Meme Büyütme Operasyonunda Uygun Silikon İmplant Nasıl Belirlenir?

Damla Silikon mu Yuvarlak Silikon mu?

 

Meme büyütme amacıyla kullanılacak olan silikon implantın hacmi, şekli ve yüzey özelliklerine göre uygun implantın belirlenmesi operasyonu gerçekleştirecek olan plastik cerrahın sorumluluğundadır. Her türlü ameliyatta kullanılabilecek tek ve ideal bir silikon implant çeşidi yoktur. İmplantın büyüklüğü belirlenirken hastanın meme taban çapı, meme dokusunun ve derisinin esnekliği ve hastanın beklentisi göz önüne alınır. Anatomik ve fizyolojik sınırları zorlayan bir hacimde implant konmaya çalışıldığında değişik komplikasyonlara yol açar. Medyada görülebilen ve normalden daha büyük hacimde memelere uygulanan implantların bir ameliyatta değil, yıllar içerisinde meme derisi gevşedikçe daha büyük hacimli ve projeksiyonlu implantların konduğu bir dizi operasyon geçirildiği bilinmelidir. Yine göz önünde tutulması gereken bir diğer konu, implant büyüklüğü arttıkça ağırlığının da artacağı ve yıllar içerisinde memede sarkmanın daha fazla olacağıdır.

Sıfır beden olarak tarif edilen, memenin hiç gelişmediği olgularda anatomik (damla) tip ve pürtüklü yüzey implantlar daha fazla tercih edilmekte idi. Son yıllarda yuvarlak ve düz yüzeyli implant kullanımına bir dönüş gözlenmektedir. Özellikle meme ucunun üst yarısında kalan dekolte kısımlardaki dolgunluğu elde etmede yuvarlak implantlar daha etkilidir.

Plastik cerrahlar kendi deneyimleri ve bilgileri doğrultusunda nasıl bir implant kullanılacağına karar verirler ve bu karar doktordan doktora değişiklik gösterebilir. Hastanın farklı doktorlardan farklı teknik ve silikon implant önerisi alması doğaldır. Son kararı, açıklamaları kendisine daha makul gelen doktoru seçmek suretiyle hasta verir.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Latest posts by Prof. Dr. Cengiz Açıkel (see all)

5 Eylül 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir