fbpx
Blog

Tuberöz veya Tubuler Meme Deformitesi

Tüberöz veya tubuler meme deformiteleri meme asimetrisine neden başlıca meme gelişim bozukluklarından bir tanesidir. Bu yazımda asimetrik meme nedenleri ve göğüs asimetrisinin tedavi seçenekleri konusunda bilgi vermeyi amaçlıyorum.

Meme Asimetrisi Nedir?

Meme asimetrisi (Asimetrik Meme) her iki memenin şekil ve büyüklük bakımından birbirinden farklı olmasıdır. Erkek ve kadınlarda iki meme arasında çok dikkat çekmeyen hafif eşitsizlikler yaygındır. Dikkat çekecek ve kişiyi psikolojik olarak rahatsız edecek derecede olanların birçok nedeni olabilir ve meme asimetrisi değişik yaşlarda görülebilir.

Meme Asimetrisinin (Asimetrik Meme) Nedenleri Nelerdir?

 • Memeler, başka bir deyişle göğüsler, çoğu zaman tam simetrik değillerdir. Memelerin şekillerinde, büyüklüklerinde, meme uçlarında ve çevresindeki renkli kısımlarda seviye ve şekil olarak bir miktar eşitsizlik olması doğaldır. Bazen bu eşitsizlikler gözle görülür derecede belirgin olabilir ve kişilerin yaşam kalitelerini düşürebilir, ciddi psikolojik sorunlara, özgüven kayıplarına yol açabilir.
 • Ergenlik döneminde meme gelişimi başladığından itibaren memelerde bir asimetri gözlenmeye başlayabileceği gibi ilerleyen yaşlarda değişik nedenlerle sonradan da gelişebilir.
 • Ergenlik döneminde bazen bir taraf meme normalden fazla büyüme gösterebilir (virginal hipertrofi), bazen de bir meme normal iken diğeri gelişmeyebilir. Poland sendromu gibi bazı konjenital hastalıklarda bu gibi tek taraflı meme gelişme geriliği gözlenebilir.
 • Hamilelik ve süt verme dönemlerinde büyüyen memelerin daha sonraki küçülme sürecinde simetrik bir küçülme olmayabilir ve genellikle bir miktar sarkma da küçülmeye eşlik eder.
 • Hızlı kilo verme süreçlerinde, memelerin bazı dejeneratif hastalıklarında ve mastit denilen iltihabı (enflamatuar) durumlarında da meme asimetrisi gelişebilir.
 • Meme tümörlerinin cerrahi tedavisi sonrasında, özellikle tek taraflı meme dokusunun tamamının veya sadece kitlenin çıkartıldığı durumlarda değişik derecelerde meme asimetrisi gelişir.
 • Yaşlanma sürecinde memelerdeki süt bezleri ve yağ dokusunda hacimsel azalma gözlenir ve bu süreçte de herhangi bir patolojik neden olmaksızın asimetriler ortaya çıkabilir.
 • Erkek memelerinde de ergenlik döneminden itibaren yapısal olarak meme asimetrisi gelişebildiği gibi, ilerleyen yaşlarda tümör, hastalık, bazı hormon veya ilaç kullanımına bağlı olarak asimetriler gözlenebilir.

Tubuler Meme Tuberöz Meme Deformitesi

 • Tubuler veya Tuberöz göğüs deformitesi denilen durumda ise her iki memede, meme derisindeki yetersiz gelişime bağlı çok farklı şekilsel ve hacimsel asimetriler gözlenebilmektedir.
 • Meme derisinin özellikle alt yarısının gelişmemesi sonucu büyüyen meme dokusunun memenin üst yarısından ve meme ucundan öne doğru çıkması ile oluşan bir meme deformitesidir. Meme altı kıvrım olması gerektiği seviyenin yukarısındadır. Meme ucu çevresindeki pigmentli kısım (areola) çok genişlemiştir ve memeler arasında belirgin bir asimetri ve şekil bozukluğu söz konusudur. Cerrahi tedavide meme altı kıvrımı olması gereken seviyeye getirilir. Memenin özellikle alt yarısına silikon implant ile hacim kazandırılır. Genişlemiş ve aşağıya doğru sarkmış olan meme ucu ve çevresi (Nipple-areola kompleksi) küçültülür ve yukarıya alınır. Bir seansta şekil ve hacim olarak tam simetri sağlamak zordur. Çoğu kez küçük revizyonlar gerekir.

Meme Asimetrisi (Asimetrik Meme) Tedavisi

 • Cerrahi tedavide amaç iki memeyi büyüklük ve şekil bakımından eşitlemektir. Bu amaçla normalden büyük meme küçültülürken, normalden küçük meme de meme protezi ile büyütülebilir. Bazen bir memeye küçültme diğerine büyütme gerekebilir.
 • Sınırlı ve lokalize meme büyütme amacıyla protez yerine kişinin kendisinden alınan yağ hücreleri enjekte edilebilir.
 • Meme asimetrisi ameliyatı ile meme ucundaki şekilsel sorunlar ve meme ucu çevresindeki halkalar da eşitlenebilir.

Estetik Ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelisiniz: https://www.cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/

İlgili Makaleler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com