Kaş Kaldırma Estetiği

Kaş Estetiği, Kaş Kaldırma, Kaş Asma:

Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Zaman içerisinde yer çekimi etkisi ile kaşlar da aşağıya doğru yer değiştirir ve bakışlara üzgün, yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Özellikle kaşların dış kısımlarındaki düşme üst göz kapağında torbalanmayı artırır ve kaz ayaklarını belirginleştirir. Kaş kaldırma ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi, üst göz kapağı torbalarının alınması (blefaroplasti), şakak germe (temporal lift) veya alın germe (forehead lift) gibi ameliyatlar ile birlikte de yapılır.

İdeal Kaş Şekli

İdeal kaş şekli zaman, kültür, birey ve cinsiyete göre değişiklikler gösterir. Her birey için hasta ve doktor, fotoğraf üzerinde ve ayna karşısında konuşarak kişinin yüzüne uyacak ideal kaş şeklini belirlemelidir.

Ameliyatsız Kaş Kaldırma

Genellikle ameliyatsız estetik yöntemleriyle ile kaşlar kaldırılmakta ancak etkisi 4-6  ay sürmekte ve yenilenmesi gerekmektedir.

İplerle Kaş Asma

Lokal anestezi altında farklı ipler kullanarak kaş asma işlemi yapılmakta, ancak etkisi ameliyat tekniklerine göre daha kısa sürede kaybolmaktadır. Avantajı ise ofis ortamında lokal anestezi altında yapılabilmesidir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Farklı teknikler kullanılarak kaş kaldırılabilir. Endoskopik alın germe ameliyatında saçlı deri içerisine yapılan küçük kesilerden girilerek kaşların iç ve dış kısımları bir bütün halinde tamamen kaldırılabilir.

Kaşların burna yakın olan iç kısımlarına üst göz kapağı estetiği için yapılan kesiden ulaşılarak kaşları aşağı çeken kaslara müdahale edilir ve kaşların yukarı kalkması sağlanır.

Özellikle orta yaş grubunda çoğu zaman sadece kaşların dış kısımlarını (kulağa yakın kenarlarını) kaldırmak yeterli olmaktadır. Bu amaçla saçlı deri içerisine yapılan 1-2 cm’lik kesi ile girilir ve kaşın dış kısmı yukarıya doğru çekilerek tespit edilir. Ortalama 1 saat sürer ve lokal anestezi ile de yapılabilir.

Erkeklerde Kaş Kaldırma

Orta yaş ve üzeri erkeklerde düşük kaşlar ve göz kapaklarındaki torbalanmalar çok görülmekte bu durum iş ve sosyal yaşamda ciddi imaj sorunu oluşturmaktadır.

Erkeklerin saçlı derisiyle kaş arasındaki mesafe kadınlara göre daha uzundur veya bu bölgede saç dökülmesi söz konusudur dolayısıyla buralara yapılan kesilerin gizlenmesi zordur. Bu nedenle erkeklerde üst göz kapağından girilerek yapılan kaş kaldırma teknikleri daha çok tercih edilmektedir. Üst göz kapağı estetiği için yapılan kesiden kaşın altına ulaşılır, o bölge serbestleştirilir, yukarıya çekilir ve o şekilde kalması için bir çapa sistemi veya dikiş yöntemi kullanılarak kaş tespit edilir.

Kaş Kaldırmada Önemli Noktalar

Düşük kaşlar kadar aşırı kalkmış kaşlar da yüze doğal olmayan bir görünüm verir. Kaşların doğru seviyesini belirlemek estetik cerrahın sorumluluğundadır.

Her iki kaş arasında asimetriler olabilir, ameliyat öncesi iyi değerlendirilmelidir.

Kaşların altına dikiş konulan yöntemlerde dikişler kaş üzerinde bir çöküntü oluşturabilir, bu çöküntünün geçmesi bir kaç hafta veya ayı bulabilir.

Kaş kaldırma yönteminin kalıcılığı en sık sorgulanan konudur. Bu konuda farklı yaklaşımlar ve savlar vardır. Bilinmelidir ki zaman ve yerçekimi etkisi devam etmekte olduğu sürece kaşlar da tekrar aşağıya doğru yer değiştirmeye devam edeceklerdir. Ancak bu sürenin uzatılması için geçici olmayan, etkinliği kanıtlanmış bir teknik ile ameliyat olmak gerekir.

Kaş Estetiği, Kaş Kaldırma, Kaş Asma konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel Kaş Estetiği, Kaş Kaldırma, Kaş Asma

25 Ağustos 2016


Kaş Kaldırma Estetiği
Puanlama:
26 Eylül 2016

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir