fbpx
Plastik Cerrahi

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak meme dokularının normalden daha büyük boyutlara ulaşması durumudur. Bu durum, yaşam kalitesini etkileyebilir ve sosyal izolasyona yol açabilir. En sık 50-69 yaş grubunda görülen bu durum, hormonal değişimlerle ilişkilidir.

Jinekomasti tipleri arasında glandüler tip (süt bezlerinin büyümesi), karışık tip (süt bezleri ve çevre yağ dokusunun artışı) ve yağlı tip (yağ dokusu artışı) bulunur. Genellikle iyi huylu bir durum olan jinekomasti, çoğu vakada özel bir neden saptanamaz. Tedavisi, nedene yönelik olmalıdır ve belirgin bir neden saptanmayan durumlarda jinekomasti ameliyatı etkili bir yöntemdir. Ameliyat, meme dokusundaki artışın miktarına ve yapısına göre değişik cerrahi teknikler kullanılarak yapılır​.

Jinekomasti Nedir?

“Erkeklerde meme büyümesi” veya “jinekomasti” nedir sorusunu kısaca “bir erkek memesinin, değişik nedenlerle, normalden daha büyük boyutlara ulaşması” şeklinde yanıtlayabiliriz. Bazen meme boyutları ileri dereceye ulaşabilir ve kadınsı bir görünüm yaratabilir.

Tek ya da çift taraflı gözlenebilen bu durum yaşam kalitesini bozma ve ciddi psikososyal sorunlar oluşturma potansiyeline sahiptir. Özellikle genç erkekler toplum içerisinde havuza denize girme gibi faaliyetlerden kaçınır, arkadaşları arasında soyunmaktan çekinir, sosyal izolasyona yönelirler.

İstedikleri kıyafetleri giyemezler, büyümüş olan göğüslerini gizlemek için omuzlarını içeri verip öne doğru eğilirler ve kalıcı postural bozukluklar oluşabilir.

Erkekte büyük memenin küçültülmesi yani erkekte meme küçültme ameliyatı günümüzde erkekler arasında en sık yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesidir ve son derece yüz güldürücü ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır.

Jinekomasti Görülme Sıklığı

Erkeklerin yaşamlarında değişik dönemlerde hormonal değişimlere bağlı olarak meme dokularında artış gözlemlenebilir. Yeni doğan bebeklerde anneden geçen kadınlık hormonu etkisi ile büyüyen meme dokusu birkaç haftada normal haline döner. Ergenlik döneminde ise her 100 erkeğin 60’ında farklı düzeylerde meme büyümesi durumu gözlenir. Ergenlik döneminin sonunda ise her 100 erkeğin 7’ sinde jinekomasti gözlenir. İlerleyen yaşlarda erkeklik hormonundaki azalmaya bağlı olarak görülme sıklığında bir artış söz konusudur.

Jinekomasti genellikle her iki meme de birden gözlenir. Bir taraf biraz daha fazla olabilir. Meme büyümesine ağrı ve hassasiyet de eşlik edebilir. Özellikle ergenlik dönemi sonrasında gelişen tek taraflı olgular meme tümörü gibi altta yatan başka hastalıklar yönünden etraflıca araştırılmalıdır.

Erkekte Meme Büyümesi En Çok Hangi Yaşta Görülür?

Erkeklerin %35’ini etkileyen bu durum en sık 50-69 yaş grubunda görülür ve nedeni yıllar içerisinde kandaki erkeklik hormonu seviyelerinin azalmasıdır. Erkeklerde meme büyümesinin en sık gözlendiği yaş grupları ise yeni doğan, ergenlik dönemi ve 50 yaş sonrası dönemdir.

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Nedenleri

Ameliyatla tedavi edilen olguların %85’inde erkek göğsünün neden büyüdüğüne dair belirgin bir neden saptanamaz yani idiyopatiktir. %15’lik kısmında ise kanser, endokrin ve metabolik hastalıklar, stres, obezite, travma, viral enfeksiyonlar, bazı ilaçların kullanımı veya ailesel yatkınlık gibi farklı nedenler söz konusu olabilir.
Erkekte meme büyümesi sadece bir memede veya her iki memede birden gözlenebilir, bazen bir taraf diğerinden daha belirgin olabilir. Doğal veya çevresel nedenlerle hormon seviyelerinde bir artış ya da düşüş gözlenebilir.

Doğal Hormonal Değişiklikler

Hormonlar erkeklerde ve kadınlarda değişik oranlarda bulunur. Bazı hormonlar kas kitlesi ve kıllanma gibi erkeksi özellikleri belirlerken, bazıları ise meme gelişimi gibi kadınsı özellikleri belirler. Erkeklerde normalde az miktarda bulunan kadınlık hormonu yaşamın bazı dönemlerinde artış gösterir ve buna bağlı meme büyümesi görülme sıklığı artar.

Yenidoğanlarda Jinekomasti

Erkek bebeklerin yarıdan fazlasının memeleri anneden aldıkları kadınlık hormonları nedeniyle normalden büyüktür. Şişmiş olan meme dokusu genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra geriler.

Ergenlik Döneminde Jinekomasti

Ergenlik döneminde büyük meme sorunu sık görülür ve genellikle 6 ay – 2 yıl içerisinde, özel bir tedaviye gerek kalmaksızın, kendiliğinden geriler.

İleri Yaşlarda Jinekomasti

Cengiz Açıkel Fancybox
50 Yaşını aşmış erkeklerde görülme sıklığı tekrar artar. Bu yaş grubunun yaklaşık dörtte birinde hormonal değişime yani erkeklik hormonundaki azalmaya bağlı olarak meme büyümesi görülür.

İlaçlar

 •  Prostat büyümesi veya prostat kanserinde kullanılan anti-androjen ilaçlar.
 • Anabolik steroidler ve androjenler.
 • Anksiyete tedavisinde kullanılan diyazepam benzeri ilaçlar.
 • Trisiklik antidepresanlar.
 • Antibiyotikler.
 • Simetidin benzeri ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar.
 • Kemoterapi ilaçları.
 • Kalp ilaçları (kalsiyum kanal blokerleri gibi).
 • Metpamid benzeri barsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar.
 • AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

Alkol ve Uyuşturucular

 • Alkol
 • Amfetamin
 • Marijuana
 • Eroin
 • Metadon

Sağlık Koşulları

Hipogonadizm

Kliniferter sendromu veya hipofiz yetersizliği gibi hormon üretimini engelleyen durumlarda jinekomasti görülür.

Yaşlanma

Özellikle kilolu kişilerde yaşlanma ile birlikte jinekomasti görülme sıklığı artar.

Tümörler

Testis tümörleri, sürrenal bezi veya hipofiz bezi tümörleri gibi bazı tümörler hormon dengesini bozarlar.

Hipertiroidi

Tiroksin hormonu aşırı üretilir.

Böbrek Yetmezliği

Diyaliz tedavisi gören hastaların yaklaşık yarısında hormonal değişikliklere bağlı olarak meme büyümesi gözlenir.

Karaciğer yetmezliği ve siroz

Karaciğer sorunlarına bağlı hormonal değişimler ve siroz tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olarak erkeklerin göğüslerinde büyüme gelişebilir.

Yetersiz Beslenme ve Açlık

Vücut yeterli besin desteğini alamaz ise hormon seviyeleri bozulur ve buna bağlı olarak meme büyümesi gözlenir.

Bitkisel Ürünler

Şampuan, sabun veya losyonlarda kullanılan çay ağacı veya lavanta gibi bitkisel yağlar içerdikleri hafif kadınlık hormunu nedeniyle süt bezlerinde büyümeye yol açabilirler.

Jinekomasti Tipleri

Büyüyen dokunun yapısına göre;

 1. Glandüler Tip: Büyük oranda süt bezleri büyümüştür.
 2. Karışık Tip: Hem süt bezleri hem de süt bezlerinin arasında ve çevresindeki yağ dokusunda artış vardır.
 3. Yağlı Tip: Büyük oranda yağ dokusu artışı vardır.

Memenin büyüklüğü ve derisinin durumuna göre yapılan başka bir sınıflama:

Tip 1: Sadece meme başının altında bir miktar sert meme dokusu bulunur, meme derisi normaldir.

Tip 2A: Meme orta derecede büyümüştür ancak deri fazlalığı yoktur.

Tip 2B: Meme orta derecede büyümüş ve bir miktar deri fazlalığı vardır. Söz konusu deri fazlalığı ameliyattan sonra kendiliğinden büzülerek normale dönme potansiyeli taşır.

Tip 3: Memenin görünümü bir kadın memesi gibi büyüktür ve deri fazlalığı da eşlik eder. Fazla deriyi çıkarmak için ek cerrahi işlem gerekir.

Jinekomasti Tipleri

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Psödojinekomasti , Adipomasti veya Yağlı Meme şeklinde de adlandırılan yalancı jinekomasti durumunda memede sadece aşırı yağ dokusu birikimi söz konusudur ve genellikle obez kişilerde gözlenir. Bu kişilerde memelerin yanı sıra vücudun diğer bölgelerinde de lokalize yağ birikimi vardır. Gerçek jinekomasti olgularında ise mutlaka süt bezlerinde de bir miktar artış gözlenir.

Meme bölgesindeki fazlalık başparmak ve diğer parmaklar arasına alınarak dokunulduğunda gerçek jinekomasti olgularında büyümüş süt bezleri lastik kıvamında bir kitle gibi hissedilir. Yalancı jinekomasti olgularında ise böyle bir kitle hissedilmez ele daha homojen, yaygın ve yumuşak bir doku gelir. Meme ultrasonografisinde de sadece yağ dokusu artışı saptanır.

Yalancı jinekomasti tedavisinde en etkin yöntem “liposuction” yani bir kanül yardımı ile yağ çekme yöntemidir.

Jinekomasti Bir Hastalık Mıdır?

Erkekte göğüs büyümesi büyük oranda iyi huylu (kanser olmayan) bir durumdur. Genellikle değişik nedenlerle kanda erkeklik hormonu ve kadınlık hormonu seviyelerindeki değişime bağlanır. Çoğu olguda jinekomastiye yol açabilecek özel bir neden saptanmaz. Başka bir deyişle her jinekomasti olgusu mutlaka tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Ancak, jinekomasti altta yatan gerçek bir hastalığın bir sonucu bir belirtisi olarak da gözlenebilir.

Bu nedenle, meme büyümesi gözlenen herkes öncelikle bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sonucunda herhangi bir hastalık saptanamaz ise büyük meme durumu tamamen estetik bir sorun şeklinde ele alınabilir. Bu durumda ameliyat zorunlu değildir ancak psikolojik ve sosyal nedenlerle dileyen ameliyat olarak daha normal bir görünüm kazanmak isteyebilir.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Jinekomasti tedavisinde öncelik nedene yönelik olmalıdır. Yapılan tetkiklerde jinekomastiye neden olan bir hastalık, ilaç kullanımı, obezite veya travma gibi bir durum saptanmış ise öncelikle bu durum tedavi edilmelidir. Örneğin, erkekte hormon dengesini bozan bir hastalık söz konusu ise öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir.

Obezite sorunu varsa cerrahi tedavi öncesinde kilo vermeye odaklanılmalıdır. Erişkin yaşa gelmiş ve belirgin bir neden saptanmayan jinekomasti olgularında ise tek etkili ve kalıcı yöntem jinekomasti ameliyatıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti ameliyatı tek bir cerrahi yöntem değildir. Meme dokusundaki artışın miktarı, memedeki yağ birikiminin miktarı ve oranı, meme derisinde gevşeklik ve sarkma olup olmaması gibi birçok faktör değerlendirilerek uygulanacak olan cerrahi tekniğe karar verilir. Jinekomasti ameliyatında en sık kullanılan ameliyat yöntemleri:

1- Sadece Liposuction (Yağ Çekme)

Koltuk altı çizgisinden yapılan 4 mm lik bir kesiden girilerek meme dokusu içerisindeki ve çevresindeki fazla yağlar vakumla çekilir, meme başına herhangi bir kesi yapılmaz. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer. Dren kullanılmaz. Ameliyat bitiminde bölgeye bir korse, kompresif bandaj uygulanır.

2- Meme Derisine Kesi Yapılarak Dokuların Cerrahi Olarak Çıkartılması

 • Meme başının alt yarısına yapılan yarım daire şeklinde bir kesiden girilerek sadece meme dokusu çıkartılır, deri çıkartılmaz.
 • Farklı kesiler yapılarak fazla meme ve yağ dokusu ile birlikte bir miktar meme derisi de çıkartılır. Sadece meme başı çevresinde dairesel şekilde bir iz kalabileceği gibi meme derisinin çok fazla ve sarkık olduğu daha ileri olgularda meme başı çevresine ek olarak memenin yan veya alt kısımlarında da kalıcı izler oluşturularak fazla deri çıkartılır.

Sadece meme başı altına sınırlı olan ve sert meme dokusunun büyümesi ile karakterize olgularda meme başı alt yarısından yarım daire şeklinde yapılan bir kesi ile girilerek fazla meme dokusu (tamamı değil!) çıkartılır. Daha ileri olgularda hangi yöntemin kullanılacağı cerrahın deneyimi ve tercihine göre değişebilir. Liposuction veya cerrahi teknik ayrı ayrı veya birlikte veya iki aşama şeklinde yani önce liposuction ikinci ameliyatta cerrahi eksizyon şeklinde kullanılabilir.

Ameliyatta ne kadar doku çıkartılacağı ve doğal bir meme ve meme başı görüntüsü için ne kadar doku bırakılacağını ayarlamak deneyim gerektiren bir konudur. Gereğinden fazla doku çıkartıldığında memede hiç de doğal olmayan çökük bir görüntü oluşur, ek olarak meme derisi yeni duruma uyum sağlayamaz ve katlantılı bir görünüm alır.

Jinekomasti tedavisi uyguladığım hastalarımın büyük çoğunluğunda sadece liposuction yöntemi yeterli olmaktadır.

Kullanılacak tekniğe göre ameliyat 1-4 saat sürer. Cerrahi eksizyon yapılan olgularda biriken sıvının dışarıya alınması için bir dren konur. Ameliyat bitiminde ameliyat alanlarına kontrollü bir bası yapmak amacıyla kompresif bandaj uygulanır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Jinekomasti ameliyatından sonra iz kalır mı sorusu en merak edilen konulardan bir tanesidir. Tedavide kullanılan yönteme göre değişik büyüklükte ve lokalizasyonda iz kalacaktır. Bu izler kişinin yara iyileşme özelliklerine göre daha az veya daha fazla dikkat çeken bir görünümde olabilir.

En az iz liposuction yönteminde kalır; benim uyguladığım liposuction yönteminde sadece önkoltukaltı çizgisinde 4 mm’ lik bir iz oluşur ve bu iz de bir yıl içerisinde dikkat çekmeyecek hale gelir. Meme başında veya derisinde kesi yapılarak uygulanan diğer cerrahi yöntemlerde kesinin biçimine göre bir iz kalmaktadır. Bu izlerin şekilleri ve kalacağı yerler aşağıdaki görselde gösterilmiştir.

Jinekomasti Kesi İzi Çeşitleri

En Az İz Bırakan Jinekomasti Ameliyatı Hangisidir?

En az iz bırakan ameliyat yöntemi küçük kanüllerle sadece yağ dokusunun yüksek vakum altında dışarıya alındığı liposuction (liposakşın, yağ çekme) yöntemidir. Bazı estetik cerrahlar meme çevresinde birden fazla kesi yaparak liposuction uygulayabilmektedir. Benim uyguladığım teknikte sadece koltuk altında 4 mm lik bir iz kalır ve bu iz de genellikle 1 yıl içerisinde fark edilmeyecek bir görünüm alır.

Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti görüntüsünün büyük oranda kendiliğinden gerilemesi nedeniyle ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini yani en az 18 yaşını beklemek gerekir. Ancak çok ileri boyutlarda olan ve ergende çok ciddi psikososyal sorunlara yol açan durumlarda psikiyatri doktorunun da görüşü alınarak daha erken yaşta da müdahale yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatını Kim Yapar?

Jinekomasti tanısı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı tarafından konur. Jinekomastiye neden olan bir madde kullanımı veya hastalık saptanırsa öncelikle nedene yönelik tedavi ilgili branş hekimi tarafından yapılır. İlaç veya madde kullanımına bağlı jinekomasti olgularında bu maddelerinin kullanımı sonlandırıldıktan veya altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra ortalama 1 yıl beklenerek memenin boyutundaki değişim gözlenir.

Eğer meme boyutunda yeterince gerileme olmaz ise ve altta yatan neden tedavi edilmiş ise estetik açıdan memeyi küçültmek amacıyla bir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanına başvurulur. Olguların büyük çoğunluğunda jinekomastiye yol açabilecek bir neden saptanmaz ve doğrudan cerrahi tedaviye geçilebilir.

Kullanılacak en doğru cerrahi tekniğe karar vermek ve bu tekniği doğru şekilde uygulamak ciddi bilgi ve deneyim gerektirir. Bu eğitim sadece Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlık öğrencilerine verilmektedir; diğer cerrahi branş mensuplarının jinekomasti ameliyatı yapması doğru değildir. Diğer taraftan, memedeki büyümenin nedeni iyi veya kötü huylu bir tümöral kitle ise bu durumda cerrahi tedaviyi Genel Cerrahi uzmanları yapar.

Ameliyatta Meme Başı ve Meme Ucu Da Küçültür Mü?

Jinekomasti durumunda meme bir balon gibi genişlediğinden memenin areola denilen pembe-kahverengindeki meme başı da büyümüştür. Fazla yağ ve/veya meme dokusu çıkartıldığında meme başı da kendiliğinden küçülür ve genellikle bu alana ek bir işlem yapılmaz. Ancak çok ileri olgularda genişlemiş olan renkli kısımdan simit şeklinde bir cilt parçası çıkartılarak meme başının çapı normal boyutlara getirilebilir.

Bazen jinekomastiye meme ucu büyüklüğü (nipple hipertrofisi) de eşlik edebilir. Bu durumda aynı seansta meme uçları da ek bir cerrahi teknik kullanılarak küçültülebilir.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri

 • Enfeksiyon
 • Memede kan veya sıvı toplanması
 • Dikiş hatlarında açılma
 • Meme başının kan dolaşımında bozulma ve doku kaybı
 • Meme ucunda ve derisinde duyu değişiklikleri
 • Kesi izlerinin kötü iyileşmesi
 • Fazla doku çıkartılmasına bağlı memede içeriye çökük, dalgalı bir görüntü oluşması
 • Dokunun yetersiz çıkartılmasına bağlı tatmin etmeyen sonuç
 • Asimetri

Tüm bu olası komplikasyon risklerini en aza indirmenin yolu jinekomasti ameliyatı öncesi dönemde doğru hasta seçimi, ameliyat öncesi doğru hazırlık, ideal cerrahi yöntemin belirlenmesi ve uygulanması ve ameliyat sonrası önerilere harfiyen uyulmasından geçmektedir.

Yalancı Jinekomasti Tedavisi Nedir?

Erkek memesinde sadece aşırı yağ birikimine bağlı görülen yalancı jinekomastinin en etkin ve kalıcı tedavisi liposuction (yağ çekme) yöntemidir. Obez kişilerde diyet ve spor yaparak kilo verilmesi durumunda yalancı jinekomasti boyutunda bir miktar azalma olacaktır ancak çoğu zaman normal kiloya düşmek sorunu tamamen çözmemektedir.

Jinekomasti Ameliyat Fiyatları 2024

İstanbul’da jinekomasti ameliyat fiyatları 2024 yılında da meme büyümesinin derecesine, uygulanacak olan cerrahi tekniğe, operasyonun yapılacağı hastaneye ve operasyonu yapacak olan doktora göre değişiklik göstermektedir. Sizin için uygulanacak ameliyat yöntemini ve güncel ameliyat fiyatını öğrenmek için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

 1. Jinekomasti tedavisi
 2. Jinekomasti: Etyoloji, tanı ve tedavisi

Jinekomasti Ameliyatı ÖncesiJinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti Sık Sorulan Sorular

Erkekte meme büyümesi jinekomasti neden olur?

18 Yaşını doldurmuş ve ameliyat olan olguların %85’ inde özel bir neden saptanamaz ve bu tür olgulara idiyopatik jinekomasti denir. Geri kalan kısımda ise erkeklerde meme büyümesine yol açan bir neden saptanır. Bu nedenler arasında bazı ilaçlar, kanser türleri, endokrin ve metabolizma hastalıkları, aşırı şişmanlık, travma, alkol ve uyuşturucu kullanımı, viral enfeksiyonlar sayılabilir. Estetik ameliyat öncesinde mutlaka bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına muayene olunmalı, gerekli kan ve radyolojik tetkikler yapılarak meme büyümesine neden olabilecek olası hastalıklar araştırılmalıdır.

Erkeklerde Meme Büyümesi Engellenebilir mi?

Erkeklerde meme büyümesine neden olan bazı ilaç ve maddelerin tüketilmesi bırakıldığında meme büyümesi engellenebilir. Göğüs büyümesine neden olan bir hastalık varsa bu hastalığın tedavisi meme büyümesini önleyebilir. Fazla kilo alımına bağlı meme büyümesi de kilo kontrolü ile engellenebilir. Ancak, herhangi bir nedene bağlı olmayan, idiyopatik tipteki meme büyümesini etkin şekilde önleyecek bir yöntem yoktur.

Kimler jinekomasti riski altındadır?

Ailesel yatkınlığı olanlar, uyuşturucu ve alkol kullananlar, obezler, kanda hormon düzeylerini etkileyen ilaçları uzun süre kullananlar (prostat tedavisinde kullanılan anti-androjen ilaçlar, diyazepam benzeri ilaçlar, trisiklik antidepresanlar, bazı antibiyotikler, simetidin benzeri ülser ilaçları, kemoterapi ilaçları, bazı kalp ve tansiyon ilaçları gibi), endokrin ve metabolik hastalıkları olanlar, karaciğer sirozu, böbrek yetmezliği, hipogonadizm gibi hastalığı olanlar, beslenme bozukluğu olanlar, kadınlık hormonu içeren ürünleri tüketenler, bazı testis, sürrenal veya hipofiz tümörleri olanlar için jinekomasti gelişme riski daha yüksektir. Yaşlanma, yetersiz beslenme ve uzun süren açlık durumlarında da büyük meme görülme sıklığı artar.

Jinekomasti tehlikeli midir?

Olguların büyük çoğunluğunda genel sağlık için bir tehlike yoktur ancak çok az bir kısmında altta yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak jinekomasti gözlenebilir. Bu nedenle mutlaka bir Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurarak genel kontrolden geçmekte yarar vardır.

Erkeklerde Memede Yağlanma Nasıl Giderilir?

Erkeklerde memede yağlanma eğer kilo almaya bağlı ise öncelikle kilo vererek normal kiloya düşmek düşünülmelidir. Eğer memedeki yağlanma sadece memelere lokalize ise liposuction en etkili tedavi yöntemidir.

Erkeklerde Meme Sarkması Nasıl Geçer?

Erkek memesindeki sarkmanın en önemli nedenleri aşırı kilo alıp vermeler ve ileri boyutlardaki jinekomasti olgularıdır. Meme sarkması yanında meme hacminde de büyüme ve yağlanma varsa liposuction uygulanarak hem meme hacmi küçültülür hem de meme derisinde bir miktar sıkılaşma sağlanabilir. İleri derecedeki sarkmalarda ise fazla meme derisini çıkaran cerrahi teknikler kullanılır. Bu durumda kullanılan tekniğe göre meme bölgesinde az veya çok kalıcı kesi izleri oluşması kaçınılmazdır.

Jinekomasti ameliyatı acıtır mı?

Jinekomasti ameliyatı esnasında ameliyat alanına lokal anestezik madde de enjekte edildiği için ameliyat sonrası erken dönemde herhangi bir acı veya ağrı duyulmaz. İlerleyen saatlerde lokal anestetik maddenin etkisi geçtikten sonra da ciddi bir ağrı olmaz ya hiç ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaz veya sadece basit ağrı kesiciler yeterli olur. Eğer ameliyat sonrasında ciddi ağrı duyuluyorsa olası bir komplikasyon açısından ameliyatı yapan doktor bilgilendirilmelidir.

Pandemi Sürecinde Jinekomasti Ameliyatı Yapılır Mı?

Covid-19 pandemi sürecinde gerek hastalığı geçirme gerekse aşılama yolu ile toplumumuzda bağışıklık oranları ciddi şekilde artmaktadır. Koronavirüs hastalığının bulaş yolları daha iyi anlaşılmakta ve bu bağlamda hastane ve ameliyathane ortamlarında daha etkin önlemler alınmaktadır. Erkekte büyük meme sorunu olan ve jinekomasti ameliyatını daha fazla ertelemek istemeyen kişiler doğru önlemleri almak koşulu ile tedavi olabilmektedir.

Söz konusu önlemlerin başında ameliyat öncesi bulaş riskini en aza indirecek kişisel izolasyon önlemlerini almak, aşılanmak, tüm sosyal temaslarda FFP3 maske kullanmak, ameliyat öncesi PCR testi yaptırmak gelmektedir. Jinekomasti tedavisinin yapılacağı hastanenin de aynı şekilde tüm önlemleri almış olması önemlidir. Hastanede ve ameliyat sonrası dönemde ziyaretçi kabul edilmemeli ve sosyal izolasyona dikkat edilmelidir. Ameliyatı olan kişi ile aynı mekanı paylaşan bireyler de aynı şekilde Covid-19 bulaş riskini azaltacak kurallara uymalıdır.

Jinekomasti Nasıl Yok Olur?

Erişkin yaşa gelmiş ve jinekomastiye neden olabilecek her hangi bir hastalık veya ilaç kullanımının söz konusu olmadığı idiopatik jinekomasti olgularının tek etkin tedavisi estetik cerrahi operasyondur. Jinekomastinin tipine ve boyutuna göre farklı cerrahi yöntemler uygulanarak başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İlgili Makaleler

89 Yorum

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 1. Merhaba oğlumunda gögüslerinde aynı sıkıntı var,bilgileri okuduğumda tip3 gibi geldi bana ,tabi siz görünce karar verirsiniz. Ben randevu almadan önce ameliyatınızın fiyat bilgisini alabilirmiyim birde yeriniz nerede ,hangi hastanede yapıyorsunuz .ücreti bize uygun olursa okulların yarıyıl tatilinde yaptırmayı düşünüyoruz.biraz fiyatlar hakkında ve hastane hakkında bilgi rica edicem

  1. Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla

 2. Sayın hocam, öncelikle vericeğiniz yanıt icin şimdiden teşekkür ederim, 15 gün önce kesili jinekomasti operesi oldum, sağ hekimime her gidişimde sağ göğsümden 30 cc lik su cekme işlemi yaptı. 5 sefer. Yine sağ göğüs meme altı yarım ay şeklinde kesi yapılmış lakin sol göğsümde kesiyi meme başından yarım ay şeklinde kesip düz ilerlemiş koltuk altına doğru 2-3 cm uzatmış. Ve yine bu kesinin süturlarının yarısını estetik eriyen dikiş olarak yapmış, koltuk altına doğru uzayan kısmı erimeyen alınan dikiş ile yapmış. Şu an 16.gündeyim dikişleri halen almadı. Ve sol göğsümde ödemler oldukça sert ve şiş. Sağ göğsümde ici su dolu balon gibi. Bana bir terslik oldugu gibi geliyor. Sordugumda geçicek diyor. Düşüncelerinizi almak istiyorum.

  1. Semih Bey Merhaba, etik ve yasal nedenlerden dolayı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyoruz, hekiminiz ile iletişime devam etmenizi öneriyorum, çok geçmiş olsun. Saygılarımla

 3. Merhabalar benim oğlumda jinekomasti var ameliyat fiyatlarınız nasil acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  1. Asuman Hanım Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden geri dönüş yapılmıştır size, kontrolünü sağlayabilirsiniz, saygılarımla

 4. Hocam merhaba iyi akşamlar benimde 3. ve 4. evre gibi bir jinekomasti sıkıntım var sizin jinekomasti ameliyatı fiyatlarınız nedir acaba bir bilgi verirseniz çok iyi olur

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

  1. Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 5. Ben e posta adresinize fiyat için detaylı bilgileri ve resimleri bu e posta hesabımdan yolladım şimdiden teşekkürler.

  1. Kerim Bey Merhaba,

   Mail üzerinden size bilgilendirme yapılacaktır. Geri dönüşün size ulaşmaması durumunda 0535 875 2020 numaralı WhatsApp hattında bizimle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

   Teşekkürler

  1. Metin Bey Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 6. Merhaba, Jinekomasti ameliyat fiyatı alabilir miyim? Bu konuda araştırmalarım sonucunda sizin sitenize rastladım. Dönüşünüzü bekliyorum.

  1. Merhaba Kenan Bey, konuyla ilgili yardımcı olmak isteriz. Bırakmış olduğunuz e-mail bilginizden sizinle temasa geçtik. Lütfen gelen kutunuzu kontrol ediniz. Tüm sorularınız için iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler.

  1. Merhaba Halil Bey, fiyat vermek için önce muayene olmanız gerekir. Daha hızlı bir çözüm için sitemizde bulunan form alanından yüzünüz görünmeyecek şekilde fotoğraflarınızı gönderebilirseniz bir yorum yapılabilir. İyi günler.

 7. Iyi günler,

  34 yasindayim, boyum 1.92 kilom 100 Kg, beni 13/14 yasimdan beri rahatsiz eden gögüste yaglanma(Jinekomasti oldugunu düsündügüm) konusunda muayne olmak , eger gerekli görülürse Ocak ayinda ameliyat olmak istiyorum. Bu yüzden bilgi olarak ;

  1) Muayne ve ve ,gerekli görülürse ameliyat , ne kadar zaman icerisinde yapilabiliyor ?

  2)Ortalama bir maliyet bilgisi alabilirmiyim?

  3) Istanbul disinda yasadigim icin, ocak ayinda ameliyat olmak istesem ; 7-8 günlük bir vakit yeterli olurmu ? ( hastane yatis vs)

  Kolay Gelsin & Iyi Calismalar

  1. Merhaba, yorumunuz Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e iletilmiştir. Mail bilgileriniz doğru ise en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. İyi günler dileriz.

  2. Merhaba Kadir Bey, mevcut durumu anlayabilmemizi sağlayacak fotoğrafları form doldurarak tarafımıza iletebilir misiniz? Size cevap olarak ameliyat fiyatı ve süreci hakkında detaylı bilgi verilecektir. İyi günler dileriz.

  1. Merhaba, mailinize Jinekomasti fiyatları için bir bilgilendirme yapılmıştır. Mailin size ulaşmaması durumunda lütfen iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçiniz. İyi günler.

 8. Merhabalar,
  Hafif jinekomasti rahatsızlığım var.Hastanede kalış süresi ve fiyat bilgisi alabilirmiyim.
  Teşekkürler .İyi çalışmalar.

  1. Merhaba, yorumunuz prof. dr. cengiz açıkel’e iletilmiştir. mail bilgileriniz doğru ise en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. iyi günler dileriz.

 9. Düşük seviyeli jinekomastim olduğu daha önce gittiğim doktorlar tarafından belirtilmişti. Ameliyat ve muayene ücretlerinizi öğrenebilir miyim?

 10. Merhabalar,
  Muayene, Tetkikler ve Ameliyat (Hastane-Yatış vs dahil) ile ilgili ortalama bir fiyat bilgisi alabilirmiyim.
  Teşekkürler…

 11. Fiyat konusunda bilgi alabilir miyim? Ayrica gereken süre nekadardir. Yani nekadar bir zaman ayirmam gerekiyor?

  1. merhaba, yorumunuz prof. dr. cengiz açıkel’e iletilmiştir. mail bilgileriniz doğru ise en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. iyi günler dileriz.

 12. Merhabalar,
  Muayene, Tetkikler ve Ameliyat (Hastane-Yatış vs dahil) ile ilgili ortalama bir fiyat bilgisi alabilirmiyim acaba?
  Teşekkürler…

 13. Merhaba bende jinekomasti sorunuyla karşılaştım meme ucunda bir tabaka var fazla büyük değil ama görüntüsü çok rahatsız ediyo 1 yada 2 yıldır bu sorun yüzünden denize bile girmiyorum tedavisi nedir kaç paradır tedavi olduktan kaç gün sonra normale döner ve izi kalırmı

 14. Hocam 1.76 cm boyundayım ve 90-94 kilo aralığındayım Jinekomasti sorunum var daha öncee spor yaparak 85 kiloya kadar düştüm ama bir küçülme görmedim. Bu kiloda Ameliyat olabilirmiyim ????? Cevap bekliyorum lutfen yanıt verin ihtiyacım Var.

 15. HOCAM MRB

  OĞLUM 2002 DOĞUMLU VE JINEKOMASTI İLE İLGİLİ OPERASYON OLMAK İSTİYOR.
  PSIKOLOJI İÇİN ONAY VERDİM LAKİN EMİN ELLERDE OLMASINI İSTİYORUM
  YAŞI İTİBARİYLE BU OPERASYON YAPILABİLİR Mİ VE MALİYE OLAYI NE OLUR

  KONU HAKKINDA DÖNÜŞÜNÜZÜ BEKLER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

 16. merhaba hocam daha önce başka bir hastanede muayene olmuştum sadece yağ dokusu olduğunu liposakşın yöntemi ile yağlarımı alacaklarını söylemişlerdi sizden fiyat bilgisi alabilir miyim teşekkür ederim.

 17. İyi günler,

  Kısa bir süre içinde 18 yaşına gireceğim. Boyum 1.75-1.78 arası kilom 67-70 arasında değişiyor. Uzun bir süredir “puffy nipple” dedikleri durumdan şikayetçiyim. Göğüs bölgemde yağ miktarı az.

  Yaşımı düşünerek bu durumdan cerrahi müdahale olmadan kurtulma şansım var mı?

  Glandüler tip jinekomasti için muayene ve ameliyat ücretiniz nedir?

  Bilgilendirebilirseniz sevinirim

 18. Hocam merhaba, operasyon olduğum gün taburcu olabilirmiyim? İşe dönmem kaç gün sürer?Ameliyat sonrası ağrı sızı gibi durumlar olur mu? Aynı gün araba kullanabilirmiyim? (şehir dışından geleceğim) Operasyonun şekline göre maliyeti ne kadar olabilir? Şimdiden teşekkürler.

 19. Selam hocam gögüs bölgemde yağlanma var ve meme uçlarım içeri göçük Ağustos’un sonuna doğru tedavi olmak istiyorum isterseniz resimde atabilirim. Hangi hastanede tedavi ediyorsunuz gerek ameliyat gerek giriş çıkış test kontrol ücretleri nekadar fiyata mal olur. İşin ehli bir hocaya güvenerek tedavi olmak istiyorum saygılar.

 20. Ameliyat sonrası uzun dönem ağrı oluşur mu? Ameliyat sonrası spor yapabilecek miyim? Ne kadar zaman sonra başlarım? Ameliyatın vücudumdaki başka organlara zararı olur mu? Yada yeni hastalıkların tetikleyicisi olur mu? Şehir dışından gelecekler için tavsiniz nedir? Kaç günümüzü ayırmamız gerekir yada kaç kez gelmemiz İcap eder?Tüm bu sorulardan sonra ücret ne kadar olur mail yoluyla cevaplarsanız memnun olurum.

 21. Merhaba hocam 31 yaşındayım jinekomasti şikayetim var muayne operasyon ve diğer masraflarla ortamalama fiyat alabilirmiyim iyi günler

 22. jinekomasti ameliyatı olduğumda 18 yaşındaydım ancak ameliyat yapan doktor bir genel cerrah olunca kesti biçti. Yara izlerim var, yağ alındığı için çukurlar mevcut. Yara izleri düzelterek ve yağ enjekte edilerek nasıl bir sonuç elde edilebilir ve bilateral müdahelenin ücreti ne olacaktır. Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

 23. Merhabalar,
  27 yaşındayım 175 boy ve 72 kiloyum.Uzun zamandır spor yapsamda jinekomastim geçmedi.Zaten geçmeyeceğimi de araştırınca öğrendim.
  Fiyatlarınız konusunda bilgi alabilir miyim?

 24. Mail adresime ameliyat öncesi ve sonrası görüntü örnekleri göndermeniz ve ameliyat artı muayene ücretleri detaylı bilgi göndermeniz mümkün müdür ? Gönderirseniz sevinirim ve o na göre hazırlık yaparım

 25. Hocam iyi günler 3 tane tedavi yöntemi okudum yazınızda acaba fiyatlarını öğrenebilirmiyim

 26. Merhaba
  muayene ücreti ve jinekomasti ameliyat fiyatı hakkında bilgi verirmisin.

 27. merhabalar hocam yurt dışında çalışmaktayım bu ameliyatı olup geri dönücem bunun için kaç gün izin almamı önerirsiniz gelince sıra beklemeden hemen ameliyat olabilir miyim ve döndüğümde işime sorunsuz devam edebilirmiyim.
  Birde fiyat belirtirseniz bütün masraflar için sevinirin

 28. Merhaba,

  Yıllardır ben de bu durumdan şikayetçiyim. Ameliyat sonrası hastanede yatmam gerekiyor mu? Fiyat bilgisi alabilir miyim?

 29. Son 1 yıldır bu ameliyat ve ameliyat özelinde doktor tavsiyeleri ile ilgili araştırmalar yapmaktayım ve araştırmalarım sonucunda ameliyatı Sn. Prof. Dr. Cengiz Açıkel Hocam’a olma kararı aldım ve 10 Kasım 2016 tarihinde de ameliyatımı oldum. Sonuçtan çok ama çok memnun kaldım. Ameliyat olacak arkadaşlara önerim Prof. Dr. Cengiz Açıkel Hocam’ı tereddütsüz seçmeleri yönünde olacaktır. Ameliyat her ne kadar nispeten basit seviyede sınıflandırılsa da vaka deneyimi muazzam seviyelerde olan güvenli ellere emanet olmak gerçekten insanı çok rahatlatıyor. Bu sebeple konunun duayeni Sn. Prof. Dr. Cengiz Açıkel Hocam kesinlikle ve kesinlikle doğru adres. Konuyla ilgili yöntem araştırması sürecinde internetten çok fazla fikir edindim lakin söyleyebilirim ki internette ve forumlarda yönlendirici bilgilerin yanında çok da fazla yanıltıcı bir bilgi kirliliği var malesef. Bu sebeple Prof. Dr. Cengiz Açıkel Hocam ile yapacağınız size özel değerlendirme randevusunda size özel vaka değerlendirmesi özelinde herşey netleşiyor, yani kendisine ön muayene olmanızı mutlaka tavsiye ediyorum.
  Ayrıca kendisi gerçekten muhteşem bir insan: bilgi birikimi, küresel akademik müfredatı ve güncel teknoloji & yöntemleri herdaim yakından takip etmesi, güven veren açıklamaları ve duruşu ile samimiyeti ve içtenliği tanıştığınız an sizi zaten ikna etmeye yetiyor.
  Uzun süredir bana sağlık açısından rahatsızlık veren bu durumdan beni kurtararak 3 gün içinde normal hayat rutinime sağlıklı, ağrısız ve dinç bir şekilde kavuşturduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunarım.

  1. Toplam ne kadar ücret ödediniz? Biliyorum ücreti hastaya ve derecesine göre değişir ama en adından yaklaşık bir ücret öğrenebilsek yine yeter.

 30. Selam arkadaşlar. 1 yila dayanan uzun araştırmalarım sonucu Cengiz Açıkel gibi emin ele ihtiyaç duydum. Geçen hafta jinekomasti ameliyatı oldum. Tek bir ağrım sızım olmadan atlatiyorum. Müthiş profesyonel birisi, hemsireler oldukca ilgili, kendisi şeker tadinda bir insan, kendisiyle tanişmaktan oldukça mutlu oldum. Benim gibi güven problemi yaşayan arkadaşlar var ise, kesinlikle ‘Emin El’ Cengiz Açıkel’dir. İşin ehli.. müthiş sıçakkanlı, ilgili bir hoca. Şiddetle tavsiye ederim. Saygılar.

 31. İyi günler,

  Ben jinekomasti ile ilgili bilgi almak istiyorum. Yazılan bölümlerden az çok bilgim oldu. Ameliyat olmayı düşünüyorum.
  2 tane sorum olacak;
  1- Ameliyat öncesi muayeneye gelmem gerekiyor sanırım. Gerek muayene gerekse de ameliyatın ücretini öğrenebilir miyim?
  2- Aktif olarak spor yapıyorum. Yazınızda 6 hafta spor yapılmaz yazmışsınız. Bu bütün sporlar için geçerli mi? Örneğin salonda yapılan kondisyon antrenmanı veya kol için yapılan ağırlık antrenmanı gibi.

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   e-Mail yoluyla tarafınıza detaylı jinekomasti bilgisi verilmiştir. İyi günler.

 32. Merhaba,
  Boyum 1,86 kilom 81.Ağustos un son haftası ameliyat olmayı düşünmekteyim.düzenli spor yapmaya çalışan birisi olarak ileri dereceden jinekomasti olmadığımı düşünmekteyim.ortalama ameliyat fiyatı söyleme şansınız var mıdır acaba ?

  1. Merhaba,

   e-Mail yoluyla jinekomasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat açıklaması yapılmıştır. İyi günler dilerim.

 33. Merhaba cengiz hocam sikayetim göguslerimde tavsiye uzerine buldum sizi yillardir jinekomasti denilen rahatsizlik var yaşim 24 kisacasi fiyat ogrenmek icin yazdim ortalama fiyatlar ne kadar oluyo ameliyatin muanenin hastaneden cikisimmin komple fiyati nedir hocam bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler.

  1. Merhaba Samet Bey,

   e-Mail yoluyla jinekomasti tedavisi hakkında detaylı bilgi sizinle paylaşılmıştır. İyi günler dilerim .

 34. sayın dr.cengiz bey;
  23 yaşımdayım fakat göğüs uçlarından şikayetçyim jinekomasti denilen bir olay sanırım sürekli şişkin duruyor dokununca küçülüyor.öneriniz nedir ne yapılabilir… şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler.

  1. Merhaba,

   Görmeden bir yorum yapmak zor. Yüzünüz görünmeyecek şekilde resimlerinizi form doldurarak iletebilirsiniz. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu