fbpx
Plastik Cerrahi

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu başlığı altında en çok talep edilen estetik işlem dudak dolgusu veya dudak kalınlaştırma işlemidir. Yüzün genç ve güzel görünmesinde dudaklar önemli rol oynar.

Estetik açıdan güzel dudak şekli zaman içerisinde kişilere kültürden kültüre göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle hastanın ve doktorun bu konudaki görüşleri ve beğenileri bilinmelidir. Estetik bir uygulama öncesi mutlaka nasıl bir şekil istendiği açıkça ortaya konmalıdır.

Yaş ilerledikçe dudaklar da yaşlanır, hacimleri azalır ve sahip oldukları dolgunluğu kaybederler. Üst dudaklar sarkar ve üst dişleri bir perde gibi örter.

Ağız köşeleri aşağıya doğru sarkar ve mutsuz bir ifadeye neden olur. Alt dudak da sarkar, konuşurken üst dişler yerine alt dişler görünmeye başlar. Dudak derisi üzerinde kırışıklıklar oluşur. Tüm bu yaşlanma belirtilerini geriye çevirebilecek tek bir yöntem yoktur maalesef.

 • Dudak çevresindeki kırışıklıklar için lazer, kimyasal veya mekanik yöntemlerle zımparalama işlemi yapılır.
 • Üst dudağın aşırı uzun olması durumunda ise burun deliklerinin altı seviyesinden cilt çıkartılarak üst dudak dikey planda kısaltılabilir ancak iz kalır. Gençlerden ziyade ileri yaşlarda daha sorunsuz uygulanır.
 • Genç yaş grubunda en fazla dudakların inceliğinden yakınılır ve bu hastalara dolgu veya kalınlaştırma işlemi yapılır.
 • Doğuştan ya da zamana yenik düşerek dolgunluğunu kaybeden dudakların hacim olarak desteklenmesi ve  kişinin yüzüyle orantılı hale getirilip daha canlı bir görünüme bürünmesini sağlayan uygulamaya dudak dolgusu denir. Dolgu işlemi kişiye daha dolgun dudak yapısı kazandırdığı gibi ayrıca çevresinde var olan ince çizgi ve kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur.

Dudak Dolgusu – Dudak Kalınlaştırma Nedir?

 • Dudakların daha dolgun görünmesi için ise kalınlaştırma işlemi yapılır. Farklı maddeler enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılabilir. Kalınlaştırma konusundaki kişisel yaklaşımım önce geçici bir yöntem (hazır/geçici dudak dolgusu) kullanmak yönündedir. Eğer kişi dudaklarının yeni halini beğenmez veya benimseyemez ise dolgu maddesi zamanla eriyeceği için geriye dönüş mümkündür. Diğer taraftan, kişi yeni halini beğenir ve kalıcı olmasını isterse o zaman kalıcı bir yönteme geçilebilir.
 • Bu amaçla hazır/geçici dolgu maddeleri veya ameliyat yöntemleri kullanılır. Hazır/geçici dolgu maddeleri arasında benim kişisel tercihim hyaluronik asit türevleridir. Etkileri yapılan miktara göre 6-18 ay devam eder.
  • Sadece kontürleri belirginleştirmek için yapılabilir.
  • Gerekiyorsa dudağın mukoza kısmına (pembe kısım) yapılabilir.
  • Başarılı bir estetik sonuç almak için dolgu işlemi deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Steril koşullarda yapılmalıdır.
  • Dolgu sonrası yapılan miktara ve kişinin özelliklerine göre bir miktar ödem olur ve ödem 3-7 gün sürebilir.
  • Uygulama yapıldığı gün dudaklar temiz tutulmalı, masaj yapılmamalı ve gece yüksek yastıkta hatta yarı oturur pozisyonda yatılmalıdır.
  • Dudakları kirletmeyecek şekilde soğuk uygulama yapılabilir.
 • Kalıcı dudak kalınlaştırma amacıyla ameliyathane koşullarında vücuttan alınan yağ veya yağ-deri şeritleri veya sentetik maddelerin bu bölgeye yerleştirilmesi işlemi yapılır. Lokal anestezi altında dudak içerisine hazır (Alloderm, Gore-tex vb.) veya vücuttan alınan dokular yerleştirilir.

Dudak İnceltme

Dudak İnceltme

Çift dudak (double lip) deformitesi denilen durumda uygulanır. Lokal anestezi altında fazla dudak dokusu çıkartılır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Bu konuda en yaygın kullanılan yöntem hazır ve geçici bir dolgu maddesinin kullanılmasıdır. Enjektöre çekilmiş halde bulunan hazır dudak dolgusunun uygulanması yaklaşık 15 dakika sürer.  İşlem öncesi dudaklara anestetik etkili bir jel sürülür ve soğuk uygulama yapılır.

Daha sonra özel bir enjektöre çekilmiş halde kullanıma sunulan hazır ve geçici dolgu maddesidolgu yapılmak istenen alana  kontrollü bir şekilde aşama aşama yapılır. Bu amaçla en sık hyaluronik asit türevleri kullanılmaktadır.

Dolgu maddesi ile birlikte enjektörde lokal anestetik madde de içeren ürünlerin uygulaması çok daha ağrısız ve konforlu olmaktadır. İşleminin sonucu işlem biter bitmez gözlenir. İlerleyen saatlerde uygulama miktarına ve tekniğine göre bir miktar ödem ve şişlik gelişir. Soğuk uygulama ve gece yarı oturur pozisyonda yatmak ödemi azaltacaktır. Ödemin geçmesi ve gerçek sonucun ortaya çıkması bir kaç günü bulabilmektedir.

Dudak Dolgusu Ağrılı Bir İşlem midir?

İçerisinde dolgu maddesi ile birlikte lokal anestetik madde barındıran bir marka kullanıyorum. Bu ürünün uygulanması son derece konforlu olmakta. Eğer sadece dolgu maddesi içeren bir ürün kullanılacak ise dudak sinirlerinin uyuşturulması daha ağrısız bir uygulama sağlayacaktır.

Dudak Dolgusu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dudak dolgusu öncesinde hasta ve doktor dolgunun miktarına birlikte karar vermelidir. Güzel veya estetik dudak kriterleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle dudak kalınlaştırma yaptıracak kişinin nasıl bir dudak istediği işlem öncesinde çok iyi irdelenmelidir. Bu amaçla hasta beğendiği dudak fotoğraflarını göstererek doktoruna bir fikir verebilir. İşlem esnasında çok büyük hacimli ve limitleri zorlayan uygulamalardan kaçınmak gerekir.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusunun etkisi uygulanan dolgu maddesinin yapısına, uygulama miktarına ve dolgu markasına göre değişiklik gösterir. En sık kullanılan hyaloronik asit türevi hazır/geçici dudak dolgusunun etkisi ortalama 1 yıl sürer.

Fransız Dolgusu Nedir?

Fransız dudağı dolgusu, üst dudağın bazı noktalarının daha belirgin hale getirilmesi ve alt dudak üzerine doğru kavis yaptırılması esasına dayanır. Yani üst dudak her yerinde boydan boya aynı kalınlıkta değildir.

Dudak Dolgusu Fiyatları 2024 İstanbul

Dudak dolgusu fiyatları dolgu maddesinin türüne, markasına ve kaç ml yapılacağına göre değişmektedir. Sizin için güncel dudak dolgusu fiyatını öğrenmek için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanabilir?

Dudakları normalden ince olan, 18 yaşını doldurmuş, fiziksel ve ruhsal herhangi bir sorunu olmayan kişilere uygulanabilir. Herhangi bir kronik hastalığı olan, herhangi bir nedenle ilaç veya başka kürler kullanmakta olan kişiler uygulama öncesi mutlaka doktoruna bilgi vermeli ve dolgu uygulaması bakımından bir risk olup olmadığını öğrenmelidir.

Kan sulandırıcı ilaç, bitkisel çay veya vitamin gibi besin desteklerinin uygulamadan en az 15 gün öncesinden kesilmesi olası kanama ve morlukların önlenmesi bakımından uygun olacaktır.

Dudak Estetiği İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Dudakların gelişimini tamamlaması beklenmelidir, genel olarak 18 yaşından küçüklere önermemekteyim.

Dudak Estetiği Yaptırmam Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Dudaklarınızın şekli ve dolgunluğu sizin için bir sorun oluyorsa, çevrenizdeki diğer insanlara göre dudaklarınız hacimsiz ise veya aşırı sarkık ise bu konuyu dolgu veya estetik yapacak doktora danışabilirsiniz.

Uygulamaların olası risk ve komplikasyonları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Dudaklarınız yüzünüzün diğer ögeleri ile birlikte değerlendirilmeli ve dudak estetiğinden fayda görüp görmeyeceğiniz ortaya konmalıdır. Daha büyük ve daha dolgun dudakların her zaman daha güzel olacağı gibi bir kural yoktur, önemli olan sizin yüzünüzle uyumlu ve estetik bir görüntü yakalamaktır.

Dudak Estetiği Ameliyatsız Yapılabilir Mi?

Estetik ameliyatları hakkında bilgi almak için: https://www.cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/ 

Dudak Estetiği Sonrası Herhangi Bir İz Kalır Mı?

İz kalıp kalmayacağı dudak estetiği amacıyla hangi işlemin yapıldığına bağlıdır. Dolgu ve dudağın mukoza kısımlarından yapılacak küçük kesilerle yapılan işlemlerde belirgin bir iz kalmaz. Diğer taraftan dudak cildinin çıkarılması esasına dayanan dudak asma, kısaltma veya kalınlaştırma ameliyatlarından sonra iz kalmaktadır.

Dudak Dolgusunun Bir Riski Var Mıdır?

Dudağa yağ veya hazır dolgu enjeksiyonları yapılırken steril koşullarda yapılmasına dikkat edilmezse enfeksiyon gelişebilir. Yine limitlerin üzerinde aşırı dolgu maddesi uygulandığında dudağın kan dolaşımı bozulabilir ve doku kaybı ve kalıcı hasar gözlenebilir.

Dudağa enjekte edilen maddenin kalitesi çok önemlidir, uygun olmayan maddelerin enjeksiyonu sonucu ciddi alerjik reaksiyonlar iltihabi reaksiyonlar gözlenebilir. Özet olarak; güvenli şekilde dudak dolgusu yaptırmak için uzmanlık sertifikası olan güvenilir bir doktora, kaliteli ve güvenilir bir dolgu maddesine ve doktorunun önerilerine harfiyen uyacak bilinçli bir hastaya gereksinim vardır.

Diğer taraftan her şey usulüne uygun yapılsa dahi, hazır dolgu uygulamalarında ortalama 1000 kişinin 3’ünde bir miktar alerjik reaksiyon gözlenebildiği unutulmamalıdır. Aşırı alerjik bünyesi olan kişiler bu konuda doktorunu bilgilendirmelidir.

Doku Enjeksiyonunun Dudak Bölgesine Zararlı Bir Etkisi Var Mıdır?

Kişilerin kendi vücutlarından alınan dokulardan hazırlanan dolgu fizyolojik sınırlarda ve usulüne uygun şekilde yapıldığı taktirde bir riski yoktur. Bu tür yağ veya diğer doku enjeksiyonlarının en önemli avantajı hazır dolgularda gözlenebilen yabancı cisim reaksiyonu veya alerji gibi istenmeyen olayların görülmemesi ve bir miktar kalıcı olmasıdır.

Kimlere Doku Enjeksiyonu Yapılabilir?

18 yaşını doldurmuş herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere yapılabilir.

Dudak Kaldırma veya Dudak Asma (lip lift) Ameliyatı Nedir?

Üst dudağın burunla birleşim hattı boyunca üst dudak deri ve deri altı dokusu çıkartılarak üst dudak boyunun (burun-dudak arası mesafenin) kısaltılması amacıyla yapılan bir ameliyattır.

Bu işlem sonucunda yapısal veya yaşlılık nedeniyle üst dişleri bir perde gibi tamamen örtmüş bir dudak yukarıya doğru kaldırılarak (daha doğrusu kısaltılarak) daha genç ve estetik bir görünüm elde edilmesi amaçlanır. Bu işlem kalıcıdır ve sonuç beğenilmediğinde geriye döndürülemez bu nedenle uygun adaylara doğru teknikle uygulanması önemlidir. Diğer taraftan, burun tabanındaki kesi hatlarında bazen dikkat çeken bir yara izi kalabilmektedir.

Diş ve Ağız Yapısının Dudak Estetiği Açısından Önemi Nedir?

Dudakların altına denk gelen dişlerin ve bu dişleri taşıyan alt ve üst çene kemiklerinin yapısı dudak estetiğini doğrudan etkiler. Bu yapıların olması gereken açı ve ölçülerde olup olmadığı bir ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve bir sorun varsa önce bu sorunlar giderilmelidir. Temelde bu sorunları olan kişilerin sadece dudaklarına yapılacak olan estetik işlemlerle her zaman başarılı bir sonuç almak mümkün değildir.

Dudak Kalınlaştırmada En Etkili Yöntem Nedir?

“Etkili” kelimesi ile kastedilen dudağı kalınlaştırma etkinliği ise tüm dolgu maddeleri ile anında dudağı kalınlaştırmak mümkündür. Eğer, dudak kalınlaştırma işleminin kalıcılığı soruluyorsa “dermofat graft” denilen doku parçaları veya yağ dolgusu ile alerji veya doku reddi riski olmadan daha kalıcı sonuçlar almak mümkündür. Kalıcılık iddiası ile kullanılan hazır dolgu maddelerini ve silikon tabakaları kendi pratiğimde kullanmıyorum.

Dudak Dolgusu Sonra Ödem ve Şişlik Olur Mu?

Dudak dolgusu sonrası ödem ve şişlik az veya çok mutlaka bir miktar olur ve birkaç gün içerisinde de yavaş yavaş geçer. Şişliğin miktarı yapılan dolgu maddesinin miktarına ve masaj yapılıp yapılmamasına bağlı olabildiği gibi uygulanan dolgu tekniğine de bağlıdır.

Örneğin dudak kasları içerisine daha kalıcı olması amacıyla yapılan yağ enjeksiyonu işleminden sonra çok belirgin ödem ve şişlik olmakta ve normale dönmesi haftaları bulabilmektedir. Dudak dolgusu sonrası geceleri yarı oturur pozisyonda yatmak ve bu bölgelere soğuk uygulamak olası ödem ve şişliği azaltıcı başlıca önlemlerdendir.

Kalıcı Dudak Dolgusu Yöntemi Var Mı?

Kalıcı olan yani vücut tarafından emilmeyen bazı hazır dolgu maddeleri veya silikon plakalar vardır ancak ciddi reaksiyonlar yapabilmeleri veya zamanla dudaklarda oluşan değişime ayak uyduramamaları nedeniyle ben kendi pratiğimde kullanmıyorum. Diğer taraftan kişilerin kendi deri ve derialtı yağ dokusundan hazırlanan doku şeritleri veya sadece yağ dokusu bu amaçla kullanılmaktadır.

Dudak Dolgusu Hamileyken Yapılabilir Mi?

Enfeksiyon veya alerjik reaksiyon gibi olası yan etkiler düşünüldüğünde ben kişisel olarak hamileyken dudak dolgusu yaptırılmasını önermiyorum.

Dudak Dolgusu Kaç Ay Kalıcı?

Hazır ve geçici bir dolgu maddesi olan ve en sık kullanılan hyaluronik asit türevi dolgu maddesinin kalıcılığı ortalama 12 aydır. Bu süre kişiden kişiye bir miktar değişebildiği gibi yapılan dolgu miktarı arttıkça kalıcılık süresi de bir miktar daha artar.

Dudak Dolgusu Öpüşmeye Engel Mi?

Hazır dudak dolgu işlemi sonrasında dudaklarda gelişen ödem ve şişliğin inmesinden sonra öpüşmeye engel bir durum yoktur. Bu süre ortalama 7 gündür.

1 ml Dudak Dolgusu Yeterli Mi?

Yeterli dudak dolgusu miktarı dudağın yapısına ve istenilen dolgunluk miktarına göre değişir. Benim önerim öncelikle 1 ml yaptırmanız ve sonucu görmeniz. Uygulamadan bir kaç hafta sonra istenirse ek dolgu yapılabilir. Diğer taraftan fazla yapılan dolgunun geri alınması çok zordur bu nedenle hem işlem sonrası dudaklarda aşırı şişlik olmaması hem de hedeflenenden fazla dolgun bir dudaktan kaçınmak için aşamalı olarak dudak dolgusu yapılmasının daha doğru olduğu düşüncesindeyim.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Gidiyor?

  Uygulanan dolgu maddesinin türüne ve yapılan miktara göre değişir. Hyaluronik asit türevi dolgular ortalama 12 ay gitmektedir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Merhaba Furkan Bey, detaylı bilgilendirme için lütfen bizimle WhatsApp hattından iletişime geçiniz.
   Telefon : 0535 875 2020 , teşekkürler

  1. Ahmet Bey Merhaba, ücret bilgisi için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ? Teşekkürler

 1. Merhaba
  Değerli hocam; Bende erkeğim alt ve üst dudaklarım kalın inceltmek istiyorum ama bunun fiyatı ne olur?

  1. Osman Bey Merhaba, dudak inceltme operasyonu hakkında daha detaylı bilgilendirme için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ? Telefon : 05358752020 , saygılarımla

 2. merhaba ben duruma göre alt ve üst dudak inceltme yaptırmak istiyorum fiyatları mail olarak alabilirmiyim teşekkürler

 3. merhaba ben alt ve üst dudak inceltme yaptırmak istiyordum bunun için fiyat alabilir miyim

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 4. merhaba alt dudağım fazla kalın ve inceltmek istiyorum nasıl bir işlem uyguluyosunuz ve ortalama ücreti ne kadar? e-posta aracılığıyla bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 5. Merhabalar hocam , bir erkek için kalın ve dolayısıyla kalın bir dudak yapım var , dudak inceltme operasyonu ile beraber dudak genişliğinde ne gibi değişim oluyor ( gülüş ve normal görünüm anında ) ve burun estetiği operasyonu ile beraber yapılabiliyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu