Büyük Burun Estetiği

büyük burun estetiği
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Büyük Burun estetiği, burun görünümünden memnun olmayan kişilerin tercih ettiği estetik ameliyat çeşitlerindendir. Burun ölçülerinin yüzün diğer ögelerine göre daha büyük olduğu durumlarda burun küçültme ameliyatı yapılarak daha küçük ve yüzle daha orantılı bir burun elde etmek mümkündür. Ancak, burun dilediğince küçültülebilecek bir yapı değildir. Burun derisinin kalınlığı ve hava yollarının fonksiyonel durumu sınırlayıcı faktörlerdendir. Burun olabileceğinden fazla küçültülmeye çalışılırsa estetik ve fonksiyonel anlamda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman burunu çok küçültmek yerine kendi içerisinde daha orantılı bir hale getirmek daha uygun olmaktadır.

Diğer taraftan, elmacık kemikleri ve çene ucunun normalden silik olması da göreceli olarak burnun büyük görünmesine neden olmaktadır. Böyle durumlarda elmacık kemikleri ve burun ucunun da büyütülmesi hem burunu daha küçük göstermekte hem de yüzün ögeleri arasında daha estetik bir harmoni yakalanmaktadır.

Büyük burun estetiği; burun kemeri küçültme, burun ucu kaldırma ya da burun eğriliği düzeltme için yapılabilir. Hastanın nasıl bir tedaviye ihtiyaç duyduğuna uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında karar verilir.

Tamamen estetik kaygılarla gerçekleştirilen büyük burun küçültme estetiği, erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 yaşını dolduranlarda yapılabilmektedir.

Burun Küçültme Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun ameliyatı sonrasında ilk 24 saat oldukça önemlidir. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasındaki ilk geceyi hastanede geçirmesi önerilir. 2 saat sonra ağızdan beslenmeye ve 4 saat sonra da yürümeye başlanır.  Yatağın başı kaldırılır ve yüze soğuk maske uygulaması yapılır. İlk gün burundan bir miktar kan sızıntısı olur, ertesi gün sızıntı miktarı çok azalır ve sızıntının rengi koyu kırmızıdan açık pembeye dönüşür.

Göz çevresinde şişlik ve morluk görülebilir. İlk 3 gün maksimum düzeye çıkabilecek bu görünüm diğer günlerde ise kademeli olarak yüzün üst kısımlarından aşağıya doğru azalacaktır.
Ameliyat sonrası dönemde evde de yüksek yastıkta yatmak, kanamayı artırabilecek ıkınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve gıdalardan kaçınmak önerilir.
Burun içerisine yerleştirilen silikon tamponlar 2-5 gün içerisinde çekilir.  İlk hafta evde istirahat etmesi önerilen hasta ikinci hafta sosyal yaşamına yavaş yavaş dönebilir.
Burun içi yapısı, büyük burun küçültme ameliyatından 6 hafta sonra normal halini alır. Burun görünümünün son halini alması ise 6 ay ve 1 yıllık süreyi kapsar.
Burun küçültme ameliyatı sonrasında hastanın uzman doktor tarafından belirlenen zaman dilimlerinde kontrole gelmesi ve durumunu inceletmesi oldukça önemlidir. Bu kontroller sayesinde oluşabilecek olumsuzluklar zaman kaybetmeden önlenir ve iyileşme süreci devam ettirilir.
İstanbul büyük burun küçültme ameliyatı fiyatları için cerrah tarafından kapsamlı bir muayene gerçekleştirilmelidir. Her hastanın burun yapısının farklı olması büyük burun küçültme estetiği fiyatlarının da değişiklik göstermesine neden olabilir.
Muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Latest posts by Prof. Dr. Cengiz Açıkel (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir