Dudak Estetiği

Dudak Kalınlaştırma

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar. Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde ve kişilere göre farklılıklar gösterebilir. Doktor ve hasta resimler üzerinde konuşarak bir fikir birliğine varmalıdır.

Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve dudak kalınlaştırma işlemi yapılır.

Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır

Dudakların hacmi azalır dolgunluğunu kaybeder, üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur.

Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır.

Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak dudak kısaltılabilir ancak iz kalır.

Dudak kalınlaştırma – Üst Dudak kalınlaştırma

Dudakların daha dolgun görünmesi için ise dudak kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Dudak kalınlaştırma konusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem kullanarak dudakları kalınlaştırmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi dudaklarının yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilmelidir.

Dudak kalınlaştırma amacıyla hazır dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.

Dudak kalınlaştırma ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve dudağın pembe kısımlarının altına hazır (Alloderm, Gore-tex vb) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.

Dudaklar çok çabuk şişerler. Yapılan işleme bağlı olarak 3-7 gün şişlik normaldir.

Dudak İnceltme:

Bazen de dudakların normalden fazla kalın olması söz konusudur. Bu durumda dudakların fazla kısımları dudak içlerinden cerrahi olarak çıkartılır, dikişler dışarıdan görünmez.

Dudak Estetiği ve Dudak Kalınlaştırma konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Dudak Estetiği, Dudak Kalınlaştırma, Dudak Büyütme, üst dudak büyütme, üst dudak kalınlaştırma, konuşurken alt dişlerin görünmesi, gülerken alt dişlerin görünmesi

25 Ağustos 2016


Dudak Estetiği
Puanlama:
17 Ağustos 2018

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir