Yağ Dolgusu (Lipofilling)

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 9 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Lipofilling

Yağ Dolgusu, Yağ Enjeksiyonu (Lipofilling) Nedir?

Vücudun karın veya basen gibi bir bölgesinden 2 mm kalınlıkta özel kanüller yardımı ile alınan yağ hücrelerinin yine özel enjektörler veya kanüller ile aynı kişinin başka bir bölgesinde, deri altındaki dokular arasına verilmesi işlemidir. Sıklıkla uygulanan bölgeye dolgunluk ve hacim kazandırmak amacıyla kullanılır. Yaşlanmakta olan bir yüzde cilt altı yağ dokusu kaybı ve genel bir hacim azalması söz konusudur. Bu nedenle özellikle burun kenarları, ağız kenarları, elmacık kemikleri, yanaklar, alın ve çene kısımlarına uygulanır. Dudak kalınlaştırma amacıyla da kullanılır ancak oluşan ödemin normale dönmesi geçici dolgu yöntemlerine göre daha uzun zaman alır ve özellikle hareketli bir bölge olan dudak kısımlarında kalıcılığı değişkenlik gösterebilmektedir.

Bacak, kalça, gövde, meme gibi vücudun diğer kısımlarında dolgu gerektiren alanlara da başarı ile yağ enjeksiyonu yapılmaktadır.

Hazır Dolgu ve Yağ Enjeksiyonu Arasındaki Fark Nedir?

Hazır dolgu ve yağ enjeksiyonu arasındaki en önemli fark yağ dolgusunun kişinin kendi vücudundan alınması nedeniyle alerjik reaksiyon riskinin sıfır olmasıdır. Oysa, hazır/geçici dolgu maddelerinin, sentetik olmaları nedeniyle, en güvenilir olanlarında dahi %0.3 oranında alerjik reaksiyon gözlenmektedir. Diğer taraftan hazır ve geçici dolguların aksine yağ dolgusu ömür boyu kalıcıdır. Ancak, uygulanacak kişi, bölge ve uygulama tekniğine göre kalıcılık oranı değişebilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu (Lipofilling) Nasıl Yapılır?

Kişinin vücudundan alınan yağ dokusu özel kanüllerle ciltaltına uygulanır ve cilde giriş yerinde belirgin bir iz kalmaz.

Yağ Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

Yağ dolgusu sonrasında işlemin kendisine ait ödeminin geçmesi yapılan miktara ve uygulama bölgesine göre 1-2 haftayı bulur. Dudaklarda bu süre biraz daha zaman alabilir. Uygulanan yağ dolgusun bir kısmı vücut tarafından emilir. Eriyen yağ miktarının %90’ı ameliyatı takip eden ilk bir ay içerisinde erir. Bu nedenle, yağ dolgusu sonrasında estetik sonucu değerlendirmek için en az bir ay beklenmelidir.

Yağ Dolgusu Tekrar Yapılabilir Mi?

Gerekli olduğu durumlarda tekrar yağ dolgusu yapılmasında bir sakınca yoktur.

Yağ Dolgusu (Lipofilling) Fiyatları

Prof. Dr. Cengiz Açıkel ile görüşerek lipofilling fiyatları almak için form doldurabilir, online randevu talep edebilir ya da iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Yağ Dolgusu (Lipofilling) Yaptıranların Yorumları

53 yorum

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir