Yüz İmplantları

Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Yüz Estetiği

Yüz İmplantları

Yüz İmplantları

Doğuştan veya travma sonucu yüz kemiklerindeki çökmeler veya yetersizlikler, üzerlerine farklı yapıda protezler (implantlar) konarak giderilir ve daha dolgun ve dengeli bir yüz elde edilir.

  • Alt çene ucu, çene kenarları ve elmacık kemikleri en sık protez uygulanan alanlardır.
  • Ağız içerisinden yapılan kesiler ile kemiklerin üzerinde bir cep hazırlanır ve uygun boyut ve şekildeki protez yerleştirilir. Protezler vida veya dikiş yardımı ile altındaki kemiğe tespit edilir.
  • Silkon, goretex gibi farklı sentetik ürünler de aynı amaçla kullanılmaktadır.
  • Bu amaçla en sık kullanılanlar delikli polietilen (Medpor) implantlardır. İmplant içerisindeki deliklere doku ilerlemesine izin verir ve çevresindeki doku ile daha iyi bütünleşir. Ameliyat esnasında istenildiği gibi tıraşlanabilir ve şekil verilebilir.
  • Özellikle çene ucunun küçük olması çok sık rastlanan bir durumdur ve tüm yüz görünümünü olumsuz yönde etkiler. Çene ucu implantı ile son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Estetik burun ameliyatı ile birlikte de yapılabilir.
  • Yüz implantlarının çok steril koşullarda konulması enfeksiyondan korunmak için önemlidir. Protez etrafında enfeksiyon gelişirse çıkartılması gerekebilir.
  • Yüz implantları ile başarılı sonuçlar alınmasındaki kritik noktalar gerçekten ihtiyacı olan hastayı seçmek, doğru boyut ve şekilde protezi belirlemek ve usulüne uygun teknikle ameliyatı yapmaktır.

Yüz İmplantları konusunda bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, Yüz İmplantları, Çene İmplantı, Elmacık Kemiği İmplantı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı at Cengiz Açıkel
UT Southwestern Medical Center, Dallas-USA' da araştırma görevlisi, GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) Tıp Fakültesi ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof Dr Cengiz Açıkel halen İstanbul-Batı Ataşehir'de bulunan özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Prof. Dr. Cengiz Açıkel
27 Temmuz 2019

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir