Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blefaroplasti)

goz-kapagi-estetigi-ameliyati

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı hastane koşullarında anestezi uzmanının refakatinde yapılmalıdır.

Sadece gözkapaklarına yapılan lokal anestezi ve i.v. sedasyon (damardan sakinleştirici verilmesi) ile yapılabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Aynı gün eve çıkılabilir. Sadece üst, sadece alt veya 4 göz kapağı aynı anda ameliyat edilebilir.

Üst göz kapağından çıkartılacak fazla deri ameliyat öncesi hasta ayakta iken işaretlenir. Kesi göz kapağının göz açıkken oluşan doğal kıvrımına denk gelecek şekilde planlanır. Alt göz kapağında ise kesi kirpiklerin 1-2 mm aşağısından geçecek şekilde ve derinin doğal kıvrımlarına denk gelecek şekilde yapılır. Göz kapağı derisinin fazla gevşek olmadığı bazı olgularda göz kapağı içinden kesi yapılarak sadece yağ torbası çıkartılabilir.

Blefaroplasti ameliyatı ile göz kapağı derisindeki fazlalık alınır, kas tabakasında fazlalık varsa alınır ve sıkılaştırılır, yağ torbalarının fıtıklaşan kısımları alınır veya yeri değiştirilir. Bu ameliyatla yüz ifadesi daha canlı ve genç bir görünüm kazanır. Ancak, kazayağı denilen göz çevresindeki kırışıklıklar, göz kapaklarındaki ince kırışıklıklar, gözlerin etrafındaki koyu halkalar veya düşük kaşlar tedavi edilmez. Bu sorunların giderilmesi için ek işlemler yapılması gerekir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı tekniği standart değildir, mevcut soruna ve cerrahın tercihine göre farklı teknikler kullanılabilir. Ameliyat bitiminde kesiler dikişler yardımı ile kapatılır.

Özellikle alt göz kapağı estetik ameliyatı daha fazla deneyim gerektirir. Alt göz kapağı ileri yaşlarda gevşer ve ameliyat esnasında yeterli sıkılaştırma yapılmaz ise dışa ve aşağıya doğru dönebilir (ektropion). Blefaroplasti ameliyatı çok teknik ve hata payı düşük bir ameliyattır. Bu ameliyatın yıllarca eğitimini almış plastik cerrahlarca yapılmalıdır.

Gözün çok çukurda olması gibi bazı olgularda gözü çevreleyen kemiklere müdahale edilerek kemiklerde traşlama veya destekleme yapılabilir. Yine göz kapaklarına yağ desteği gerekebilir.

Üst göz kapağı estetik ameliyatı en sık kaş kaldırma ameliyatı ile kombine edilir. Göz çevresinde elde edilecek sonuç çok daha ideal ve yüz güldürücü olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı süresi yapılacak işleme bağlı olmak üzere 1-2 saattir.

Ameliyat Yaşı

Genellikle 30 yaş ve üzerinde olmak üzere, göz kapaklarındaki deformiteye bağlı olarak her yaşta Blefaroplasti ameliyatı olunabilir.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

14 Eylül 2016


Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blefaroplasti)
Puanlama:
26 Eylül 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir