fbpx
Blog - Prof.Dr. Cengiz AÇIKEL

Meme Büyütme Ameliyatında Dren Kullanımı

Dren, ameliyat sonrası dönemde ameliyat alanında oluşan sıvı birikimini dışarıya almak (drenaj) amacıyla kullanılan, ucunda sıvının birikeceği ölçekli bir hazne olan, 3-10 mm çapında, silikon veya plastikten yapılmış ve saydam olan bir tüptür.

Drenin bir ucu ameliyat bölgesine yerleştirilir ve genellikle koltukaltına yakın, ayrı bir kesiden dışarıya çıkartılır.  Sıvının biriktirildiği haznede değişik derecelerde vakum yaparak sıvının dışarıya alınmasına yardımcı olacağı bir mekanizma mevcuttur.

Ameliyatı takip eden günlerde gelen sıvının rengine ve miktarına bakarak çekilmesine karar verilir.

Ameliyat bölgesinde biriken kan ve doku sıvılarından oluşan sızıntı drene edilmediğinde genellikle ilerleyen günlerde vücut tarafından emilir ve ciddi bir sorun oluşturmaz. Ancak, bu miktar vücudun kendi drenaj kapasitesinden fazla olursa ki bazı hastalarda bu durum gözlenir, ameliyat alanında basınç artışı, ağrı, dikiş hatlarını zorlama ve dolaşım bozukluğu veya enfeksiyon gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

Dren kullanımı ile bu sorunların önüne geçilmiş olur. Ancak, dren kullanımının da bazı dezavantajları söz konusudur. Drenin deriden çıkış yerinde özellikle hareket edildiğinde bir miktar ağrı hissedilebilir. Göğüs bölgesinden iki taraflı çıkan drenler normal kıyafet giyilmesine engel olur, genellikle hastalar bu dönemi evlerinde geçirmek zorunda kalırlar.

Özellikle uzun süre yerinde tutulan drenlerden ameliyat bölgesine enfeksiyon girişi olabilir. Bazen, dren çıkış yerlerindeki ciltte iz kalabilir.

Dren Kullanımı

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında dren kullanımı konusunda plastik cerrahlar arasında tam bir görüş birliği yoktur. Ameliyat alanında olası sıvı birikimine bağlı sorunlar ile drene bağlı sıkıntılar arasında bir tercih yapmak gerekir. Bu tercihte rol oynayan en önemli faktör plastik cerrahın kişisel deneyimidir.

Ben kendi pratiğimde her iki yaklaşımı da denedim. Halen, tüm meme büyütme ameliyatlarımda dren kullanıyorum ve hastalarımın özellikle ameliyat sonrası ilk 2-3 gününü drenlerle geçirmesini tercih ediyorum. Bu tercihimin nedenlerini sıralayacak olursam;

  • Ameliyat alanında sıvı birikimine bağlı ek bir basınç ve gerginlik oluşmadığı için hastalarımın ciddi bir ağrıları olmuyor. Sadece parasetamol kullanıyorlar veya hiç ağrı kesiciye gerek duymuyorlar.
  • Ameliyat bölgesinde sıvı birikimine bağlı yukarıda bahsettiğim sorunlarla karşılaşmıyorum.
  • Dren kullanmadığım dönemde, bazı hastalarımın ameliyatı takip eden ilk günlerde fazlasıyla aktif olduğunu, kollarını aşırı kullandıklarını ve günlük hayatın koşturmasına hemen dönmeye çalıştıklarını ve bu nedenle de ameliyat alanında aşırı sıvı birikimine bağlı sorunlar yaşadıklarını gözlemledim. Bu bağlamda, dren kullandığım hastaların ilk günlerde hareketlerinin kısıtlanmasının ve evde oturmalarının söz ettiğim sorunların önlenmesi bakımından faydalı olduğunu düşünüyorum.
  • Dreni kısa süreli kullandığım için drene bağlı enfeksiyon gibi komplikasyonlarla karşılaşmıyorum.
  • Hastalarımda kapsül kontraktürü dediğimiz bir geç dönem komplikasyonunu neredeyse hiç gözlemlemiyorum ve buna dual plan kas altı uygulamamın yanı sıra dren kullanmamın da katkısı olduğunu düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com