Plastik Cerrahide Estetik Ameliyat Sonrası Hasta Memnuniyetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 5 Şubat 2020 Güncellenme Tarihi: 5 Şubat 2020 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik ameliyat sonrası hasta memnuniyetini etkileyen en belirgin faktörler operasyonu gerçekleştiren plastik cerrah ile birebir ilgilidir. Plastik cerrah tarafından tüm soruların açık ve net şekilde cevaplanması, ameliyat öncesi yapılan planlamada karar verme sürecine hastanın dahil edilmesi estetik ameliyat sonrası hasta memnuniyetini büyük oranda etkiliyor.

Ağustos 2018’de Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği tarafından yayınlanan bir çalışma bu tezi kanıtlar nitelikte. Amerika Birleşik Devletleri’nde 700 plastik cerrah tarafından ameliyat edilen toplam 37.000 hastaya yapılan ankette 2 temel soru bulunuyordu:

  • Estetik ameliyatınızı gerçekleştiren plastik cerrahı başkalarına önerir misiniz?
  • Yaptırdığınız estetik operasyonu başkalarına önerir misiniz?

Bu 2 soruya verilen cevaplar (1:tavsiye etmem, 5:kesinlikle tavsiye ederim) hasta memnuniyeti ve plastik cerrahın başarısının göstergesi olarak kabul edildi.

Çalışmanın sonuçlarına göre; plastik cerrah dışında hemşire ya da ofis görevlisinin yaklaşımı, randevu planlama süreci ya da hasta mahremiyeti gibi konuların ameliyat sonrası hasta memnuniyeti ile arasında korelasyon bulunamadı. Plastik cerrah ile ilişkili konuların ise hasta memnuniyeti üzerinde doğrudan etkili olduğu ortaya çıktı. En önemli kriterler hastanın plastik cerraha duyduğu güven ve plastik cerrahın hastanın endişelerini anlayıp, sorularına tatmin edici cevaplar vermesi. Diğer belirleyici faktörler arasında cerrahın operasyon problem ve mevcut durum hakkında hastaya detaylı açıklamalar yapması ve hastayı planlama ve karar verme sürecine dahil etmesi yer alıyor.

Hastaların eğitimi, kariyeri ve tecrübesi ile kendilerine güven veren, hastalarıyla yakından ilgilenen ve açık iletişim kuran alanında uzman hekimleri tercih etmeleri yalnızca plastik cerrahide değil diğer tüm tıbbi alanlarda hasta memnuniyeti için son derece önemlidir.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir