Meme Küçültme

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 9 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme); Değişik nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyebilmekte ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, omuzlarda sutyen izleri, meme altlarında pişik vb fiziksel rahatsızlık kaynağı da olmaktadır.

Meme Küçültme Yöntemleri

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatının Amacı

Memenin boyutunu normal ölçülere indirmek, meme başını ideal konumuna getirmek ve memeye uzun süre formunu koruyacak estetik bir şekil vermektir.
Meme küçültülürken plastik cerrahların amaçlarından biri de meme üzerinde mümkün olan en kısa ve en az dikkat çeken izi bırakmaktır.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde meme hastalıkları yönünden rutin muayene yapılmalıdır. Bu muayene ülkemizde genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmakta ve gerekli tetkikler incelenerek memelerin durumu değerlendirilmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaşılırsa öncelikle bu sorunun giderilmesi yoluna gidilmelidir.

Memenin boyutu, meme başının köprücük kemiğine olan mesafesi, meme başı ile meme altı kıvrımı arasındaki mesafe, meme derisinin kalitesi, meme dokusunun meme bezi ve yağ içeriği, genel beden yapısı, omuz ve kalça ölçüleri gibi birçok faktör ameliyat öncesinde değerlendirilir ve uygun yöntem belirlenir.

Kilo ile meme ölçüleri de değişeceğinden kişinin meme küçültme ameliyatını kilo verme işleminin sonunda yaptırması daha doğrudur.

Süt verme işleminden sonra en az 6 ay geçmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatında fazla olan meme dokusu ve meme derisi 3 boyutlu olarak çıkartılmaktadır. Memenin hangi bölgelerinden deri ve doku çıkartılacağı kullanılan cerrahi tekniğe göre değişmektedir. Bu amaçla kullanılan yöntemler sonrasında;

 • Meme başının etrafında sadece daire şeklinde bir iz,
 • Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru inen bir iz,
 • Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru L şeklinde bir iz,
 • Meme başı çevresine ek olarak alt tarafta ters-T şeklinde bir iz,
 • Meme başı çevresinde ve meme altı kıvrımında yatay bir iz kalabilir.
 • Çok büyük memelerde meme başı çıkartılıp yeni oluşturulan memeye yama şeklinde yerleştirilebilir

Memelerden koltuk altlarına doğru uzanan ve yağ dokusundan zengin alanlara ameliyat esnasında yağ çekme (liposuction) işlemi de yapılarak daha estetik bir sonuç alınabilir. Eğer bu yörelerde deri fazlalığı da söz konusu ise liposuction yerine doğrudan cerrahi olarak deri ve altındaki yağ dokusunun çıkartılması yöntemi tercih edilir. Bu şekilde iz daha fazla olur ancak estetik sonuç daha tatmin edicidir.

Meme küçültme operasyonu ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi ortalama 4-5 saat arasında değişmektedir.Meme küçültme ameliyatının bitiminde ameliyat alanında oluşan kan sızıntısını dışarıya almak amacıyla dren denilen küçük borucuklar konulur ve gelen sıvının miktarına ve görünümüne göre ameliyattan bir kaç gün sonra çekilir. Ameliyattan yaklaşık 2 saat sonra ağızdan beslenmeye başlanır ve 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılarak yürütülür. Dikişler genel olarak kendiliğinden eriyen dikişlerdir ve cilt altına yerleştirilir, daha sonra alınması gerekmez. Cilt üzerine konmuş olan dikişler ise ameliyattan 5 gün sonra alınır. Ortalama 10 gün sonra banyo yapılır ve özel sutyen korse kullanmak koşulu ile günlük hayata dönülür.

Ameliyat izleri son halini ortalama bir yıl sonra alır ve ten rengine döner.

Lazer ile Meme Küçültme

İnternet ortamında meme küçültme ameliyat yöntemleri arasında “Lazerle Meme Küçültme” şeklinde bir yöntemden bahsedilmektedir. Bu yöntemde, meme küçültme işlemi lazer yardımı ile meme içerisindeki yağ dokusunun bir miktar eritilmesi ve sonrasında liposuction (bir kanül yardımı ile yağ çekme) yapılmasıdır. Bu yöntemde fazla olan meme dokusu çıkartılmamakta, fazla olan yağ kitlesi bir miktar alınarak meme hacminde bir azalma elde edilmektedir. Yıllardır bilinen bu yöntemin en önemli dezavantajı: olması gereken yerden daha aşağıda olan, sarkmış olan meme ucu ve çevresindeki kahverengi alanın (nipple-areola kompleksinin) olması gereken yere, daha yukarı seviyelere taşınmasında yetersiz kalmasıdır.

Ek olarak, büyük memelerde sorun sadece meme kütlesindeki artış değildir, bunun yanısıra meme derisi de gevşemiş ve sarkmıştır. Bu nedenle, meme küçültme ameliyatında sadece fazla olan meme kütlesi değil, aynı zamanda fazla olan meme derisi de çıkartılmalıdır. Lazer yardımlı liposuction yönteminde ise fazla olan deri çıkartılmamaktadır, sadece meme yüzeyinde bir miktar büzülme, küçülme olabilmektedir. Burada, meme derisinin ne kadar gevşek ve sarkık olduğu çok önemlidir. Söz konusu yöntemle, süt bezlerindeki ve meme derisindeki fazla kısımlar çıkartılamadığı için çoğu büyük ve sarkık memede lazer yardımlı liposuction yöntemi tek başına beklenen estetik sonucu vermekten uzaktır. Ancak, çok seçilmiş olgularda, memenin çok az büyük olduğu, meme başının çok sarkmadığı ve meme derisinin gevşek olmadığı, sıkı olduğu olgularda denenebileceğini düşünmekteyim.

Vertikal Skar Tekniği ile Meme Küçültme

Son yıllarda çok popüler olmasının iki nedeni vardır;

 • Ters-T tekniğine göre daha az iz bırakılmaktadır (meme başı çevresi ve aşağı doğru bir çizgi)
 • Memenin alt kutbundan doku çıkarılır, memeye daha iyi şekil verilir ve daha önemlisi meme şeklini, diğer tekniğin aksine, uzun yıllar muhafaza eder.
 • Bu teknikle yapılan memeler ameliyat sonrası ilk günlerde güzel görünmezler, alt kısımları daha basıktır ve dikiş hatları çok düzgün değildir; bu görüntüye psikolojik olarak hazırlıklı olunmalıdır. Bununla birlikte ameliyattan 2-3 ay sonra meme dokusu yer çekimi etkisi ile gevşeyip formunu aldıkça meme daha estetik ve ideal görünümüne kavuşur ve bu formunu uzun yıllar korur.
 • Bazen meme altında küçük bir potluk kalabilir; 3 ay sonra lokal anestezi ile düzeltilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Misiniz?

 • Meme küçültme amacıyla kullanılan cerrahi tekniklerin çoğunda meme uçlarına açılan süt kanalları ile bağlantılı oldukları süt bezlerinin bir kısmında bütünlük korunur, böylelikle ileride meme emzirme işlevi korunmuş olur. Bazı cerrahi tekniklerde ise meme ucuna açılan tüm süt kanalları kesilir ve süt verme şansı çok düşer.
 • Bazı uygun adaylarda, memeye öncelikle liposuction yapılarak hacmi küçültülür ve klasik tekniklere göre daha az meme dokusu çıkartılır. Bu şekilde daha fazla süt bezi ve kanalı korunmuş olur.
 • Ameliyat sonrasında süt verme garantisi genel olarak verilmez çünkü ameliyat dahi olmamış bazı kişilerin süt veremediği bilinmektedir. Bu kişilerin ameliyat sonrasında, bu tür bir süt verememe sorununu ameliyata bağlama eğilimi çok yüksektir.

Meme Küçültme Meme Kanseri İlişkisi

 • Meme küçültme ameliyatının kendisi meme kanserine yol açmadığı gibi meme kanser oluşma riskini azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar mevcuttur. Meme kitlesi ne kadar az ise kanser oluşacak hücre sayısı da o kadar azalır ve kanser gelişme olasılığı da  oransal olarak azalır.
 • Meme küçültme ameliyatı esnasında çıkartılan dokular öncelikle patolojik incelemeye tabi tutulur ve kanser vb meme hastalıkları yönünden incelenir. Rutin yapılması gereken bu incelemelerin %3-4’ünde klinik olarak belirgin hale gelmemiş kanser hücrelerine rastlandığı literatürde bildirilmektedir. Bu haliyle de meme küçültme ameliyatı meme kanserlerinin erken aşamada belirlenmesi ve tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Erkekte Meme Küçültme

Erkeklerdeki memelerin normalden büyük olması durumu jinekomasti olarak isimlendirilir. Bu konuda daha fazla bilgiyi jinekomasti başlıklı sayfamızda bulabilirsiniz.

Meme Küçültme konularında bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Olanların Yorumları

54 yorum

 • Merhabalar….56 yaşındayım.alt beden genişliği 78 cm.- göğüs genişliği 98….Çok küçük istiyorum yok gibi….olabilir mi?….olursa fiyat ne civarlarda olur….Çok teşekkür ederim….

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 • Gogus kucultme ne kadar Fiyat ogrenebilirmiyim

 • Meme küçültme fiyatıni öğrenebilirmiyim ??

  • Merhaba Ajda Hanım, fiyat bilgisi için mail adresinizden sizinle iletişime geçmeye çalıştık. Size ulaşmaması durumunda tekrar iletişime geçiniz. 05358752020

   • Prof Dr Cengiz Açıkel

    Merhaba,
    Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
    -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
    – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
    Saygılarımla

 • Gogus küçültme fiyat nedir acaba bilgi alabilir miyim

  • Prof Dr Cengiz Açıkel

   Ayşe Hanım Merhaba,

   Ameliyat fiyatı ve diğer detaylar ile ilgili bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ?
   WhatsApp : 0535 875 2020

   Teşekkürler

 • Merhabalar göğüs ölçüm 80 C.küçülme nedeniyle fazla sarktı.amacım boş deriden kurtulurken küçültmede yaptırmak dikleştirme değil yani.2 çocuğum var küçüğü 3.5 yaşında.emzirme sürecim geçti yani.çocuk da düşünmüyorum.fiyatı ne olur acaba?yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar.

 • Meme küçültme ameliyatının fiyatını ogrene bilirmiyim?

 • Merhabalar 80 d ve 85 c kaliplar kullaniyorum meme kucultme ameliyati yaptirmak istiyorum. Fiyat bilgisi almak istiyorum

 • musa yıldız

  hocam meraba karstan musa yıldız sizden ricam eşim 36 yaşında meme küçülmeyi düşünüyor nasıl yaparız maliyeti bize nolur

  iletişim 0537 883 1565 sizden ricam telefon açılması

 • Eşim meme küçültme operasyonu istiyor yaşı 45 fiyatı öğrene bilirmiyim

 • merhaba;

  meme küçültme ameliyatının maliyetini öğrenebilirmiyim?

 • Meme küçültme ameliyatı maliyeti hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

 • Meme boyutuna gore fiyat desiyormu değişiyorsa fiyatları nelerdir?

 • Merhabalar.

  22 yaşındayım. Evliyim çocuğum yok. Yıllardır büyük gogusler yüzünden ne rahat hareket edebiliyorum ne de istediğimi giyebiliyorum.
  Bunun yanı sıra son 5 6 aydır çektiğim boyun ve sırt ağrısı da cabası. Sutyen lastiklerinin verdiği acıyı saymıyorum bile(cokuntu var omuzlarda ) . Kendime göre sutyen bulamama sikintisi yaşıyorum. uzerime surekli bol gomlekler/ ceket giyimek zorunda hissediyorum kendimi.
  ve cocugum olmadigi icin tavsi etmiyorlar
  peki bunun gercekten yan etkisi varmi ?

  boyum 1.73
  kilom 80
  sutyen beden 90 G cup kullaniyorum

  kucuktme ve diklestirme icin fiyat ogrenebilirmiyim acaba?

  iyi gunler ,

 • mukaddes örnek

  meme küçültme fiyatlarınızı öğrenmek istiyorum

 • ben de fiyat öğrenebilir miyim

 • Bir fiyat alabilirmiyim

 • meme küçültme ameliyatı ücretini öğrenebilir miyim?

 • meme kucultmeyle ilgili fiyat alabilrmiyim

 • Küçültmeyle ilgili fiyat alabilir miyim

 • Merhaba, göğüs küçültme fiyatlarıyla ilgili bilgi almak istiyorum cevaplayabilirseniz çok sevinicem 19 yaşındayım

 • Merhaba 38 yaşındayım 95 neden sutyen tanıyorum. Göğüs küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum. Ameliyat ücreti ogrenebilirmiyim.

 • merhaba mem küçültme işleminin fiyatını öğrenebilir miyim?

 • Merhaba Cengiz Bey,

  40yaşındayım. Göğüs küçülteme ameliyatı olmak istiyorum. 90-95 D Kalıp sütyen kullanıyorum. Belimde fıtık ve boyun düzleşmem var. sırt ağrılarım gün geçtikçe artıyor. Ameliyat düşünüyorum. Öncelikli ne yapmamız gerekiyor ve fiyat konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 • Merhaba meme küçültme operasyon fiyatı nedir bilgi almak istiyorum

 • Merhaba göğüs küçültme ameliyatının fiyatını ögrenebilirmiyim lütfen ?

 • Merhaba neden meme küçültme fiyat bilgisi paylaşmıyorsunuz ortalama bir fiyatınız vardır değilmi?Ben sağlığım açısından küçültmek istiyorum..

 • Meme küçültme ameliyatı fiyatını öğrenebilir miyim?

 • Meme küçültme ameliyatı fiyatları ?

 • Merhaba, meme kücültme ile ilgili fiyat alabilir miyim?

 • Merhaba cengiz bey 1 dogum yaptim ve şuan 95 beden takiyorum aşırı derecede agrilarim var sırt ve boyun bölgesinde gögüs küçültme ameliyat fiyatlarını ögrenebilirmiyim.
  Teşekkürler.

 • Merhaba , meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. 38DD kullanıyorum. Fiyat bilgisi alabilirmiyim.

 • Merhaba Cengiz bey ben 20 yaşındayım 4 ay önce meme küçültme operasyonu geçirdim fakat göğüsümün kahverengi kısımının hemen altında yaralar açıldı doktorum sigara içtiğim için olduğunu söyledi 4 ay oldu yaralarım kapanıyor tekrar tekrar açılıyor iltihaplanma sonucu ufak bi yarık oluştu bunun için tekrar bi doktora başvurmalı mıyım yoksa pansumanıma devam mı etmeliyim

 • Merhaba ben Londrada kaliyorum, 6nci ayda gelmeyi dusunuyorum meme kucultmek icin. Fiyat ogrenebilirmiyim lutfen

 • Merhababen 41 yasindayim85 d kalip sudyen takiyorum sırtım ve omuzlarim cok agriyor ben de goğüslerimi kucultsem ağrilarim dinermi ve mumkunse fiyatini ögrenebilirmiyim.

 • İyi günler. Yaşım 22 85 beden iç Çamasiri takıyorum ve bundan çok fazla rahatsızım kendimden utanıyorum. Yaklaşık 16 ay sonra düğünüm var ve göğüs küçültme ameliyatı hakkında fiyatı öğrenmek istiyorum .

 • 18 yaşındayım 90 beden takıyorum ve bu durumdan memnun değilim küçültmek istiyorum fiyat öğrenebilirmiyim acaba ?

 • Merhabalar meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum bu gün ameliyatım vardı ama kafama takılan sorular yüzünden iptal ettim ben hem meme küçültme hem karın yağları nı aldırmak istiyorum meme küçültme fiyatını ayrı VE her ikisi kombin olarak fiyat alma şansım var mı acaba

 • İyi günler doğum yapmadan önce 85 yakiyorum doğumdan sonra 95 beden takıyorum bebegim silinen keseli 2 yıl oldu fiyat nedir meme küçültmede

 • Gögüs kücültme fiyatlari nekadar sora bilirsem

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir