ESTETİK AMELİYATLAR

Estetik Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Estetik Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Estetik ameliyat sonrası dönem de en az ameliyat öncesi ve ameliyat süreci kadar önemlidir. Öncelikle genel sağlık durumunu ilgilendiren olası komplikasyonların olmaması ve oluşan bir komplikasyonun zamanında fark edilip tedavi edilebilmesi için çok bilinçli hareket etmek gerekir. Bu aşamada doktorun önerilerine ciddiyetle uymak ve onunla iletişimde bulunmak yaşamsal önem taşır.

Bazı hastaların ameliyat sonrasında doktorunun önerilerine yeterli özeni göstermediği ve farklı nedenlerle sınırları zorladığı ve buna bağlı komplikasyonlar geliştiği sıklıkla gözlemlenebilmektedir. Ameliyat sonrası dönemde kişi kendini çok iyi hissetse, herhangi bir ağrı duymasa dahi önerilere harfiyen uymalıdır.

ÖNCELİKLE;

 • 38.5 C’ nin üzerinde ateş
 • Solunum güçlüğü
 • Şiddetli ağrı
 • Fazla miktarda açık kırmızı taze kanama
 • Ameliyat bölgesinde aşırı şişlik ve kızarıklık gelişmesi
 • Aşırı halsizlik hali
 • Bilinç durumunda bulanıklık ve aşırı uyku hali

Veya yolunda gitmediğiniz bir şeyler hissediyor iseniz günün hangi saati olursa olsun derhal ameliyatı yapan doktor bilgilendirilmelidir. Herhangi bir nedenle doktora ulaşılamıyor ise ameliyatın yapıldığı veya en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.

Pozisyon: Genel olarak ameliyat edilen bölge kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Böylelikle ilgili bölgedeki toplardamar basıncı düşeceği için daha az kanama, şişlik ve morluk oluşacaktır.

Solunum egzersizleri: Ağrı vb değişik nedenlerle yeterince derin solunum yapılamaz ise hava yollarında tıkaç oluşumu (atelektazi) ve buna bağlı akciğer enfeksiyonu gelişimi riski sözkonusudur. Bu nedenle saat başı en az 3-5 kez tüm akciğeri genişletecek derin nefesler almak gereklidir. Yeterince sıvı alımı bronşlarda tıkaç oluşumunu azaltacaktır.

Hareket kısıtlaması: Ameliyat bölgesini ilgilendiren kısımlar gereğinden fazla kullanılmamalıdır. Örneğin meme ameliyatı sonrası kol hareketleri bir süre kısıtlanmalıdır. Tuvalette fazlaca ıkınma, ağır kaldırma, ev işleri yapma, çocuk taşıma, araç kullanma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Aktif spor yapılmamalıdır. Kısa yürüyüşler bacaklardaki kan dolaşımı için yararlı olabilmektedir.

Beslenme: Ameliyat süreci boyunca kullanılan ilaçların vücuttan rahat atılabilmesi, bacaklarda pıhtı oluşumu riskinin azaltılması, dokuların yeterince dolaşımının sağlanabilmesinde yeterli sıvı alımı önemlidir. Sık tuvalete gitmemek için sıvı alımını kısmak en sık yapılan hatalardandır. Bu süreçte alkolden uzak durulmalı, kanamayı artırabilecek aspirin vb ilaçlar alınmamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde kilo vermeye yönelik çok sıkı diyetler yapılmamalı, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

İlaç Kullanımı: Doktorun önerdiği ilaçlar önerildiği şekilde kullanılmalı, dozlarda keyfi değişikliklere gidilmemelidir. İlaç kullanımına bağlı herhangi bir beklenmedik etki gözlendiğinde doktora bilgi verilmelidir.

Sigara: Damarlarda spazma, daralmaya yol açması nedeniyle kan dolaşımının çok önemli olduğu estetik ameliyatlarda sigara doku iyileşmesini son derece olumsuz etkilemektedir.

Ruhsal değişiklikler: Ameliyat sonrası ilk günlerde geçici olarak ruhsal bir çöküntü yaşamak, ameliyatın başarısı hakkında kaygılar duymak çok normaldir. Bu dönemde çoğu zaman bandajlar, sargılar, ödem vb nedenlerle hedeflenen sonuç henüz ortaya çıkmamıştır. Diğer taraftan görünümde belirgin değişime yol açan estetik ameliyatlar sonrasında ameliyat son derece başarılı olsa dahi yeni görünüme uyum sağlamak ve bu görünümü içselleştirmek zaman almaktadır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Farklı teknikler kullanılarak kaş kaldırılabilir. Endoskopik alın germe ameliyatında saçlı deri içerisine yapılan küçük kesilerden girilerek kaşların iç ve dış kısımları bir bütün halinde tamamen kaldırılabilir.

Kaşların burna yakın olan iç kısımlarına üst göz kapağı estetiği için yapılan kesiden ulaşılarak kaşları aşağı çeken kaslar kalıcı olarak tahrip edilebilir ve kaşlar yukarı kalkar.

Özellikle orta yaş grubunda çoğu zaman sadece kaşların dış kısımlarını (kulağa yakın kenarlarını) kaldırmak yeterli olmaktadır. Bu amaçla saçlı deri içerisine yapılan 1-2 cmlik kesi ile girilir ve kaşın dış kısmı yukarıya doğru çekilerek tespit edilir. Ortalama 1 saat sürer ve lokal anestezi ile de yapılabilir.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Kaş Estetiği, Kaş Kaldırma, Kaş Asma

14 Eylül 2016


Erkeklerde Kaş Kaldırma

Orta yaş ve üzeri erkeklerde düşük kaşlar ve göz kapaklarındaki torbalanmalar çok görülmekte; iş ve sosyal yaşamda ciddi imaj sorunu oluşturmaktadır.

Erkeklerin saçlı deri – kaş arası mesafe kadınlara göre daha uzundur veya bu bölgede saç dökülmesi söz konusudur; buralara yapılan kesilerin gizlenmesi zordur. Bu nedenle erkeklerde üst göz kapağından girilerek yapılan kaş kaldırma teknikleri daha çok tercih edilmektedir. Üst göz kapağı estetiği için yapılan kesiden kaşın altına ulaşılır, o bölge serbestleştirilir, yukarıya çekilir ve o şekilde kalması için bir çapa sistemi veya dikiş yöntemi kullanılarak kaş tespit edilir.

Tuberöz veya Tubuler Meme Deformitesi

Asimetrik Meme

Özellikle meme ucunun aşağısında kalan kısımda meme dokusu ve derisinin gelişmemesine bağlı olarak memelerin tüp şeklinde deforme ve asimetrik göründüğü bir şekil bozukluğudur. Meme altı kıvrımı olması gerektiği yerden daha yukarı yerleşimlidir ve meme bu kıvrımın üzerinden aşağı sarkmaktadır. Meme derisinin az gelişimi nedeniyle mevcut meme dokusu meme ucunu aşırı derecede ileriye iter ve tübüler bir görünüm oluşur. Meme ucu etrafındaki kahverengi kısım (areola)larda da asimetri mevcuttur.

Ergenlik döneminde meme gelişimi ile ortaya çıkan bu deformite genç kızlarda ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmekte ve özgüvenlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Tubüler meme deformitesinin tedavisi cerrahidir. Klasik bir meme büyütme ameliyatına göre daha farklı yaklaşım ve deneyim gerektirir. Temelde silikon protez ile meme büyütülürken meme altı kıvrımı olması gerektiği yere, daha aşağı bir konuma getirilir, meme uçları eşitlenir. Az gelişmiş olan meme derisinin gevşemesi ve daha doğal bir görünüm alması zamanla olur. Bazen ikinci bir seans ile küçük ayarlamalar yapmak gerekebilir.

Doğal Burun Estetiği

Doğal Burun Estetiği

Ülkemizde en sık yapılan estetik operasyonların başında gelen estetik burun ameliyatında amaç yüzün diğer ögeleri ile uyumlu, ilk bakışta gözü tırmalamayan diğer bir deyişle doğal görünümlü ve aynı zamanda güzel bir burun elde etmektir.

Burun estetiğinde burnun doğal mı yoksa yapay mı olduğu milimetrik değişimlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarla burnun kendi içerisinde ve çevresindeki yapılarla olan ilişkisi, açıları ve oranları belirlenmiştir. Bu oran ve açılara sadık kalındığında ortaya doğal görünümlü bir burun çıkar. Diğer taraftan olması gerektiğinden biraz fazla kaldırılmış bir burun ucu veya biraz fazla törpülenmiş bir burun sırtı “ameliyat edilmiş burun” görünümüne neden olur ve bakışları üzerine toplar.

Oldukça deneyim gerektiren Burun estetiğinde başarının sırrı ameliyat öncesi doğru ve dikkatli bir analizi takiben bir ameliyat planı çizmek ve bu planı ameliyathanede uygun cerrahi teknikleri kullanarak hayata geçirmekte yatar.

Kadınlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşını doldurmuş kişiler burun ameliyatı olabilmektedir.

Doğal burun estetiği fiyatı almak için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerek muayene olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalı?

Burun Estetiğini, uzmanlık gerektiren bir operasyon olduğu için Plastik Cerrah ve Estetik Cerrah tarafından yaptırılmalıdır. Ayrıca bu alanda birçok operasyona imza atmış, deneyimli bir Cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği, kapalı teknik ve açık teknik olarak 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Burun Estetiği için hangi tekniğin kullanılacağına hasta ve uzman doktorun gerçekleştireceği kapsamlı muayene sonrasında karar verilir.

Açık Teknik ve Kapalı Teknik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Burun Estetiği teknikleri olan açık ve kapalı teknik, ameliyat yapılışı açısından farklılık oluşturuyor. Kapalı teknikte sadece burun içerisinde yapılan kesilerle müdahale edilebilmektedir. Açık teknik ise burun içerisindeki kesiklerin yanında burun kıkırdaklarına da müdahale edilmekte ve şekil verilebilmektedir.

Burun Estetiği için Yaş Sınırı Nedir?

Burun Estetiği Estetiği yaşı, erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 olarak kabul edilir. 18 yaşından küçük kadın adayların ebeveynleri ile muayeneye gelmesi önerilir. Ayrıca her iki koşul için de kişilerin ameliyat için yeterli olgunluğa ulaşması gerekir.

Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiği öncesindeki en önemli evre hasta doktor ilişkisinin açık ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu aşamadaki muayenelerde hasta isteklerini doktora belirtmeli ve operasyon öncesinde her detay konuşulmalıdır. Ayrıca hastanın kullandığı devamlı ilaçlar var ise doktora bildirilmesi gerekir.

Burun Estetiği ile Nefes Alma Problemlerim de Çözülür Mü?

Burun Estetiği ile nefes alma sorunlarını aynı operasyonda gidermek mümkündür. Aynı operasyon sırasında önce burnun fonksiyonel yapısı düzeltilir, daha sonra da kişi estetik dokunuşlar istiyorsa eğer bu görünüm sağlanabilir. Bu şekilde tercih edilen Burun Ameliyatları oldukça yaygındır.

Burun Estetik Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Burun Estetik Ameliyatlarının en büyük riski hastanın istediği görünüme kavuşamamasıdır. Bunun nedenleri arasında ameliyat öncesinde gerçekleştirilen muayenelerde açık ve sağlıklı yorum yapılmaması gösterilebilir. Doktor tarafından hastaya olası görünüm ile ilgili bilgi verilmesi gerekir. Burun Estetiği sonrasındaki istenmeyen sonuçlar ayrıca alanında uzman olmayan kişilerce gerçekleştirlen operasyonlardan sonra görülmektedir

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiği sonrasında doktorun belirttiği sürede burna yerleştirilen tamponların çıkarılmaması oldukça önemlidir. Tamponların ne zaman çıkarılacağını ameliyatı gerçekleştiren doktor belirler. Ayrıca yine ameliyat sonrasındaki önemli noktalardan biri de belirli aralıklarda muayene olunmasıdır. Bu muayenelerde olası bir müdahale gerekliyse doktor tarafından zaman kaybetmeden gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Morarma ve Şişlik Olur Mu?

Burun Estetiği sonrasında morarma ve şişlik oluşabilir ve bu durum son derece doğaldır. İyileşme sürecinin de başlangıcı olarak kabul edilir. Burundaki morarma kısa süre sonra kendisini normal görünüme hazırlayacak evreye geçecektir. Tüm bu aşamalar doktor tarafından takip edilmeli ve hasta tarafından karşılaşılan tüm sonuçların doktora iletilmesi gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Burun Düşer Mi?

Burun Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Burun Estetiği sonrasında gözle görülür şekilde bir iz kesinlikle kalmaz. Burun Estetiğinin amacının estetik olarak ideale ulaşmak olduğundan iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple uzman doktor seçimi ayrı bir öneme sahiptir.

Burun Estetiği Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönersiniz?

Burun Estetiği Sonrasında ilk 24 saat hastanede geçirilir. İlk hafta içerisinde de burunda yer alan sargılar çıkarılır. Bu sürede kişi sosyal hayatına devam edebilir fakat burna gelebilecek darbelerden kesinlikle kaçınılması gerekir. Burunda yer alan tüm eklentilerin çıkarılması ise 15 günlük bir süreyi kapsar.

Burun Estetiği Sonrası Burun Son Halini Ne Zaman Alır?

Burun Ameliyatından sonraki sürede tüm sonuçlar olumlu ve doktor tarafından onaylı ise iyileşme sürecinde bir sorun yok olarak kabul edilir. Ameliyattan sonra 6 ay ve 1 yıllık sürede kişinin burnu ideal görüntüsüne kavuşmuş olur.

Burun Estetiğinin en iyi şekilde sonuç vermesi için alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önerilir. Son derece deneyim ve bilgi birikimi gerektiren Burun Estetiği Ameliyatında amaç, doğallıktan uzaklaşmadan kişinin yüzü ile orantılı bir burun görünümü kazandırmaktır.

Burun Estetiği Fiyatları 2019

Burun estetiği ameliyatı standart bir ameliyat değildir ve ameliyat ücreti de her hasta için aynı değildir. Burun estetiği ameliyatı içerisinde burundan nefes almayı engelleyen diğer sorunlar da birlikte düzeltilebilir ve ameliyat ücreti değişir. Diğer taraftan, her bireyin burnundaki deformasyon aynı değildir ve düzeltilme işleminin zorluk derecesi de değişkenlik göstermektedir, bu nedenle burun estetiği ameliyat fiyatı da ona göre değişmektedir. Diğer taraftan, internet ortamında burun estetiği fiyatlarını ilan etmek etik ve yasal değildir.

İnternetten sadece fiyat araştırmak ve ona göre bir karar vermek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Doğrusu, öncelikle burun estetiği ameliyatı yapan doktorları araştırmak, öz geçmişlerini incelemek, nerede ameliyat yaptığını araştırmak ve belirlediğiniz bazı doktorlara bizzat muayene olmaktır. Bu muayenede doktor sizdeki sorunları daha sağlıklı değerlendirme olanağı bulur, tüm sorularınızı yanıtlar ve sizin ameliyatınız için bir fiyat belirler. Bu yöntem daha doğru ve sağlıklıdır.

Burun estetiği fiyatları en pahalı olan doktor en iyi doktor demek değildir. Her doktorun belirli bir oranda komplikasyon veya idealden daha düşük sonuçları olmaktadır. Diğer taraftan en ucuz burun estetiği ameliyatı fiyatı veren merkezlere de aynı dikkatle yaklaşılmalıdır. Bazen çok ucuz olduğu için fazla sorgulanmadan yaptırılan ve başarısız sonuç alınan bir burun ameliyatının düzeltilmesi maddi ve manevi olarak çok daha pahalıya malolabilmektedir.

Burun Estetiği 2019 fiyatları için detaylı bilgi almak ya da muayene olmak için sitemizden form doldurabilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza 2019 burun estetiği fiyatları ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Burun Estetiği 1 Ay Sonrası

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme dönemi ortalama bir yıl sürmektedir. Ameliyat esnasında burun derisi kaldırılmış, altındaki kemik ve kıkırdak dokular yeniden şekillendirilmiş ve üzerine tekrar burun derisi kapatılmıştır. Ameliyatı izleyen haftalar ve aylar boyunca burun derisi ve altındaki yapılar arasında yeni bir yara iyileşmesi süreci başlamaktadır. Yara iyileşirken bağ dokusu hücreleri tarafından yeni kollajen sentezi yapılmaktadır. Yeni oluşan bağ dokusu kişinin yara iyileşme özelliklerine bağlı olarak normalden daha sert, daha fazla ve asimetrilere yol açabilecek kadar farklı olabilmektedir.

Burun estetiği 1 ay sonrası, yara iyileşme özelliklerinin ortaya çıkması ve müdahale edilebilmesi için kritik bir dönemdir. Bu dönemde masaj veya küçük doz kortizon enjeksiyonları ile normalden fazla gelişmekte olan bağ dokusu kontrol altına alınabilmektedir.

Burun ameliyatı 1 ay sonrası burun içerisi de kontrol edilmeli ve burun içerisinde delinme, burun etlerinde aşırı kabuklanma, yara iyileşme sorunları gibi komplikasyonlar açısından değerlendirilmelidir. Zamanında farkedilen küçük sorunlar daha fazla ilerlemeden uygun tedavilerle çözüme kavuşturulabilmektedir.

 

Burun Tıkanıklığı Nedir, Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı, burun yapısının sağlıklı olmadığı durumlarda nefes almayı engelleyen ve insanın tüm yaşantısını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıktır. Burun tıkanıklığından rahatsız olan kişilerin sık sık internete ya da çevresine sorduğu burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu bu süreçte kişilerin sağlıklı nefes almak için cevap aradığı soruların başında geliyor.

Sağlıklı nefes almanın ön koşulu ağızdan olduğu kadar burundan da rahat nefes alabilmektir. Burundan nefes alınamaması hem yaşam kalitesini düşürmekte hem de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Burundan nefes alımını zorlaştıran burun tıkanıklığına yol açan birçok neden söz konusudur. Bazen birden fazla neden bir arada olabilmektedir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenlerin bazıları alerjik burun yapısı gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, özellikle burun anatomisini oluşturan septum (burundaki hava yollarını bir birinden ayıran kemik ve kıkırdaktan oluşan yapı) veya konka (burun eti, havayı nemlendiren, havadaki partikülleri tutan yapı) gibi yapıların normalden farklı olması ve mekanik olarak hava yollarını tıkaması söz konusudur. Bu durumlarda cerrahi olarak müdahale edilir ve hava yollarının normal anatomisine ve açıklığa kavuşması sağlanır.

Anatomik nedenlere bağlı burun tıkanıklığı genel olarak; burun kemiği kayması, burun eti büyümesi, geniz eti büyümesi ve burun çatısında daralma gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Burun Tıkanıklığının Belirtileri

Burun tıkanıklığının belirtileri; horlama, uyurken ağzın açık kalması ve uyku sonrası ağız kuruluğu, psikolojik belirtiler (aşırı sinir) , kalp problemleri, üst solunum yolları sorunları ve ses kalitesi bozukluğudur. Oldukça yaygın olarak rastlanan bu olgular, burun tıkanıklığı ameliyatı ile tedavi edilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı daha düşük seviyede ise bazı etkenler burun tıkanıklığına iyi gelip kişiyi rahatlatabilir.

– Sigara içilen ortamlardan uzak durmak
– Sigara içmemek
– Deniz suyu ile temas etmek
– Bol bol c vitamini tüketmek
– Bitki çayları tüketmek

Daha düşük seviyede bir burun tıkanıklığınız var ise bu gibi özellikler rahat nefes almanızı sağlayabilir. Daha ileri derecedeki burun tıkanıklıklarında ise ameliyatlı tedavi önerilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle burun tıkanıklığına yol açan nedenler belirlenir. Daha sonra yapılacak cerrahi girişimin boyutuna göre lokal veya genel anestezi altında sorunlu kısımı düzeltici ameliyat uygulanır. Örneğin, burun kemiğinde bir eğrilik varsa düzeltilir, aşırı büyümüş burun etleri (konka hipertrofisi) radyofrekans, lazer vb yöntemlerle küçültülür.

Ameliyat bitiminde burun içerisinde ameliyata bağlı şişliklerin yol açtığı tıkanıklığı önlemek için içerisinde hava tünelleri olan silikon kalıplar kullanılır. Bunlar ilk hafta içerisinde çıkartılır ve normal yaşama devam edilir. Ameliyat sonrası burun içerisindeki şişliklerin geçmesi ve tamamen normale dönmesi 6 haftayı bulabilmektedir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte varsa estetik dokunuşla da aynı seansta gerçekleştirilebilir. Böylece kişi sağlıklı bir burun yapısına kavuşurken aynı zamanda daha estetik bir burun görünümüne de sahip olabilir. Bu gibi istekler ameliyat öncesi gerçekleştirilen detaylı muayene sırasında belirtilmelidir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Burun tıkanıklığına yol açan nedenlere ve yapılacak olan cerrahi müdahaleye göre ücret değişmektedir, standart bir fiyat belirtmek gerçekçi değildir. Muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Vertikal Skar Tekniği ile Meme Küçültme

Meme Küçültmede son yıllarda çok popüler olmasının iki nedeni vardır;

 • Ters-T tekniğine göre daha az iz bırakılmaktadır (meme başı çevresi ve aşağı doğru bir çizgi)
 • Memenin alt kutbundan doku çıkarılır, memeye daha iyi şekil verilir ve daha önemlisi meme şeklini, diğer tekniğin aksine, uzun yıllar muhafaza eder.
 • Bu teknikle yapılan memeler ameliyat sonrası ilk günlerde güzel görünmezler, alt kısımları daha basıktır ve dikiş hatları çok düzgün değildir; bu görüntüye psikolojik olarak hazırlıklı olunmalıdır. Bununla birlikte ameliyattan 2-3 ay sonra meme dokusu yer çekimi etkisi ile gevşeyip formunu aldıkça meme daha estetik ve ideal görünümüne kavuşur ve bu formunu uzun yıllar korur.
 • Bazen meme altında küçük bir potluk kalabilir; 3 ay sonra lokal anestezi ile düzeltilir.

Meme Küçültme, İstanbul Meme Küçültme, Estetik Meme, Estetik Göğüs, Göğüs Küçültme konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Meme Küçültme, Göğüs Küçültme, Meme Estetiği

14 Eylül 2016


Karın Germe Ameliyatının Komplikasyonları

Erken dönemde ameliyat bölgesinde enfeksiyon, yara açılması, yağ nekrozu, deri altında sıvı birikimi (seroma), karın derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi cilt kaybı görülebilir. Bu komplikasyonlar aşırı kilolu ve sigara kullananlarda daha sık izlenmektedir.

Ayrıca Karın Germe Ameliyatı izi kötü iyileşebilir, karın görünümünde asimetriler oluşabilir. Ameliyat sonrası dönemde kilo almamaya özen gösterilmelidir ve düzenli karın egzersizleri yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatının olası riskleri ile ilgili detaylı bilgi (onam formu)ameliyat öncesi dönemde doktordan talep edilmeli ve dikkatlice okunmalıdır.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel Sky Türk TV’ de Yağ Alma (Liposuction), Karın Germe (Abdominoplasti) ve Vücut Estetiği hakkında bilgi veriyor. İzlemek için tıklayınız.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel Karın Germe, Abdominoplasti, Estetik Karın Ameliyatı

14 Eylül 2016


Jinekomasti Tipleri

Aşırı büyüyen meme dokusunun yapısına göre Jinekomastiyi 3′e ayırmak mümkündür:

 

 1. Glandüler Tip: Sert meme dokusu ağırlıktadır, cerrahi olarak çıkartılması gerekir.
 2. Karışık Tip: Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır, cerrahi ve yağ alma (liposuction) kombine edilir.
 3. Yağlı Tip: Yağ dokusu ağırlıktadır, sadece liposakşın ile tedavi edilebilir.
Simon tarafından 1973′te yapılan başka bir sınıflamada meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı değerlendirilir:
 • Tip I : Küçük, deri fazlalağı yok. Meme başının altında küçük ve sert bir doku vardır; meme başına yapılan küçük bir kesi ile girilerek doku cerrahi olarak çıkartılır.
 • Tip IIA : Orta derecede büyük, deri fazlalığı yok.
 • Tip IIB : Orta derecede büyük, deri fazlalığı var. Bu tiplerde hakim olan doku tipine göre sadece liposakşın, sadece cerrahi veya ikisi birlikte kombine olarak tedavi edilir. Deri fazlalığı genellikle ameliyat sonrası 6 aylık dönemde kendiliğinden geriler. Nadiren deri de çıkartmak gerekir.
 • Tip III : Fazla büyük, deri fazlalığı var. Meme başı aşağıya sarkmış olabilir. Memenin aşırı büyük olması ve derinin fazla olması nedeniyle belirgin bir iz bırakmadan memeyi küçültmek zordur. Farklı teknikler kullanılarak fazla deri çıkartılır, sarkmış olan meme başı olması gereken yere getirilir. Bazen sadece meme dokusundaki fazlalık çıkartılır ve 6-9 aylık bir bekleme döneminden sonra fazla derinin toparlamayan kısmı çıkartılarak daha az iz bırakma yoluna gidilir.

14 Eylül 2016

1 2