Yüz Estetiği

Yüz İmplantları

Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Yüz İmplantları

Yüz İmplantları

Doğuştan veya travma sonucu yüz kemiklerindeki çökmeler veya yetersizlikler, üzerlerine farklı yapıda protezler (implantlar) konarak giderilir ve daha dolgun ve dengeli bir yüz elde edilir.

 • Alt çene ucu, çene kenarları ve elmacık kemikleri en sık protez uygulanan alanlardır.
 • Ağız içerisinden yapılan kesiler ile kemiklerin üzerinde bir cep hazırlanır ve uygun boyut ve şekildeki protez yerleştirilir. Protezler vida veya dikiş yardımı ile altındaki kemiğe tespit edilir.
 • Silkon, goretex gibi farklı sentetik ürünler de aynı amaçla kullanılmaktadır.
 • Bu amaçla en sık kullanılanlar delikli polietilen (Medpor) implantlardır. İmplant içerisindeki deliklere doku ilerlemesine izin verir ve çevresindeki doku ile daha iyi bütünleşir. Ameliyat esnasında istenildiği gibi tıraşlanabilir ve şekil verilebilir.
 • Özellikle çene ucunun küçük olması çok sık rastlanan bir durumdur ve tüm yüz görünümünü olumsuz yönde etkiler. Çene ucu implantı ile son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Estetik burun ameliyatı ile birlikte de yapılabilir.
 • Yüz implantlarının çok steril koşullarda konulması enfeksiyondan korunmak için önemlidir. Protez etrafında enfeksiyon gelişirse çıkartılması gerekebilir.
 • Yüz implantları ile başarılı sonuçlar alınmasındaki kritik noktalar gerçekten ihtiyacı olan hastayı seçmek, doğru boyut ve şekilde protezi belirlemek ve usulüne uygun teknikle ameliyatı yapmaktır.

Yüz İmplantları konusunda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Yüz İmplantları, Çene İmplantı, Elmacık Kemiği İmplantı

Kepçe Kulak Estetiği

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Nedir?

Kulak kepçesinin birçok doğumsal şekil bozukluğu mevcuttur. Bunlar içinde en sık görüleni kepçe kulak olarak isimlendirilen, karşıdan bakıldığında kulakların her iki yanda normalden daha fazla görüldüğü durumdur.

Kepçe Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Ülkemizde birçok kepçe kulak sorunu olan çocuk ameliyat olmak için 18 yaşını beklemekte. Oysa çoğu estetik ameliyatın aksine kepçe kulak düzeltme ameliyatını yaptırmak için 18 yaşını beklemeye gerek yoktur.

Kulak kepçesi vücudun diğer kısımlarına göre nispeten hızlı gelişen bir organdır. Üç yaşına gelmiş bir çocukta gelişiminin %85′ ini, 10 yaşında ise %93′ünü tamamlar. Bu nedenle ameliyat zamanlamasında yaş faktörü asıl belirleyici değildir, çok erken yaşlardan itibaren ameliyat yapılabilir. Yapılan çalışmalar 3-4 yaş civarında dahi yapılan ameliyatların ilerde herhangi bir soruna neden olmadıklarını göstermiştir. Çocuğun diğer çocuklarla birlikte bulunmaya başladığı kreş, okul öncesi ve daha ileri okul dönemlerinde arkadaşlarının dikkatlerini üzerine çekmesi ve alay konusu olması ciddi psikolojik sorunlara ve beden algısında bozulmalara yol açabilmektedir.

Bu nedenle 3 yaşından itibaren her hangi bir zamanda, özellikle diğer çocuklarla birlikte aynı ortamlarda bulunmaya başlamadan önce, 4-6 yaş döneminde kepçe kulak ameliyatının yaptırılması önerilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat küçük yaşlarda genel anestezi altında, ortaokul ve daha üzeri yaş grubunda ise lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün evine gidebilir.

Kulak kepçesini oluşturan kıkırdağa doğru şekli vermek ve o şekilde kalmasını sağlamaya yönelik farklı ameliyat teknikleri vardır. Kulak arkasından yapılan bir kesi ile girilerek kıkırdak şekillendirilir ve dikişler yardımı kalıcı olarak tespit edilir.

Kulak derisini hiç açmadan sadece dikişler yardımı ile de kulak kepçesi kısmen şekillendirilebilir, ancak dikişin kıkırdağı yırtması sonucu eski haline gelme ihtimali söz konusudur. Kulak kepçesine doğru şekli vermek deneyim gerektirir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kepçe kulak ameliyatı ortalama olarak 1,5 – 2 saat sürmektedir. Yetişkinlerde lokal anestezi altında gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı çocuklarda ise genel anestezi ile yapılabilir. Kulak kepçesine yeni kıvrımlara uyacak şekilde bir bandaj uygulanır ve aynı gün veya ertesi gün hasta evine taburcu edilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası baş yüksekte olacak şekilde yatılır. Herhangi bir kanama komplikasyonu olmaması için ameliyat sonrasında ıkınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kanı sulandıran aspirin vb ilaçlar ve yeşil çay gibi bitkisel ürünler tüketilmemelidir.

kepce-kulak-sonrasi

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk beş gün bandaj çıkarılmaz. Sonrasında özellikle geceleri kulakların farkında olmadan öne kıvrılmasını önlemek için 15 gün süre ile özel bir bant kullanılır, gündüzleri bu banta gerek yoktur ve hasta günlük hayatına devam edebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk bir ay kulak kepçesinin derisi normalden daha ödemli olur, zaman içerisinde deri daha da incelir, rengi tamamen normalleşir. Kulak arkasındaki ameliyat izi için de silikon içerikli kremler kullanılır, izlerin son halini alması ortalama bir yılı bulur.

Karşıdan bakıldığında kulak kepçesinin normalden daha fazla açılı ve görünür olmasıyla açıklanan kepçe kulak görünümünü kişinin yüzüyle daha orantılı bir hale getirmek için gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Kepçe kulak estetiği fiyatı almak için hastanın detaylı bir muayene olması gerekir. Bu muayene sonrasında kepçe kulak estetiği fiyatı verilebilmektedir. Muayene olmak, randevu almak ya da sorularınız için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Çene Estetiği

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Çene Estetiği

Çene Estetiği

Yüzün alt 1/3 lük kısmını oluşturan dudaklar ve çene yüz görünümünü önemli ölçüde etkiler.

Özellikle profil görüntüde çenenin normalden küçük veya büyük olması, geride veya ilerde olması yüzü oluşturan yapılar arasındaki uyumu bozar ve tüm yüz estetik görünümü olumsuz etkiler

En sık çenenin normalden küçük olduğu buna karşın burnun normalden büyük ve önde olduğu “kuş yüzü” olarak tabir edilen durumla karşılaşılır.

Çene büyütme veya çene küçültme ameliyatı burun estetiği ameliyatı ile aynı seansta yapılabilir.

Çene Büyütme Ameliyatı:

Çene büyütme amacıyla üç grup ameliyat yapılmaktadır. Bunların birincisinde alt dudak içerisinden girilerek çene kemiğine bir kesi yapılır, serbestleştirilen çene ucu kemiği öne çekilir ve plak-vida yardımı ile yeni yerine tespit edilir. İkinci grup ameliyatlarda ise alt dudak iç kısmından veya çene altından yapılan bir kesi ile girilir, çene kemiği üzerine uygun boyutta çene protezi yerleştirilir. Bu amaçla en sık Medpore® veya silikon protezler kullanılır. Üçüncü bir seçenek olarak da çene bölgesine hastanın kendisinden alınan yağ hücreleri ciltaltına enjekte edilerek çenenin daha dolgun görünmesi sağlanır.

Çene Ucu Ameliyatı

Çene Küçültme Ameliyatı:

Çene ucunun normalden uzun veya önde olduğu durumlarda alt dudak iç yüzünden girilerek fazla kemik kısmı tıraşlanır.

Çene ucunun üzerindeki derinin, deri altındaki mimik kasların aşırı çalışması sonucu, normalden fazla hareketli olduğu durumlarda çene ucu kaslara işlem yapılarak kasılması geçici olarak engellenebilir.

Alt Çene Köşelerinin Normalden Büyük Olması:

Alt çenenin kulaklar hizasına gelen köşelerinde çiğneme kaslarının ve bu kasların yapıştığı çene kemiğinin normalden büyük olması (masseter kas hipertrofisi) sonucu yüzün en-boy oranı artar. Tedavisinde ağız içerisinden girerek çiğneme kasının ve çene kemiğinin fazla kısımları çıkartılır.

Alt Çene Köşelerinin Normalden Küçük Olması:

Alt çene köşelerinin normalden küçük olduğu durumlarda ise çene kemiği üzerine uygulanan Medpore® veya silikon protezler ile çene köşeleri daha belirgin hale getirilir.

Alt ve üst dişleri taşıyan alt ve üst çenenin birbiri ile uyumsuz olduğu, ağız kapatıldığında dişlerin birbiri ile doğru temas etmediği durumlar ayrı bir başlıktır. Bunu konu Rekonstrüktif Cerrahi bölümünün Çene Cerrahisi (ortognatik cerrahi) kısmında ayrıca ele alınmıştır.

Çene Estetiği konusunda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Çene Estetiği, Alt Çene Estetiği, Üst Çene Estetiği, Alt Çene Ameliyatı, Üst Çene Ameliyatı, Çene Ameliyatı, Erkek Çene Estetiği

25 Ağustos 2016


Dudak Estetiği

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar. Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde ve kişilere göre farklılıklar gösterebilir. Doktor ve hasta resimler üzerinde konuşarak hangi dudak estetiğinin yapılacağı hakkında bir fikir birliğine varmalıdır.

Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve dudak kalınlaştırma işlemi yapılır.

Dudak Kalınlaştırma Nasıl Yapılır?

Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır. Dudakların hacmi azalır ve dudaklar sahip oldukları dolgunluğunu kaybeder. Üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur.

 • Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır.
 • Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda ise burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak dudak kısaltılabilir ancak iz kalır.
 • Dudakların daha dolgun görünmesi için ise dudak kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Dudak kalınlaştırma konusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem kullanarak dudakları kalınlaştırmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi dudaklarının yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilmelidir.
 • Dudak kalınlaştırma amacıyla hazır dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.
 • Dudak kalınlaştırma ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve dudağın pembe kısımlarının altına hazır (Alloderm, Gore-tex vb) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.
 • Dudaklar çok çabuk şişerler. Yapılan işleme bağlı olarak 3-7 gün şişlik normaldir.

Dudak İnceltme Nedir, Nasıl Yapılır?

Bazen de dudakların normalden fazla kalın olması söz konusudur. Bu durumda dudakların fazla kısımları dudak içlerinden cerrahi olarak çıkartılır, dikişler dışarıdan görünmeyecek şekilde yapılır. Dudak İnceltme Ameliyatı sonrasında dudakların tekrar eski görünümüne gelmesi gibi bir sonuç söz konusu değildir.

Dudak Kalınlaştırma ve Dudak İnceltme hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Elmacık Kemiği Estetiği

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Elmacık Kemiği Dolgusunun uygulandığı Elmacık kemiği bölgeleri, ağız ve alın bölgelerinin arasında kalan orta yüz kısmında, burnun her iki tarafında yer alan, alt göz kapaklarının hemen altından başlayıp kulak kepçelerine kadar uzanan anatomik bölgelerdir. Estetik açıdan güzel kabul edilen yüz özelliklerinden bir tanesi de çene ucu ve her iki elmacık kemiğinin en dış kısımlarını birleştiren hatların V şeklinde olmasıdır. Elmacık kemiklerinin dolgunluğu veya silikliği yüzün estetik görünümünü önemli ölçüde etkiler. Belirgin elmacık kemikleri yüze daha genç, dinamik ve estetik bir görünüm vermektedir. Bu durum Elmacık Kemiği Estetiği ile tedavi edilmektedir.

Bazen doğumsal olarak elmacık kemikleri yöresi standartların altında bir gelişim gösterebilir. Çoğu zaman da yaşlanma ve hızlı kilo alıp vermeler sonucunda elmacık kemikleri üzerindeki yumuşak dokular ve yanak dokuları aşağıya doğru yer değiştirmeye ve sarkmaya başlar. Bu süreç sonunda alt göz kapaklarındaki torbalarda belirginleşme, alt göz kapaklarının hemen altındaki kısımlarda çukurlaşma, ağız kenarlarındaki çizgilerde derinleşme ortaya çıkar. Çene ucu ve elmacık kemikleri arasındaki V şeklindeki ilişki dikdörtgen görünümü alır. Bu durum, burnun olduğundan daha büyük algılanmasına ve yüzün daha yaşlı ve yorgun görünmesine yol açar.

Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık kemiği daha dolgun ve belirgin kişilerin ilk görüşte daha güçlü ve genç oldukları kabul görür. Bu sebeple ünlüler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilen Elmacık Kemiği Dolgusu, kişinin doğuştan ya da yaşlanmayla sahip olduğu küçük elmacık kemiklerinin yapısına göre uzman doktor ve hasta tarafından belirlenen tedavi yöntemiyle giderilmeye çalışılır.

Genel olarak genç bir yüzde hafif derecede hacim kayıpları söz konusu ise elmacık kemiğine 1-2 ml hazır/geçici dolgu işlemi ofis koşullarında uygulanabilmektedir. Bu amaçla en sık hyaluronik asit içerikli sentetik dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu yöntemin dezavantajı uygulanan maddenin yabancı bir madde olması ve düşük oranlarda da olsa alerji yapma riski taşımasıdır. Diğer taraftan, uygulamanın geçici olması nedeniyle ortalama bir yıl sonra işlemin yenilenmesi gerekmektedir. Dolgu işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi algılansa veya sunulsa da deneyimli plastik cerrah ve dermatologlar dışındaki kişiler tarafından yapılması sonucu körlüğe kadar giden komplikasyonlar bildirilmiştir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme

Elmacık kemiği bölgelerindeki hacim kaybının giderilmesi amacıyla yapılan elmacık kemiği belirginleştirme işlemi, son yıllarda en sık gerçekleştirilen estetik işlemlerden bir tanesidir. Basitten karmaşığa doğru farklı yöntemlerle elmacık kemikleri belirgin hale getirilebilmektedir. Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek amacıyla uygulanan diğer bir yöntem ise ameliyathane koşullarında, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun yağ enjeksiyonu şeklinde bu alanlara uygulanmasıdır. Kişisel olarak benim çok tercih ettiğim bu yöntemin hazır/geçici dolgulara göre en önemli avantajı allerji riski taşımaması, istediğiniz hacimde dolgu uygulanabilmesi (ve ekonomik olarak daha ucuza gelmesi) ve ömür boyu kalıcı olmasıdır. Ek olarak, uygulanan yağ dokusu içerisindeki kök hücrelerinin çevresindeki cilt dokusuna da olumlu etkileri söz konusudur. Yağ enjeksiyonu yönteminin dez avantajı olarak işlemin ameliyathane koşullarında yapılması ve uygulanan yağ dokusunun bir kısmının zamanla erimesi sayılabilir. Elmacık kemikleri yöresine yağ enjeksiyonu tek başına yapılabildiği gibi çoğu zaman yüz germe, göz altı torbalarının tedavisi veya estetik burun ameliyatı gibi diğer estetik operasyonlarla kombine olarak da yapılmaktadır ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Elmacık kemikleri yöresinin belirginleştirilmesinde kullanılan diğer bir yöntem ise bu amaçla değişik maddelerden üretilmiş sentetik implantlardır. Özellikle elmacık kemiklerinin çok silik olduğu bazı doğumsal yüz anomalilerinde, gelişim geriliklerinde kullanılan bu implantlar ameliyathane koşullarında uygulanmakta ve vücuda yerleştirilen her yabancı cisim gibi enfeksiyon, alerjik reaksiyon gibi bazı dezavantajlar taşımaktadır.

Elmacık Kemiği Estetiği ve diğer yüz estetiği konularında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz

Göz Altı Torbaları Ameliyatı

burun-torpuleme
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Alt ve üst göz kapaklarındaki torbalanmaların giderilmesine yönelik gerçekleştirilen ameliyat, Göz Altı Torbası Ameliyatı (blefaroplasti) olarak adlandırılır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri olan göz kapağı estetiği ile üst göz kapaklarında göz kapağının açılmasını dahi engelleyebilen deri fazlalıkları ve torbalanmalar giderilmektedir. Böylelikle hem dinamik ve genç bir görünüm hem de göz kapağı fonksiyonu yönünden başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Göz Kapakları Neden Düşer?

Göz kapakları dıştan içe doğru cilt, kas ve yağ tabakalarından oluşur. Genetik faktörler, yaş ve güneş ışını gibi çevresel faktörlerin etkisi ile göz kapağı cildi elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Cilt altındaki kas tabakası da gevşer ve yer çekimi etkisi ile düşmeye ve sarkmaya başlar. Daha derin planda olan ve normalde göz kapaklarına dolgun ve canlı bir görünüm katan yağ yastıkçıkları da öne fıtıklaşmaya başlar. Böylelikle göz kapaklarında sarkma ve torbalanmalar oluşur.

Kaşlarda düşme varsa üst göz kapaklarındaki deri fazlalığı daha da belirginleşir. Göz kapağına yapılan makyaj fazla deri katlantısının altında kaybolur. İleri olgularda üst göz kapağındaki fazlalık görmeyi zorlaştıracak boyutlara varabilir.

Alt göz kapağı sorunları halk arasında göz altı torbası olarak bilinir. Göz altı torbaları, daha çok genetik ya da yaşlanma sebebiyle gerçekleşir. Genetik olarak aileden geçen göz altı torbası 30’lu yaşlarda kendisini gösterirken, yaşlanma nedeniyle gerçekleşen göz altı torbasının ortaya çıkması 40’lı yaşları bulmaktadır. Diğer göz altı torbasının nedenleri arasında alkol ve sigara kullanımı, düzensiz uyku, sık ağlama durumları ve yer çekimi sayılabilir. Kişiyi sosyal hayatıyla birlikte psikolojik olarak da etkileyen bu belirtiler göz altı torbası estetiği ya da bir diğer adıyla göz kapağı estetiği ile giderilir.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbalarının tedavisi hakkında araştırma yapan hastalar çevrelerinden ya da internet üzerinden ev yapımı çözüm önerileriyle karşılaşsa da göz altı torbalarının kalıcı ve etkin çözümü göz altı torbası ameliyatı adı verilen operasyon ile mümkündür. Alt göz kapaklarındaki torbalar için alt blefaroplasti, Üst göz kapaklarındaki torbalar için ise üst blefaroplasti ameliyatı uygulanır.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı esnasında veya sonrasında kanama komplikasyonundan kaçınmak için en az 10 gün öncesinden kanın pıhtılaşmasını azaltın aspirin, E-Vitamini, bazı ağrı kesiciler veya bitkisel preparatların kullanımı kesilmelidir. En iyisi dengeli beslenme dışında ilaç veya ek destek hapları kullanmamaktır.
Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Yüksek tansiyonu olanların tansiyonu ilaçlarla kontrol altına alınmış olmalıdır.

Göz Altı Torbaları (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hasta, göz altı torbası ameliyatı öncesinde doktor tarafından muayene edilmelidir. Bu detaylı muayene sırasında göz bölgesinde bulunan derideki sarkma, deri fazlalığı, deri altı yağ miktarı, bunun ne kadarının alınacağı ve kaslardaki olası gevşeme gibi belirtiler incelenir. İnceleme sonucunda göz altı torbası ameliyatının hangi teknikle yapılacağına plastik cerrah tarafından karar verilir. Bu aşamada gerek gözle ilgili (kronik göz kuruluğu gibi) gerekse genel sağlık durumuyla ilgili (hipertansiyon, kan sulandırıcı kullanma gibi) mevcut hastalıklar konusunda plastik cerrah bilgilendirilmelidir. Ortalama olarak 1 saat süren göz altı torbası estetik ameliyatı damardan verilen sakinleştirici ve lokal anestezi altında yapılır. Üst göz kapağı düzenlemelerinin de yapılması durumunda bu süre daha da artar. Ameliyat sırasında kirpik ya da göz kapağı içinden açılan kesilerle göz altında oluşan yağ dokusu ve kas yıpranmalarına müdahale edilir. Fazlalık yaratan deri alınır ve göz altı gerdirilir.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Göz kapaklarında ödem ve morluk oluşabilir; soğuk uygulama ve yüksek yastıkta yatma önerilir.
 • Ameliyat sonrası ciddi ağrı olmaz, ciddi ağrı oluyorsa kanama belirtisi olabilir; doktor haberdar edilmelidir.
 • Gözlerde yaşarma, yanma hissi, kuruluk olabilir. Göz kapakları hafif açık kalabilir; ödem geriledikçe düzelmesi beklenir.
 • Dikişler 3-5 gün içerisinde tamamen alınır.
 • Bir hafta sonra hasta işine dönebilir ancak göz kapaklarındaki minimal ödemin tamamen gerilemesi 3-4 haftayı bulabilir.
 • Bir hafta sonra kontak lens kullanılabilir.
 • Ameliyat izleri ilk haftalar makyajla gizlenebilir. İlk haftalar pembe renkli olan izler genellikle aylar içerisinde gittikçe solar ve dikkat çekmeyecek ince ve ten rengi bir hal alır.
 • Ameliyat sonrası en önemli komplikasyonlardan bir tanesi göz kapaklarında kan birikmesi (hematom)dir. Kanamadan kaçınmak için:
 • Ameliyat sonrasında yüksek yastıkta yatılmalı,
 • Soğuk uygulama yapılmalı,
 • Kan basıncı takip edilmeli ve tansiyon yüksek ise düşürülmeli,
 • Şiddetli öksürük veya hapşırıktan kaçınılmalı,
 • Tuvalette aşırı ıkınılmamalı,
 • Ağır kaldırılmamalı, 2 hafta süre ile ağır sporlar yapılmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı İkinci Kez Yapılabilir mi?

Göz kapakları yeni şeklini yıllarca muhafaza eder. Göz kapaklarında tekrar gevşeme olursa ikinci bir ameliyat yapmak her zaman mümkündür. Bir önceki ameliyatta istenmeyen bir sonuç ile karşılaşılmış ise ikinci kez ameliyat olmak gerekebilir.

Gözaltı torbası ameliyatı fiyatı almak için iletişime geçebilir ve muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Ameliyat için gerçekleştirilecek detaylı muayenede hasta durumu anlaşılır ve uygulanacak tedavi yöntemine göre ameliyat fiyatı belirlenir. Fiyat bu sebeple kişiden kişiye farklılık gösterebilir. En sağlıklı fiyat aralığı için form doldurabilir, whatsapp’tan bize yazabilir ya da telefon numaralarımızdan bizi

Diğer estetik ameliyat çeşitlerimizden olan meme estetiği ve jinekomasti tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaş Kaldırma Estetiği

kas-kaldirma-estetigi

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Zaman içerisinde yer çekimi etkisi ile kaşlar da aşağıya doğru yer değiştirir ve bakışlara üzgün, yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Özellikle kaşların dış kısımlarındaki düşme üst göz kapağında torbalanmayı artırır ve kaz ayaklarını belirginleştirir. Kaş kaldırma ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi, üst göz kapağı torbalarının alınması (blefaroplasti), şakak germe (temporal lift) veya alın germe (forehead lift) gibi ameliyatlar ile birlikte de yapılır.

İdeal Kaş Şekli Nedir?

İdeal kaş şekli zaman, kültür, birey ve cinsiyete göre değişiklikler gösterir. Her birey için hasta ve doktor, fotoğraf üzerinde ve ayna karşısında konuşarak kişinin yüzüne uyacak ideal kaş şeklini belirlemelidir.

Ameliyatsız Kaş Kaldırma

Genellikle ameliyatsız estetik yöntemleriyle ile kaşlar kaldırılmakta ancak etkisi 4-6  ay sürmekte ve yenilenmesi gerekmektedir.

İplerle Kaş Asma

Lokal anestezi altında farklı ipler kullanarak kaş asma işlemi yapılmakta, ancak etkisi ameliyat tekniklerine göre daha kısa sürede kaybolmaktadır. Avantajı ise ofis ortamında lokal anestezi altında yapılabilmesidir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Farklı teknikler kullanılarak kaş kaldırılabilir. Endoskopik alın germe ameliyatında saçlı deri içerisine yapılan küçük kesilerden girilerek kaşların iç ve dış kısımları bir bütün halinde tamamen kaldırılabilir.

Kaşların burna yakın olan iç kısımlarına üst göz kapağı estetiği için yapılan kesiden ulaşılarak kaşları aşağı çeken kaslara müdahale edilir ve kaşların yukarı kalkması sağlanır.

Özellikle orta yaş grubunda çoğu zaman sadece kaşların dış kısımlarını (kulağa yakın kenarlarını) kaldırmak yeterli olmaktadır. Bu amaçla saçlı deri içerisine yapılan 1-2 cm’lik kesi ile girilir ve kaşın dış kısmı yukarıya doğru çekilerek tespit edilir. Ortalama 1 saat sürer ve lokal anestezi ile de yapılabilir.

Kaş Kaldırmada Önemli Noktalar

Düşük kaşlar kadar aşırı kalkmış kaşlar da yüze doğal olmayan bir görünüm verir. Kaşların doğru seviyesini belirlemek estetik cerrahın sorumluluğundadır.

Her iki kaş arasında asimetriler olabilir, ameliyat öncesi iyi değerlendirilmelidir.

Kaşların altına dikiş konulan yöntemlerde dikişler kaş üzerinde bir çöküntü oluşturabilir, bu çöküntünün geçmesi bir kaç hafta veya ayı bulabilir.

Kaş kaldırma yönteminin kalıcılığı en sık sorgulanan konudur. Bu konuda farklı yaklaşımlar ve savlar vardır. Bilinmelidir ki zaman ve yer çekimi etkisi devam etmekte olduğu sürece kaşlar da tekrar aşağıya doğru yer değiştirmeye devam edeceklerdir. Ancak bu sürenin uzatılması için geçici olmayan, etkinliği kanıtlanmış bir teknik ile ameliyat olmak gerekir.

Boyun Germe (Gıdı Estetiği)

Boyun Germe (Gıdı Estetiği)
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Çene ucundan boyuna kadar olan, gıdı veya gıdık olarak isimlendirilen bölge normalde 90 dereceye yakın bir açı oluşturur. Yapısal nedenlerle veya sonradan bu bölgede yağ toplanması, cilt ve cilt altı kaslarında gevşeme ve sarkmalar oluşabilir.

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genç ve derisi gergin olan hastaların bu bölgelerinde yağ birikimi ön planda ise lokal anestezi altında sadece 2 mm lik bir kanül yardımı ile liposuction (yağ alma) işlemi yapılabilir. Hasta aynı gün evine gidebilir. Boyun kaslarının altında da fazla yağ birikimi söz konusu ise çene altına yapılan yaklaşık 3 cm lik bir kesi ile girilerek yağ dokuları cerrahi olarak çıkartılır. Aynı zamanda boyun kaslarında gevşeklik ve yer değiştirme varsa onlar da düzeltilir. Orta yaş ve üzeri grupta yüz derisi ve yumuşak dokusundaki sarkmalara genellikle boyun derisi de eşlik eder. Böyle durumlarda boyun germe işlemi yüz germe ameliyatı ile aynı anda yapılır. Boyundaki ve yüzdeki sarkmalar çok ileri boyutta değilse yüze mini yüz germe işlemi yapılırken boyuna da liposuction yapılır.

Boyun Germe Ameliyatı Öncesi

Boyun germe ameliyatından en az 15 gün öncesinden itibaren aspirin veya yeşil çay gibi kan sulandırıcılar kullanılmamalıdır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci uygulanan ameliyat tekniğine göre 1 hafta ile 1 ay arasında değişmektedir.

Boyun Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Uygulanan tekniğe göre çene ucu altında, kulak kepçesi önünde veya arkasında uzun vadede dikkat çekmeyecek izler kalır.

Mini Yüz Germe

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

MACS Lift Tekniği ile Yüz Germe

Mini Yüz Germe

Mini Yüz Germe

Orta yaş grubu ve çok fazla sarkmanın söz konusu olmadığı hastalarda klasik yüz germe ameliyatına göre daha az kesi yapılarak, daha kısa sürede yüz germek mümkün.

Mini Lift Yüz Germe

Orta yaş grubu insanların yüzlerinde zaman, yerçekimi, sigara, stres gibi faktörlerin etkisiyle yaşlanma belirtileri dikkat çekici hale gelmektedir. Kaşlarda düşme, üst ve alt göz kapaklarında torbalanma, elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ yastıkçıklarının aşağıya doğru kayması, burun ve ağız kenarındaki olukların derinleşmesi, çene kenarlarında sarkmalar, gıdık ve boyun bölgesinde bölgesel yağ toplanması ve sarkmalar başlıca yakınma konusu olmaktadır. Tüm bu sorunların giderilmesinde yüz germe ameliyatı kilit rol oynarken, kaş kaldırma, göz torbalarının düzeltilmesi ve yüze yağ enjeksiyonu gibi estetik girişimler de kombine edilebilmektedir.

Minimal Access Cranial Suspension kelimelerinden köken alan MACS lift yöntemi; daha kısa kesilerden girilerek aşağıya doğru yer değiştirmiş olan yüzün yumuşak dokularının yukarıya, olması gereken yere dikişlerle asılması işlemidir. Bu işlem esnasında;

 • Kulak memesinin önünden başlayıp, kulak içine gizlenen ve yukarıda saçlı deriye uzanan 5-7 cm’lik bir kesi yapılır.
 • Ameliyat sonrası erken dönemde bu kesi saç modeliyle kolaylıkla gizlenebilir. Geç dönemde izlerin büyük kısmı kulak içi ve saçların içinde kaldığı için dikkat çekmez.
  Sadece sınırlı bir alanda yüz cildi kaldırılır ve daha derin planda olan yüz sinirleri ile hiç karşılaşılmaz. Bu nedenle yüz sinirlerini zedeleme riski çok düşüktür.
 • Cilt altında aşağıya doğru yer değiştirmiş, sarkmış olan yüzün yağ yastıkçıkları ve yumuşak dokuları dikişler yardımı ile yukarıya, olması gereken yere getirilir ve oraya tespit edilir.
 • Kaldırılan yüz cildi klasik yöntemlerdeki gibi yana doğru değil yukarıya doğru çekilir ve çok az cilt çıkartılır. Bu nedenle daha doğal sonuçlar elde edilir.
 • Aynı seansta gıdık ve boyun bölgesindeki yağlar liposuction ile alınır. Asma dikişleri sayesindeki boyun derisindeki orta derece sarkmalar giderilir ve boyun daha genç bir görünüm kazanır.
 • “MACS lift” tekniği sayesinde yüzün elmacık kemikleri üzerindeki sarkmalar toparlanır, burun kenarındaki oluklar hafifler, yanak ve alt çenedeki sarkmalar giderilir ve boyun gençleşir.
 • Ortalama 2.5 saat süren ameliyat lokal anestezi ve i.v. sedasyon altında yapılabildiği gibi genel anestezi altında kaş kaldırma, göz torbalarının alınması, yüze yağ enjeksiyonu gibi işlemlerle de kombine edilebilir.

MACS Lift Yöntemi Kimlere Yapılır?

Bu teknik genellikle, aşırı sarkma ve gevşemenin olmadığı, orta yaş grubu hastalarda tercih edilir. Yüz germe ameliyatı olmak için yüzün ileri derecede sarkma belirtileri gösterdiği 60’lı yaşları beklemek gerekli değildir.

Erken Yaşlarda Yapılan Mini Yüz Germe Ameliyatının Avantajları

Yüzdeki sarkma ve yaşlanma belirtilerinin çok ileri düzeye gelmeden daha erken dönemde (40-50 yaş) düzeltilmesinin başlıca avantajları şunlardır.

 • Mevcut sorunlar “daha kısa süren” ve “daha az iz bırakan” mini yüz germe tekniği ile giderilebilir.
 • Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar çok sınırlı, toparlanma dönemi klasik yüz germeye göre daha kısadır.
 • Yaş daha genç olduğu için yara iyileşmesi ve toparlanma daha kolaydır.
 • Ameliyat sonrası yüz görünümünde elde edilen gençleşme çevre tarafından daha doğal karşılanır.
 • Bu yöntemle kişinin yüz özellikleri değişmez, sadece daha genç bir görünüm kazanır.
 • Yüz germe işlemini daha erken yaşlarda yaptıranlar halen aktif oldukları iş ve sosyal yaşamlarında daha genç ve dinamik bir yüz görünümüne sahip olmanın konforunu yaşarlar.

Bir Kez Yüz Germe Ameliyatı Olan Tekrar Yüz Germe Ameliyatı Olabilir mi?

Bir kez yüz germe ameliyatı yaptırmak daha sonra tekrar ameliyat olmaya engel değildir. Kırklı-ellili yaşlarda ameliyat olmuş bir kişi dilerse 60’lı yaşlarda tekrar yüz germe ameliyatı yaptırabilir.

Yüz Germe konusunda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel’ Güneş gazetesinde yer alan Mini Yüz Germe konulu yazısı. Görüntülemek için Tıklayınız »

Prof. Dr. Cengiz Açıkel’in Woman Route Dergisinde yer alan MACS Lift Tekniği ile Mini Yüz Germe Ameliyatı konulu yazısı. Görüntülemek için Tıklayınız »

Prof. Dr Cengiz Açıkel NTVMSMSNBC’de Mini Yüz Germe Tekniği hakkında bilgi veriyor. Görüntülemek için Tıklayınız »

Prof. Dr Cengiz Açıkel’in Acıbadem Hayat Dergisi’nde yayınlanan Mini Yüz Germe Tekniği hakkındaki yazısını Görüntülemek için Tıklayınız »

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel MACS Lift Tekniği ile Yüz Germe, Mini Yüz Germe

Yüz Germe

Yüz Germe Ameliyatı
Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Yüz germe, yüzdeki yaşlanma belirtilerini geriye çevirme ameliyatlarından bir tanesidir. Özellikle yanak, çene kenarları ve boyundaki sarkmaları toparlama amacıyla yapılır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi ortalama 2,5 – 4 saattir.

Tam yüz ve boyun germe ameliyatında kulak önü ve arkasından yapılan kesiler ile yanak derisi belirli bir sınıra kadar kaldırılır, aşağıya doğru yer değiştirmiş olan dokular yukarıya ve yana doğru çekilir ve yeni yerlerine dikişlerle tespit edilir. Fazla doku ve deri çıkartılır. Yüz germe ameliyatında deri altında biriken kanın dışarı alınması için drenler konur, ertesi gün çıkartılır.

Yüz germe ameliyatı Yüze yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği, alın germe, kaş kaldırma gibi diğer ameliyatlarla kombine edilebilir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Ameliyatından en az 10 gün öncesinden aspirin, E vitamini gibi kanı sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır. Sigara kullananlarda komplikasyon görülme ihtimali daha fazladır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Yüz Germe Ameliyatından sonra Bir gece hastanede geçirilir. Dikişler 5-7 günde alınır. Ödem ve morlukların geçmesi 1-3 haftayı bulur. Yüz germe ameliyatında kesi hatları saçlarla kolaylıkla gizlenir.

Yüz Germe Ameliyatının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz germe ameliyatının etki süresi kullanılan ameliyat tekniğine, hastanın yaşam biçimine ve derisinin yapısına göre değişir. Yüz Germe Ameliyatından yıllar sonra tekrar yüz germe ameliyatı yapılabilir.

Yüz Germe konusunda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel’in Woman Route Dergisinde yer alan MACS Lift Tekniği ile Mini Yüz Germe Ameliyatı konulu yazısı. Görüntülemek için Tıklayınız »

Prof. Dr Cengiz Açıkel NTVMSNBC’de Mini Yüz Germe Tekniği hakkında bilgi veriyor. Görüntülemek için Tıklayınız »   

1 2