Meme Küçültmede Yağ Alma ve Kısa İz

meme-kucultmede-yag-alma-ve-kisa-iz-300x225

Büyük memelerin küçültülmesinde memenin glandüler dokusu, yağ dokusu ve derisindeki fazlalıkların çıkartılması, meme başındaki sarkmanın düzeltilmesi ve memeye estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Tüm bu işlemlerin meme derisinde mümkün olan en az iz ile yapılmasına yönelik değişik teknikler mevcuttur.

Sadece 2 milimetrelik bir kesiden girilerek ince kanüller yardımı ile meme dokusundaki yağı alarak, yani liposuction (liposakşın) yaparak meme dokusunu bir miktar küçültmek mümkündür. Ancak sadece liposakşın yöntemi ile meme küçültme yapabilmek için meme başının fazla sarkmamış olması, memedeki yağ dokusunun fazla olması, memenin üst kısmının dolgun olması ve meme derisinin yağ alma sonrası kendiliğinden toparlanabilecek kalitede olması gerekir. Bu koşulların hepsinin bir arada bulunduğu olgu sayısı azdır.

Bazı hastalar meme dokusu üzerinde kesinlikle iz istemeyebilir; alınacak sonuç ideal olmasa da sadece liposakşın ile küçültme yöntemini tercih edebilirler.

Daha büyük bir hasta grubunda ise liposuction, farklı meme küçültme teknikleri ile birlikte memeye daha iyi şekil vermek ve daha az iz bırakmak amacıyla kullanılabilmektedir.

Büyük memelerin küçültülmesi sonrası klasik ameliyatlarda meme başının çevresinde daire şeklinde bir iz ve memenin alt kısmında ters T şeklinde bir iz oluşur. Son yıllarda deride daha az iz bırakmaya yönelik farklı teknikler plastik cerrahlar tarafından daha sık kullanılır olmuştur. Sadece meme başının etrafında dairesel bir iz bırakan teknik özellikle deri fazlalığının aşırı olmadığı, deri kalitesinin iyi olduğu memelerde tek başına veya liposuction ile birlikte kullanılmaktadır. Deri fazlalığının daha belirgin olduğu olgularda ise meme başının etrafında dairesel bir iz ve meme başının altından aşağıya doğru uzanım gösteren bir izin bırakıldığı vertikal skar teknikleri son yıllarda plastik cerrahlar tarafından çok tercih edilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Meme Küçültmede Yağ Alma (Liposuction) ve Kısa İz

14 Eylül 2016


Meme Küçültmede Yağ Alma ve Kısa İz
Puanlama:
26 Eylül 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir