Göz Kapağı Düşüklüğü Estetiği Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2019 Güncellenme Tarihi: 11 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

“Göz Kapağı Düşüklüğü Estetiği” veya “Gözaltı Torbaları Estetiği” olarak bilinen cerrahi işlemin tıbbi ismi “Blefaroplasti” dir. Üst göz kapaklarındaki torbalanma için yapılan işlem “üst blefaroplasti”, alt göz kapaklarındaki torbalanmayı gidermek için yapılan işlem ise “alt blefaroplasti” olarak adlandırılır.

Yapısal nedenlerin yanı sıra yıllar içerisinde göz kapaklarındaki cilt ve ciltaltı dokularındaki gevşemeler göz kürelerinin üstünde ve altında yerleşik olan yağ yastıkçıklarının öne doğru fıtıklaşmasına ve gözaltı torbalarının oluşmasına yol açar. Bazen yağ yastıkçıklarında belirgin bir fıtıklaşma olmadan sadece deri ve derialtı kas dokusunda gevşeme ve sarkma olabilir. Diğer yandan, yüz kemikleri üzerindeki tüm yumuşak dokuların zaman içerisinde aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu alın derisi ve kaşlar aşağıya doğru yer değiştirir ve üst göz kapaklarındaki deri katlantıları daha da belirginleşir. Elmacık kemikleri ve yanaklardaki dokuların aşağıya doğru sarkması ise alt göz kapağı çevresinde çukurlaşmasına ve gözaltı torbalarının daha da belirginleşmesine yol açar. Bu durum kişilerin yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur.

Göz kapağı düşüklüğü estetik ameliyatı standart bir işlem değildir, kişilerin göz kapaklarındaki deformasyonun derecesine göre değişiklik gösterir. Çoğu zaman daha başarılı sonuçlar almak için ek işlemler gerekir.

Göz kapağı estetiği yapılacak işlemin boyutuna göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Fazla olan göz kapağı derisi, deri altı kas dokusu ve varsa fıtıklaşan yağ yastıkçıkları alınır. Üst göz kapağı estetiğinde bazen kaşların kaldırılması da gerekir. Alt göz kapağı estetiğinde ise, alt göz kapaklarının hemen aşağısında oluşan çukurlaşmalara ve elmacık kemiklerine yağ dolgusu işlemi de yapılır ve daha başarılı estetik sonuç alınır. Yanaklardaki sarkmalar çok belirgin ise göz kapağı estetiği yüz germe ameliyatı ile kombine edilir.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılır?

18 yaşını geçmiş, ameliyata engel bir fiziksel ve ruhsal sorunu olmayan kadın ve erkeklere yapılır. Ameliyatın gerekli olup olmadığına göz kapaklarının muayenesi sonrası plastik cerrah ve hastanın birlikte yaptığı değerlendirme ile karar verilir. Ameliyatı olmak için 50-60 yaş gibi belirli bir yaşın beklenmesine gerek yoktur. Kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü tespit edilen belirgin bir torbalanma varsa daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir. Günümüzde iş hayatında ve sosyal yaşamda dinamik ve enerjik görünüm gittikçe önem kazanmaktadır ve bu bağlamda göz kapağı estetiği ameliyat yaşı artık daha erken yaşlarda yapılmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyat, kişinin fiziksel ve psikolojik olarak en iyi olduğu dönemde yapılmalıdır. Ameliyat öncesinde genel sağlık sorunları, kronik hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar dikkatle gözden geçirilmeli ve varsa öncelikle bu sorunlar düzeltilmelidir. Örneğin, yüksek tansiyonu olan ve tansiyonu tam kontrol altında olmayan bir hastanın öncelikle tansiyonu kontrol altına alınmalıdır. Tiroid hormonları kullanan kişilerde hormon seviyelerinin normal sınırlarda olduğu teyit edilmelidir.

Göz kapağı estetiğinde en çok karşılaşılan komplikasyonlardan biri kanamadır. Bu nedenle, aspirin içeren ilaçlar, düzenli yeşil çay tüketimi gibi kan sulandırıcı, kanın pıhtılaşmasını azaltan ilaç, çay veya besin destekleri ameliyat tarihinden en az 15 gün önce kesilmelidir. Bu konuda daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyat sonrasında göz kapaklarında basıncın artmaması, ödemin daha az olması ve olası kanamalardan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar söz konusu,

  • 5 gün yarı oturur pozisyonda yatılmalı
  • Günlük işleri yapmaktan kaçınılmalı
  • İstirahat edilmeli
  • Tansiyon ilacı gibi düzenli kullanılan ilaçlar zamanında alınmalı
  • Tuvalette aşırı ıkınılmamalı
  • Öne çok eğilmemeli
  • Hapşırmadan ve öksürmeden mümkün olduğunca kaçınılmalı
  • Kan sulandırıcı ilaç ve besinler ameliyattan sonraki 15 günlük sürede tüketilmemeli.

Ameliyat sonrasında normalleşme süreci kişiden kişiye veya yapılan işlemin boyutuna göre değişmektedir. Özellikle ilk bir ay göz kapaklarında uyurken alınan pozisyon değişimlerine bağlı olarak asimetriler görülebilir, sabırla beklenmelidir.

Ameliyat Sonrası Göz Kapakları Tekrar Düşer mi?

Özellikle üst göz kapaklarındaki torbaların tedavi edildiği ve nispeten daha genç yaşlarda ameliyat olmuş kişilerde yıllar içerisinde göz kapaklarında bir miktar torbalanma yeniden oluşabilir. Bu gibi durumlarda fazla deri dokusu lokal anestezi altında tekrar alınabilir.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir