Sekonder Rinoplasti Ameliyatı

revizyon_rinoplasti_ameliyati

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Nedir?

Sekonder Burun Ameliyatı, burun ameliyatı olmuş bir kişinin ameliyat rağmen düzeltilemeyen veya ameliyat sonrası ortaya çıkan estetik veya fonksiyonel bir kusurdan dolayı tekrar ameliyat edilmesi durumudur. Sekonder ya da revizyon olarak adlandırılması için aynı burun estetiği yönteminin bir kez daha uygulanması gerekir. İkinci ameliyatın daha az dokunuşlar gerektirmesi durumunda ise ameliyat, sekonder rinoplasti yerine rötuş olarak da adlandırılabilir.

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Neden Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı gerektiren olguları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup deneyimsiz cerrahların, özellikle de plastik cerrah olmayanların yaptığı bariz hatalara dayalı deformitelerdir. Burun sırtının aşırı düşürülmesi, septum kıkırdağının fazla çıkartılmasına bağlı burun desteğinin azalması ve burnun çökmesi, burun ucunun yeterince yüksek olmaması, burun kemiklerinin ayrık ve eğri olması, burun-alın ve burun-dudak açılarının normalden fazla veya az olması, burnun normalden kısa ve aşırı kalkık olması bunlardan bazılarıdır. Bu tür deformitelerde genel anestezi altında burun yeniden açılır, eksik kıkırdak dokular yerine konulur (burun içi, kulak kepçesi veya kaburgadan kıkırdak alarak) ve burun yeniden şekillendirilir.

Diğer taraftan en deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatların dahi ortalama %5-10’unda küçük de olsa bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Burun sırtındaki küçük düzensizlikler, burun ucu veya burun kanatlarındaki asimetriler buna örnektir. Özellikle yara iyileşmesi döneminde burnun her tarafı aynı şekilde iyileşmeyebilir ve buna bağlı ufak tefek şişlik, çekilmeler veya düzensizlikler gelişebilir. Bazen burun ucunda normalden fazla bir sertlik ve şişlik olur; lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Sekonder Rinoplasti yani ikinci burun ameliyatının olabilmesi için yaşanan burun ameliyatından sonra en az 1 yıl geçmesi gerekir. Bu süre, burnun ameliyat sonrasındaki doğal halini alması için önemlidir. Aksi takdirde ikinci burun ameliyatının başarı oranı düşecektir.

Sekonder Rinoplasti Nasıl Yapılır?

İkinci burun ameliyatı yani sekonder rinoplasti için kıkırdak almak gerekiyor ve burunda yeterli kıkırdak yok ise hastanın kulak ya da kaburga bölgesinden kıkırdak almak gerekebilir. İlk ameliyat sırasında tüm kıkırdaklar genellikle alındığı için kulak ve kaburga bölgesindeki kıkırdakların kullanımı oldukça yaygındır. Diğer yandan, bazı özel durumlarda medpor gibi kıkırdak yerine kullanılabilecek hazır, sentetik materyaller kullanılabilir.

Sekonder Rinoplasti, açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilebilir. Bu seçim, cerrahın muayene sonrasında karar vereceği bir durumdur.

İkinci burun ameliyatı ile burun sırtı, burun ucu, burun kanatları, burun delikleri vb burnun estetik ve fonksiyon açısından önem taşıyan sorunlu kısımlarına müdahale edilir. Yapılacak olan ameliyatın planı dikkatli bir burun muayenesi ve cerrah ile hasta görüşmesi sonucunda belirlenir.

Revizyon burun ameliyatı İstanbul ve yakınlarından gelen hastalarla gerçekleşebileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalarla da gerçekleşebilir.

Revizyon burun ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel
27 Temmuz 2019

2 yorum

  • Hocam merhaba ben antalya da üç yıl önce burun ameliyatı oldum burun kenarları geniş ve biraz çirkin oluyor konuşurken bu düzeltilebilir mi ki sizdeki fiyatları nedir hocam bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba bn 2.burun amrlyatı olmayı düşünüyorum burundaki sorunum cıkıntı olustu ödem gbi törpülenmesi gerekmiş tampon koyuluyormu ve lokel anestezimi uygulanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir