ESTETİK AMELİYATLAR

Liposuction Ameliyatının Alternatifi var mı?

lipo-300x224

Bölgesel yağ toplanmalarının en etkin tedavisi, küçük kanüller yardımı ile cilt altında biriken fazla yağ dokusunun aspire edildiği, liposuction (liposakşın, yağ alma) yöntemidir. Günümüzde birçok teknik ve aygıt liposuction yöntemine alternatif olma iddiası ile ortaya çıkmaktadır. Ne var ki bir kaç hafta ara ile birçok kez tekrarlanmasına rağmen alınan klinik sonuçlar liposuction ile karşılaştırılamayacak ölçüde hafif kalmaktadır. Son dönemlerde ameliyatsız bölgesel zayıflama yöntemleri arasında ultrasonik dalgaların kullanıldığı kavitasyon aygıtları cilt altı yağ dokusunu parçalayarak azaltma konusunda diğer alternatiflerine göre daha etkin gibi durmaktadır. Ancak bu aygıtlarla çok hafif olgularda ve birçok seans sonrasında sonuç almak mümkündür. Halen liposuction A.B.D?de meme büyütme, göz kapağı estetiği ve burun estetiği ameliyatlarından sonra (2009 yılında 198.000 olgu ile) en sık yapılan dördüncü estetik ameliyattır.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel Sky Türk TV’ de Yağ Alma (Liposuction), Karın Germe (Abdominoplasti) ve Vücut Estetiği hakkında bilgi veriyor. İzlemek için tıklayınız.

14 Eylül 2016


Estetik Burun Ameliyat Yaşı Uygun Adayın Özellikleri

rinoplaty_yas-300x199

Estetik Burun Ameliyat Yaşı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı genellikle kızlarda 17, erkeklerde 18 yaş ve sonrasında önerilir. Burun dokularının erişkin boyutlarına gelmesini beklemenin yanı sıra, kişinin psikolojik olarak yeterli olgunluğa erişmesi de önemlidir. Yüzünde kalıcı bir değişiklik yapılacak kişinin bu değişikliğe ruhsal olarak hazır olması, ameliyattan beklentilerinin gerçekçi olması ve ameliyat sonrası yeni görünümüne kolayca uyum sağlaması için psikolojik olarak belirli bir olgunluğa ve dengeye ulaşmış olmasında yarar vardır.

Diğer taraftan bazı özel durumlarda, kişinin psikolojisini ve sosyal davranışlarını ciddi şekilde etkileyen belirgin burun şekil bozuklukları ve solunum problemleri daha erken yaşlarda da tedavi edilebilmektedir. Dr. Chauhan ve arkadaşları yaşları 13-19 arasında değişen, estetik ve fonksiyonel burun sorunları olan, 30 hastaya rinoplasti ameliyatı uygulamış ve burun şeklindeki ve solunumdaki düzelmenin hastaların psikolojilerini ve yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilediğini bildirmiştir. (Chauhan N, Warner J, Adamson PA. Adolescent Rhinoplasty: Challenges and Psychosocial and Clinical Outcomes. Aesthetic Plast Surg. 2010 Mar 24.)

Rinoplasti İçin Uygun Adayların Özellikleri

 • Ruhsal olarak olgun ve dengeli
 • Burnunda belirgin bir şekil bozukluğu var
 • Şekil bozukluğu yanında solunum problemi de var
 • Beklentileri gerçekçi, mükemmeli aramayan, daha iyi görünüme razı
 • Pozitif kişiliği var, iyimser, çevresi ile iyi geçinir

Rinoplasti İçin Uygun Olmayan Adayların Özellikleri

 • Burun şeklinde çok hafif bir bozukluk var veya yok
 • Burnundaki şekil bozukluğunu aşırı abartır
 • Burnundaki şekil bozukluğunu tam olarak belirtemez
 • Ameliyat olup olmamak konusunda kararsızdır
 • Narsistik kişiliğe sahiptir, mükemmeli ister
 • Sosyal ve duygusal ilişkilerinde sorunludur
 • Ameliyat sonrasında yaşam biçiminde ciddi değişimler bekler
 • Sorunlarından dış görünümünü sorumlu tutar
 • Daha önceki doktorlarını suçlar
 • Şüpheci davranışlar sergiler

14 Eylül 2016


Rinoplastide Açık Tekniğin Avantaj ve Dezavantajları

rinoplastide-acik-teknik-300x112

Rinoplastide açık tekniğin en önemli avantajları:

 • Kemik ve kıkırdak yapı doğrudan gözlenir ve daha kesin anatomik tanı konur.
 • Her iki el daha rahat kullanılır
 • Kanama kontrolü daha iyi yapılır
 • Kemik-kıkırdak çatıda daha kontrollü ve kolay değişiklik yapılır
 • Kıkırdak yapılara dikişlerle daha iyi ve kontrollü şekil verilebilir
 • Spesifik bir deformite için daha fazla alternatif teknik uygulama şansı vardır
 • Kıkırdak greftlerine daha az gereksinim duyulur
 • Kıkırdak greftleri kullanılacaksa, greftlerin doğru yere konması ve dikişlerle tespit edilmesine olanak tanır

Rinoplastide açık tekniğin dezavantajları ise:

 • Ameliyat süresi daha uzundur
 • Burun ucundaki ödem daha uzun sürer
 • Kolumelladaki kesi yerinde iz kalabilir
 • Kolumella derisinde dolanım bozukluğu olabilir

14 Eylül 2016


Rinoplasti Ameliyatı Sonrası En Sık Görülen Komplikasyonlar Nelerdir?

estetik-burun-ameliyati

Rinoplasti Ameliyatı sonrası erken dönemde kanama, enfeksiyon, burun derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi doku ölümü, dikiş malzemelerine, kullanılan bantlara ve pomatlara karşı allerjik reaksiyon görülebilir. Geç dönemde nadir görülen sorunlardan bazıları burun derisinde uzun süren şişlik ve sertlik, burunda uzun süren uyuşukluk veya ağrıdır. Burun derisinin altında dokunulduğunda hissedilen düzensizlikler olabilir, burun delikleri tam simetrik olmayabilir. Burun görünümü hastanın beklediği gibi olmayabilir.

18 Eylül 2016


Meme Dikleştirme ve Süt Verme

meme-diklestirme-emzirme

Meme Dikleştirme, Göğüs Dikleştirme ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.

Estetik Meme, Estetik Göğüs, Meme Dikleştirme, Meme Estetiği, Göğüs Dikleştirme, İstanbul Meme Dikleştirme, İstanbul Göğüs Dikleştirme konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Meme Dikleştirme, Göğüs Dikleştirme, Mastopeksi, Göğüs Toparlama

14 Eylül 2016


Meme Küçültmede Yağ Alma ve Kısa İz

meme-kucultmede-yag-alma-ve-kisa-iz-300x225

Büyük memelerin küçültülmesinde memenin glandüler dokusu, yağ dokusu ve derisindeki fazlalıkların çıkartılması, meme başındaki sarkmanın düzeltilmesi ve memeye estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Tüm bu işlemlerin meme derisinde mümkün olan en az iz ile yapılmasına yönelik değişik teknikler mevcuttur.

Sadece 2 milimetrelik bir kesiden girilerek ince kanüller yardımı ile meme dokusundaki yağı alarak, yani liposuction (liposakşın) yaparak meme dokusunu bir miktar küçültmek mümkündür. Ancak sadece liposakşın yöntemi ile meme küçültme yapabilmek için meme başının fazla sarkmamış olması, memedeki yağ dokusunun fazla olması, memenin üst kısmının dolgun olması ve meme derisinin yağ alma sonrası kendiliğinden toparlanabilecek kalitede olması gerekir. Bu koşulların hepsinin bir arada bulunduğu olgu sayısı azdır.

Bazı hastalar meme dokusu üzerinde kesinlikle iz istemeyebilir; alınacak sonuç ideal olmasa da sadece liposakşın ile küçültme yöntemini tercih edebilirler.

Daha büyük bir hasta grubunda ise liposuction, farklı meme küçültme teknikleri ile birlikte memeye daha iyi şekil vermek ve daha az iz bırakmak amacıyla kullanılabilmektedir.

Büyük memelerin küçültülmesi sonrası klasik ameliyatlarda meme başının çevresinde daire şeklinde bir iz ve memenin alt kısmında ters T şeklinde bir iz oluşur. Son yıllarda deride daha az iz bırakmaya yönelik farklı teknikler plastik cerrahlar tarafından daha sık kullanılır olmuştur. Sadece meme başının etrafında dairesel bir iz bırakan teknik özellikle deri fazlalığının aşırı olmadığı, deri kalitesinin iyi olduğu memelerde tek başına veya liposuction ile birlikte kullanılmaktadır. Deri fazlalığının daha belirgin olduğu olgularda ise meme başının etrafında dairesel bir iz ve meme başının altından aşağıya doğru uzanım gösteren bir izin bırakıldığı vertikal skar teknikleri son yıllarda plastik cerrahlar tarafından çok tercih edilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Meme Küçültmede Yağ Alma (Liposuction) ve Kısa İz

14 Eylül 2016


Estetik Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

estetik-ameliyatlar

Estetik ameliyat sonrası dönem de en az ameliyat öncesi ve ameliyat süreci kadar önemlidir. Öncelikle genel sağlık durumunu ilgilendiren olası komplikasyonların olmaması ve oluşan bir komplikasyonun zamanında fark edilip tedavi edilebilmesi için çok bilinçli hareket etmek gerekir. Bu aşamada doktorun önerilerine ciddiyetle uymak ve onunla iletişimde bulunmak yaşamsal önem taşır.

Bazı hastaların ameliyat sonrasında doktorunun önerilerine yeterli özeni göstermediği ve farklı nedenlerle sınırları zorladığı ve buna bağlı komplikasyonlar geliştiği sıklıkla gözlemlenebilmektedir. Ameliyat sonrası dönemde kişi kendini çok iyi hissetse, herhangi bir ağrı duymasa dahi önerilere harfiyen uymalıdır.

ÖNCELİKLE;

 • 38.5 C’ nin üzerinde ateş
 • Solunum güçlüğü
 • Şiddetli ağrı
 • Fazla miktarda açık kırmızı taze kanama
 • Ameliyat bölgesinde aşırı şişlik ve kızarıklık gelişmesi
 • Aşırı halsizlik hali
 • Bilinç durumunda bulanıklık ve aşırı uyku hali

Veya yolunda gitmediğiniz bir şeyler hissediyor iseniz günün hangi saati olursa olsun derhal ameliyatı yapan doktor bilgilendirilmelidir. Herhangi bir nedenle doktora ulaşılamıyor ise ameliyatın yapıldığı veya en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.

Pozisyon: Genel olarak ameliyat edilen bölge kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Böylelikle ilgili bölgedeki toplardamar basıncı düşeceği için daha az kanama, şişlik ve morluk oluşacaktır.

Solunum egzersizleri: Ağrı vb değişik nedenlerle yeterince derin solunum yapılamaz ise hava yollarında tıkaç oluşumu (atelektazi) ve buna bağlı akciğer enfeksiyonu gelişimi riski sözkonusudur. Bu nedenle saat başı en az 3-5 kez tüm akciğeri genişletecek derin nefesler almak gereklidir. Yeterince sıvı alımı bronşlarda tıkaç oluşumunu azaltacaktır.

Hareket kısıtlaması: Ameliyat bölgesini ilgilendiren kısımlar gereğinden fazla kullanılmamalıdır. Örneğin meme ameliyatı sonrası kol hareketleri bir süre kısıtlanmalıdır. Tuvalette fazlaca ıkınma, ağır kaldırma, ev işleri yapma, çocuk taşıma, araç kullanma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Aktif spor yapılmamalıdır. Kısa yürüyüşler bacaklardaki kan dolaşımı için yararlı olabilmektedir.

Beslenme: Ameliyat süreci boyunca kullanılan ilaçların vücuttan rahat atılabilmesi, bacaklarda pıhtı oluşumu riskinin azaltılması, dokuların yeterince dolaşımının sağlanabilmesinde yeterli sıvı alımı önemlidir. Sık tuvalete gitmemek için sıvı alımını kısmak en sık yapılan hatalardandır. Bu süreçte alkolden uzak durulmalı, kanamayı artırabilecek aspirin vb ilaçlar alınmamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde kilo vermeye yönelik çok sıkı diyetler yapılmamalı, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

İlaç Kullanımı: Doktorun önerdiği ilaçlar önerildiği şekilde kullanılmalı, dozlarda keyfi değişikliklere gidilmemelidir. İlaç kullanımına bağlı herhangi bir beklenmedik etki gözlendiğinde doktora bilgi verilmelidir.

Sigara: Damarlarda spazma, daralmaya yol açması nedeniyle kan dolaşımının çok önemli olduğu estetik ameliyatlarda sigara doku iyileşmesini son derece olumsuz etkilemektedir.

Ruhsal değişiklikler: Ameliyat sonrası ilk günlerde geçici olarak ruhsal bir çöküntü yaşamak, ameliyatın başarısı hakkında kaygılar duymak çok normaldir. Bu dönemde çoğu zaman bandajlar, sargılar, ödem vb nedenlerle hedeflenen sonuç henüz ortaya çıkmamıştır. Diğer taraftan görünümde belirgin değişime yol açan estetik ameliyatlar sonrasında ameliyat son derece başarılı olsa dahi yeni görünüme uyum sağlamak ve bu görünümü içselleştirmek zaman almaktadır.

14 Eylül 2016


Rinoplasti Erkek ve Kadınlarda Farklı Mıdır?

erkek-rinoplasti-bayan-rinoplasti-300x199

Burun estetik ölçüleri erkek ve kadınlarda bazı farklılıklar gösterir. Erkeklerde yapılan rinoplasti ameliyatında (erkek burun estetiği) en çok dikkat edilmesi gereken nokta bir erkeğe kadınsı bir burun yapmamaktır.

Yandan bakıldığında burun sırtı erkeklerde burun ucu ile aynı hizada olmalıdır. Oysa kadınlarda burun sırtı burun ucundan 1-2 mm daha geride olabilir. Burun-dudak açısı erkeklerde 90 derece iken bu açı kadınlarda 100-105 derecedir. Bir erkeğin burnunu 90 dereceden fazla kaldırmak kadınsı bir görünüme neden olur.

14 Eylül 2016


Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Tampon ve Kalıplar

burun-estetigi-uzmani

Burun estetiği ameliyatında burnun kemik ve kıkırdak çatısı değiştirilerek burna yeni şekil verilir. Yeni şeklin verilmesi ve dokuların bu şekli muhafaza ederek iyileşmesi için burun dışına bantlar ve alçı veya plastikten kalıp konur. Bu bantlar ve kalıp aynı zamanda burnun aşırı şişmesi ve kanamasını da engeller.

Burun içerisine, yapılan ameliyatın türüne, doktorun tercihine ve hastanın kanama durumuna göre, bazen hiç tampon konmaz. Özellikle septum denilen burnun ortasındaki kısma da müdahale edilmiş ise hem septumu orta hatta tutmak ve içerisine kan toplanmasını engellemek için hem de burnun diğer kısımlarından olan kanamayı kontrol etmek için burun içerisine tampon konur. Konulan tamponun niteliği ve alınma zamanını doktor belirler.

Eskiden burna büyük tamponlar konur ve en az 3 gün tutulurdu. Günümüzde burun fonksiyonlarının bir an önce normale dönmesi için tamponlar 24 saat sonra alınmaktadır. Burundan nefes alımına olanak veren silikon tamponlar da sıklıkla bu amaç için tercih edilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun üzerine uygulanan bantlar ve kalıplar genellikle 10-14 gün sonra alınır. Bu süre yapılan işleme ve hastanın özelliğine göre daha kısa veya uzun olabilir.

14 Eylül 2016


Burun Düşmesi Nedir?

burun-dusmesi

Burun estetiği ameliyatı sonrası “burun çok güzel görünüyordu ama daha sonra düştü?” şeklinde yorumlara rastlanır. Burun estetiği ameliyatı esnasında muhtemelen burun kıkırdakları olması gerekenden fazla çıkartılmış, burun ucu yeterince desteklenmemiş, ancak oluşan problem ameliyat sonrası erken dönemde burun derisindeki şişlik nedeniyle fark edilmemiştir. Zaman içerisinde burundaki ödem gerileyip gerçek burun görünümü ortaya çıktıkça burun sırtı ve ucundaki yetersizlik nedeniyle burun düşmesi fark edilir hale gelmektedir.

14 Eylül 2016


1 2 3 10