Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Daha önce rinoplasti ameliyatı yapılmış ancak görünümü veya fonksiyonu daha mükemmel hale getirmek için ikinci kez buruna ameliyat yapılması işlemidir.

Revizyon Rinoplasti

Revizyon rinoplasti ameliyatı gerektiren olguları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup deneyimsiz cerrahların, özellikle de plastik cerrah olmayanların yaptığı bariz hatalara dayalı deformitelerdir. Burun sırtının aşırı düşürülmesi, septum kıkırdağının fazla çıkartılmasına bağlı burun desteğinin azalması ve burnun çökmesi, burun ucunun yeterince yüksek olmaması, burun kemiklerinin ayrık ve eğri olması, burun-alın ve burun-dudak açılarının normalden fazla veya az olması, burnun normalden kısa ve aşırı kalkık olması bunlardan bazılarıdır. Bu tür deformitelerde genel anestezi altında burun yeniden açılır, eksik kıkırdak dokular yerine konulur (burun içi, kulak kepçesi veya kaburgadan kıkırdak alarak) ve burun yeniden şekillendirilir.

Diğer taraftan en deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatların dahi ortalama %5-10’unda küçük de olsa bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Burun sırtındaki küçük düzensizlikler, burun ucu veya burun kanatlarındaki asimetriler buna örnektir. Özellikle yara iyileşmesi döneminde burnun her tarafı aynı şekilde iyileşmeyebilir ve buna bağlı ufak tefek şişlik, çekilmeler veya düzensizlikler gelişebilir. Bazen burun ucunda normalden fazla bir sertlik ve şişlik olur; lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.

Burun düzeltme, revizyon ameliyatı bir önceki ameliyattan en az 6 ay hatta 1 yıl sonra yapılmalıdır.

Sekonder Rinoplasti

Sekonder Rinoplasti, burun ameliyatı olmuş bir kişinin ameliyat rağmen düzeltilemeyen veya ameliyat sonrası ortaya çıkan estetik veya fonksiyonel bir kusurdan dolayı tekrar ameliyat edilmesi durumudur.

İkinci ameliyatın daha az dokunuşlar gerektirmesi durumunda ise ameliyat, sekonder rinoplasti yerine rötuş olarak da adlandırılabilir.

Sekonder Rinoplasti yani ikinci burun ameliyatının olabilmesi için yaşanan burun ameliyatından sonra en az 1 yıl geçmesi gerekir. Bu süre, burnun ameliyat sonrasındaki doğal halini alması için önemlidir. Aksi takdirde ikinci burun ameliyatının başarı oranı düşecektir.

İkinci Burun Ameliyatı

İkinci burun ameliyatı için kıkırdak almak gerekiyor ve burunda yeterli kıkırdak yok ise hastanın kulak ya da kaburga bölgesinden kıkırdak almak gerekebilir. İlk ameliyat sırasında tüm kıkırdaklar genellikle alındığı için kulak ve kaburga bölgesindeki kıkırdakların kullanımı oldukça yaygındır. Diğer yandan, bazı özel durumlarda medpor gibi kıkırdak yerine kullanılabilecek hazır, sentetik materyaller kullanılabilir.

Sekonder Rinoplasti, açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilebilir. Bu seçim, cerrahın muayene sonrasında karar vereceği bir durumdur.

Sekonder Rinoplasti ile Neler Yapılabilir?

İkinci burun ameliyatı ile burun sırtı, burun ucu, burun kanatları, burun delikleri vb burnun estetik ve fonksiyon açısından önem taşıyan sorunlu kısımlarına müdahale edilir. Yapılacak olan ameliyatın planı dikkatli bir burun muayenesi ve cerrah ile hasta görüşmesi sonucunda belirlenir.

Revizyon burun ameliyatı İstanbul ve yakınlarından gelen hastalarla gerçekleşebileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalarla da gerçekleşebilir.

Revizyon burun ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:
Burun Estetik Ameliyatı Kaç Saat Sürer?
Burun Estetik Ameliyatında Anestezi
Burun Estetik Ameliyatı Yaşı Kaçtır?
Rinoplastide Kapalı Teknik
Rinoplastide Açık Teknik
Burun Eğriliği ve Nefes Alma Sorunları Burun Estetiği ile Giderilir Mi?
Estetik Burun Ameliyatı ile Neler Değiştirilebilir?
Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?
Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi
Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri
Rinoplastide Açık Tekniğin Avantaj ve Dezavantajları
Burun Estetik Ameliyat Evresi
Erkek ve Kadında Rinoplasti
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Tampon ve Kalıplar
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yeni Görünüm
Burun Düşmesi
Burun Ameliyatı Rinoplasti Komplikasyonları
Burun Estetiği Öncesi

11 Temmuz 2016


17 Ağustos 2018

2 yorum

  • Hocam merhaba ben antalya da üç yıl önce burun ameliyatı oldum burun kenarları geniş ve biraz çirkin oluyor konuşurken bu düzeltilebilir mi ki sizdeki fiyatları nedir hocam bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba bn 2.burun amrlyatı olmayı düşünüyorum burundaki sorunum cıkıntı olustu ödem gbi törpülenmesi gerekmiş tampon koyuluyormu ve lokel anestezimi uygulanıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir