fbpx
Plastik Cerrahi

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi

Ameliyatsız jinekomasti tedavisi başlığı altında “jinekomasti doğal çözüm” veya “jinekomasti doğal tedavi” yolları ve bunların ne kadar etkin olduğu tartışılmaktadır.

  • Ergenlik döneminde görülen jinekomasti olguları büyük oranda kendiliğinden gerilediği için ergenlik döneminin bitmesini beklemek gerekir. Sadece beklemek ergenler için jinekomastinin doğal tedavi yollarından bir tanesidir.
  • Jinekomastiye sebep olan bir ilaç, besin veya hastalık tespit edilmiş ise öncelikle bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına odaklanılır ve meme hacminde bir gerileme olup olmadığını görmek için ortalama bir yıl beklenir. Jinekomastiye neden olan ilaç, hormon veya besin desteklerinin tüketimine son verilmesi de ameliyatsız jinekomasti tedavisi yöntemlerinden bir tanesidir.
  • Aşırı alkol tüketenlerin alkolu bırakması diğer bir jinekomasti doğal çözüm yöntemidir.
  • Kilo fazlası olan, vücut kitle endeksi obez kategorisinde olanlar normal kilolarına indikleri taktirde memelerinde de bir miktar düzelme gözlenir. Jinekomasti doğal çözüm yollarından en başta gelen yöntemlerinden olan, sağlıklı bir şekilde diyet ve spor yaparak, kilo verme yöntemi meme boyutlarında küçülmeye yol açacaktır. Kilo verme yöntemi özellikle obez hastalarda gözlenen yalancı jinekomasti olgularında oldukça etkilidir. Ancak çoğu jinekomasti olgusunda sadece kilo verme yöntemi ile jinekomastinin doğal tedavisi mümkün olmamaktadır.
  • Ameliyatsız jinekomasti tedavisi iddiasında bulunan bazı yağ yakıcı kremler internet ortamında tanıtılmaktadır. Ancak, bu kremlerin etkinliği bilimsel kriterlere göre ortaya konmamıştır. Jinekomasti doğal çözüm başlığı altında satılan bazı bitkisel ürünler için de aynı şey geçerlidir. Bu tür ürünlerin yararı bir yana umulmadık yan etkileri ortaya çıkabilmekte, kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girerek vücuda zararlı etkiler ortaya koyabilmektedir.
  • Erkeklerde büyük meme sorununa yani jinekomastiye doğal çözüm iddia eden bir yöntem de dışarıdan memeye uygulanan ultrasonik dalga veya ışın aygıtlarıdır. Bu aygıtlar memenin yağ dokusunda bir miktar azalma yapsa da çoğu zaman bu etki hem yetersiz hem de geçici olmaktadır. Büyümüş olan meme dokusuna ise hiç bir etkileri olmamaktadır.
  • Herhangi bir neden saptanmamış yetişkin erkeklerde görülen idiyopatik jinekomastinin sağlıklı ve kalıcı bir şekilde gerilemesini sağlayan etkinliği kanıtlanmış bir ilaç veya yöntem yoktur maalesef. Eğer böyle bir ameliyatsız jinekomasti tedavisi mümkün olsaydı kimse ameliyat olmazdı veya doktorlar ameliyat yapmazdı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki istatistiklere göre erkeklerde en sık yapılan estetik ameliyatlar sıralamasında jinekomasti ameliyatı 4. sıradadır.

Jinekomasti Sporla Geçer Mi? 

Jinekomastinin doğal çözüm yollarından biri olarak ilk akla gelen yöntem spordur ve bu nedenle jinekomasti sporla geçer mi sorusu çok sık sorulmaktadır. Eğer fazla kilonuz varsa, obez iseniz ve spor yapıp kilo verirseniz meme hacminde de bir miktar gerileme olabilir ve bir bakıma ameliyatsız jinekomasti tedavisi yapılmış olur. Ne var ki, sadece spor yaparak jinekomastinin doğal tedavisi çoğu zaman mümkün olmaz.

Erkeklerde büyümüş olan meme dokusunun hemen altında olan göğüs kaslarını (pektoral kasları) çalıştıracak egzersizler yapmak bir ameliyatsız jinekomasti tedavisi yöntemi değildir maalesef. Bu yöntemle meme boyutları küçültülmek istenirken tam tersi bir etki elde edilebilir. Şöyle ki; yoğun egzersizler sonucu göğüs kaslarının kitlesi daha da artar ve bu durumda göğüs kaslarının üzerinde önünde bulunan meme dokusu daha da öne doğru ittirilir ve daha belirgin hale gelir.

Kısaca göğüs kaslarını aşırı çalıştırmak ameliyatsız jinekomasti tedavi yöntemi değildir. Jinekomasti sporla geçer mi sorusunun yanıtını bu bilgiler ışığında; spor yapmak yağ dokusunun fazla olduğu bazı jinekomasti tiplerinde bir miktar yarar sağlar ancak tamamıyla tedavi etmez diyebiliriz.

Jinekomasti Kendiliğinden Geçer Mi?

Ergenlik döneminde gözlenen jinekomasti olgularının büyük çoğunluğu kandaki hormon seviyelerinin dengeye gelmesi sonucu ileri yaşlarda kendiliğinden düzelir. Yine ilaç, madde veya gıda kullanımına bağlı gelişen jinekomasti olgularında da etken kullanımına son verildiğinde  bir yıl içerisinde meme boyutlarında gerileme gözlenebilir. Bir bakıma ameliyatsız jinekomasti tedavisi yapılmış olur.

Jinekomastiye yol açabilen bir hastalık varsa öncelikle altta yatan hastalık tedavi edilmeli ve gerileme olup olmadığı gözlenmelidir. Fazla kilolu kişilerin normal kilolarına düşmeleri sonrasında da jinekomasti görünümünde düzelme olabilir. Diğer taraftan, olası tüm nedenlerin ortadan kaldırılmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra hala jinekomasti söz konusu ise artık cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

Herhangi bir neden saptanamayan ve erişkin yaşlarda gözlenen jinekomasti olgularının büyük çoğunluğunu oluşturan idiyopatik jinekomasti olgularında ise jinekomastinin kendiliğinden geçmesi beklenmez ve estetik cerrahi yöntemlerine başvurulur.

Jinekomasti Nasıl Gizlenir?

“Düzleştirici jinekomasti atletleri” giysilerin altından giyilerek büyük meme görüntüsünün dışarıdan anlaşılması önlenebilir. Göğüs bölgesine sargı veya bandaj uygulaması ve bol kıyafet giymek diğer başvurulan yöntemlerdendir. Her ne kadar bu şekilde büyük göğüslerin dışardan fark edilmesi önlense de bu yöntemler sürdürülebilir ve her koşulda uygulanabilir değildir. Özellikle kıyafetlerin çıkartıldığı yüzme vb. sportif faaliyetlerde büyük göğüsler sorun olmaya devam eder.

Erkekte Meme Büyümesi İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Erkekte büyük meme sorununu ameliyata gerek kalmaksızın tedavi edecek sihirli bir ilaç yoktur maalesef. Eğer jinekomastiye neden olan bir hastalık söz konusu ise ve bu hastalık ilaçla tedavi edilebiliyorsa, dolaylı olarak jinekomastinin de tedavi edilmesi beklenebilir. Ancak olguların büyük çoğunluğunda bir neden saptanmaz ve tedavi cerrahidir.

Erkeklerde Meme Yağlanması Nasıl Giderilir?

Erkeklerin meme bölgelerindeki yağlanma eğer kilo fazlalığına bağlı tüm bölgelerdeki yağlanmanın bir parçası ise öncelikle kilo vermek düşünülmelidir. Normal kiloya düşülmesine rağmen memelerde hala belirgin bir yağlanma söz konusu ise liposuction denilen ince kanüller yardımı ile fazla yağların çekilmesi en etkin ve kalıcı tedavi yöntemidir. Bu yöntemle meme bölgesindeki yağ hücre sayısı kalıcı olarak azaltılır ve kişi kilo alsa dahi memelerde eski yağlanma görüntüsü oluşmaz.

Jinekomastinin Bitkisel Tedavisi Var Mı?

İnternet ortamında bazı bitkisel ürünlerin jinekomastiyi tedavi ettiğini ileri süren ve bu ürünleri pazarlayan web siteleri görmekteyim. Bu tarz ürünler jinekomastiyi tedavi etmediği gibi bilinçsizce kullanımları ek sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Kendinizi bu tür ürünlerle tedavi etmeye çalışmayınız, öncelikle mutlaka bir doktora başvurarak memenizdeki büyümenin nedenini araştırınız. Belki de altta yatan daha ciddi bir hastalık vardır ve siz kendi kendinizi tedavi etmeye çalışırken asıl hastalığın tanı ve tedavisinde ciddi bir gecikmeye yol açabilirsiniz.

Jinekomasti Kremi Var Mı?

Dışarıdan cilt üzerine sürülerek cilt altındaki yağ hücrelerini parçaladığını ileri süren bazı kremler vardır ancak bu tür kremlerin jinekomasti olgularında etkili olduklarını kanıtlayan bir bilimsel çalışma yoktur. Bu tür kremler veya bitkisel ürünler,  cerrahi tedaviden çekinen ve daha kolay daha ucuz ve daha pratik çözüm arayan kişileri istismar etmek amacıyla pazarlanmaktadır maalesef.

Jinekomasti Kas Yaparak Geçer Mi?

Jinekomasti kas yaparak geçmez maalesef. Eğer fazla kilonuz varsa ve kas yapmak için spor yaparsanız ve kilo verirseniz buna bağlı dolaylı bir faydası olabilir. Ancak, göğüs kaslarını geliştirme egzersizlerinin göğüs kasları üzerindeki büyümüş meme dokusuna bir faydası olmaz aksine göğüs kasları geliştikçe üzerindeki meme dokusunu daha da öne iteceği için jinekomasti daha da görünür hale gelir.

Kaynakça

  1. Jinekomasti: Konservatif ve Cerrahi Tedavisi

Jinekomasti Nedir?Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu