fbpx
Blog

Korona Virüs Hastalığı ve Botoks

Estetik amaçlı botoks uygulaması estetik plastik cerrahi kapsamında en sık yapılan işlemdir. Amerika Plastik Cerrahi Derneği’nin istatistiklerine göre A.B.D.’ de 2020 yılında pandemi koşullarına rağmen 4.401.536 kişiye botoks uygulanmıştır. Ülkemizde de gerek Covid-19 hastalığı geçirenler gerekse Covid-19 aşısı olanların botoks uygulaması ile ilgili sıkça sordukları soruları güncel bilgiler ışığında yanıtlamaya çalıştım.

Covid-19 hastalığı geçirenler botoks yaptırabilir mi?

Korona virüs veya Covid-19 hastalığı geçirip iyileştikten 8 hafta sonra botoks yapılabilir. Aksine bir yasaklama bildiğim kadarı ile resmî kurumlar tarafından yapılmamıştır. Halsizlik, solunum güçlüğü vb. devam eden sorunlar varsa tamamen iyileşme beklenilmelidir. Hastalığı özellikle yoğun bakıma yatış gerektirecek kadar ağır geçirenler botoks yaptırmakta acele etmemelidir. Kas hastalıkları, beyin ve sinir hastalıkları gibi tüm sistemlerde bir sekel kalmadığından emin olunduktan sonra botoks düşünülmelidir.

Botoks yaptırdıktan ne zaman sonra Covid-19 aşısı olabilirim?

Botoks yaptırmanızın üzerinden en az 2 hafta geçtikten sonra Covid-19 aşısı yaptırabilirsiniz. Eğer henüz botoks yaptırmadıysanız önceliği aşıya vermenizi öneririm.

Covid-19 aşısı botoksa engel mi ? Ne zaman yapılmalı?

Resmi makamlar ve literatür bilgilerine göre halen Covid-19 aşısı olanların botoks yaptırmalarını önermeyen veya yasaklayan bir durum söz konusu değildir. Aşı uygulamasından en az 2 hafta sonra botoks yapılabilir.

Botoks nedir ve nasıl etki eder?

Botulinum Toksin Tip A olarak da adlandırılan Botoks Clostridium Botulinum bakterisinin toksininden hazırlanan bir ilaçtır. Mimik veya hareket kasları gibi çizgili kasların sinirler yolu ile uyarılmasını ve kasların kasılmasını geçici olarak engellemek suretiyle etkisini gösterir.

Botoks hangi durumların tedavisinde kullanılır?

 • Yüz kırışıklıklarının giderilmesinde ve kaşların pozisyonunun değiştirilmesinde,
 • Ağız köşelerinin kaldırılmasında,
 • Koltuk altı terleme (hiperhidroz) tedavisinde,
 • Servikal distoni denilen ve boyun ve omuz kaslarının kontrolsüz şekilde aşırı kasıldığı durumun tedavisinde,
 • Spastik hastalıklarda kas spazmlarını azaltmak için,
 • Blefarospazm denilen ve göz kapaklarının istemsiz biçimde aşırı kırpıldığı ve kasıldığı durumun tedavisinde,
 • Şaşılık tedavisinde,
 • Kronik migren tedavisinde,
 • Aşırı aktif mesane tedavisinde,
 • Başka birçok medikal sorunun tedavisinde deneysel bazda ve farklı başarı oranları ile kullanılmaktadır.

Kimlere botoks yapılmamalı?

 • Gebelere,
 • Bebeğine süt verenlere,
 • Myastenia Gravis, Lambert-Eaton Sendromu gibi sinir-kas kavşağı hastalığı olanlara,
 • Gentamisin benzeri aminoglikozid grubu antibiyotik kullananlara,
 • Kas gevşetici ilaç kullanmakta olanlara,
 • Kan pıhtılaşma sorunu olan ve kan sulandırıcı kullanmakta olanlara,
 • Botoks maddesine alerjisi olanlara,
 • Daha önce botoks uygulamasında sorun yaşamış kişilere,
 • Sistemik enfeksiyonu olanlara, enjeksiyon alanında aktif cilt enfeksiyonu olanlara,
 • Son botoks uygulaması üzerinden 3 aydan daha kısa süre geçmiş kişilere botoks yapılmamalıdır.

Botoks etkisi kalıcımıdır?

Botoks etkisi geçicidir. Zaman içerisinde botoks molekülleri kapattıkları reseptörlerden ayrılmaya ve atılmaya başlarlar ve kasların kasılma fonksiyonları yavaş yavaş geri döner.

Botoks etkisi kaç günde belli olur?

Botoks uygulamasından 2-3 gün sonra botoks etkisi görülmeye başlar ve etki uygulamadan 2 hafta sonra tamamen belirgin hale gelir.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Uygulama yapılan alana ve uygulama miktarına bağlı olarak botoksun etkisi 3-12 ay sürer.

Rötuş ne zaman yapılmalı?

Uygulanmış olan botoks geri alınamaz ancak kaşların veya mimiklerin asimetrik olması gibi durumlarda veya istenilen etkinin yeterince elde edilemediği durumlarda ek botoks yapılabilir. Bu rötuş uygulaması ilk botoks uygulamasından 2 hafta sonra yapılmalı ve daha sonra 3 ay boyunca rötuş veya ikinci botoks uygulaması yapılmamalıdır. İlk uygulamadan sonraki 2-12 haftalık süre içerisinde tekrar botoks yapıldığında botoksa karşı antikor gelişebildiği ve sonraki botoks uygulamasının etkisinin azalabildiği bildirilmiştir. Yine, bu süre içerisinde sık botoks tekrarlarında botoksun istenmeyen yan etkilerinin görülme riski de artmaktadır.

Botoks hangi sıklıkla yapılmalıdır?

İki botoks uygulaması arasında en az 3-4 ay olmalıdır. Kişilerin kas yapısı ve botoksu yıkma oranları farklı olduğu için ikinci botoksun yapılma zamanı kırışıklıkların dönmesi yani mimik kaslarının tekrar gücünü kazanmasına göre değişmektedir. Genel olarak, birinci botoks uygulamasının etkisi tamamen geçmeden ikinci uygulama yapıldığında, ikinci botoksun etkisi daha uzun sürmektedir. Çoğu hastada 6 ay ara ile senede 2 kez botoks yapılması yeterli olmaktadır.

Botoks yaptırmak zararlı mı?

Estetik amaçlı botoks uygulamalarında uygulanan dozun az olması ve hedefe yönelik olması nedeniyle ciddi yan etki görülme riski çok düşüktür. Diğer taraftan distoni gibi şiddetli kasılmaların tedavisinde yüksek dozlarda botoksun kullanıldığı durumlarda solunum fonksiyonunun durmasına kadar varan yaşamsal yan etkiler görülebilir.

Botulizm-benzeri belirtiler nadirdir ancak gözlenebilir. Bu belirtiler gözlendiğinde vakit geçirmeden hastaneye başvurulmalıdır. Bu belirtiler;

 • Konuşma güçlüğü,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Nefes alma güçlüğü,
 • Görme sorunları,
 • İstemsiz idrar kaçırma,
 • Genel halsizlik.

Estetik amaçlı botoks uygulamalarında sık görülen yan etkiler nelerdir?

 • Enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik, morluk,
 • Başağrısı,
 • Ateş,
 • Titreme gibi soğuk algınlığı benzeri belirtiler görülebilir.

Botoks sonrası göz kapağı düşmesi nedir?

Göz çevresine yapılan botoksun göz kapağını açan çizgili kas üzerine sızması sonucu üst göz kapağının yeterince açılamamasına bağlı geçici bir durumdur. Endişe edilecek bir durum değildir, günler veya haftalar içerisinde botoksun etkisi azaldıkça göz kapağı tekrar eski fonksiyonuna kavuşacaktır. Bu süre içerisinde göz kapağını açmaya yardımcı olan bazı göz damlaları kullanılabilir. Diğer yandan, görme bulanıklığı, göz kuruluğu ve gözde aşırı kızarıklık ve yaş gelmesi gibi durumlar görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Botoks sonrası kaşlarımda asimetri oldu geçer mi?

Kaşlar üzerine etkili olan mimik kaslarının eşit güçte olmaması veya botokstan eşit olarak etkilenmemesine bağlı bir asimetri olabilir. Uygulamadan 2 hafta sonra yapılacak bir rötuş işlemi ile bu sorun büyük ölçüde giderilebilir.

Botoks sonrası kaşlarım çok kalktı düzeltilebilir mi?

Uygulamadan 2 hafta sonra kaşları kaldıran alın kaslarına bir miktar ek botoks uygulaması ile kaşlar mevcut pozisyonlarından biraz daha aşağıya indirilebilir.

Önleyici botoks nedir?

Yüz kırışıklıklarının henüz belirgin hale gelmediği yaşlarda botoks uygulaması ile kırışıklık oluşumunu geciktirmeye yönelik yapılan botoks uygulamasıdır. Yirmili yaşların sonları ve otuzlu yaşların başlarında önleyici botoks uygulaması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Benim bu konudaki kişisel görüşüm; sadece mimikleri çok güçlü olan kişilerin çok kontrollü, düşük dozlarda ve aralıklı şekilde yaptırmasıdır. Rutin olarak herkesin erken yaşlarda botoksa başlamasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bir ömür boyu düzenli olarak botoks uygulamasının da bazı istenmeyen yan etkileri artırdığını bildiren çalışmalar vardır.

Botoks yaptırdıktan sonra gebe hamile kalmak sorun olur mu?

Gebelik planlayanlara botoks önerilmemektedir. Ancak, botoks yaptırdıktan sonra gebe olduğunu öğrenen kişilerin “botoks nedeniyle gebeliğimi sonlandırmalı mıyım?” sorusu çok önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Estetik amaçlı bir kez botoks tedavisi olup gebe olduğunu öğrenenlere gebeliklerini sonlandırmalarını veya devam etmelerini önerecek kadar geniş kapsamlı bilimsel çalışmalar yoktur maalesef. Literatürde botoks sonrası gebeliklerine devam eden ve normal bebek sahibi olan olgular bildirilmiştir. Estetik amaçlı yapılan botoksun dozunun göreceli olarak düşük olduğu ve sistemik dolaşıma katılarak bebeğe zarar verme ihtimalinin çok düşük olduğu belirtilmektedir. Ancak hayvan deneylerinde botoksun bebekte olumsuz etkilerine rastlanılmıştır ve bu nedenle gebelik döneminde bile bile botoks yapılması önerilmemektedir.

Gebelikte (hamilelikte) botoks yapılır mı?

Botoksun gebe insanlarda bebeğe olan olası yan etkileri hakkında yeterince çalışma yapılmadığı için gebe olduğu bilinen kişilere botoks uygulaması önerilmemektedir. Diğer taraftan, botoks yaptırdıktan sonra gebe olduğunu öğrenenlere de gebeliklerini sonlandırmaları önerilmemektedir, son karar kişiye bırakılmaktadır.

Hamilelikten (gebelikten) ne kadar önce botoksu bırakmalıyım?

Botoksun bebeğe olabilecek yan etkilerinden kaçınmak için botoksun vücuttan atılmasını beklemekte yarar vardır. Estetik amaçlı yüze yapılan botoksun etkisi genellikle 6 ayı geçmemektedir, bu nedenle botoks enjeksiyonundan sonra en az 6 ay beklenmelidir. Koltuk altı terleme tedavisi için yapılan botoks uygulamasında ise terlemenin eski haline dönmesi beklenmelidir ki bu süre 6-12 ayı bulmaktadır.

Süt verme (emzirme) döneminde botoks yapılır mı?

Botoksun anne sütüne geçebilmesi nedeniyle süt verme döneminde botoks önerilmez.

Botoks yaptırma yaş sınırı var mı?

Estetik amaçlı botoks uygulamasında alt yaş sınırı 18 iken üst yaş sınırı yoktur. Literatürde 65 yaşından sonra botoks etkisinin azaldığı bildirilmekle birlikte 65 yaş üstü kişilere botoksu yasaklayan bir kural veya neden yoktur. Tabi ki botoks uygulamasının önerilmediği genel durumlar her zaman akılda tutulmalıdır.

Botoks yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Botoks uygulamasının yapıldığı gün;

 • Botoks enjeksiyon noktaları üzerine herhangi bir makyaj malzemesi sürülmemelidir.
 • Enjeksiyon bölgelerine masaj yapılmamalı ovuşturulmamalıdır çünkü botoksun üst göz kapağı gibi komşu bölgelere sızması ve geçici de olsa istenmeyen yan etkilere yol açma riski vardır.
 • Tamamen sırt üstü yatıldığında yüzdeki basınç artışına bağlı botoksun çevreye yayılma riski nedeniyle ilk 4 saat yatılmaması ve gece de yüksek yastıkta yatılması önerilir.
 • Kan damarlarında genişlemeye ve botoksun sistemik dolaşıma geçme oranını artırma riski nedeniyle aşırı egzersizden, sauna veya çok sıcak duştan ve alkol tüketiminden botoks yapılan gün kaçınılmalıdır.
 • Botoks yapılan mimik kaslarının kullanılmasında yani mimik yapılmasında bir sakınca yoktur.
 • Botoksun ciddi yan etkileri yönünden uyanık olunmalı ve solunum, konuşma ve yutkunma güçlüğü, görme sorunları, idrar kaçırma durumu veya genel aşırı halsizlik gibi durumlarda vakit geçirmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Botoks bağımlılık yapar mı?

Botoksun bir uyuşturucu madde gibi fiziksel bağımlılık yapması söz konusu değildir. Ancak, botoksun estetik sonuçlarına alışan bireylerin, botoks etkisi geçip eski hallerine döndüklerinde, normal kırışıklıklarını veya görüntülerini kabullenmeleri psikolojik olarak zor olabilmektedir.

Botoks yüzü şişirir mi?

Botoks bir dolgu maddesi değildir ve yüzü şişirmez. Enjeksiyon noktalarındaki minimal şişlikler yaklaşık 1 saat içerisinde geçer.

Botoks etkisi geçince ne olur?

Botoksun vücuttan yavaş yavaş atılması ile birlikte kasılması önlenen mimik kaslarının işlevi geri dönmeye başlar ve zamanla kaslar eski işlevlerini tamamen kazanır. Başka bir deyişle mimik (veya terleme) fonksiyonları geri döner.

Botoks vücutta birikir mi?

Botoks ömür boyu vücutta kalan bir madde değildir, aylar içerisinde yavaş yavaş vücuttan atılır.

Botoks mimikleri yok eder mi?

Botoks kaş çatma veya kaşları kaldırma gibi bazı mimikleri azaltır ancak gülme vb. yüzdeki tüm mimikleri etkileyen bir uygulama değildir. Yapılacak botoksun dozu ve uygulama noktaları doğru seçildiğinde mimikleri tamamen yok etmeden daha genç ve dinamik bir görünüm kazanmak mümkündür. Botoks uygulaması sonrası görülen doğal olmayan görüntüler genellikle deneyimsiz kimselerce yapılan yanlış uygulama sonucudur. Neyse ki, etkiler geçicidir ve birkaç ay sonra tekrar normale dönmek mümkündür.

Botoksun etkisi hemen yok edilebilir mi?

Uygulanan botoksun etkisine derhal son verecek bir antidot maalesef yoktur. Botoksun etkisi ancak haftalar içerisinde vücuttan yavaş yavaş atılması sonrası geçmektedir.

Botoksun etkisi tamamen geçer mi?

Botoks etkisi aylar içerisinde yavaş yavaş ve tamamen geçer. Ancak, uzun yıllar düzenli olarak botoks yaptıran kişilerde botoks kesilse dahi uygulama alanlarındaki kaslar çok zayıfladığı için kas işlevi ve mimikler tamamen eskiye dönmeyebilir.

Botoks ile doğal görünüm mümkün mü?

Botoks uygulaması ile hem doğal görünüm hem de daha genç ve güzel bir görünüm elde etmek mümkündür. Ne var ki kişinin yüz ve mimik özelliklerine göre doğru enjeksiyon noktalarını ve botoks miktarını belirlemek son derece deneyim gerektirir.

Herkes botoks yapabilir mi?

Gerek botoksun olası yan etkilerinden kaçınmak gerekse başarılı estetik sonuç almak adına bu konuda uzun yıllar eğitim almış plastik cerrahi veya dermatoloji uzmanlarının botoks yapmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Herkes botoks yaptırabilir mi?

Herkes botoks yaptıramaz. Botoks uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar söz konusudur. Bu yazımda “Kimlere botoks yapılmamalı?” başlığı altında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Botoks uygulama fiyatları 2021

Botoks uygulama fiyatı uygulama alanına ve amacına göre değişmektedir. Bu konuda ofisimizden güncel bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com