Jinekomasti Tipleri

jinekomasti-tipleri
Aşırı büyüyen meme dokusunun yapısına göre Jinekomastiyi 3′e ayırmak mümkündür:

 

  1. Glandüler Tip: Sert meme dokusu ağırlıktadır, cerrahi olarak çıkartılması gerekir.
  2. Karışık Tip: Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır, cerrahi ve yağ alma (liposuction, liposakşın) kombine edilir.
  3. Yağlı Tip: Yağ dokusu ağırlıktadır, sadece liposakşın ile tedavi edilebilir.
Simon tarafından 1973′te yapılan başka bir sınıflamada meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı değerlendirilir:

 

  • Tip I : Küçük, deri fazlalağı yok. Meme başının altında küçük ve sert bir doku vardır; meme başına yapılan küçük bir kesi ile girilerek doku cerrahi olarak çıkartılır.
  • Tip IIA : Orta derecede büyük, deri fazlalığı yok.
  • Tip IIB : Orta derecede büyük, deri fazlalığı var. Bu tiplerde hakim olan doku tipine göre sadece liposakşın, sadece cerrahi veya ikisi birlikte kombine olarak tedavi edilir. Deri fazlalığı genellikle ameliyat sonrası 6 aylık dönemde kendiliğinden geriler. Nadiren deri de çıkartmak gerekir.
  • Tip III : Fazla büyük, deri fazlalığı var. Meme başı aşağıya sarkmış olabilir. Memenin aşırı büyük olması ve derinin fazla olması nedeniyle belirgin bir iz bırakmadan memeyi küçültmek zordur. Farklı teknikler kullanılarak fazla deri çıkartılır, sarkmış olan meme başı olması gereken yere getirilir. Bazen sadece meme dokusundaki fazlalık çıkartılır ve 6-9 aylık bir bekleme döneminden sonra fazla derinin toparlamayan kısmı çıkartılarak daha az iz bırakma yoluna gidilir.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, JinekomastiErkekte Büyük Meme, Erkek meme büyümesi, Erkek Meme Estetiği

14 Eylül 2016


Jinekomasti Tipleri
Puanlama:
26 Eylül 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir