Meme Ucu Estetiği

Memelerdeki süt bezleri yaklaşık 18 adet ince süt kanalı ile meme uçlarına açılır. Bebeğin sütle beslenmesinde önemli rolü olan meme uçları farklı nedenlerle ve değişik derecelerde içeriye gömük hale gelebilir. Bebek emzirme işleminde ciddi sorunlara yol açabildiği gibi kadınlarda özgüven kaybı ve psikolojik takıntı kaynağı da olabilmektedir.

Meme uçlarının çevresinde ise daha koyu renkte areola denilen ve şekli ve büyüklüğü değişiklik gösteren dairesel şekilli bir cilt mevcuttur. Bu yapının altında ise dairesel şekilli ince bir adele tabakası bulunur. Bu kasların dokunma, soğuk, stres vb bazı uyaranlar sonucunda kasılması sonucu meme uçları ileri doğru çıkar ve daha belirgin hale gelir. Gün içerisinde bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak meme uçları bazen daha silik bazen daha belirgin olabilir.

Memelerin büyüme gelişme süreçlerinde meme hacim olarak büyürken bazen meme ucuna açılan süt kanalları bu büyümeye paralel olarak gelişmez ve göreceli olarak kısa kalır ve meme uçlarının içeriye doğru çökük olmasına yol açar. Bazen de meme ucundaki dairesel kas tabakasının normalden geniş ve güçlü olması aynı sonuca yol açabilir.

Ergenlik döneminde, yapısal ve genetik nedenlerle görülen bu durum genellikle bir hastalık belirtisi değildir. Ancak, ergenlik dönemi veya sonrası yaşlarda özellikle tek taraflı olarak meme ucunun içeriye çekilmesi veya gömülmesi meme kanseri gibi ciddi bir durumun habercisi olabilir ve bu nedenle vakit geçirmeksizin bir meme hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Meme kanseri yanı sıra, emzirme sonrası gelişen meme sarkmalarında, aşırı kilo alma ve verme durumlarında, memelerin enfeksiyon ve iltihabi hastalıklarında da meme uçlarında değişik derecelerde içe dönme, gömülme görülebilmektedir.

Gömük Meme Ucu Tipleri

Gömük meme ucu 3 farklı derecede olabilir:

  • Hafif: Meme ucu çevresine basıldığında meme ucu öne çıkar
  • Orta: Meme ucu daha zor öne çıkar ve çabucak geri içeri gömülür
  • İleri: Meme ucu manipülasyonla dahi ileri çıkmaz, hep gömüktür.

Gömük Meme Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme Ucu Estetiği sırasında lokal anestezi altında farklı teknikler kullanılır; esası meme ucunu içeri çeken süt kanallarının ve bağların kesilerek meme ucunun serbestleştirilmesidir. Sorun tekrarlayabilir bu nedenle gömük meme ucu öne alındıktan sonra altına farklı dokular konabilir.

Süt vermeyi planlayan hastalarda süt kanallarını kesen yöntemler önerilmez.

Hafif ve orta olgularda süt kanallarını kesmeden sadece dikiş yardımı ile içe göçük meme ucu öne çıkarılabilir.

Çökük ve Gömük Meme Ucu Estetiği konularında bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

Yorum Yaz :

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz