Tuberöz veya Tubuler Meme Deformitesi

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2015 Güncellenme Tarihi: 9 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Özellikle meme ucunun aşağısında kalan kısımda meme dokusu ve derisinin gelişmemesine bağlı olarak memelerin tüp şeklinde deforme ve asimetrik göründüğü bir şekil bozukluğudur. Meme altı kıvrımı olması gerektiği yerden daha yukarı yerleşimlidir ve meme bu kıvrımın üzerinden aşağı sarkmaktadır. Meme derisinin az gelişimi nedeniyle mevcut meme dokusu meme ucunu aşırı derecede ileriye iter ve tübüler bir görünüm oluşur. Meme ucu etrafındaki kahverengi kısım (areola)larda da asimetri mevcuttur.

Ergenlik döneminde meme gelişimi ile ortaya çıkan bu deformite genç kızlarda ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmekte ve özgüvenlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Tubüler meme deformitesinin tedavisi cerrahidir. Klasik bir meme büyütme ameliyatına göre daha farklı yaklaşım ve deneyim gerektirir. Temelde silikon protez ile meme büyütülürken meme altı kıvrımı olması gerektiği yere, daha aşağı bir konuma getirilir, meme uçları eşitlenir. Az gelişmiş olan meme derisinin gevşemesi ve daha doğal bir görünüm alması zamanla olur. Bazen ikinci bir seans ile küçük ayarlamalar yapmak gerekebilir.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir