Karın Germe Ameliyatı

Abdominoplasti

Abdominoplasti

Abdominoplasti

Yıllar içerisinde doğum ve kilo alıp vermeler sonucu karın bölgesinde bombeleşme ve karın derisinde sarkmalar oluşur. Öne doğru eğilince mevcut deri fazlalığı daha belirgin hale gelir. Bu istenmeyen görünümün nedenleri:

• Karın kaslarında gevşeme ve karın içi organların öne doğru bombeleşmesi
• Karın derisinde fazlalık
• Karın derisi altında fazla yağ birikimidir.

Liposuction mı, Karın Germe mi?

Estetik Karın Germe Ameliyatı

Yukarıda sözü edilen nedenlerin tamamı tedavi edildiğinde estetik bir karın görüntüsü ortaya çıkar. Eğer karın kaslarında gevşeklik ve deri fazlalığı çok değilse, asıl neden deri altında yağ birikimi ise yağ alma (liposuction, liposakşın) ile sorun giderilebilir. Ancak karın kaslarında gevşeme ve deri fazlalığı ve gevşekliği belirgin ise karın germe (abdominoplasti) ameliyatı gereklidir. Çoğu zaman abdominoplasti ve sonrasında karın ön duvarı, bel, sırt gibi diğer bölgelerdeki yağ toplanmaları için yapılan liposuction ameliyatı ile ideal sonuca ulaşılır.

Karın Gerdirme ve Kilo

Karın germe ameliyatı kilo verme sürecinin bitip kilonun sabitlendiği dönemde yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ek kilo vermeler karın derisinde ve kaslarında tekrar gevşemelere neden olabilir.

Karın Gerdirme ve Gebelik

Hamilelik planlanıyorsa abdominoplasti ameliyatı ertelenmelidir; gebelik sürecinde karın kasları ve karın derisinde tekrar gevşemeler olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Gebelik

“Kısa bir süre önce karın gerdirme ameliyatı oldum, şimdi gebe kaldığımı öğrendim, kürtaj olmalı mıyım?” şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Bu sorunun yanıtı “gebeliğinizi devam ettirebilirsiniz, karın germe ameliyatı gebeliği olumsuz etkilemez” şeklindedir. Literatürde bu yanıtı destekleyen birçok çalışma mevcuttur.

Doğum Sonrası Karın Germe

Ameliyat öncesi, gebelikte alınan kiloların verilmesi ve karın kaslarının eski haline dönmesinde fayda vardır. Bu süre ortalama 1 yıldır.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Yapılabilir mi?

Daha önce karın germe ameliyatı yaptırmış olmak tekrar olmaya engel değildir. Eğer yıllar içerisinde herhangi bir nedenle karın kaslarında gevşeme ve karın derisinde sarkmalar oluşursa önceki ameliyat izleri kullanılarak, yeni iz oluşturmadan, tekrar karın germe ameliyatı yapılabilir.

Tam Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı

Ameliyat tam teşekküllü hastane koşullarında ve genellikle genel anestezi altında yapılır, 2-3 saat sürer. Bir veya iki gün hastanede yatmak gerekir.

Genital bölgenin hemen üzerinde (sezeryan ameliyatı izinin olduğu bölge) başlayan ve her iki yana doğru uzanan bir kesi yapılır. Kesinin yerleşimi iç çamaşır içerisinde gizlenecek şekilde planlanır. Kesinin boyu deri fazlalığının durumuna göre değişir. Karın derisi altındaki karın ön duvarı kaslarının üzerinden kaldırılır. Göbek, çevresine yapılan bir kesi ile yerinde bırakılır. Karın kasları dikişler yardımı ile sıkılaştırılır. Karın derisi aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Genellikle göbek hizasının altında kalan deri bu şekilde çıkartılırken göbek üzerindeki deri de aşağıya doğru çekilerek yeni yerine dikilir. Bu işlemlerle hem karındaki gevşeklik hem de deri fazlalığı giderilerek karın derisi gerilmiş olur. Göbek, açılan bir kesiden çıkartılır ve yeni yerine dikilir. Bu işlemler sırasında geride kalan ve gerilmiş olan karın derisinin altındaki fazla yağ dokusu da cerrahın tercihine göre aynı seansta çıkartılabileceği gibi başka bir seansa da bırakılabilir.

Aynı seansta genital bölgede fazla yağ toplanması varsa o da tedavi edilir.

Ameliyat alanında biriken kan ve doku sıvısının dışarıya çıkarılması için dren denilen küçük hortumlar yerleştirilir ve bu drenler bir veya iki gün sonra çekilir. Genellikle cilt altına konan kendiliğinden eriyen gizli dikişler ile kesi kapatılır. Cilde konulan dikiş varsa bir hafta sonra alınır. 4 hafta süre ile bir bel korsesi kullanmak suretiyle ameliyat alanı desteklenir.

Kısmi Karın Germe (Mini Abdominoplasti)

Özellikle göbek seviyesinin aşağısında kalan kısımda bombeleşme ve deri sarkması varsa daha kısa bir kesi ile göbeğin altında kalan karın derisi kaldırılır, karın kasları sıkılaştırılır ve fazla deri çıkartılır. Göbek ve üzerine dokunulmaz (veya sadece liposuction uygulanır).

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan 6 saat sonra ağızdan beslenmeye ve yürümeye başlanır. Karın bölgesinde bir gerginlik veya sıkılık hissi olabilir. Ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen bir ağrı duyulabilir. İlk günler dikiş hattını fazla germemek için bacakların altına yastık koyarak ve yüksek yastıkta yatmak, yürürken de hafif öne eğilerek yürümek önerilir. Barsaklarda gaz birikimine bağrı rahatsızlık olabilir; yürüyüş ve gaza neden olan gıdalardan kaçınmak yararlı olacaktır.

Ameliyattan bir hafta sonra zorlayıcı hareketler yapmamak koşulu ile işe gidilebilir. Yürüme, oturma, kalkma normale döner. Karın bölgesini eskisi gibi rahat hissetmek 4 haftayı bulur. Dikiş izleri ilk aylar çok belirgindir; izlerin giderek solması ve ten rengine dönmesi ortalama 1 yılı bulur.

Karın Germe Ameliyatının Komplikasyonları

Erken dönemde ameliyat bölgesinde enfeksiyon, yara açılması, yağ nekrozu, deri altında sıvı birikimi (seroma), karın derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi cilt kaybı görülebilir. Bu komplikasyonlar aşırı kilolu ve sigara kullananlarda daha sık izlenmektedir. Ayrıca ameliyat izi kötü iyileşebilir, karın görünümünde asimetriler oluşabilir. Ameliyat sonrası dönemde kilo almamaya özen gösterilmelidir ve düzenli karın egzersizleri yapılmalıdır. Ameliyatın olası riskleri ile ilgili detaylı bilgi (onam formu) ameliyat öncesi dönemde doktordan talep edilmeli ve dikkatlice okunmalıdır.

Karın Gerdirme ve Abdominoplasti konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel Sky Türk TV’ de Yağ Alma (Liposuction), Karın Germe (Abdominoplasti) ve Vücut Estetiği hakkında bilgi veriyor. İzlemek için tıklayınız.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel Karın Germe, Abdominoplasti, Estetik Karın Ameliyatı, Karın Gerdirme, Karın Germe Operasyonu, Karın Germe Ameliyatı Fiyatı

Karın Gerdirme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

Kimler karın germe ameliyatı olabilir?
Karın germe ve mini karın germe arasındaki farklar neler?
Karın germenin hamileliğe bir etkisi var mı?
Karın germe ameliyatı birden fazla sayıda gerçekleştirilebilir mi?
Karın germe ve liposuction aynı seansta yapılabilir mi?
Karın germe ameliyatı sonrası bir iz kalır mı?
Karın germe ameliyatı sonrasında ne kadar sürede normal hayata dönebilirim?
Karın germe ameliyatında yaş sınırı var mı?
Karın germe ameliyatı bir kilo verme yöntemi midir?
Karın germe ameliyatı ve liposuction bir birinin alternatifi midir?

 

27 Ağustos 2016


Karın Germe Ameliyatı
4.8 (95%) 4 votes
17 Ağustos 2018

12 yorum

 • 33yaşındayım 163boy kilo 62 iki çocuk tan sonra karnımda sarkma var karın germe ve göğüs dikkeştirme fiyatlarını öğrenebilirmiyim?

 • Merhaba ,karın germe ve göğüs dikleştirme düşünüyorum yaşım 44 boyum 1.63 kilo 60 SGK ile anlaşmalı bir hastanemi ve fiyat rica ediyorum iyi çalışmalar dilerim TESK

  • Prof. Dr. Cengiz Açıkel

   merhaba, yorumunuz prof. dr. cengiz açıkel’e iletilmiştir. mail bilgileriniz doğru ise en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. iyi günler dileriz.

 • Iyi çalışmalar Ben 2 doğum yaptım 24 yasindayim ve yakın zamanda 20 kg verdim karnimda sarkma ve çatlaklar var karin gerdirme ameliyatı (ve aynı zamanda yağ aldirma) fiyati ogrenebilir miyim

 • merhaba 1.63 boyunda 80 kolokyum karin gerdirme istiyorum fiyat alabilirmiyim

 • Sevil Demirtaş

  Merhaba ben 80 kilodan 55 kiloya düştüm doğum yapmadım karnımda sarkma ve çatlaklar var fiyat alabilirmiyim.boy 1.50 kilo 55 tşkler

 • Karin gerdirme ve yağ aldırma fiyatı almak istiyorum 1.63 boy kilo 68

 • Merhaba hocam 3 tane Doğum yaptım 30 yaşındayım boy168cm 62kiloyum kasım ayında 1 yılım dolacak ve ben plan yapmak istiyorum
  Göbek deliğimin çevresinde ve alt karnımda çatlaklarımdan kaynaklı deri sarkması var
  Süreçle alakalı yardım ve fiyat bilgisi rica ediyorum.

 • İki çocuk sonrası karında sarkık oluştu fiyat alabilirmiyim

 • hocam ben 145 kg dan 85 kg dustum ve acayıp bır sekılde sarkık olustu ve sadece gobek deıl goguste bırlıktede olabılıyormu fıyat bılgısı alabılırmıyım ?

 • bana gerekli olan meme diklestirme silikon ve karin germe fiyat bilgisi lazim
  kombine amaliyati gerekli yasim 27 kilom 60 boyum 1.64 iki cocum var simdiden tsk

 • Karın germe amaliyatı ile birlikte genital estetik amaliyatı aynı anda olurmu cevabınız için şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir