Yüz Kemiklerinin Kırıkları

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Rekonstrüktif Cerrahi

Yüz Kemiklerinin Kırıkları

Yüz Kemiklerinin Kırıkları

Yüzde alın, burun, gözü çevreleyen kemikler, elmacık kemiği, alt ve üst çene kemiklerinin travmatik kırıkları plastik ve rekonstrüktif cerrahinin ilgi alanıdır.

Kırıklar tek bir kemikte tek bir hatta olabildiği gibi trafik kazası gibi yüksek enerjili yaralanmalarda tüm yüz kemiklerini ilgilendiren komplike şekilde de olabilir.

Kırılan kemiğin özelliğine göre ciddi estetik ve fonksiyonel sorunlara neden olur.

Yüz Kemik Kırıkları Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Kırıkların tedavi zamanlaması hastanın genel durumuna göre değişir. Öncelikle yaşamsal öneme sahip kafatası, göğüs kafesi, batın yaralanması gibi yaralanmalar tedavi edilir. Genel durum düzeldiğinde vakit kaybetmeksizin yüz kemiklerinin kırıkları onarılır.

  • Yaşamsal sorunların olmadığı yüz kemik kırıkları yüzde aşırı ödem gelişmeden mümkünse ilk 24 saatte onarılır. Eğer çeşitle nedenlerle bu süre geçmiş ise tıbbi tedavi ile birkaç gün ödemlerin gerilemesi beklenir ve kesin tedavi için ameliyat planlanır.
  • Cerrahi tedavi, kırık hatlarının tamamen ortaya konması, kırıkların doğru şekilde yerine oturtulması ve titanyum plak ve vida sistemleri ile kırıkların tespit edilmesi esasına dayanır.
  • Kırık hatlarını ortaya koymak için yapılan kesiler ağız içerisinden veya kolay gizlenebilecek alanlardan yapılır.
  • Kırığın yeri ve biçimine göre kullanılan plak-vida sistemleri değişir. Bazılarının ömür boyu vücutta kalmasında sakınca yoktur. Bazı plak-vida sistemleri ise kemik kaynaması için yeterli süre geçtikten sonra çıkartılır.
  • Travma sonucu kemik kayıpları oluşmuş ise bu alanlara vücudun diğer bölgelerinden alınan kemikler konulabilir.
  • İlk tedavisi yetersiz yapılan olgularda ikincil üçüncül girişimler gerekebilir.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Yüz Kemiklerinin Kırıkları, Elmacık Kemiği Kırığı, Burun Kemiği Kırığı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

2 yorum

  • Ahmeteroldemir

    Hocam merhaba elmacık kemiğim 4 ay önce üç yerden kırılmıstı fakat ben bunu ihmal ettim yanlış kaynadığı için yüzümde göçme meydana geldi bunu tekrar eski haline getirebilirmiyiz

  • Darp sonucu göz altı ve burun kenarının olduğu bölgede tomografi sonucu bir kırık belirlendi. Ancak darbın üzerinden 2 hafta geçtikden sonra bu belirleme yapıldı.Öncesinde doktorumuz geçer dedi ancak uyuşma ve gözde batmalar sonucu tekrar kontrole gittiğimde tomografi istendi ve bu sonuç alındı. Tekrar plastik cerrahiden randevu aldım. Ameliyatın gerek olup olmadığı konusunda çok tedirginim ve randevuma gidene kadar kesin bir bilgi edinemeyeceğim. Okuduğum bilgilere göre bu geçen 2 haftalık süre uzun bir süre ancak kemik kendi kendine de kaynayabilir ya da yanlış kaynama olup tekrar kırılabilir bilgilerine ulaştım. Size göre ameliyat kesinlikle gerekli midir ve yapılırsa nasıl bir ameliyat olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir