Rinoplasti

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Doğal Burun EstetiğiÜlkemizde en sık yapılan estetik operasyonların başında gelen estetik burun ameliyatında amaç yüzün diğer ögeleri ile uyumlu, ilk bakışta gözü tırmalamayan diğer bir deyişle doğal görünümlü ve aynı zamanda güzel bir burun elde etmektir.

Burun estetiğinde burnun doğal mı yoksa yapay mı olduğu milimetrik değişimlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarla burnun kendi içerisinde ve çevresindeki yapılarla olan ilişkisi, açıları ve oranları belirlenmiştir. Bu oran ve açılara sadık kalındığında ortaya doğal görünümlü bir burun çıkar. Diğer taraftan olması gerektiğinden biraz fazla kaldırılmış bir burun ucu veya biraz fazla törpülenmiş bir burun sırtı “ameliyat edilmiş burun” görünümüne neden olur ve bakışları üzerine toplar.

Oldukça deneyim gerektiren Burun estetiğinde başarının sırrı ameliyat öncesi doğru ve dikkatli bir analizi takiben bir ameliyat planı çizmek ve bu planı ameliyathanede uygun cerrahi teknikleri kullanarak hayata geçirmekte yatar.

Kadınlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşını doldurmuş kişiler burun ameliyatı olabilmektedir.

Doğal burun estetiği fiyatı almak için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerek muayene olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalı?

Burun Estetiğini, uzmanlık gerektiren bir operasyon olduğu için Plastik Cerrah ve Estetik Cerrah tarafından yaptırılmalıdır. Ayrıca bu alanda birçok operasyona imza atmış, deneyimli bir Cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği, kapalı teknik ve açık teknik olarak 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Burun Estetiği için hangi tekniğin kullanılacağına hasta ve uzman doktorun gerçekleştireceği kapsamlı muayene sonrasında karar verilir.

Açık Teknik ve Kapalı Teknik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Burun Estetiği teknikleri olan açık ve kapalı teknik, ameliyat yapılışı açısından farklılık oluşturuyor. Kapalı teknikte sadece burun içerisinde yapılan kesilerle müdahale edilebilmektedir. Açık teknik ise burun içerisindeki kesiklerin yanında burun kıkırdaklarına da müdahale edilmekte ve şekil verilebilmektedir.

Burun Estetiği için Yaş Sınırı Nedir?

Burun Estetiği Estetiği yaşı, erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 olarak kabul edilir. 18 yaşından küçük kadın adayların ebeveynleri ile muayeneye gelmesi önerilir. Ayrıca her iki koşul için de kişilerin ameliyat için yeterli olgunluğa ulaşması gerekir.

Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiği öncesindeki en önemli evre hasta doktor ilişkisinin açık ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu aşamadaki muayenelerde hasta isteklerini doktora belirtmeli ve operasyon öncesinde her detay konuşulmalıdır. Ayrıca hastanın kullandığı devamlı ilaçlar var ise doktora bildirilmesi gerekir.

Burun Estetiği ile Nefes Alma Problemlerim de Çözülür Mü?

Burun Estetiği ile nefes alma sorunlarını aynı operasyonda gidermek mümkündür. Aynı operasyon sırasında önce burnun fonksiyonel yapısı düzeltilir, daha sonra da kişi estetik dokunuşlar istiyorsa eğer bu görünüm sağlanabilir. Bu şekilde tercih edilen Burun Ameliyatları oldukça yaygındır.

Burun Estetik Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Deviasyon burun ameliyatı gibi burun estetik ameliyatlarının en büyük riski hastanın istediği görünüme kavuşamamasıdır. Bunun nedenleri arasında ameliyat öncesinde gerçekleştirilen muayenelerde açık ve sağlıklı yorum yapılmaması gösterilebilir. Doktor tarafından hastaya olası görünüm ile ilgili bilgi verilmesi gerekir. Burun Estetiği sonrasındaki istenmeyen sonuçlar ayrıca alanında uzman olmayan kişilerce gerçekleştirlen operasyonlardan sonra görülmektedir

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiği sonrasında doktorun belirttiği sürede burna yerleştirilen tamponların çıkarılmaması oldukça önemlidir. Tamponların ne zaman çıkarılacağını ameliyatı gerçekleştiren doktor belirler. Ayrıca yine ameliyat sonrasındaki önemli noktalardan biri de belirli aralıklarda muayene olunmasıdır. Bu muayenelerde olası bir müdahale gerekliyse doktor tarafından zaman kaybetmeden gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Morarma ve Şişlik Olur Mu?

Burun Estetiği sonrasında morarma ve şişlik oluşabilir ve bu durum son derece doğaldır. İyileşme sürecinin de başlangıcı olarak kabul edilir. Burundaki morarma kısa süre sonra kendisini normal görünüme hazırlayacak evreye geçecektir. Tüm bu aşamalar doktor tarafından takip edilmeli ve hasta tarafından karşılaşılan tüm sonuçların doktora iletilmesi gerekir.

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer Mi?

“Ameliyat sonrası burun çok güzel görünüyordu ama daha sonra düştü” şeklinde yorumlara rastlanır. Ameliyat esnasında burun kıkırdakları olması gerekenden fazla çıkartılmış, burun ucu yeterince desteklenmemiştir, ancak oluşan problem ameliyat sonrası erken dönemde burun derisindeki şişlik nedeniyle fark edilmemiştir. Zaman içerisinde burundaki ödem gerileyip gerçek burun görünümü ortaya çıktıkça burun sırtı ve ucundaki yetersizlik de fark edilir hale gelmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası

  • Ameliyattan uyanıldığında sakin olunmalı, ağızdan nefes alınmalıdır. Dudak kurumasına karşı dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır.
  • Baş mümkün olduğunca orta hatta tutulmalı, sağa-sola çevrilmemelidir.
  • Baş yüksekte yatılmalı ve ödem ve kanamayı azaltmak için soğuk uygulama yapılmalıdır.
  • Burundan ve ağızdan bir miktar kan sızması normaldir; ilk 24 saat boyunca bu sızıntı gittikçe azalacak ve rengi kırmızıdan açık pembeye dönecektir. Sızıntı bir kaç gün daha devam edebilir.
  • Ameliyat sonrası 4-6 saat sonra ağızdan sıvı gıda alımına başlanır ve ayağa kalkılmasına izin verilir.
  • Kanamayı artırmamak için, sakin bir ortamda ve baş yüksekte yatarak istirahat edilmeli, çok konuşulmamalıdır. Tuvalette ıkınmamaya özen gösterilmelidir.
  • Göz çevresinde bir miktar şişlik ve morarma olacaktır. Bu şişlik ilk 3 gün maksimum düzeye çıkacak ve sonra hızlı bir şekilde inmeye başlayacaktır.
  • Burun içerisinde tamponlar alındıktan sonra nezle gibi bir tıkanıklık olacaktır; açılması bir hafta içerisinde yavaş yavaş olacaktır. Koku alma duyusu da yavaş yavaş dönecektir. Burun içerisi son halini yaklaşık 6 hafta sonra alacaktır.
  • Genellikle ilk 24 saat hastanede geçirilir.
  • Ameliyat ertesi hastaneden çıkmadan önce varsa burun tamponları çekilir.
  • Burun içerisine evde bakım yapmak için tuzlu su ve antibiyotikli pomatlar yanında antibiyotik haplar reçete edilir.
  • İlk bir hafta aktif çalışmaması, ağır yük taşımaması, araba kullanmaması önerilir. Evde istirahat ve kısa yürüyüşler tavsiye edilir.
  • Bir hafta sonra burundaki bazı dikişler alınır. Burun sırtındaki bantlar ve atel değiştirilir.
   Hasta ameliyat sonrası ikinci hafta okul, iş ve sosyal yaşamına başlayabilir.
  • 10-14 gün sonra tüm bantlar ve atel alınmış olur.
  • Bantlar alındığında özellikle burun ucu olmak üzere burun hala şiştir ve bir miktar hissizdir. Doktorun öğreteceği masaj tekniği ödemin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • 6 Hafta süre ile gözlük kullanılmaz, burna darbe gelmesi muhtemel sporlardan ve ağır egzersizlerden kaçınılır. Lens kullanımında bir sakınca yoktur.
  • Burun derisinde renk değişiklikleri ve leke oluşumundan kaçınmak için ilk bir ay burna doğrudan güneş gelmemesine özen gösterilmelidir, yaz aylarında güneş koruyucu kullanılmalıdır.
  • BURUN SON ŞEKLİNİ 6-12 AY SONRA ALIR, sabırlı olunmalıdır.

Burun Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Tüm yüz estetiği ameliyatlarında olduğu gibi burun estetiği sonrasında gözle görülür şekilde bir iz kesinlikle kalmaz. Burun Estetiğinin amacının estetik olarak ideale ulaşmak olduğundan iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple uzman doktor seçimi ayrı bir öneme sahiptir.

Burun Estetiği Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönersiniz?

Burun Estetiği Sonrasında ilk 24 saat hastanede geçirilir. İlk hafta içerisinde de burunda yer alan sargılar çıkarılır. Bu sürede kişi sosyal hayatına devam edebilir fakat burna gelebilecek darbelerden kesinlikle kaçınılması gerekir. Burunda yer alan tüm eklentilerin çıkarılması ise 15 günlük bir süreyi kapsar.

Burun Estetiği Sonrası Burun Son Halini Ne Zaman Alır?

Burun Ameliyatından sonraki sürede tüm sonuçlar olumlu ve doktor tarafından onaylı ise iyileşme sürecinde bir sorun yok olarak kabul edilir. Ameliyattan sonra 6 ay ve 1 yıllık sürede kişinin burnu ideal görüntüsüne kavuşmuş olur.

Burun Estetiğinin en iyi şekilde sonuç vermesi için alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önerilir. Son derece deneyim ve bilgi birikimi gerektiren Burun Estetiği Ameliyatında amaç, doğallıktan uzaklaşmadan kişinin yüzü ile orantılı bir burun görünümü kazandırmaktır.

Burun Estetiği Fiyatları 2019

Burun estetiği ameliyatı standart bir ameliyat değildir ve ameliyat ücreti de her hasta için aynı değildir. Burun estetiği ameliyatı içerisinde burundan nefes almayı engelleyen diğer sorunlar da birlikte düzeltilebilir ve ameliyat ücreti değişir. Diğer taraftan, her bireyin burnundaki deformasyon aynı değildir ve düzeltilme işleminin zorluk derecesi de değişkenlik göstermektedir, bu nedenle burun estetiği ameliyat fiyatı da ona göre değişmektedir. Diğer taraftan, internet ortamında burun estetiği fiyatlarını ilan etmek etik ve yasal değildir.

İnternetten sadece fiyat araştırmak ve ona göre bir karar vermek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Doğrusu, öncelikle burun estetiği ameliyatı yapan doktorları araştırmak, öz geçmişlerini incelemek, nerede ameliyat yaptığını araştırmak ve belirlediğiniz bazı doktorlara bizzat muayene olmaktır. Bu muayenede doktor sizdeki sorunları daha sağlıklı değerlendirme olanağı bulur, tüm sorularınızı yanıtlar ve sizin ameliyatınız için bir fiyat belirler. Bu yöntem daha doğru ve sağlıklıdır.

Burun estetiği fiyatları en pahalı olan doktor en iyi doktor demek değildir. Her doktorun belirli bir oranda komplikasyon veya idealden daha düşük sonuçları olmaktadır. Diğer taraftan en ucuz burun estetiği ameliyatı fiyatı veren merkezlere de aynı dikkatle yaklaşılmalıdır. Bazen çok ucuz olduğu için fazla sorgulanmadan yaptırılan ve başarısız sonuç alınan bir burun ameliyatının düzeltilmesi maddi ve manevi olarak çok daha pahalıya malolabilmektedir.

Burun Estetiği 2019 fiyatları için detaylı bilgi almak ya da muayene olmak için sitemizden form doldurabilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza 2019 burun estetiği fiyatları ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Burun Eti Konka Ameliyatı

burun eti ameliyatı
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Sağlıklı bir burun yapısının her iki tarafında da bulunan et kısımlarına konka adı verilir. Bu kısımlarda doğrudan ya da dolaylı nedenlerle oluşan burun eti büyümesi, konka ameliyatı ile tedavi edilir. Burun ameliyatları arasında yer alan burun eti ameliyatı, estetik kaygılardan çok sağlık nedeniyle gerçekleştirilir.

Burun Eti Aldırma

Burun etinin normalden daha fazla büyümesi, hasta için bazı olumsuz durumlar oluşturmaktadır. Horlama, burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma uykuda terleme ve ağız kokusu gibi sonuçlar doğuran burun eti büyümesinin burun eti ameliyatı ile son bulunması amaçlanır.

Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlıklı bir burun ameliyatı sonrasında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Yaklaşık 1 hafta 10 gün civarında dinlenme gerektiren burun ameliyatı sonrasındaki iyileşmeyi etkileyen en önemli faktör burna ilave edilen silikon splintlerin sık sık temizlenmesi ve yenilenmesidir. Temizleme kısmının özel spreylerle ya da okyanus suyu gibi tuzlu sularla yapılması önerilir. Ayrıca ameliyat sonrasındaki ilk haftalarda hastanın burnunda kuruma ya da kabuklaşma olabilir. Bu durum son derece doğaldır ve doktor kontrolünde merhem sürülmesiyle tedavi edilir.
Hasta ameliyat sonrasında ortalama 3-4 haftalık süreçlerle doktoruna kontrole gitmelidir. Bu süreçte iyileşme durumu doktor tarafından incelenir ve müdahale edilir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Burun eti ameliyatına ek olarak kıkırdak eğriliği ya da sinüzit müdahalesi olduğu takdirde bu süre biraz daha uzayabilir.

Burun Eti Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Burun eti ameliyatı fiyatı doktor tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında belirlenir. Burun eti ameliyatı fiyatları farklı bir burun yapısına ve fazlalık olan burun eti miktarına göre  değişmektedir.
İstanbul burun eti ameliyatı muayenesi için yandaki formu doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Burun Estetiği Ameliyatları:
Burun Ucu Kaldırma
Kemerli Burun Ameliyatı
Revizyon Burun Ameliyatı
Burun Törpüleme
Erkek Burun Estetiği
Burun Küçültme Ameliyatı
Burun Deliği Küçültme

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı

Kemerli burun görünümüne sahip olan kişileri rahatsız oldukları bu durumdan kurtarmak için yapılan kemerli burun ameliyatı, burunda yer alan fazlalıkları alarak kişiye daha doğal bir görünüm kazandırmayı amaçlar. Burun kemeri fazlalığı olan kişilerde burun görünümü aşağıya doğru sarkmakta burun kemeri düşüklüğü olan kişilerde ise daha yatay bir burun şekli görülmektedir. Kişiyi sosyal hayatıyla birlikte psikolojik olarak da etkileyebilen bu durum burun estetiği çeşitlerinden olan kemerli burun ameliyatı ile giderilmeye çalışılır.

Kemerli Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uzman doktor tarafından gerçekleştirilen muayenede kişinin kıkırdak ve burun yapısı en ince hatlarına kadar belirlenir. Bu aşamadan sonra burun kemeri fazlalılığı varsa kişinin sahip olduğu kıkırdaklar törpülenerek küçültülmeye çalışılır. Kişide kemerli burun eksikliği olduğu durumlarda da kişinin diğer bölgelerinden alınacak kıkırdaklar burun yapısına eklenir.
Burun ucu küçültme işlemi için de yapılan kemerli burun estetiği, kişiye daha küçük ve yüzüyle daha orantılı bir burun sunmayı amaçlar. Bu ameliyat sırasında burun yapısının doğallığından çıkmaması ve aşırı bir burun ucu kaldırma işleminin yapılmaması gerekir.
Kemerli burun ameliyatı ortalama 2 saat süren bir operasyondur. Burun ameliyatından sonra hasta ertesi gün taburcu edilir ve dinlenme evresi başlar. Ameliyattan sonraki 2 haftalık süreçte hastanın yatarken başını yüksekte tutması önerilir. Bu durum ameliyat sonrasında oluşabilecek kanama, ağrı ve morlukları önleyici bir harekettir. Fakat tüm önlemelere rağmen burunda oluşabilecek morluk ve şişlikler olabilir. Bu durum son derece normaldir ve iyileşme sürecinin bir parçası olarak kabul edilir. 7 gün sonra ise burundaki tüm materyaller alınır ve kişinin sosyal hayatına dönebilir. Sonraki süreçlerde de doktor tarafından belirlenen sürelerde kontrole gelinmesi şarttır.
Kemerli burun estetiği erkeklerde 18 kadınlarda ise 17 yaşından itibaren uygulanabilir.

Kemerli Burun Ameliyatı Fiyatı

Burun törpülemesi fiyatı yani kemerli burun estetiği ameliyatı fiyatı için estetik ameliyat olmak isteyen kişinin uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Her kişinin burun yapısının farklı olması nedeniyle ihtiyaç duyulan burun törpüleme işleminin şiddeti de farklılık göstermektedir.
Burun yapınızla alakalı daha sağlıklı bilgi almak için durumunuzla ilgili detaylı bilgiyi form doldurarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca İstanbul kemerli burun ameliyatı muayenesi için yandaki formu doldurabilir ya da telefon numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Burun Ameliyatları için aşağıdaki konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.
Burun Ucu Kaldırma
Burun Törpüleme
Erkek Burun Estetiği
Burun Küçültme

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Burun Deliği Küçültme

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Burun Estetiği

Burun delikleri ve burun kanatlarının şekli, büyüklüğü ve burnun diğer kısımları ile olan orantısı estetik bir burun için çok önemlidir. Özellikle burun ucunun küçültüldüğü ameliyatlarda burun kanatlarındaki fazlalığın giderilmesi ve burun deliklerinin küçültülmesi ameliyatın temel basamaklarından bir tanesidir.

Burun deliği büyük olan hastaların tercih ettiği burun deliği küçültme ameliyatı, burun ameliyatı sırasında yapılabileceği gibi ayrı bir ameliyat ile de yapılabilir. Sadece burun deliği küçültme işleminin yeterli olacağı durumlarda ayrıca bir burun ameliyatına gerek olmaz. Bu duruma ameliyat öncesi yapılacak detaylı muayene sırasında karar verilir.

Burun deliği ve burun kanatları, estetik açıdan önemli olduğu kadar solunum fonksiyonu açısından da çok önemlidir. Burundan nefes alınmasını sağlayan burun deliği, havanın burna giriş kapısı olarak nitelendirilir. Burun kanatlarında yeterli kıkırdak desteğinin olmadığı durumlarda kişi nefes alırken burun kanatları oluşan negatif basınçla kapanır ve burundan solunum güçleşir. Bu durumda burun kanatlarının kıkırdak desteklerle güçlendirilmesi gerekir. Diğer taraftan burun ucunu daha kibar göstermek adına burun kanatlarından aşırı kıkırdak dokusu çıkarmak ve kıkırdak desteğini zayıflatmak sık yapılan hatalardandır.

Burun deliği küçültme İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye için son dönemlerin en çok talep edilen estetik ameliyatlarından bir tanesidir.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun deliklerinin küçültülmesi işlemi çoğu zaman estetik burun estetiği ameliyatının bir parçası olarak gerçekleştirilir. Bazen de sadece revizyon burun estetiği yapılmaktadır. Sadece burun deliklerinin küçültülmesi işlemi ise damardan sakinleştirici ve lokal anestezi altında günübirlik bir işlem olarak yapılabilir. Burun deliklerinin ne kadar küçültüleceğine karar vermek deneyim gerektirir ve işlemi yapacak olan doktorun belirleyeceği bir konudur. Gereğinden fazla küçültülmüş burun delikleri de estetik ve işlevsel bakımdan sorun oluşturabilmektedir.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun deliği küçültme ameliyatından sonra dikiş hatlarının temiz tutulması, antibiyotikli kremler kullanılması ve dikişlerin zamanında aldırılması önemlidir. Dikişler alındıktan sonra ise burun derisindeki kesi izlerinin iyileşmesine yardımcı kremler kullanılmalı ve güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Burun deliği, burun kanatlarının estetiği ve diğer burun ameliyatları için detaylı bilgi ve burun deliği küçültme ameliyatı fiyatı için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer estetik ameliyat çeşitlerimizden olan meme estetiği ve jinekomasti tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Küçültme

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği
Burun küçültme ameliyatı; burun yapısının şekil, boyut ve orantı açısından 3 boyutlu olarak değiştirilmesi durumlarını kapsayan burun estetiği çeşitlerinden biridir. Burun yapısı normalden daha büyük kişilerin estetik ve güzel görünüm kaygılarıyla başvurduğu burun küçültme, teknik açıdan büyük deneyim gerektiren bir operasyondur.

 

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik kaygılarla yapılan büyük burun küçültme ameliyatı genel anestezi ile gerçekleşmektedir. Ortalama olarak 2 saat süren ameliyatı sonrasında hastanın ağrı ve acı çekmemesi amaçlanır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi burun küçültme ameliyatı sonrasında da göz altlarında şişme ve morarma gerçekleşebilir. Ameliyat sonrasındaki 1 haftalık süreçte geçmesi beklenen morluk ve şişlikler, iyileşme sürecinin bir parçası olarak kabul edilir. Burun Küçültme Ameliyatı teknikleri hakkında detaylı bilgi almak için Burun Estetiği sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun küçültme ameliyatı olan kişilerin ilk 24 saatte hastanede kalması oldukça yaygın bir kontrol yöntemidir. Bir sonraki gün hasta taburcu edilebilir. Bu süre zarfında tedavinin evde steril şartlarla yapılması gerekir. Burunda yer alan eklentiler doktor tarafından belirtilen saat dilimleriyle hasta tarafından temizlenmeli ve yenilenmelidir.Aynı zamanda bu süreçten doktor sık sık bilgilendirilmeli ve belli aralıklarla doktora kontrole gidilmelidir. Yaklaşık 2 hafta sonra da burunda yer alan tüm bant ve ateller alınır.

Kişinin yeni burun görünümü bu süreden sonra yavaş yavaş fark edilmeye başlansa da kesin sonuç 6 ay ile 1 yıl arasında gözükmektedir. Burun ameliyatlarının en önemli ayrıntısı bu aşamada sabırlı ve yüksek motivasyonlu olunmasıdır.

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Burun küçültme ameliyatı fiyatı için estetik ameliyat olmak isteyen kişinin uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Her kişinin burun yapısının farklı olması nedeniyle ihtiyaç duyulan bu işleminin şiddeti de farklılık göstermektedir.

Estetik ameliyatlardan burun küçültme İstanbul ve çevresinde yaşayan hastalara uygulanabileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalara da yapılabilir. Burun küçültme ameliyat fiyatı için doktor tarafından muayene edilmek şarttır. Bu muayenede kişinin ihtiyacı olan estetik şiddeti belirlenir ve burun küçültme fiyatı şekillenmiş olur.

Muayene olmak için formu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer estetik ameliyat çeşitlerimizden olan meme küçültme ve jinekomasti tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Erkek Burun Estetiği

Erkek Burun Estetiği
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği, son yıllarda oldukça ilgi gören ameliyatlar arasındadır. Burnunun dış görünümünden rahatsız olan kişiler erkek burun estetiği ameliyatı yaptırmaktadır.

Hem burnundan nefes alma zorluğu çeken hem de burun görünümünde şekil bozukluğu olan erkeklere yapılan bu ameliyat ile solunum sorunları ve estetik sorunlar birlikte giderilmektedir.

Erkek burun estetiğinde en önemli konu kişinin erkeksi görünümünün korunmasıdır. Dudak-burun açısı 90 derecen az olan erkek hastalarda da burun ucu kaldırılmakta ve normale getirilmektedir ancak kadınlarda bu açı 95-100 derece iken erkeklerde 90 dereceden fazla olmamasına dikkat edilmektedir. Aksi halde yüz kadınsı bir hal almaktadır. Yine aynı nedenle burun kemeri de, profilden bakıldığında, burun ucu ile aynı düzlemde olacak şekilde törpülenmektedir oysa kadın burunlarında bu düzlem biraz daha kavisli olabilmektedir.

Burun Estetiği öncesinde hasta ve uzman doktorun bir araya gelerek kişinin yüzüne en uygun olacak burun şekli üzerinde çalışması gerekir. Bu aşamada erkek burun estetiği fotoğrafları gözlemlenerek ideal burun yapısı hakkında görüş bildirilebilir. Bu aşama ameliyat sonrasında farklılıklar yaşanmaması adına oldukça önemlidir.

Erkek burun estetiği fiyatları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her erkeğin burun ve yüz yapısının farklı olması, ameliyatın farklı zorluk derecelerinde olmasına ve farklı fiyatlandırmaya neden olmaktadır. Yapılan muayene sonrasında erkek burun ameliyatı ücreti belirlenmektedir.

Erkek Burun Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci

Erkeklerin deri yapılarının daha kalın ve yağlı olması, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini etkileyebilir. Bu nedenle estetik ameliyat sonrasında oluşabilecek şişliklerin normale dönmesi kadınlara nazaran biraz daha uzun sürebilmektedir.

Estetik ameliyatlardan  erkek burun estetiği İstanbul ve yakınlarından gelen hastalarla gerçekleşebileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalarla da gerçekleşebilir.

Erkek Burun Estetiği ve diğer Burun Ameliyatları hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Burun Törpüleme Ameliyatı

burun-torpuleme
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Burun törpüleme ameliyatı, burunda az miktarda da olsa kemer bulunması durumunda yapılmaktadır. Burun törpüleme ameliyatı ile yan profilden burun sırtının daha düz olduğu, önden bakıldığında ise  daha orantılı ve aynı zamanda  daha doğal bir burun görünümü amaçlanır. Diğer burun ameliyatlarına göre daha basit bir işlem olarak tercih edilen burun törpüleme için plastik cerrahın hastanın bu ameliyat için uygun bir burnu olup olmadığına karar vermesi gerekir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun törpüleme ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında burnun durumuna göre yapılabilmektedir.  Burun kemerinin büyük olduğu durumlarda ise burun törpüleme tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumlarda plastik cerrahın görüşleri doğrultusunda hasta burun ucu ameliyatı ya da diğer burun estetiği ameliyatlarından kendi burnuna uygun olanını da tercih eder ve tedavi işlemine devam edilir. Sadece burun törpüleme işleminin yeterli olacağı durumlarda ise ek bir ameliyata ihtiyaç kalmaz ve burun istenen görünüme kavuşturulur.

Eğri burun kişinin estetik görünümünü etkilediği gibi psikolojik olarak da olumsuz durumlar oluşturabilir. İyileşme sürecinin bir parçası olarak, sosyal hayatta oluşabilecek rahatsızlıkların önüne burun estetiği ameliyatının uzman doktorlar tarafından yapılması ile geçilebilir. Ameliyat fiyatı, alanında uzman doktorun ameliyat olmak isteyen kişiyi muayene etmesi sonucu hesaplanmaktadır. Tedavi öncesi sağlıklı bir muayene bu işlem için ilk koşul olarak kabul edilir.

Bu işlem, kişinin burnunda bulunan kemer dolayısıyla rahat nefes alamaması nedeniyle de yapılabilir. Kişinin burun kemerinden kurtularak daha rahat ve sağlıklı nefes alması Burun törpüleme ameliyatı ile gerçekleşebilir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Diğer Burun Ameliyatlarından Farklı mıdır?

Burun Törpüleme Ameliyatı, Burun Estetiği işlemlerinden bir tanesidir. Burun ameliyatının ihtiyaç duyulduğu bölge açısından farklılık söz konusudur. Genellikle burun kemeri bölgesi için Burun Törpüleme işleminden söz edilebilir. Uygulanan işlem Kemerli Burun Ameliyatı ile benzerlik gösterir. Halk arasında törpüleme ismiyle de bilinmektedir.

Burun Törpüleme Ameliyatsız da Yapılabilir mi?

Burundaki kemerinin törpülenmesi işlemi ancak cerrahi bir müdahale ile olmaktadır. Kemerin törpülenmesi yerine burnun bazı kısımlarına hazır dolgu yaparak burun sırtının geçici de olsa daha düz bir görünüm kazandırılması estetik açıdan aynı işlem değildir.

Burun Törpülemenin Avantajları Nelerdir?

Burnun profil görünümünde kalıcı ve estetik bir sonuç almanın yolu burun törpüleme işlemidir. Bu işlem sırasında burun estetiğini bozan burun ucu genişliği, burun ucu uzunluğu veya düşüklüğü, burun eğriliği gibi burun kemerine eşlik eden bir çok diğer deformasyon da düzeltilmektedir. Yine aynı operasyonda burun içerisinde solunumu güçleştiren septum deviasyonu (eğriliği) ve konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) gibi anatomik sorunlar da giderilebilmektedir.

Burun Törpülemenin Yaşı Var Mıdır?

Genel olarak kadınlarda 17 yaş erkeklerde ise 18 yaş ve sonrasında yapılmaktadır.

Burun Törpüleme Sonrasında Hasta Kaç Gün Sonra İşe Gidebilir?

Hastalarımıza ameliyat sonrası ilk bir haftayı evinde istirahat ederek geçirmesini tavsiye ediyoruz. İkinci hafta ise burnunda bantlar olması koşuluyla işe gidebilmekteler.

Burun törpüleme fiyatları uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayeneden sonra verilmektedir. İstanbul burun törpüleme muayenesi için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer burun ameliyatları için tıklayınız.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Sekonder Rinoplasti Ameliyatı

revizyon_rinoplasti_ameliyati

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Nedir?

Sekonder Burun Ameliyatı, burun ameliyatı olmuş bir kişinin ameliyat rağmen düzeltilemeyen veya ameliyat sonrası ortaya çıkan estetik veya fonksiyonel bir kusurdan dolayı tekrar ameliyat edilmesi durumudur. Sekonder ya da revizyon olarak adlandırılması için aynı burun estetiği yönteminin bir kez daha uygulanması gerekir. İkinci ameliyatın daha az dokunuşlar gerektirmesi durumunda ise ameliyat, sekonder rinoplasti yerine rötuş olarak da adlandırılabilir.

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Neden Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı gerektiren olguları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup deneyimsiz cerrahların, özellikle de plastik cerrah olmayanların yaptığı bariz hatalara dayalı deformitelerdir. Burun sırtının aşırı düşürülmesi, septum kıkırdağının fazla çıkartılmasına bağlı burun desteğinin azalması ve burnun çökmesi, burun ucunun yeterince yüksek olmaması, burun kemiklerinin ayrık ve eğri olması, burun-alın ve burun-dudak açılarının normalden fazla veya az olması, burnun normalden kısa ve aşırı kalkık olması bunlardan bazılarıdır. Bu tür deformitelerde genel anestezi altında burun yeniden açılır, eksik kıkırdak dokular yerine konulur (burun içi, kulak kepçesi veya kaburgadan kıkırdak alarak) ve burun yeniden şekillendirilir.

Diğer taraftan en deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatların dahi ortalama %5-10’unda küçük de olsa bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Burun sırtındaki küçük düzensizlikler, burun ucu veya burun kanatlarındaki asimetriler buna örnektir. Özellikle yara iyileşmesi döneminde burnun her tarafı aynı şekilde iyileşmeyebilir ve buna bağlı ufak tefek şişlik, çekilmeler veya düzensizlikler gelişebilir. Bazen burun ucunda normalden fazla bir sertlik ve şişlik olur; lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.

Sekonder (Revizyon) Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Sekonder Rinoplasti yani ikinci burun ameliyatının olabilmesi için yaşanan burun ameliyatından sonra en az 1 yıl geçmesi gerekir. Bu süre, burnun ameliyat sonrasındaki doğal halini alması için önemlidir. Aksi takdirde ikinci burun ameliyatının başarı oranı düşecektir.

Sekonder Rinoplasti Nasıl Yapılır?

İkinci burun ameliyatı yani sekonder rinoplasti için kıkırdak almak gerekiyor ve burunda yeterli kıkırdak yok ise hastanın kulak ya da kaburga bölgesinden kıkırdak almak gerekebilir. İlk ameliyat sırasında tüm kıkırdaklar genellikle alındığı için kulak ve kaburga bölgesindeki kıkırdakların kullanımı oldukça yaygındır. Diğer yandan, bazı özel durumlarda medpor gibi kıkırdak yerine kullanılabilecek hazır, sentetik materyaller kullanılabilir.

Sekonder Rinoplasti, açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilebilir. Bu seçim, cerrahın muayene sonrasında karar vereceği bir durumdur.

İkinci burun ameliyatı ile burun sırtı, burun ucu, burun kanatları, burun delikleri vb burnun estetik ve fonksiyon açısından önem taşıyan sorunlu kısımlarına müdahale edilir. Yapılacak olan ameliyatın planı dikkatli bir burun muayenesi ve cerrah ile hasta görüşmesi sonucunda belirlenir.

Revizyon burun ameliyatı İstanbul ve yakınlarından gelen hastalarla gerçekleşebileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalarla da gerçekleşebilir.

Revizyon burun ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için form doldurabilir ya da iletişim numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Kaldırma
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Burun ucunun ideal boyut, şekil ve orantıları yakalayacak şekilde üç boyutlu olarak değiştirilmesi burun estetiği ameliyatlarının önemli bir bölümünü oluşturur. Teknik açıdan son derece deneyim gerektiren Burun Ucu Estetiğinde  milimetrik değişimler estetik ve fonksiyonel açıdan başarının anahtarıdır.

İdeal Burun Ucu Ölçüleri Nasıldır?

Profil görüntülerde, burun ucu yüksekliği normalden uzun veya kısa olabilir ve düzeltilmelidir. Burun ucu yüksekliğinin burun uzunluğuna oranı 0.67 civarındadır. Uzun bir burun ucunu kısaltmak için kıkırdak yapılarda düzenlemeler yapılırken yüksekliğin düşmesine bağlı burun kanatlarında ve burun deliklerinde oluşan anormallikler de eş zamanlı olarak giderilmelidir.

Burun ucu burun sırtı ile aynı hizada (erkeklerde) veya bir iki mm önde (kadınlarda) olmalıdır.

Burun ucu-üst dudak arasındaki açı erkeklerde 90 derece, kadınlarda biraz daha fazladır. Karşıdan bakıldığında burun ucu burun sırtının her iki yanında kaşlardan aşağıya doğru inen hayali estetik hatların arasında kalmalıdır. Normalden geniş ve yayvan burun ucunu daraltmak, bu işlemi yaparken burun kanatlarının yapısını ve solunum fonksiyonlarını bozmamak önemlidir.

Burun kanatları normalden geniş ve kalın olabildiği gibi normalden ince ve zayıf olabilmekte, burundan solunum esnasında oluşan negatif basınca direnç gösteremediği için burun deliklerini kapatabilmektedir. Burun kanatlarını estetik ve fonksiyonel açıdan şekillendirmek de başarılı sonuç için yaşamsaldır.

Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilebilmekte, normalden küçük veya büyük burun delikleri uygun cerrahi tekniklerle normal sınırlara getirilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatının Diğer Burun Ameliyatlardan Farkı Nedir?

Burun ucu kaldırma ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi genellikle burnun diğer kısımlarının estetik ameliyatı ile birlikte aynı seansta yapılmaktadır. Burun ucu kaldırılırken üst dudak-burun açısının normalden geniş olması, başka bir deyişle fazla kaldırılması son derece son derece kötü bir görüntü verir. Burun deliklerinin karşıdan görüldüğü, kısa burunlar burun ucunun normalden fazla kaldırıldığı ameliyatlardan sonra görülür ve düzeltilmesi zordur.  Erkeklerde burun ucunun fazla kaldırılması ise erkeğe feminen, kadınsı bir görünüm kazandırır ve yine hiç istenmeyen bir durumdur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi altında açık veya kapalı teknikle yapılır. Genellikle burnun diğer kısımlarına da müdahale etmek gerekir. Burun ucunun zamanla düşmemesi için burun ucuna kıkırdak destekler konur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası burun ucunda gelişen ödem aylar içerisinde azalır ve ortalama bir yılda son halini alır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Burun Kemiği Eğriliği

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu)
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Burun Estetiği

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir?

Burun içerisindeki iki adet hava yolu tünelini orta hatta birbirinden ayıran ve ön tarafta kıkırdak, arka tarafta ince bir kemik barındıran anatomik yapı kısaca septum olarak adlandırılır. Bu yapı farklı nedenlerle tam orta hatta değil de orta hattın sağına soluna veya her iki yöne doğru eğrilmiş olabilir ve bu deformite burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) şeklinde adlandırılır.

Septum Deviasyonu Neden Önemlidir?

Septum deviasyonu, burundan nefes alınmasını tek veya çift taraflı olarak engelleyerek fiziksel performansı düşürür, üst solunum yollarının sağlığını bozar, uyku ve yaşam kalitesini düşürür. Burundan alınan hava dinamiği bozulduğu için burun mukozasında kuruma ve burun kanamasına yol açabilir, sinüslerin burun içerisine açılan deliklerini tıkayabilir ve tekrarlayan sinüzit ataklarına neden olabilir.

Diğer taraftan, septum deviasyonu burnun dış görüntüsünü de bozabilir ve sağlık sorunları yanında estetik sorunlara da yol açabilir.

Septum Deviasyonunun Sebepleri Nelerdir?

Septum deviasyonunun nedeni genellikle belirlenemez. Yüz kemiklerinin doğumsal deformasyonu şeklinde olabildiği gibi, normal doğum esnasında buruna uygulanan travma sonucu da deviasyon gelişebilir. Genellikle,

 • bebeklik ve çocukluk döneminde,
 • spor yaparken,
 • oyun parkında oynarken,
 • trafik kazası gibi durumlarda maruz kalınan burun bölgesine alınan travmalar darbeler septum deviasyonuna neden olur. Çoğu zaman hastalar özel bir travma öyküsü hatırlamazlar.

Deviasyon Belirtileri Nelerdir?

 • Burundan tek veya çift taraflı olarak nefes alınmasında güçlük,
 • sık burun kanamaları,
 • sık sık sinüzit atakları,
 • baş ağrısı,
 • geniz akıntısı,
 • geceleri ağzı açık uyumak ve buna bağlı ağız ve boğazda kuruluk,
 • Bebek ve çocukların uyurken burnundan sesli şekilde solunum yapması,
 • Burnundan daha rahat nefes aldığı için sürekli bir yanına yatmayı tercih eden kişilerde de deviasyondan şüphelenilmelidir.

Hafif derecede deviasyonu olan kişilerde normal koşullarda belirgin solunum sıkıntısı gözlenmez iken en küçük bir soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonunda burun mukozası şişer ve hemen solunum güçlüğü başlar. Enfeksiyon geçince solunum problemi de geçer.

Diğer taraftan, septum deviasyonu olmayan normal burunlarda da her iki burun deliğinden aynı anda aynı rahatlıkta nefes alınamaz. Bir süre burnun bir tarafından daha rahat nefes alınırken bir süre sonra diğer tarafından daha rahat nefes alınır. Bu durum gün içerisinde sürekli değişir ve tamamen fizyolojiktir, deviasyon ile karıştırılmamalıdır.

Allerjik nedenlerle burun mukozasının şişmesine bağlı gözlenen solunum sorunları da deviasyon ile karıştırılmamalıdır. Bazen hem deviasyon hem allerji birlikte bulunabilir. Böyle durumlarda her iki neden de ayrı ayrı tedavi edilmelidir.

Septum Deviasyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Burun içerisinin çıplak gözle ve fiberoptik kamera sistemleri ile muayenesi ile deviasyon tanısı konur. Paranazal Sinüs Tomografisi olarak bilinen bilgisayarlı tomografi tetkiki ise hem burun içi yapıları hem de burun çevresindeki sinüslerin durumunu göstermesi bakımından son derece yararlı bir tanı aracıdır. Gözle muayenede farkedilemeyen patolojik durumlar bu şekilde daha kolay farkedilir ve ameliyat planı daha doğru yapılır.

Her Septum Deviasyonu Ameliyat Edilmeli midir?

Günlük yaşam kalitesini bozmayan ve sağlık sorunlarına yol açmayan hafif derecedeki septum deviasyonlarının ameliyatla tedavi edilmesi şart değildir. Ancak tıbbi tedavilere rağmen daha önce sözünü ettiğimiz yakınmalar geçmiyorsa ameliyat düşünülmelidir.

Septum Deviasyonu Ameliyat Yaşı Nedir?

Burun ve orta yüz kemiklerinin büyüme gelişim süreci erkeklerde 18-20 yaş, kadınlarda ise 16-18 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yaşlardan önce burun içerisindeki büyüme merkezlerine yapılacak olan cerrahi müdahalelerin burun büyüme ve gelişimini olumsuz yönde etkileme riski vardır ve bu nedenle çok zorunlu olmadıkça bu yaşlardan önce ameliyat önerilmemektedir.

Diğer taraftan, buruna derhal müdahale gerektiren bazı durumlar da söz konusudur. Bunlar kanserler, septumda oluşan apse veya kan toplanması (hematom), ağır burun travması (trafik kazası, yüksekten düşme vb), yarık dudak deformitesi veya burunda gittikçe kötüleşen şekil bozukluğudur.

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septum Deviasyon ameliyatı mutlaka tam teşekküllü ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Öncesinde kan sulandırıcı ilaç ve gıda kullanımı kesilmelidir ve gerekli kan tetkikleri yapılmalıdır. Ameliyat septum deviasyonunun derecesine ve yapılacak cerrahi işlemin boyutuna göre damardan sakinleştirici ve lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Mevcut deviasyonun giderilmesi amacıyla eğrilik görülen kıkırdakların bir kısmı çıkarılmakta, buruna destek görevi gören kıkırdaklar ise düzeltilmekte, orta hatta getirilmektedir. Deviasyon ameliyatı standart bir ameliyat değildir, mevcut anatomik deformasyonun durumuna göre çok sınırlı bir müdahale olabileceği gibi tüm burun kıkırdak ve kemik yapılarının  düzeltildiği geniş kapsamlı bir cerrahi işlem de olabilmektedir. Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah deviasyonun boyutunu ve yapılacak olan tedavi planını ameliyat öncesi görüşmelerde belirler ve hastayı bilgilendirir. Bazen deviasyonun düzeltilmesi yanı sıra burun etlerindeki büyümeleri (konka hipertrofisi) küçültme işlemi ve sinüslerin buruna açılan ağızlarının genişletilmesi gibi sinüslere yönelik ek işlemler de yapılmaktadır.

Septum Deviasyonu ve Estetik Ameliyatı Birlikte Yapılmalı mı?

Eğer deviasyonun giderilmesi yanında burnun dış görüntüsünün de estetik olarak değiştirilmesi gerekiyorsa veya talep ediliyorsa deviasyon ve estetik ameliyatın aynı seansta yapılması en doğrusudur. Çünkü, deviasyon ameliyatı esnasında çıkartılan kıkırdak dokular burnun şekillendirilmesinde kullanılan en önemli doğal destek yapılarıdır. Daha önce deviasyon ameliyatı geçirmiş kişilerde, destek amaçlı kullanılacak olan kıkırdaklar atılmış olabileceği için, estetik burun ameliyatı daha güç olabilmektedir. Destek amacıyla kulak, kaburga gibi vücudun başka yerlerinden kıkırdak almak veya sentetik bazı maddeler kullanmak gerekebilmektedir.

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Deviasyon ameliyatında uygulanan anestezi ve yapılan cerrahi işlemin boyutuna göre hasta ameliyattan sonra aynı gün evine gidebilir veya ameliyat olduğu günün gecesini hastanede geçirebilir. Ameliyat sonrasında burundan oluşacak olan kan sızıntısını azaltmak için yarı oturur pozisyonda yatmak çok önemlidir. Yine aynı nedenle burunda basıncı artıracak aşırı ıkınma, öne eğilme, ağır şeyler taşıma, çok konuşma ve yürüme gibi hareketlerden kaçınmak gerekir. Ameliyat sonrası dönemde sakin kalmak, heyecan yapmamak, soğuk uygulama yapmak, yeterince sıvı ve gıda almak çok önemlidir. Genellikle ameliyat sonrası ilk bir hafta içerisinde kişi günlük hayatına yavaş yavaş döner. Yapılan ek işlemlere bağlı olarak burun içerisinde ameliyata bağlı şişlik ve kabuk oluşumu vs nin düzeltilmesi ortalama 6 haftayı bulabilmektedir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı