Jilet İzi Tedavisi

Tarih: 04.11.2014 | Son Güncelleme: 12.03.2019

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Jilet İzi Tedavisi

Jilet İzi Tedavisi

Jilet İzi (Faça İzi) Nasıl Geçer?

Jilet veya benzeri kesici aletlerle kendini yaralama sonucu vücutta ömür boyu kalıcı, kolay anlaşılabilir ve gizlenmesi zor izler kalabilmektedir. Prof.Dr. Cengiz AÇIKEL ve arkadaşlarının geliştirdiği İnce Deri Yaması tekniği ile söz konusu Jilet İzlerinin Tedavisi ve kamufle edilmesi ve sosyal olarak kabul edilebilir hale gelmesi mümkün. Jilet izi kapatma ameliyatına her geçen talep artmaktadır.

Jilet veya cam gibi kesici aletlerle kendi bedenine zarar verme, temelinde kültürel, sosyal ve psikolojik etkenlerin rol oynadığı bir davranış biçimidir. Kendini jiletleme davranışı başlı başına bir psikiyatrik hastalık değildir. Genellikle birtakım psikolojik sorunlara eşlik eden bir belirti olarak kabul edilmektedir. Zamanla temelde yatan psikolojik sorun tedavi edildiğinde veya kendiliğinden düzeldiğinde bu davranış biçimi de düzelebilmektedir.

Ülkemizde daha çok ergenlik ve genç erişkin çağlardaki erkeklerde gözlenmektedir. Bu davranış biçimi, sokak çocuklarından üniversite öğrencisine kadar, toplumun her tür sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeyindeki bireylerde görülebilmektedir. Bu sorun sadece ülkemize özgü de değildir. Batı toplumlarında da, özellikle ergenlik çağındaki kız ve erkeklerde eşit oranda ve aynı şekilde gözlenmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde Jilet İzlerinin görülme sıklığının %4 olduğu ve gittikçe arttığı bildirilmiştir.

Jilet İzi Tedavisi

Kendini jiletlemeye bağlı olarak özellikle kollarda ve göğüs ön duvarında gözlenen faça izleri yaşam boyu kalıcıdır ve gizlenmesi zordur. Skarların kendilerine özgü bir görünümü vardır ve toplum tarafından kolaylıkla tanınır. Bu kişiler artık psikolojik olarak stabilize olmuş ve bu davranış biçimini bırakmış olsalar dahi vücutlarında taşıdıkları izler nedeniyle yaşam boyu utanç, suçluluk, ve pişmanlık duyabilmektedirler. Dahası toplum tarafından stigmatize edilmekte (damgalanmakta) ve dışlanmaktadırlar. Daha önce böyle bir şey yapmış artık tamamen düzelmiş ve normal bir yaşam süren bir birey sosyal hayatında, olumsuz özellikler çağrıştıran, bu izleri açıklamakta zorlanmaktadırlar. Arkadaş edinme, evlenme, yeni bir işe girme, yeni bir sosyal çevreye girme dönemlerinde söz konusu izler bir kâbus gibi karşılarına çıkmaktadır. Evlenmiş ve anne veya baba olmuş bir kişi kolundaki izleri çocuklarına nasıl açıklayacağının endişesini taşır ve koldaki jilet izi nasıl geçer sorusu ile uzman arayışına girmektedir.

Jilet İzlerinin Özellikleri

Sosyal olarak kabul görmeyen jilet izi ve faça izlerinin sosyal olarak kabul edilen ameliyat izi, yanık izi gibi diğer yara izlerinden ayıran en önemli özellik yan yana ve birden fazla olmasıdır. Tek bir jilet izi tedavisinde o izi tamamen çıkartıp daha estetik şekilde dikmek mümkün iken bu izlerin birden fazla sayıda olması ve her bir izin normal deriden farklı renkte olması nedeniyle aynı şekilde tedavi etmek mümkün değildir. Bazen izlerin üzerine kamuflaj amacıyla dövme yaptırılmakta ancak çoğu zaman sonuç daha da trajik olmaktadır. Bu izlerin üzerini sadece zımparalamak da izleri daha belirgin hale getirmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Estetik cerrahlara başvuran hastalar bu izlerin faça izi tedavisi ile mümkünse tamamen yok edilmesini veya en azından jilet kesiği izi olduğunun anlaşılamayacağı ve daha az dikkat çeker bir hale getirilmesini talep etmektedir.

Jilet İzi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jilet yarası izi, ameliyat ile sosyal olarak daha kabul edilebilir bir görüntüye kavuşturulabilir. Bu konuda Dr. Cengiz Açıkel ve arkadaşlarının geliştirdiği bir ameliyat yöntemi 2005 yılında Amerikan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Dergisinde “Camouflage of self-inflicted razor blade incision scars with carbon dioxide laser resurfacing and thin skin grafting” başlığı ile yayınlanarak uluslararası tıp literatürüne girmiştir. Söz konusu tedavi yöntemi Zımparalama ve İnce Deri Yaması Tekniği’nin esası; faça izlerinin olduğu alanın, izler arasındaki normal deriyi de içerecek şekilde, 50-150 mikronluk üst deri tabakasını lazer veya dermabrazyon aleti yardımı ile kaldırmak ve bu alanı, uyluk veya gizlenebilir başka alanlardan alınan, 0.2-0.3 mm kalınlığında çok ince deri yamaları ile jilet izi kapatma işlemi yapılır. Uygulanan deri yaması alttaki jilet izi ve normal deri arasındaki renk farkının üzerini kapatıp kamufle ettiği, gizlediği için jilet izleri artık tek tek görülmemekte ve faça izi kapatma işlemi gerçekleştirilmektedir, o alan tek bir renkte ama çevresindeki normal deriden biraz daha farklı renkte görülmektedir. Ameliyat alanı ile normal deri arasındaki renk tonu farkı ilk aylarda daha belirgin iken 6. aydan itibaren gittikçe azalmakta bir yıldan sonra çoğu zaman ancak dikkatle bakıldığında anlaşılabilecek hale gelmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı kendine özgü olan ve kolaylıkla anlaşılabilen jilet izlerinin tipik görüntüsünü ortadan kaldırılması ve/veya yanık izi gibi sosyal olarak kabul edilebilir, daha az dikkat çeken ve daha masum bir ize dönüştürmesidir.

Jilet İzi Silme Ameliyatı, tedavi edilecek alanın boyutuna göre lokal veya genel anestezi altında yapılmakta ve hasta ertesi gün evine gidebilmektedir. Jilet izlerinin olduğu alan 10 gün kadar pansumanlı kalmaktadır. Sonrasında ameliyat alanı mekanik travmalardan ve 1 yıl süreyle güneşten korunmalıdır. Deri alınan alana ise pansuman yapılmakta ve iki hafta sonunda kendiliğinden iyileşmektedir. Bu alan da başlangıçta pembe renkte iken ortalama bir yıl sonunda daha az dikkat çeken bir görünüme kavuşmaktadır. Hastaların ten rengine ve iyileşme özelliklerine göre bir miktar iz kalabilmektedir.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel’in A.B.D. Milli Sağlık Enstitüsü’nün Sitesinde Yayınlanan Çalışması

Kaynak: Prof. Dr. Cengiz Açıkel’in A.B.D. Milli Sağlık Enstitüsü’nün Sitesinde Yayınlanan Çalışması

Jilet İzi Ameliyatı Sonrası İzler Tamamen Geçer mi?

İzler, kesik izi anlaşılmayacak şekilde gizlenir ancak ameliyat alanının tamamen normal bir deri gibi görünüm alması her zaman mümkün olmamaktadır. Bu yöntemin en önemli avantajı kendine özgü olan ve kolaylıkla anlaşılabilen jilet izlerinin tipik görüntüsünün ortadan kaldırılması ve/veya yanık izi gibi sosyal olarak kabul edilebilir hale getirilmesidir.

Jilet İzleri İçin Ameliyatsız Bir Tedavi Yöntemi Var mı?

Jiletli kol için sık sık tedavi arayışı içinde olan hastalar, çözümü basit ve kulaktan dolma bilgiler (jel, merhem vb) ile bu sorunu çözmeye çalışmakta. Jiletli kol tedavisi için bu gibi yöntemler başarısız olacaktır.

Ameliyatsız tedavisi maalesef yoktur. Olsa idi, jilet izi giderme tedavisini yapmaz tüm hastalarıma o yöntemi uygulardım. Jilet izi tedavisinde dünyada ve Türkiye’de kullanılan tek etkili tedavi Zımparalama ve İnce Deri Yaması Tekniği’dir.

Gebelik Durumunda Faça İzi Ameliyatı Yapılabilir mi?

Gebelik ihtimali söz konusu olduğunda ameliyat sakıncalıdır. Bu nedenle, son adet tarihiniz ile ameliyat tarihi arasında gebelik ihtimali olmaması için gerekli önlemleri almanız çok önemlidir. Diğer taraftan ameliyat sonrasında kullanılacak bazı kremlerin (advantan pomad, dermovate krem gibi) gebelik durumunda kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle ameliyat sonrası en az 3 ay gebelik planlanmaması iyi olur.

İzlerle Birlikte Dövme Sildirme için İnce Deri Yaması Tekniği Kullanılabilir mi?

İzlerle birlikte aynı alanda dövme de varsa o da zımparalanacaktır. Yüzeysel dövmelerin tamamı çıkartılabilmektedir ancak  dövme boyasının çok derin olduğu bazı alanlarda dövme tamamen çıkartılamayabilir ve üzerine uygulanan deri yamasının altından kısmen görülebilir.

TCA peeling (kimyasal deri soyma seti) seti jilet izlerinin tedavisinde gerçekten etkili midir?

“Denize düşen yılana sarılır” sözünde olduğu gibi hastalarımızın çare arayışı maalesef istismar edilmekte ve insanlar aldatılmaktadır. Yöntemin kesik izlerinin tedavisinde hiç bir bilimsel dayanağı yoktur. Söz konusu yöntem bilimsel kabul görse idi, bir internet sitesinden pazarlanmaz, doktorlar tarafından uygulanırdı.

Şehir Dışı ve Yurt Dışından Gelen Hastaların Faça İzi Tedavi Süreci

Siz de faça izi nasıl geçer sorusuna cevap arıyorsanız uygun görülen ameliyat tarihinden en az 1 gün önce İstanbul’da olmalısınız . Bazen kısa mesafeli uçuşlarda sabah uçağı ile gelinmekte ve aynı gün öğleden sonra operasyon yapılabilmektedir.

Ameliyat gününün gecesi hastanede kalacaksınız. Ertesi gün taburcu edileceksiniz ve 4-5 gün sonra ilk kotrol için doktor ofisine geleceksiniz. Kontrolde herhangi bir sorun gözlenmez ise evinize dönebileceksiniz (toplam 5 gün) ve daha sonraki bakımı kendiniz yapacaksınız. Ameliyat bölgelerinin tamamen iyileştiğini görmek isterseniz toplamda 2 hafta İstanbul’da kalmanız gerekecektir.

Uçuşlarınızı ve kalacağınız yeri kendiniz organize etmelisiniz. Ataşehir İlçesi’nde bazı otel adlarını iletişim sayfasında bulabilirsiniz: https://www.cengizacikel.com/iletisim

Özellikle, iki kolunuzun birlikte tedavi edildiği durumlarda, kollarınız yarım alçıya alınacak ve hareketleriniz kısıtlanacaktır. Bu nedenle, ameliyat günü ve sonrasındaki 4 gün boyunca sizin günlük ihtiyaçlarınızla yakından ilgilenebilecek bir refakatçınız olması çok faydalı olacaktır. Tek kolunuz tedavi edilecek ise refakatçı zorunlu değildir.

Ameliyatı takip eden aylarda mutlaka İstanbul’a kontrole gelmeniz gerekli değildir. Ancak, özellikle kolun kıllı kısımlarında deri yaması işlemi yapılmış ise, deri yaması  altından çıkacak olan kılların bir kısmı deri yamasını delip çıkamayabilmekte ve kıl dönmesi gibi bir tablo oluşmaktadır. Bu durumda, genellikle ameliyattan 3-4 ay sonra, ofisime gelmeniz ve büyüteç altında çıkamayan kıllara müdahale etmemiz gerekebilmektedir.

Jilet İzi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle izlerin tamamının fotoğraflarını göndermiş ve ameliyat edilebileceğiniz bilgisi ile  size geri dönüş yapılmış olmalıdır. Ameliyat tarihi belirlemek için asistanımla iletişime geçmelisiniz. Doktor ve hastane programındaki yoğunluk nedeniyle, ne kadar önce başvurursanız istediğiniz tarihte ameliyat olma şansınız o kadar artacaktır.

Estetik Ameliyat Öncesi sayfamızı inceleyerek bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. https://www.cengizacikel.com/estetik-ameliyat-oncesi-nelere-dikkat-etmeli/

Jilet İzi Tedavisi Sonrası sayfamızı inceleyerek Ameliyat Sonrası hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. https://www.cengizacikel.com/jilet-izi-ameliyati-sonrasi-nelere-dikkat-edilmeli/

Prof. Dr. Cengiz Açıkel’in, Jilet İzi Tedavisiyle İlgili Katıldığı Program,

Jilet İzinin Cerrahi Tedavi Süreci

Jilet İzi Tedavi Süreci

Jilet İzi (Faça İzi) silme hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Jilet izi tedavisi fiyatı hakkında bilgi almak için öncesinde muayene olmanız gerekmektedir.

Jilet İzi Tedavisi 2019 Fiyatları

Jilet izi tedavisi fiyatları, kesiğin durumuna ve uygulama yapılacak alan bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle muayene öncesi bir fiyat verilmesi söz konusu değildir. Fiyat için mutlaka doktora muayene olunması gerekir.

Diğer estetik ameliyat çeşitlerimizden olan meme estetiği ve jinekomasti tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel
27 Temmuz 2019

183 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir