Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar. Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde ve kişilere göre farklılıklar gösterebilir. Doktor ve hasta resimler üzerinde konuşarak hangi dudak estetiğinin yapılacağı hakkında bir fikir birliğine varmalıdır.

Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve dudak kalınlaştırma işlemi yapılır.

Dudak Kalınlaştırma Nasıl Yapılır?

Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır. Dudakların hacmi azalır ve dudaklar sahip oldukları dolgunluğunu kaybeder. Üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur.

  • Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır.
  • Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda ise burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak dudak kısaltılabilir ancak iz kalır.
  • Dudakların daha dolgun görünmesi için ise dudak kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Dudak kalınlaştırma konusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem kullanarak dudakları kalınlaştırmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi dudaklarının yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilmelidir.
  • Dudak kalınlaştırma amacıyla hazır dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.
  • Dudak kalınlaştırma ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve dudağın pembe kısımlarının altına hazır (Alloderm, Gore-tex vb) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.
  • Dudaklar çok çabuk şişerler. Yapılan işleme bağlı olarak 3-7 gün şişlik normaldir.

Dudak İnceltme Nedir, Nasıl Yapılır?

Bazen de dudakların normalden fazla kalın olması söz konusudur. Bu durumda dudakların fazla kısımları dudak içlerinden cerrahi olarak çıkartılır, dikişler dışarıdan görünmeyecek şekilde yapılır. Dudak İnceltme Ameliyatı sonrasında dudakların tekrar eski görünümüne gelmesi gibi bir sonuç söz konusu değildir.

Dudak Kalınlaştırma ve Dudak İnceltme hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel 'in Son Yazıları
7 Kasım 2018

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir