Yüz Gençleştirme

Yayınlanma Tarihi: 22 Temmuz 2019 Güncellenme Tarihi: 14 Aralık 2019 Yazar:
UT Southwestern Medical Center, Dallas Amerika'da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Cengiz Açıkel halen İstanbul Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Yüz cildi, cilt altı yağ dokusu, mimik kasları, yağ yastıkçıkları, yüz cildini derin dokulara bağlayan ligamanlar ve kemik dokusunun her birinde yıllar içerisinde genetik ve yerçekimi, sigara, alkol, makyaj, düzensiz yaşam, hastalıklar vb. çevresel faktörlerin etkisi ile yaşlanma yönünde birçok değişim söz konusudur.

Yüz Yaşlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Yüz cildi homojen rengini kaybeder, lekeler oluşur, daha pürüzlü ve sert bir hal alır. Cilt rengi soluklaşır ve matlaşır. Yüz derisi incelir, elastikiyeti azalır, gevşemeler ve üzerinde ince kırışıklıklar, damarlanmalar oluşmaya başlar. Alın, her iki kaş arası ve göz çevrelerinde kırışıklıklar belirginleşir. Kaşlar aşağıya doğru yer değiştirir. Alın olması gerektiğinden daha geniş bir görünüm kazanır. Kaşların aşağıya doğru düşmesi kişide yorgun ve üzüntülü bir ifadeye yol açar. Göz torbaları belirginleşir. Elmacık kemiklerinin dolgun görünümü kaybolur ve burundan ağız köşesine uzanan oluklar belirginleşir. Gözlerin altında çukurlar oluşur. Burun ucu aşağıya sarkar. Dudaklar üzerinde kırışıklıklar belirginleşir. Dudaklar incelir ve aşağıya doğru sarkar. Genç insanlarda üst dişler görülürken yaşlandıkça üst dudaklar dişleri tamamen örter, artık alt dişler görülmeye başlar. Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar; karamsar bir ifadeye yol açar. Ağız köşelerinden aşağıya doğru uzanan oluklar belirginleşir. Alt çene ucunun her iki yanında çene kenarlarında sarkmalar, torbalanmalar dikkat çekmeye başlar. Boyun derisinde sarkmalar, kırışıklıklar belirginleşir.

Deri fazlalığı ve deri altındaki dokuların aşağıya doğru yer değiştirmesi yanında deri altındaki yağ dokusunda ve hatta kemik doku hacim kaybı da söz konusudur.

Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Yukarıdaki nedenler ve belirtilerden anlaşılacağı gibi yaşlı bir yüzün yüzeyden derine doğru her katmanında farklı değişiklikler olduğu gibi yüzün farklı bölgelerinde de farklı yaşlanma belirtileri görülür. Tüm bu yaşlanma belirtilerinin tamamını çözecek sihirli bir formül maalesef yoktur. Yüz gençleştirme amacıyla birçok cerrahi ve cerrahi olmayan işlemin kombine kullanımı ile istenilen sonuç elde edilmeye çalışılmaktadır. Hangi yüze hangi işlemin yapılması gerektiğine kişi ve plastik cerrah birlikte karar vermelidirler. Bu karar alınırken kişinin beklentileri, ameliyat ve diğer işlemlere olan yaklaşımı, plastik cerrahın deneyimi ve tercihleri, yapılacak olan işlemlerin hastaya vereceği sıkıntılar, olası riskleri ve maliyeti gibi birçok faktör birlikte değerlendirilir.

Yüz cildinin kendisinde olan yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için değişik cilt gençleştirme yöntemleri uygulanır. Alın, kaşların arası ve göz çevresindeki derin kırışıklıkların giderilmesinde dolgu sık kullanılmaktadır. Göz altlarında ve ağız çevresindeki derin oluklar dolgu yöntemleri ile hafifletilir. Yüzün özellikle elmacık kemikleri ve yanak bölgesinde belirgin bir hacim kaybı varsa yine yağ enjeksiyonu gibi dolgu yöntemleri kullanılır. Alındaki açıklık ve kaşlardaki düşme alın germe ve kaş kaldırma ameliyatları ile giderilir. Özellikle kaşların dış kısımlarındaki düşme göz çevresindeki kırışıklıkları ve üst göz kapağındaki torbalanmayı artırdığından bu bölgelere yapılacak müdahalelerde kaş kaldırma işlemi da yapılır. Üst ve alt göz kapaklarındaki torbalanmalar blefaroplasti denilen göz kapağı estetiği ameliyatı ile giderilir. Elmacık kemiklerinden aşağıya doğru yanağın sarkması orta yüz kaldırma (midface lift) yöntemleri ile giderilir. Yüz ve boyundaki deri ve yumuşak doku sarkmaları mini yüz germe, tam yüz germe ve boyun germe yöntemleri ile giderilir. Dudak ve çevresi, yaşlanma belirtilerinin en göze çarptığı alanlardan bir tanesidir. Bu yörede cilt gençleştirme, dudak kalınlaştırma ve kaldırma gibi yöntemler birlikte kullanılır.

Genellikle yüze yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği ve kaş kaldırma işlemleri yüz gençleştirme amacıyla en sık yapılan ameliyatlardır. Çok ileri olmayan olgularda klasik yüz germeye göre daha kısa izlerin bırakıldığı mini yüz germe teknikleri kullanılır. İleri olgularda ise kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, yüze yağ dolgusu ve yüz ve boyun germe ameliyatları aynı veya ayrı seanslarda yapılır.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Ameliyatsız yüz gençleştirme amacıyla en sık dolgu ve cilt gençleştirme yöntemleri kullanılır.

Hangi yüze hangi yöntemlerin gerekli olduğu ve hangi sıra ile yapılacağı hastane plastik cerrahın görüşmeleri sonucu belirlenir.

Yüz Gençleştirme konusunda bilgi almak için lütfen iletişime geçin.

Prof.Dr. Cengiz Açıkel’in yüz gençleştirme konulu videosunu izlemek için tıklayınız.

Yüz Gençleştirme Fiyatı

Yüz Gençleştirme Fiyatı muayene olmadan belirlenmez, muayene olmak için form doldurabilir, online randevu alabilir ya da iletişim bilgilerimizden bize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir