Vücut Estetiği

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Obezite Sonrası Estetik
Mide kelepçesi, mideye balon konması, tüp mide ameliyatı, mide küçültme gibi zayıflama ameliyatları yardımı ile veya diyet ve egzersizle aşırı kilo verme sonrası vücutta gevşemiş olan deri yeterince toparlanamayabilir ve değişik bölgelerde sarkmalar oluşabilir. Obezite cerrahisi sonrası sarkmış olan deri altında oluşan mantar ve pişik gibi sorunlar yaşam kalitesini etkiler. Uygun kıyafet giyilmesinde önemli sorunlar yaşanır. Gebelikte alınan aşırı kiloların verilmesi sonrasında da benzer deri sarkmaları oluşabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Estetik

Son zamanlarda en çok tercih edilen obezite ameliyatı olan tüp mide ameliyatı, midenin büyük bir bölümünün alınmasıyla gerçekleşir. Bu cerrahi müdahalenin çok sayıda tercih edilmesi germe gibi estetik ameliyatları da beraberinde getirmektedir. Mide tüpü ameliyatı sonrasında meydana gelen aşırı kilo verme yüz, boyun, meme, kollar, karın, popo ve uyluklarda değişik oranlarda sarkmalara neden olabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Zaman Sonra Estetik Olunabilir?

Cerrahi ve gebelik sonrası kilo vermeler de son kiloda en az bir yıl sabit kalmak önemlidir. Verilen kilolar tekrar alınıyorsa, fazla kilo alıp verme dönemleri yaşanıyorsa germe, gerdirme gibi cerrahi ameliyatlar önerilmez. Bu sebeple 1 yıllık sürede stabil kiloda kalınması son derece önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hangi Bölgelere Estetik Yapılabilir?

 • Yüz – Boyun Bölgesi: Sarkmanın derecesine göre klasik yüz germe ve boyun germe veya mini yüz germe işlemleri yapılır.
 • Memeler: Sarkmış olan memeler mastopeksi denilen meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilir. Çoğu zaman memelerin yağ içeriği de azalmış olduğundan aynı seansta sarkmış meme toparlanırken meme protezi ile hacim olarak desteklemek de gerekir.
 • Karın Bölgesi: Karın germe ameliyatı ile düzeltilir. Çoğu zaman sarkmış olan popo ve basenleri de düzeltmek amacı ile karın germe ve popo kaldırma işlemi birlikte yapılır. Sirkumferansiyel (çepeçevre) vücut germe işleminde karın, bel, popo ve basen bölgelerindeki sarkmaların tamamı düzeltilir.
 • Kollar: Kollardaki sarkmalar kol germe ameliyatı ile düzeltilir; kolun iç kısmında ve koltuk altında izler olacaktır.
 • Popo-Basen: Aşırı kilo verme sonucu popo hacim kaybeder, yassılaşır ve sarkar. Popo ve basen bölgesindeki sarkmalarda “pantolonu yukarı çeker gibi” deri çepeçevre yukarı çekilir ve fazla kısımlar çıkartılır. Bu işlem esnasında popodaki fazla kısım çıkartılıp atılmak yerine poponun iç kısmına konarak daha dolgun görünmesi sağlanabilir.
 • Uyluklar: Uylukların iç kısımlarındaki sarkmalar belirgindir ve uyluk germe ameliyatı ile giderilir; ameliyat izleri kasık bölgesine gizlenir.

Söz konusu ameliyatlar sarkmaların derecesine ve önem sırasına göre gruplandırılır ve bir veya iki seansta düzeltilir.

Fazla kilo verilmesine rağmen basen, uyluk iç yüzü, karın gibi bazı bölgelerde bölgesel yağ fazlalıkları kalabilir, bu fazlalıklar liposuction ile giderilir.

Yağ Dolgusu (Lipofilling)

Lipofilling
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Yağ Dolgusu, Yağ Enjeksiyonu (Lipofilling) Nedir?

Vücudun karın veya basen gibi bir bölgesinden 2 mm kalınlıkta özel kanüller yardımı ile alınan yağ hücrelerinin yine özel enjektörler veya kanüller ile aynı kişinin başka bir bölgesinde, deri altındaki dokular arasına verilmesi işlemidir. Sıklıkla uygulanan bölgeye dolgunluk ve hacim kazandırmak amacıyla kullanılır. Yaşlanmakta olan bir yüzde cilt altı yağ dokusu kaybı ve genel bir hacim azalması söz konusudur. Bu nedenle özellikle burun kenarları, ağız kenarları, elmacık kemikleri, yanaklar, alın ve çene kısımlarına uygulanır. dudak kalınlaştırma amacıyla da kullanılır ancak oluşan ödemin normale dönmesi geçici dolgu yöntemlerine göre daha uzun zaman alır ve özellikle hareketli bir bölge olan dudak kısımlarında kalıcılığı değişkenlik gösterebilmektedir.

Bacak, kalça, gövde, meme gibi vücudun diğer kısımlarında dolgu gerektiren alanlara da başarı ile yağ enjeksiyonu yapılmaktadır.

Hazır Dolgu ve Yağ Enjeksiyonu Arasındaki Fark Nedir?

Hazır dolgu ve yağ enjeksiyonu arasındaki en önemli fark yağ dolgusunun kişinin kendi vücudundan alınması nedeniyle alerjik reaksiyon riskinin sıfır olmasıdır. Oysa, hazır/geçici dolgu maddelerinin, sentetik olmaları nedeniyle, en güvenilir olanlarında dahi %0.3 oranında alerjik reaksiyon gözlenmektedir.  Diğer taraftan hazır ve geçici dolguların aksine yağ dolgusu ömür boyu kalıcıdır. Ancak, uygulanacak kişi, bölge ve uygulama tekniğine göre kalıcılık oranı değişebilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu (Lipofilling) Nasıl Yapılır?

Kişinin vücudundan alınan yağ dokusu özel kanüllerle ciltaltına uygulanır ve cilde giriş yerinde belirgin bir iz kalmaz.

Yağ Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

Yağ dolgusu sonrasında işlemin kendisine ait ödeminin geçmesi yapılan miktara ve uygulama bölgesine göre 1-2 haftayı bulur. Dudaklarda bu süre biraz daha zaman alabilir. Uygulanan yağ dolgusun bir kısmı vücut tarafından emilir. Eriyen yağ miktarının %90’ı ameliyatı takip eden ilk bir ay içerisinde erir. Bu nedenle, yağ dolgusu sonrasında estetik sonucu değerlendirmek için en az bir ay beklenmelidir.

Yağ Dolgusu Tekrar Yapılabilir Mi?

Gerekli olduğu durumlarda tekrar yağ dolgusu yapılmasında bir sakınca yoktur.

Yağ Dolgusu (Lipofilling) Fiyatları

Prof. Dr. Cengiz Açıkel ile görüşerek lipofilling fiyatları almak için form doldurabilir, online randevu talep edebilir ya da iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Kalça Estetiği

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Kalça Estetiği

Normalden daha küçük, daha büyük, sarkık veya orantısız kalçalara farklı yöntemlerle daha estetik bir görünüm vermek mümkündür.

Bu amaçla popo dikleştirme, silikon protez, liposuction, yağ dolgusu gibi yöntemler kullanılır. Seçilecek yöntem deformasyonun türüne göre değişir.

Yaşlanma ve aşırı kilo verme sonrası kalça dolgunluğunda azalma ve sarkma oluşur. Popo dikleştirme veya popo germe ameliyatı (gluteal lift) ile sarkan deri yukarı doğru kaldırılır. Fazla deri çıkartılır veya kalçaya hacim vermek amacıyla kullanılır.

Deri fazlalığının olmadığı küçük kalçalara daha dolgun bir görüntü vermek için kalça popo protezleri kullanılır. Doğru hacim ve şekilde silikon protezler doğru teknik ile yerleştirildiğinde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Daha az hacim gereken olgularda yağ enjeksiyonu ile popo büyütme işlemi yapılabilir. Bazen kalça ve basenlerin fazla kısımlarından yağ almak gerekirken özellikle kalçaların yan taraflarında normalden fazla olan çökmelerin düzeltilmesi için yağ dolgusu yapılır ve daha yuvarlak bir kalça görünümü elde edilir.

Popo Estetiği

Kalça derisi üzerinde değişik derecede çekintiler olabilir. Cilt altında çekintiler kesilerek serbestleştirildikten sonra yağ enjeksiyonu ile kalça şekillendirilir.

Silikon protez ameliyatının izi iki kalça arasındaki kıvrıma gizlenir.

Popo germe ameliyatında fazla deri çıkartıldığı için kalçaların belle birleştiği bölgede yatay izler oluşur. Bu izler iç çamaşırı ile kolayca gizlenir.

Yağ alma ve yağ dolgusu işlemlerinde dikkat çekici izler kalmaz.

Dikişler yardımı ile popo dikleştirme işlemlerinin uzun ömürlü olmadığı bilinmektedir.

Kasık Germe

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Kasık Germe

Kasık Germe

Yaşlanma veya aşırı kilo verme sonrası özellikle bacakların daha doğrusu uylukların iç kısımlarındaki sarkmalar can sıkıcı olabilmektedir. Bu bölgenin derisi daha gevşek olması nedeniyle sarkmalar diğer vücut bölgelerine göre daha kolay oluşur.

Bacakların gövde ile birleştiği kasık bölgesinde dış genital organların hemen komşuluğundan yapılan kesilerle uyluk iç kısmındaki fazla deri çıkartılır ve uyluk iç yüzü yukarıya doğru çekilerek dikilir; bir nevi uyluk germe işlemi yapılır. Bu yöntemle oluşan ameliyat izleri bikini bölgesinde kaldığı için gizlemesi kolaydır.

Kasık germe işlemi teknik olarak çok profesyonelce yapılması gereken bir işlemdir. Komplikasyon izlenme ihtimali bölgenin nemli ve hareketli olması nedeniyle birçok estetik ameliyattan daha fazladır.

Kasıktan çıkartılacak deri miktarı çok iyi ayarlanmalıdır, fazla deri çıkartıldığında ameliyat yerinde açılma olabilir ve kapanması haftalar alabilir.

Germe işlemi esnasında dikişlerin nereye konduğu çok önemlidir. Yanlış dikiş veya aşırı germe sonucu dış genital organlarda açılma oluşabilir.

Ameliyat sonrasında istirahat edilmeli, uzun yürüyüşler veya merdiven çıkma hareketlerinden kaçınılmalıdır. Ameliyat bölgesi çok temiz tutulmalıdır.

Uyluk derisinin çok bol olduğu bazı durumlarda uyluk iç yüzünü yukarıya çekmek yeterli çözüm olmayabilir. Uyluk iç yüzünden uyluk çevresini azaltacak şekilde deri çıkarmak gerekebilir. Bu durumda uyluk iç kısımlarında kasıktan başlayan ve aşağı doğru uzanan ameliyat izi oluşur. Çoğu zaman bu ameliyat liposuction yöntemi ile birlikte yapılır ve sonrasında 4-6 hafta özel korse kullanmak gerekir.

Kasık Germe, Bacak İçi Uyluk Germe ve Thigh Lift konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Kasık Germe, Bacak İçi Uyluk Germe, Thigh Lift, Bacak İçi Germe

Kol Germe

Kol Germe Ameliyatı
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Kol Derisi Neden Sarkar?

Yaşlanma veya aşırı kilo alıp vermeler sonucu kol derisinde gevşeme ve sarkmalar oluşur. Bu oluşan sarkmalar Kol Germe Ameliyatı ile giderilir.

Kol Germe

Kol Germe

Kimler Kol Germe Ameliyatı Olabilir?

Genel fiziksel ve ruhsah sağlık durumunda ameliyata engel bir durumu olmayan uygun adaylar ameliyat olabilir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kollardaki sarkmanın derecesine göre fazla deri kısmı belirlenir. Bu kısımlara önce liposuction yapılarak cilt altı doku inceltilir, daha sonra fazla deri çıkartılır.

Kolun iç kısmında ve koltuk altında oluşacak izin boyu sarkmanın derecesi ile doğru orantılıdır.

Çıkartılacak deri kısmının doğru belirlenmesi çok önemlidir. Gereğinden fazla veya az deri çıkartılması farklı estetik sorunlara yol açabilir.

Ameliyat yapılacak işlemin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Başka estetik ameliyatlarla birlikte yapılabilir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında kolların en az 5 gün süre ile kalp seviyesinin üzerinde tutulması ve ağır işlerde kullanılmaması çok önemlidir.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları

Diğer estetik ameliyatlarında olduğu gibi Kol Germe Ameliyatı fiyatı almak için de detaylı muayene olunması şarttır. Gerçekleştirilecek muayene sonrasında sağlıklı bir yorum yapılarak kol germe ameliyatı fiyatı verilebilir. Fiyat almak, soru sormak ya da randevu talep etmek için form doldurabilir ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Abdominoplasti

Abdominoplasti

Yıllar içerisinde doğum ve kilo alıp vermeler sonucu karın bölgesinde bombeleşme ve karın derisinde sarkmalar oluşur. Öne doğru eğilince mevcut deri fazlalığı daha belirgin hale gelir. Bu istenmeyen görünümün nedenleri:

 • Karın kaslarında gevşeme ve karın içi organların öne doğru bombeleşmesi
 • Karın derisinde fazlalık
 • Karın derisi altında fazla yağ birikimidir.

Yukarıda sözü edilen nedenlerin tamamı tedavi edildiğinde estetik bir karın görüntüsü ortaya çıkar. Eğer karın kaslarında gevşeklik ve deri fazlalığı çok değilse, asıl neden deri altında yağ birikimi ise yağ alma (liposuction) ile sorun giderilebilir. Ancak karın kaslarında gevşeme ve deri fazlalığı ve gevşekliği belirgin ise karın germe (abdominoplasti) ameliyatı gereklidir. Çoğu zaman abdominoplasti ve sonrasında karın ön duvarı, bel, sırt gibi diğer bölgelerdeki yağ toplanmaları için yapılan liposuction ameliyatı ile ideal sonuca ulaşılır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat tam teşekküllü hastane koşullarında ve genellikle genel anestezi altında yapılır, 2-3 saat sürer. Bir veya iki gün hastanede yatmak gerekir.

Genital bölgenin hemen üzerinde (sezeryan ameliyatı izinin olduğu bölge) başlayan ve her iki yana doğru uzanan bir kesi yapılır. Kesinin yerleşimi iç çamaşır içerisinde gizlenecek şekilde planlanır. Kesinin boyu deri fazlalığının durumuna göre değişir. Karın derisi altındaki karın ön duvarı kaslarının üzerinden kaldırılır. Göbek, çevresine yapılan bir kesi ile yerinde bırakılır. Karın kasları dikişler yardımı ile sıkılaştırılır. Karın derisi aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Genellikle göbek hizasının altında kalan deri bu şekilde çıkartılırken göbek üzerindeki deri de aşağıya doğru çekilerek yeni yerine dikilir. Bu işlemlerle hem karındaki gevşeklik hem de deri fazlalığı giderilerek karın derisi gerilmiş olur. Göbek, açılan bir kesiden çıkartılır ve yeni yerine dikilir. Bu işlemler sırasında geride kalan ve gerilmiş olan karın derisinin altındaki fazla yağ dokusu da cerrahın tercihine göre aynı seansta çıkartılabileceği gibi başka bir seansa da bırakılabilir.

Aynı seansta genital bölgede fazla yağ toplanması varsa o da tedavi edilir.

Ameliyat alanında biriken kan ve doku sıvısının dışarıya çıkarılması için dren denilen küçük hortumlar yerleştirilir ve bu drenler bir veya iki gün sonra çekilir. Genellikle cilt altına konan kendiliğinden eriyen gizli dikişler ile kesi kapatılır. Cilde konulan dikiş varsa bir hafta sonra alınır. 4 hafta süre ile bir bel korsesi kullanmak suretiyle ameliyat alanı desteklenir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyattan 6 saat sonra ağızdan beslenmeye ve yürümeye başlanır. Karın bölgesinde bir gerginlik veya sıkılık hissi olabilir. Ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen bir ağrı duyulabilir. İlk günler dikiş hattını fazla germemek için bacakların altına yastık koyarak ve yüksek yastıkta yatmak, yürürken de hafif öne eğilerek yürümek önerilir. Barsaklarda gaz birikimine bağrı rahatsızlık olabilir; yürüyüş ve gaza neden olan gıdalardan kaçınmak yararlı olacaktır.

Ameliyattan bir hafta sonra zorlayıcı hareketler yapmamak koşulu ile işe gidilebilir. Yürüme, oturma, kalkma normale döner. Karın bölgesini eskisi gibi rahat hissetmek 4 haftayı bulur. Dikiş izleri ilk aylar çok belirgindir; izlerin giderek solması ve ten rengine dönmesi ortalama 1 yılı bulur.

Karın Germe Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Erken dönemde ameliyat bölgesinde enfeksiyon, yara açılması, yağ nekrozu, deri altında sıvı birikimi (seroma), karın derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi cilt kaybı görülebilir. Bu komplikasyonlar aşırı kilolu ve sigara kullananlarda daha sık izlenmektedir. Ayrıca ameliyat izi kötü iyileşebilir, karın görünümünde asimetriler oluşabilir. Ameliyat sonrası dönemde kilo almamaya özen gösterilmelidir ve düzenli karın egzersizleri yapılmalıdır. Ameliyatın olası riskleri ile ilgili detaylı bilgi (onam formu) ameliyat öncesi dönemde doktordan talep edilmeli ve dikkatlice okunmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Bikini bölgesinde çıkarılacak olan derinin genişliğine bağlı olarak bir iz kalmaktadır. İz ameliyat sonrası ilk aylarda daha belirgin iken son halini alması ve doğallaşması ortalama 1-2 yılı bulmaktadır. Bu süre zarfında izin daha iyi iyileşmesi için bazı kremler öneriyoruz.

Karın Germe İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Karın Yağlarının Alınmasında Germe Mi, Liposuction Mı Yapılmalı?

Karın Germe Kilo Verme Yöntemi midir?

Kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Öncelikle hastamızın kilo vermesi ve verebileceği son kiloya gelmesini özellikle destekliyoruz. Hastamız “artık daha fazla kilo veremiyorum” dediği zaman ameliyat yönünden değerlendirmeye alıyoruz. Ameliyat olan kişinin kilosu ne kadar normal sınırlarda ise estetik sonuç da o kadar yüz güldürücü olmaktadır.

Karın germe ameliyatı kilo verme sürecinin bitip kilonun sabitlendiği dönemde yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ek kilo vermeler karın derisinde ve kaslarında tekrar gevşemelere neden olabilir.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Olabilir?

Genel sağlık sorunu olmayan, vücut kitle endeksi normal veya aşırı kilolu sınıfında olan (obez olmayan), karın ön duvarı derisinde sarkma ve karın kaslarında gevşeme olan kişiler karın germe ameliyatı olabilir.

Karın Germe Ameliyatı için Yaş Sınırı Var mı?

Çok özel bir durum yoksa jinekomasti ve meme ameliyatların olduğu gibi 18 yaştan sonra yapmaya başlıyoruz. Ameliyat yapmaya veya yapmamaya karar verirken hastamızın yaşını da göz önüne alıyoruz ancak genel sağlık durumu, vücut kondüsyonu ve kronik hastalıkları gibi bir çok faktörü birlikte değerlendirip bir karara varıyoruz.

Karın Germe ve Mini Karın Germe Arasındaki Fark Nedir?

Tam karın germe ameliyatında, göbek yerinde bırakılarak, karın ön duvarı derisi göbek üzerinde de kaldırılır ve gevşemiş karın kasları tüm karın boyunca sıkılaştırılır. Mini karın germe ameliyatında ise karın derisi sadece göbeğe kadar kaldırılır, göbek aşağısında kalan kaslara sıkılaştırma yapılır. Gerekiyorsa göbek üzerindeki bölüme de aynı seansta liposuction yapılabilir. Mini karın germe ameliyatında bikini bölgesinde oluşacak olan iz, tam karın germe ameliyatına göre, daha kısa olur. Mini karın germe ameliyatı karın derisindeki sarkma ve gevşemenin özellikle göbek aşağısında olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

Karın Germe ve Liposuction Aynı Seansta Yapılabilir mi?

Kişisel olarak karın germe ameliyatı ile sadece bel bölgelerine yapılacak olan liposuction işlemini birlikte yapıyorum. Daha geniş alanlara yapılacak olan liposuction ameliyatını ayrı bir seansta yapıyorum. Böylelikle ameliyat süresini, olası komplikasyon ihtimalini ve ameliyat sonrası toparlanma süresini azalttığımı düşünüyorum.

Karın Germe ve Liposuction Birbirinin Alternatifi midir?

Değildir. Karın derisinde ve kaslarında belirgin bir gevşeme ve sarkma olmayan ancak deri altında lokalize yağ birikimi olan hastalar liposuction adayı iken, deri sarkması belirgin olanlarda fazla deriyi çıkarmak ve karın kaslarını sıkılaştırmak için karın germe ameliyatını tercih ediyoruz. Her iki yöntemin birlikte kullanıldığı bir durum vardır: Göbek üzerindeki bölümde deri sarkması yok ancak yağ birikimi var, göbek altında ise bir miktar deri sarkması ve karın kaslarında gevşeme var ise mini karın germe (göbeğin aşağısında kalan kısıma) ve liposuction (göbeğin yukarısında kalan kısma) birlikte yapılmaktadır.

Karın Gerdirme ve Gebelik Arasındaki İlişki

Hamilelik planlanıyorsa karın germe ameliyatı ertelenmelidir; gebelik sürecinde karın kasları ve karın derisinde tekrar gevşemeler olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrası için ise; “Kısa bir süre önce karın gerdirme ameliyatı oldum, şimdi gebe kaldığımı öğrendim, kürtaj olmalı mıyım?” şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Bu sorunun yanıtı “gebeliğinizi devam ettirebilirsiniz, karın germe ameliyatı gebeliği olumsuz etkilemez” şeklindedir. Literatürde bu yanıtı destekleyen birçok çalışma mevcuttur. Doğumdan 1 yıl sonra karın germe işlemi yapılabilir.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Yapılabilir mi?

Daha önce karın germe ameliyatı yaptırmış olmak tekrar olmaya engel değildir. Eğer yıllar içerisinde herhangi bir nedenle karın kaslarında gevşeme ve karın derisinde sarkmalar oluşursa önceki ameliyat izleri kullanılarak, yeni iz oluşturmadan, tekrar karın germe ameliyatı yapılabilir.

Daha detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction Nedir?

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Vücut Estetiği

Liposuction

Liposuction

Liposuction ya da türkçesi ile liposakşın, genel bir zayıflama yöntemi değildir. Kişi kilo verdikten ve vücut kitle endeksi normal veya kilolu düzeyine düştükten sonra sadece bölgesel yağ fazlalıklarını vücut dışına alarak vücut konturunun normale getirilmesi işlemidir.

Ciltaltında biriken fazla yağların 2-4 mm kalınlığında kanüller ve vakum yardımı ile alınması işlemidir. A.B.D.’ de 2009 yılında 198.000 liposuction ameliyatı yapılmış ve en fazla yapılan 4. estetik ameliyat olmuştur.

Yüz, boyun, kollar, bacaklar ve gövdedeki bölgesel yağ toplanmaları bu yöntem ile tedavi edilebilir. Ayrıca Jinekomasti ve büyük lipomlar da liposuction ile tedavi edilebilir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Birçok bölgesel zayıflama yönteminde yağ hücrelerinin hacmi azaltılmakta ancak sayısı sabit kalmaktadır. Bu nedenle yağ hücrelerinin tekrar büyüme ve aynı deformiteyi oluşturma şansı vardır. Liposuction yönteminde ise yağ hücrelerinin sayısı kalıcı olarak azaltılır. Kişi kilo alsa dahi eski deformite oluşmaz.

Cilt altı yağ dokusu yağ alma yöntemi ile alındığında cilt dokusunun büzüşerek yeni şekle uyum göstermesi beklenir. Bu nedenle derinin esnekliği çok önemlidir. Sağlıklı, sıkı ve elastik derili hastalarda daha başarılı sonuç alınırken gevşek ve gerginliğini kaybetmiş derili hastalarda daha dikkatli olmak gerekir.

Bir bölgeden alınacak yağ miktarını belirlemek ve her alandan eşit ve en uygun oranda yağ almak çok önemlidir ve deneyim gerektirir. Liposuction sonrası istenmeyen estetik görünümlerin çoğu yetersiz, düzensiz veya aşırı yağ alımına bağlıdır.

Bir seferde alınabilecek yağ miktarı da tartışılan konulardandır. Alınan yağ miktarı vücut ağırlığının %5′ini geçmediği sürece genel vücut dengesinin zorlanmadığı belirtilmektedir. Örneğin 70 kg olan bir hastadan 3.5 L yağ güvenle alınabilir. Bu oranın üzerinde yağ almak mümkündür. Ancak anestezi ve yoğun bakım koşullarının ve doktorların bu konuda eğitimli ve hazırlıklı olması çok önemlidir. Hastanın yakından takip edilmesi gerekir.

 • Ameliyat, tedavi edilecek alana göre lokal veya genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılır.
 • Cilde kanüllerin girmesi için 2-4 mm lik kesiler yapılır. Bu kesiler vücut kıvrımlarına gizlenir ve uzun dönemde dikkat çekmez.
 • Yağ çekme veya yağ alma işlemine başlamadan önce ciltaltına kanamayı ve ağrıyı azaltıcı özel bir solusyon enjekte edilir. Daha sonra değişik kalınlıktaki ucu künt ince borular (kanüller) ile ciltaltı yağ bölgesine girilerek yağ dokusu vakumlanır. Alınan yağ yağ enjeksiyonu amacıyla kullanılabilir.
 • Ameliyat süresi 45 dk ile 2 saat arasında değişir.

Liposuction Ameliyatında Ne Kadar Yağ Alınmalı?

Ultrasonik ve Lazer Yardımlı Liposuction Yöntemi

Ciltaltı yağ dokusu öncelikle ultrasonik veya lazer ışını ile eritilir daha sonra dışarı çekilir. Yöntemlerin avantaj ve dezavantajları söz konusudur. Daha önce liposuction yapılmış veya yağ dokusunun kolaylıkla alınamadığı bölgelerde bu yöntemlerle daha kolay liposuction yapılır. Ancak eritilen yağ miktarını çok iyi kontrol etmek ve cilt altında aşırı ısı oluşmasını önlemek gerekir.

Ameliyatın güvenle yapılabilmesi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, eşlik eden hastalıkları, alınacak yağ miktarı, ameliyathane ve hastane koşulları, doktorların ve sağlık personelinin deneyimi ile doğrudan ilişkilidir. Doğru hastaya doğru teknikle uygun koşullarda liposuction yapıldığında son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Liposuction Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Ameliyat sonunda ödem ve kanamayı kontrol etmek ve derinin daha iyi büzülerek yeni durumuna uyum sağlaması için elastik korse giydirilir. Korse 4-6 hafta kullanılır.
 • Ameliyattan birkaç saat sonra hastanın ayağa kalkması ve yürümesi bacaklarda pıhtı oluşma riskini azaltır. Bacaklara uygulanan ve aralıklı kompresyon yaparak bacaklardaki kan dolanımını hızlandıran masaj aletleri de kullanılır.
 • Ameliyat sonrası bol sıvı tüketilmesi önerilir.
 • Liposakşın yapılan alanda şişlik, morluk, uyuşukluk, ağrı olabilir. Hepsi günler içerisinde düzelir. Ameliyat sonrası ilk günler alınan yağ dokusunun yerine sıvı birikimi söz konusudur. Ameliyat sonrası hastanın kilosu ameliyat öncesine göre daha fazla çıkabilir.
 • Estetik açıdan ameliyat bölgesini değerlendirmek için ödemin tamamen geçmesi gerekir ki bu 1-3 ayı alır, sabırlı olunmalıdır.
 • Liposakşın sonrası 1-2 hafta aktif ve yorucu egzersizden kaçınılır. Üç hafta sonra bölgesel kan akımını kolaylaştırıcı masaj vb işlemler yapılabilir.
 • Liposuction sonrası kişi beslenme ve egzersizlere özen göstermeli, kilo almamalıdır. Alınan kilo eskisi gibi olmasa da vücutta mutlaka bir yerlere yerleşecek ve vücut konturunu bozacaktır.

Liposuction Sonrası Şişlik Morarma İz veya Ağrı olur mu?

Liposakşın yapılan alanda şişlik, morluk, uyuşukluk, ağrı olabilir. Hepsi günler içerisinde düzelir. Liposucton ameliyatı sonrası ilk günler alınan yağ dokusunun yerine sıvı birikimi söz konusudur. Ameliyat sonrası hastanın kilosu ameliyat öncesine göre daha fazla çıkabilir.

Estetik açıdan ameliyat bölgesini değerlendirmek için ödemin tamamen geçmesi gerekir ki bu 1-3 ayı alır, sabırlı olunmalıdır.

Vücut Estetiği ve diğer operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Liposuction Ameliyatının Alternatifi var mı?

Bölgesel yağ toplanmalarının en etkin tedavisi, küçük kanüller yardımı ile cilt altında biriken fazla yağ dokusunun aspire edildiği, liposuction (liposakşın, yağ alma) yöntemidir. Günümüzde birçok teknik ve aygıt liposuction yöntemine alternatif olma iddiası ile ortaya çıkmaktadır. Ne var ki bir kaç hafta ara ile birçok kez tekrarlanmasına rağmen alınan klinik sonuçlar liposuction ile karşılaştırılamayacak ölçüde hafif kalmaktadır. Son dönemlerde ameliyatsız bölgesel zayıflama yöntemleri arasında ultrasonik dalgaların kullanıldığı kavitasyon aygıtları cilt altı yağ dokusunu parçalayarak azaltma konusunda diğer alternatiflerine göre daha etkin gibi durmaktadır. Ancak bu aygıtlarla çok hafif olgularda ve birçok seans sonrasında sonuç almak mümkündür. Halen liposuction A.B.D’de meme büyütme, göz kapağı estetiği ve burun estetiği ameliyatlarından sonra (2009 yılında 198.000 olgu ile) en sık yapılan dördüncü estetik ameliyattır.

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği

Vücudun değişik bölümlerinde doğumsal veya zamanla oluşan deformasyonların giderilmesi ve güzel kabul edilen ölçülere ve oranlara getirilmesi amacıyla bir çok estetik ameliyat yapılmaktadır. Vücut hatlarının düzeltilmesine yönelik yağ alma (liposuction), karın germe, mini karın germe, kol germe, kasık germe ve popo estetiğine yönelik uygulamalar bunlardan bazılarıdır.

Vücut Estetiği ile tüm bu işlemler yapılırken, fiziksel ve psikolojik olarak uygun adayın belirlenmesi ve kişinin genel sağlık durumunu riske etmeyecek ve komplikasyon ihtimalini minimumda tutacak cerrahi tekniklerin kullanılması önemlidir.

Liposuction

Yağ Alma (Liposuction)Ciltaltında biriken fazla yağların 2-4 mm kalınlığında kanüller ve vakum yardımı ile alınması işlemidir. A.B.D.’ de 2009 yılında 198.000 liposuction ameliyatı yapılmış >>

Karın Germe

Karın GermeAbdominoplasti, yıllar içerisinde doğum ve kilo alıp vermeler sonucu karın bölgesinde bombeleşme ve karın derisinde sarkmalar oluşur. Çoğu zaman abdominoplasti ve >>


Mini Karın Germe

Mini Karın GermeMini Abdominopasti, Göbek ve genital bölge arasındaki bölgenin karın kaslarındaki gevşemeye bağlı bombeleşmesi ve karın derisindeki fazlalığa bağlı sarkmalar >>

Kol Germe

Kol GermeYaşlanma veya aşırı kilo alıp vermeler sonucu kol derisinde gevşeme ve sarkmalar oluşur. Kollardaki sarkmanın derecesine göre fazla deri kısmı belirlenir. >>


Kasık Germe

Kasık GermeYaşlanma veya aşırı kilo verme sonrası özellikle bacakların daha doğrusu uylukların iç kısımlarındaki sarkmalar can sıkıcı olabilmektedir. Bu bölgenin derisi >>

Kalça Estetiği

Kalça EstetiğiNormalden daha küçük, daha büyük, sarkık veya orantısız kalçalara farklı yöntemlerle daha estetik bir görünüm vermek mümkündür. Bu amaçla popo dikleştirme >>


Yağ Dolgusu

Yağ DolgusuVücudun karın veya basen gibi bir bölgesinden 2 mm kalınlıkta özel kanüller yardımı ile alınan yağ hücrelerinin yine özel enjektörler veya kanüller ile aynı kişinin >>

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Kalça EstetiğiMide kelepçesi, mideye balon konması gibi zayıflama ameliyatları yardımı ile veya diyet ve egzersizle aşırı kilo verme sonrası vücutta gevşemiş olan deri yeterince toparlanamayabilir. >>

Liposuction, Karın Germe, Mini Karın Germe, Kol Germe, Kasık Germe, Kalça Estetiği ve Yağ Dolgusu konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı