fbpx
Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde meme büyümesi yani jinekomasti tedavi yöntemleri arasında farklı estetik cerrahi tekniklerinin kullanıldığı bir dizi ameliyat sayılabilir. Bu operasyonlar hastane koşullarında ve gerekli donanımların bulunduğu ameliyathanelerde yapılır. Estetik ameliyat haricinde bazı yöntemlerin de jinekomastiyi tedavi ettiği ileri sürülse de hiç birisi kalıcı, öngörülebilir ve etkin tedavi yöntemi değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti ameliyatı tek bir cerrahi yöntem değildir. Meme dokusundaki artışın miktarı, memedeki yağ birikiminin miktarı ve oranı, meme derisinde gevşeklik ve sarkma olup olmaması gibi birçok faktör değerlendirilerek uygulanacak olan cerrahi tekniğe karar verilir. Jinekomasti ameliyatında en sık kullanılan ameliyat yöntemleri:

Sadece Liposuction (Yağ Çekme)

Koltuk altı çizgisinden yapılan 4 mm lik bir kesiden girilerek meme dokusu içerisindeki ve çevresindeki fazla yağlar vakumla çekilir, meme başına herhangi bir kesi yapılmaz. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer. Dren kullanılmaz. Ameliyat bitiminde bölgeye bir korse, kompresif bandaj uygulanır.

Meme Derisine Kesi Yapılarak Dokuların Cerrahi Olarak Çıkartılması

Meme başının alt yarısına yapılan yarım daire şeklinde bir kesiden girilerek sadece meme dokusu çıkartılır, deri çıkartılmaz.

Farklı kesiler yapılarak fazla meme ve yağ dokusu ile birlikte bir miktar meme derisi de çıkartılır. Sadece meme başı çevresinde dairesel şekilde bir iz kalabileceği gibi meme derisinin çok fazla ve sarkık olduğu daha ileri olgularda meme başı çevresine ek olarak memenin yan veya alt kısımlarında da kalıcı izler oluşturularak fazla deri çıkartılır.

Sadece meme başı altına sınırlı olan ve sert meme dokusunun büyümesi ile karakterize olgularda meme başı alt yarısından yarım daire şeklinde yapılan bir kesi ile girilerek fazla meme dokusu (tamamı değil!) çıkartılır. Daha ileri olgularda hangi yöntemin kullanılacağı cerrahın deneyimi ve tercihine göre değişebilir. Liposuction veya cerrahi teknik ayrı ayrı veya birlikte veya iki aşama şeklinde yani önce liposuction ikinci ameliyatta cerrahi eksizyon şeklinde kullanılabilir.

Ameliyatta ne kadar doku çıkartılacağı ve doğal bir meme ve meme başı görüntüsü için ne kadar doku bırakılacağını ayarlamak deneyim gerektiren bir konudur. Gereğinden fazla doku çıkartıldığında memede hiç de doğal olmayan çökük bir görüntü oluşur, ek olarak meme derisi yeni duruma uyum sağlayamaz ve katlantılı bir görünüm alır.

Jinekomasti tedavisi uyguladığım hastalarımın büyük çoğunluğunda sadece liposuction yöntemi yeterli olmaktadır.

Kullanılacak tekniğe göre ameliyat 1-4 saat sürer. Cerrahi eksizyon yapılan olgularda biriken sıvının dışarıya alınması için bir dren konur. Ameliyat bitiminde ameliyat alanlarına kontrollü bir bası yapmak amacıyla kompresif bandaj uygulanır.

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi için hemen tıklayın

Jinekomasti Ameliyatında İz Kalır Mı?

Jinekomasti ameliyatından sonra iz kalır mı sorusu en merak edilen konulardan bir tanesidir. Tedavide kullanılan yönteme göre değişik büyüklükte ve lokalizasyonda iz kalacaktır. Bu izler kişinin yara iyileşme özelliklerine göre daha az veya daha fazla dikkat çeken bir görünümde olabilir.

En az iz liposuction yönteminde kalır; benim uyguladığım liposuction yönteminde sadece önkoltukaltı çizgisinde 4 mm’ lik bir iz oluşur ve bu iz de bir yıl içerisinde dikkat çekmeyecek hale gelir. Meme başında veya derisinde kesi yapılarak uygulanan diğer cerrahi yöntemlerde kesinin biçimine göre bir iz kalmaktadır. Bu izlerin şekilleri ve kalacağı yerler aşağıdaki görselde gösterilmiştir.

Jinekomasti Kesi İzi Çeşitleri

En Az İz Bırakan Jinekomasti Ameliyatı Hangisidir?

En az iz bırakan ameliyat yöntemi küçük kanüllerle sadece yağ dokusunun yüksek vakum altında dışarıya alındığı liposuction (liposakşın, yağ çekme) yöntemidir. Bazı estetik cerrahlar meme çevresinde birden fazla kesi yaparak liposuction uygulayabilmektedir. Benim uyguladığım teknikte sadece koltuk altında 4 mm lik bir iz kalır ve bu iz de genellikle 1 yıl içerisinde fark edilmeyecek bir görünüm alır.

Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti görüntüsünün büyük oranda kendiliğinden gerilemesi nedeniyle ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini yani en az 18 yaşını beklemek gerekir. Ancak çok ileri boyutlarda olan ve ergende çok ciddi psikososyal sorunlara yol açan durumlarda psikiyatri doktorunun da görüşü alınarak daha erken yaşta da müdahale yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatını Kim Yapar?

Jinekomasti tanısı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı tarafından konur. Jinekomastiye neden olan bir madde kullanımı veya hastalık saptanırsa öncelikle nedene yönelik tedavi ilgili branş hekimi tarafından yapılır. İlaç veya madde kullanımına bağlı jinekomasti olgularında bu maddelerinin kullanımı sonlandırıldıktan veya altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra ortalama 1 yıl beklenerek memenin boyutundaki değişim gözlenir.

Eğer meme boyutunda yeterince gerileme olmaz ise ve altta yatan neden tedavi edilmiş ise estetik açıdan memeyi küçültmek amacıyla bir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanına başvurulur. Olguların büyük çoğunluğunda jinekomastiye yol açabilecek bir neden saptanmaz ve doğrudan cerrahi tedaviye geçilebilir.

Kullanılacak en doğru cerrahi tekniğe karar vermek ve bu tekniği doğru şekilde uygulamak ciddi bilgi ve deneyim gerektirir. Bu eğitim sadece Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlık öğrencilerine verilmektedir; diğer cerrahi branş mensuplarının jinekomasti ameliyatı yapması doğru değildir. Diğer taraftan, memedeki büyümenin nedeni iyi veya kötü huylu bir tümöral kitle ise bu durumda cerrahi tedaviyi Genel Cerrahi uzmanları yapar.

Ameliyatta Meme Başı ve Meme Ucu Da Küçültür Mü?

Jinekomasti durumunda meme bir balon gibi genişlediğinden memenin areola denilen pembe-kahverengindeki meme başı da büyümüştür. Fazla yağ ve/veya meme dokusu çıkartıldığında meme başı da kendiliğinden küçülür ve genellikle bu alana ek bir işlem yapılmaz. Ancak çok ileri olgularda genişlemiş olan renkli kısımdan simit şeklinde bir cilt parçası çıkartılarak meme başının çapı normal boyutlara getirilebilir.

Bazen jinekomastiye meme ucu büyüklüğü (nipple hipertrofisi) de eşlik edebilir. Bu durumda aynı seansta meme uçları da ek bir cerrahi teknik kullanılarak küçültülebilir.

Yalancı Jinekomasti Tedavisi Nedir?

Erkek memesinde sadece aşırı yağ birikimine bağlı görülen yalancı jinekomastinin en etkin ve kalıcı tedavisi liposuction (yağ çekme) yöntemidir. Obez kişilerde diyet ve spor yaparak kilo verilmesi durumunda yalancı jinekomasti boyutunda bir miktar azalma olacaktır ancak çoğu zaman normal kiloya düşmek sorunu tamamen çözmemektedir.

Jinekomasti ameliyatı ile ilgili detaylı bir içerik hemen tıklayın.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com