Silikon Ameliyatı

Silikon Ameliyatı

Silikon ameliyatı, küçük boyutlu bir memenin meme altında oluşturulan bir cebe silikon implant (protez) yerleştirilerek büyütülmesi ameliyatıdır. Küçük boyutlu memelerin büyütülmesi yanı sıra sarkık ve küçük hacimli memelerde toparlama, meme dikleştirme işlemi ile birlikte de yapılabilir. Kişinin psikolojisini ve yaşam kalitesini son derece olumlu yönde etkileyen silikon ameliyatı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en sık tercih edilen estetik ameliyatlardandır.

Silikon ameliyatı, genel olarak 18 yaşından büyükler için önerilmektedir. Ancak ergenlik döneminde gerçekleşen ve memeler arasında ciddi şekil ve büyüklük sorunu olan ve psikolojik yönden önemli sorun oluşturan olgularda ameliyat yaş sınırı daha aşağı çekilebilmektedir.

Silikon Ameliyatı Öncesi

Meme büyütme ameliyatı öncesi hasta plastik cerrah tarafından değerlendirilir. Memede eşlik eden başka hastalık olup olmadığı araştırılır. Diğer taraftan hasta için en uygun silikon protez şekli, boyutu, protezin konulacağı cepin seviyesi belirlenir.

Silikon protezin boyutunun belirlenmesinde kişinin isteği, göğüs kafesinin ölçüleri, boyu, kilosu, mevcut memesinin durumu gibi bir çok parametre göz önüne alınır.

Silikon Ameliyatı Sonrası

Silikon ameliyatı sonrası birkaç saat, hasta dinlenmelidir. Sonraki sürede ise hasta kalkabilir ve hareket edebilir. İlk gecenin hastanede geçirilmesi, ağrı kontrolü ve olası farklılıklara anında müdahale edilmesini kolaylaştırır. Ameliyattan 3-5 gün sonra hasta duş almaya başlayabilir ve normal hayatına dönebilir. Spor aktivitelerine başlanması ise 6-8 haftayı bulmalıdır. Bu süre zarfında güneş ışınlarından da kaçınılması gerekir.

Silikon Ameliyatı Fiyatları

Silikon ameliyatı fiyatı, kullanılacak olan ameliyat tekniği, ameliyatın yapılacağı hastane, silikon protezin markası ve modeli gibi faktörlere bağlı olarak ameliyatı gerçekleştirecek olan plastik cerrah tarafından belirlenir.

Silikon ameliyatı İstanbul ile birlikte tüm Türkiye için son dönemlerin en çok tercih edilen estetik ameliyatları arasında görülmektedir.

Silikon ameliyatları hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için form doldurabilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir