Meme Küçültme

Meme, Göğüs Küçültme
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Meme Estetiği

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme); Değişik nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyebilmekte ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, omuzlarda sutyen izleri, meme altlarında pişik vb fiziksel rahatsızlık kaynağı da olmaktadır.

Meme Küçültme Yöntemleri

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) ameliyatının amacı;

Memenin boyutunu normal ölçülere indirmek, meme başını ideal konumuna getirmek ve memeye uzun süre formunu koruyacak estetik bir şekil vermektir.
Meme küçültülürken plastik cerrahların amaçlarından biri de meme üzerinde mümkün olan en kısa ve en az dikkat çeken izi bırakmaktır.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde meme hastalıkları yönünden rutin muayene yapılmalıdır. Bu muayene ülkemizde genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmakta ve gerekli tetkikler incelenerek memelerin durumu değerlendirilmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaşılırsa öncelikle bu sorunun giderilmesi yoluna gidilmelidir.

Memenin boyutu, meme başının köprücük kemiğine olan mesafesi, meme başı ile meme altı kıvrımı arasındaki mesafe, meme derisinin kalitesi, meme dokusunun meme bezi ve yağ içeriği, genel beden yapısı, omuz ve kalça ölçüleri gibi birçok faktör ameliyat öncesinde değerlendirilir ve uygun yöntem belirlenir.

Kilo ile meme ölçüleri de değişeceğinden kişinin meme küçültme ameliyatını kilo verme işleminin sonunda yaptırması daha doğrudur.

Süt verme işleminden sonra en az 6 ay geçmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında fazla olan meme dokusu ve meme derisi 3 boyutlu olarak çıkartılmaktadır. Memenin hangi bölgelerinden deri ve doku çıkartılacağı kullanılan cerrahi tekniğe göre değişmektedir. Bu amaçla kullanılan yöntemler sonrasında;

 • Meme başının etrafında sadece daire şeklinde bir iz,
 • Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru inen bir iz,
 • Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru L şeklinde bir iz,
 • Meme başı çevresine ek olarak alt tarafta ters-T şeklinde bir iz,
 • Meme başı çevresinde ve meme altı kıvrımında yatay bir iz kalabilir.
 • Çok büyük memelerde meme başı çıkartılıp yeni oluşturulan memeye yama şeklinde yerleştirilebilir
İstanbul Meme Küçültme

Meme Küçültme

Memelerden koltuk altlarına doğru uzanan ve yağ dokusundan zengin alanlara ameliyat esnasında yağ çekme (liposuction) işlemi de yapılarak daha estetik bir sonuç alınabilir. Eğer bu yörelerde deri fazlalığı da söz konusu ise liposuction yerine doğrudan cerrahi olarak deri ve altındaki yağ dokusunun çıkartılması yöntemi tercih edilir. Bu şekilde iz daha fazla olur ancak estetik sonuç daha tatmin edicidir.

Meme küçültme operasyonu ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi ortalama 4-5 saat arasında değişmektedir.Meme küçültme ameliyatının bitiminde ameliyat alanında oluşan kan sızıntısını dışarıya almak amacıyla dren denilen küçük borucuklar konulur ve gelen sıvının miktarına ve görünümüne göre ameliyattan bir kaç gün sonra çekilir. Ameliyattan yaklaşık 2 saat sonra ağızdan beslenmeye başlanır ve 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılarak yürütülür. Dikişler genel olarak kendiliğinden eriyen dikişlerdir ve cilt altına yerleştirilir, daha sonra alınması gerekmez. Cilt üzerine konmuş olan dikişler ise ameliyattan 5 gün sonra alınır. Ortalama 10 gün sonra banyo yapılır ve özel sutyen korse kullanmak koşulu ile günlük hayata dönülür.

Ameliyat izleri son halini ortalama bir yıl sonra alır ve ten rengine döner.

Vertikal Skar Tekniği ile Meme Küçültme

Son yıllarda çok popüler olmasının iki nedeni vardır;

 • Ters-T tekniğine göre daha az iz bırakılmaktadır (meme başı çevresi ve aşağı doğru bir çizgi)
 • Memenin alt kutbundan doku çıkarılır, memeye daha iyi şekil verilir ve daha önemlisi meme şeklini, diğer tekniğin aksine, uzun yıllar muhafaza eder.
 • Bu teknikle yapılan memeler ameliyat sonrası ilk günlerde güzel görünmezler, alt kısımları daha basıktır ve dikiş hatları çok düzgün değildir; bu görüntüye psikolojik olarak hazırlıklı olunmalıdır. Bununla birlikte ameliyattan 2-3 ay sonra meme dokusu yer çekimi etkisi ile gevşeyip formunu aldıkça meme daha estetik ve ideal görünümüne kavuşur ve bu formunu uzun yıllar korur.
 • Bazen meme altında küçük bir potluk kalabilir; 3 ay sonra lokal anestezi ile düzeltilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyiz?

 • Meme küçültme amacıyla kullanılan cerrahi tekniklerin çoğunda meme uçlarına açılan süt kanalları ile bağlantılı oldukları süt bezlerinin bir kısmında bütünlük korunur, böylelikle ileride meme emzirme işlevi korunmuş olur. Bazı cerrahi tekniklerde ise meme ucuna açılan tüm süt kanalları kesilir ve süt verme şansı çok düşer.
 • Bazı uygun adaylarda, memeye öncelikle liposuction yapılarak hacmi küçültülür ve klasik tekniklere göre daha az meme dokusu çıkartılır. Bu şekilde daha fazla süt bezi ve kanalı korunmuş olur.
 • Ameliyat sonrasında süt verme garantisi genel olarak verilmez çünkü ameliyat dahi olmamış bazı kişilerin süt veremediği bilinmektedir. Bu kişilerin ameliyat sonrasında, bu tür bir süt verememe sorununu ameliyata bağlama eğilimi çok yüksektir.

Meme Küçültme Meme Kanseri İlişkisi

 • Meme küçültme ameliyatının kendisi meme kanserine yol açmadığı gibi meme kanser oluşma riskini azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar mevcuttur. Meme kitlesi ne kadar az ise kanser oluşacak hücre sayısı da o kadar azalır ve kanser gelişme olasılığı da  oransal olarak azalır.
 • Meme küçültme ameliyatı esnasında çıkartılan dokular öncelikle patolojik incelemeye tabi tutulur ve kanser vb meme hastalıkları yönünden incelenir. Rutin yapılması gereken bu incelemelerin %3-4’ünde klinik olarak belirgin hale gelmemiş kanser hücrelerine rastlandığı literatürde bildirilmektedir. Bu haliyle de meme küçültme ameliyatı meme kanserlerinin erken aşamada belirlenmesi ve tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Erkekte Meme Küçültme

Erkeklerdeki memelerin normalden büyük olması durumu jinekomasti olarak isimlendirilir. Bu konuda daha fazla bilgiyi jinekomasti başlıklı sayfamızda bulabilirsiniz.

Meme Küçültme konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Latest posts by Prof. Dr. Cengiz Açıkel (see all)

17 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir