağlıklı tedavi yorumu için ise muayene olmanız gerekir. İyi günler dileriz.

 • Merhabalar Cengiz Bey

  42 yaşındayım beni rahatsız edecek derecede göz altı torbalarım bulunmaktadır. kirpik kökünden kesmeden iç taraftan dikişsiz yağ torbaları nasıl alınır bilgi verebilir misiniz.

  iyi çalışmalar

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   Merhaba, göz altı torbası hakkında detaylı bilgi vermek adına iletişim bilgilerinizden size ulaşma çalıştık. Eğer mailimiz size ulaşmadıysa lütfen iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçiniz.

 • Göksenin sönmez

  Bana ulaşırsanız sevinirim. Göz altı torbası ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorum cengiz bey.

 • Merhaba yaşım 37 göz altı torbalanmam var cerrahi müdale edilceğini söylediler fiyat rica edebilirmiyim

 • Merhabalar, göz altı torbaları alımı fiyatı ne kadardır bide göz için zararlı mıdır?

 • Merhaba göz altı torbalarının alımı ameliyatının ortalama fiyatı nedir

 • Cemal Cantürk

  Göz altı torbalarımı aldırmak istiyorum.Fiyatını öğrenebilirmiyim.Birde yeriniz nerdedir.

 • Goz alti torbasi ve goz kapagi estetigiyle ilgili fiyat alabilirmiyim ?

 • Merhaba ben gozalti torba ameliyatiyla ilgili fiyat bilgisi almak istiyorum tesekkur ederim simdiden

 • Çigdem yüksel

  İyi akşamlar ben 58 yaşında bayanım göz altı torbalarımı aldırmak istiyorum fiyat öğrenmek istiyorum

 • Burhan baltacı

  Selamlar hocam Ben gözaltı torbalarını ve göz üstü sarkmaları aldırmak istiyorum göz üstü fazla deyil ama Ben yinede aldırmak istiyorum fiyat verirseniz memnun olurum, saygılar iyi çalışmalar

 • Gözaltı torbası ameliyatı için fiyat alabilir miyim?

 • Ahmet doganbas

  Hocam gözaltı torbalarım beni rahatsız ediyor emekliyim bana bir fiyat yazarmısın selamlar

 • Göz altı torbalarım çok mor ve şiş ortama ne kadar fiyatı vardır bilgilendirirseniz mutlu olurum

 • canan yararel

  gözaltı torbaları ameliyat sonrası iyileşme süresi ve fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 • Bende göz altı torbalarımı aldırmak.istiyorum fiyat ogrenenilirmiyim

 • Merhaba,
  Bende gözaltı torbaları mi aldırıp kendimi daha iyi hissetmek istiyorum.
  Rica etsem bana tahminen bir fiat verebilir işini?

 • İyi günler. 40 yaşındayım. Gözaltı torbalarımı ve gözkapaklarımı yaptırmak istiyorum. Fiyat oğrenebilirmiyim

 • Münevver ölmezkaya

  Sayin Dr.Bey ben 58 yasinda bayanim göz alti siskinlikleri bir hayli ilerlemis durumda gözlük kulandigim icin zorlaniyorum cünkü gözlüklerime deymektedir.Sizden ricam beni aydinlatirmisiniz ve olursa fiyati ne kadar,Tsk

 • iyi günler, göz altı torbaları mı aldırmak istiyorum ortalama fiyatı ne kadardır?

 • Iyi aksamlar ben 42 yasindayim ve son 3-4 yildir gozalti torbalarim var cok moral bozucu oldukca yasli gosteriyor psikolonimi bozuyor hele sabahlariii aynaya bakamiyorum ve bu ameliyati olmak istiyorum tabiki once fiyatini ogrenirsem cok mutlu olacagim merci.

 • Ömer cem gümeç

  Merhaba problem gözaltı şişkinliği bunu ortadan kaldırmak istiyorum ortalama fiyat aradığınız nedir

 • acaba göz altı ameliyatı sonrası iz kalıyormu

 • merhaba ben pem 45 yaşındayım göz altı halhalanması ve kırışıklar oluşto ameliyat olmak istiyorum fiyatı öğrenebilirmiyim

 • iyi günler bundan bir hafta once gozalti ameliyati oldum gozumun aldindaki yaglari aldirtim hafifte torbalnma vardi suan hersey yolunda tek korkum ilerleyen yillarda tekrardan yaglanma ve torbalanma olurmu buna cevap verirseniz cok sevinirim saygilar

 • Gozalti torbalarimi aldirmak istiyorum.. Sonrada ust kapak fazlaliklarini..
  Fiyat verirsenz memmun olurum

 • Merhaba, istanbulda yaşıyorum yaşım 27 . Babamda erkek kardeşimde ve bende göz altı torbası var. Bu durumdan rahatsizim.fiyat almak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim.

 • gözaltı torba ameliyatı fiat muayene sonrası belirlenir diye belirteceğinize yaklaşık bir alt üst limit belirtseydiniz buna başvurmayı düşünecektim etiketi olmayan hiç birşeye bakmam bunu belirtmek istedim

 • Merhaba hocam,
  Adım Gönül 33 yaşındayım. Kendimi bildim bileli gözaltı torbalarım bulunmakta ve bu durum beni psikolojik olarak yıpratmaktadir.
  Manisa da yaşamaktayım. Benim için herhangi bir fiyat aralığı belirtebilirseniz eğer muayene olmaya gelebilirim.
  Teşekkür ederim şimdiden.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir