fbpx
Plastik Cerrahi

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu (lipofilling), basen veya göbek çevresi gibi bölgelerden alınan yağ hücrelerinin, yıkama veya santrifüj işlemlerinden geçirildikten sonra, özel kanüller yardımıyla kişinin yüzüne veya diğer ihtiyaç duyulan alanlara uygulanması işlemidir.

Bu yöntem, alerji riskini ortadan kaldırır, uygulanan bölgeye dolgunluk ve hacim kazandırır, kan dolaşımını artırır ve doku ile deri kalitesine olumlu etkiler yapar. İşlem, genellikle steril ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir​​​​.

Yağ dolgusu uygulamaları, elmacık kemikleri, nazolabial oluklar, alın, şakaklar, kaş arasındaki bölge, alt çene, burun sırtı, dudaklar ve vücutta çöküklüklerin olduğu diğer bölgelerde kullanılır. Bu işlem, yağ dokusunun alımı ve uygulanması için özel teknikler gerektirir ve çoğu zaman diğer estetik ameliyatlarla birlikte uygulanır​​.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, ödemin azaltılması ve uygulanan yağ dokusunun bir kısmının erimesi gözlemlenir. İlk bir ay içinde eriyen yağ miktarının değerlendirilmesi gerektiği için, estetik sonucun değerlendirilmesi için en az bir ay beklenmelidir​​.

Ameliyatın riskleri arasında kanama, enfeksiyon, asimetri ve yağ hücrelerinin beklenenden fazla erimesi gibi durumlar bulunmaktadır​​.

Yağ dolgusu işleminde enjekte edilen yağ hücrelerinin kalıcılığı %40-70 arasında değişir ve ilk işlemden en az 6 ay sonra tekrar yağ dolgusu yapılabilir.

Ayrıca, yağ enjeksiyonu etkisi kilo değişimlerinden etkilenmez, ancak 20-30 kg gibi büyük kilo değişikliklerinde yağ enjeksiyonu yapılan alanlar da etkilenebilir​​​​​​​​.

Yağ Enjeksiyonu – Yağ Dolgusu – Lipofilling Nedir?

Basen veya göbek çevresi gibi bir bölgeden çok ince kanüller yardımı ile alınan yağ hücrelerinin yıkama veya santrifüj gibi işlemlerden geçirildikten sonra künt uçlu özel kanüller yardımı ile aynı kişinin yüzünde gerekli alanlara uygulanması işlemidir.

Yağ Enjeksiyonunun Avantajları

 • Hazır dolgularda söz konusu olan %0,3’lük alerji riski yağ dolgusunda sıfırdır.
 • Hazır dolgulara oranla daha büyük hacimlerde uygulama olanağı vardır.
 • Uygulanan bölgeye dolgunluk ve hacim kazandırır.
 • İçeriğindeki kök hücre öncülleri nedeniyle kan dolaşımını artırır, doku ve deri kalitesine olumlu etki yapar.
 • Etkisi geçici ve hazır dolguların aksine büyük oranda kalıcıdır.

Cengiz Açıkel Fancybox

Yağ Dolgusu Uygulama Alanları

 • Elmacık kemikleri
 • Burun-ağız köşesini birleştiren derin çizgiler (nazolabial oluklar)
 • Alın, şakaklar ve kaşların arasındaki bölge
 • Alt çene ucu ve köşeleri
 • Burun sırtı
 • Dudaklar
 • Bacak, kalça, gövde veya meme gibi bölgelerde hacim kazandırmak amacıyla yapılmaktadır.
 • Vücutta herhangi bir bölgede yumuşak doku kaybına bağlı oluşan çöküklüklerin giderilmesi amacıyla kullanılabilir.

 Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Öncesi

 • Aspirin, yeşil çay, E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri 14 gün önceden kesilmelidir.
 • Fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olmak gereklidir.
 • Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken tüm konuları https://www.cengizacikel.com/estetik-ameliyat-oncesi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

 Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Steril ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.
 • Çoğu zaman mini yüz germe, alt göz kapağı estetiği gibi diğer estetik ameliyatlarla kombine edilerek yapılır.
 • Yağ dokusunun alımı için karın veya basen cildinde  2-3 mm’ lik bir kesi yapılır.
 • 2 mm kalınlığında özel kanüllerle vakum yapılarak istenilen miktarda yağ elde edilir.
 • Düşük kilolu kişilerde yeterince yağ dokusu elde etmek mümkün olmayabilir.
 • Künt uçlu özel kanüller yardımı ile istenilen bölgenin cilt altına uygulanır, ciltte herhangi bir iz oluşmaz.
 • Küçük hacimli yağ dokusu alınan kısımda belirgin bir çökme ve asimetri oluşmaz. Büyük hacimli alımlar ise zaten liposuction gerektiren bölgelerden yapıldığı için bir taşla iki kuş vurulmuş olur yani hem yağ alınan alandaki fazla yağ giderilmiş olur, hem de yağ enjeksiyonu için materyal elde edilmiş olur.

Ameliyat Sonrası

 • Oluşacak olan ödemi azaltmak amacıyla uygulama alanı kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde yatılır.
 • İlk gün aralıklı olarak soğuk uygulama yapılır.
 • İşlem sonrası ameliyata ait oluşacak ödem uygulanan yağ dokusu miktarına ve uygulanan bölgeye göre 1-2 haftayı bulabilir. Dudaklarda uygulandığında belirgin bir ödem olur ve geçmesi daha uzun zaman alabilir.
 • Uygulanan yağ dokusunun bir kısmı özellikle ilk bir ay içerisinde erir, kalan kısım ömür boyu kalıcıdır. Kalıcılık oranı uygulanan alana, uygulama şekline ve miktarına göre değişir. Bu nedenle, estetik sonucu değerlendirmek için en az bir ay beklenmelidir.

 Olası Risk ve Komplikasyonlar

 • Kanama, morarma
 • Enfeksiyon
 • Asimetri ve kontur farklılıkları
 • Yağ hücrelerinin beklenenden fazla erimesi ve gerekli estetik sonucun elde edilememesi
 • Yağ embolisi (yağ parçacıklarının damarlar içerisine geçip akciğer beyin gibi organlara ulaşması ve yaşamsal komplikasyonlara yol açması). Özellikle popo büyütme amacıyla yapılan yüksek hacimli yağ enjeksiyonlarında görülme riski fazladır.

Yağ Dolgusu Kalıcı Mı?

Uygulanan yağ hücrelerinin bir kısmı yeterli oksijen ve besin desteğini alamadığı için erirken bir kısmı çevresine adapte olur ve yaşamasına devam eder. Enjekte edilen yağ dokusunun kalıcılık oranının %40-70 arasında değiştiği bildirilmiştir. Yağ dolgusu işleminde enjekte edilen yağ hücrelerinin yaşayabilmesi için kan dolaşımına ihtiyaçları vardır.

Bu nedenle, kan dolaşımı yüksek alanlarda az miktarlarda uygulanan yağ hücrelerinin yaşar kalma oranı daha fazladır. Bir alana çok miktarda yağ dolgusu yapmak oransal olarak artış yapmaz. Tek seferde çok miktarda uygulama yerine 6 ay ara ile aynı miktarı ikiye bölerek yapmak o bölgede yaşayan yağ hücre sayısını daha fazla artıracaktır.

Diğer taraftan, elmacık kemikleri gibi hareketsiz alanlarda daha kalıcı olurken, dudak gibi hareketli alanlarda erime oranı daha yüksek olur.

Enjekte edildiği alanda ilk 1-6 ay boyunca erimeyip yaşayan hücreler ömür boyu kalıcı hale gelir.

Yağ Enjeksiyonu Tekrarlanabilir mi?

İlk işlemden en az 6 ay sonra tekrar yağ dolgusu yapılabilir. Hatta, ilk yağ enjeksiyonu bölgede kan dolaşımını olumlu yönde etkilediği için ikinci yağ dolgusu işleminde yaşayan hücre sayısı oranında artış beklenir.

Yağ Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Yağ dolgusu işlemini takip eden ilk 6 ay sonunda kalan yağ hücreleri tamamen kalıcı hale gelir.

Yağ Dolgusu Saklanıp İleri de Tekrar Yapılabilir mi?

Dondurarak yağ hücrelerini saklayıp ileride uygulama yapan çalışmalar vardır ancak yeniden ısıtılıp kullanılan bu hücrelerin yaşar kalma oranları tartışmalıdır. Ben kendi pratiğimde yağ hücrelerini saklamıyorum.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yüzün alın, şakaklar, kaş arası, burun sırtı, elmacık kemikleri, burun – dudak çizgileri, ağız köşeleri, çene ucu ve köşeleri gibi bir çok alanı yağ enjeksiyonları ile şekillendirmek, hacim kazandırmak ve daha genç ve dinamik bir görünüm elde etmek mümkündür.

Yağ Enjeksiyonu Yağ Dolgus (Lipofilling) Fiyatları 2024

Fiyatlar uygulama yapılacak alana göre değişmektedir. Daha fazla bilgi almak için form doldurabilir, online randevu talep edebilir ya da iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yağ Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

Yağ dolgusu sonrasında işlemin kendisine ait ödeminin geçmesi yapılan miktara ve uygulama bölgesine göre 1-2 haftayı bulur. Dudaklarda bu süre biraz daha zaman alabilir. Uygulanan yağ dolgusun bir kısmı vücut tarafından emilir. Eriyen yağ miktarının %90’ı ameliyatı takip eden ilk bir ay içerisinde erir. Bu nedenle, yağ dolgusu sonrasında estetik sonucu değerlendirmek için en az bir ay beklenmelidir.

Yağ Dolgusu Tekrar Yapılabilir Mi?

Gerekli olduğu durumlarda tekrar yağ dolgusu yapılmasında bir sakınca yoktur.

Kaynakça

 1. Principles and applications of fat grafting in Plastic Surgery. 

Sık Sorulan Sorular

Meme Büyütme Ameliyatında Aynı Anda Hem Lipofilling Hemde Silikon Yapılabilir Mi?

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında özellikle kas üstü yerleştirilen silikon implantların kenarlarındaki belirgin görüntünün hafifletilmesi ve göğüs kafesi bölgesine daha yumuşak bir geçiş sağlamak amacıyla aynı seansta lipofilling uygulaması yapılabilir.

Meme derisi, deri altı yağ dokusu ve meme dokusunun çok ince olduğu olgularda yine silikon implantla birlikte ciltaltı plana kişilerin kendi vücutlarından alınan yağ dokusunun enjeksiyonu yani lipofilling yapılabilmektedir.

Lipofillingde Herhangi Bir Ameliyat İzi Kalır Mı?

Yağ dokusunun alındığı bölgede 2-3 mm’ lik bir cilt kesisine bağlı iz kalabilir ancak genellikle 1 yıl sonra dikkat çekmeyecek hale gelir. Lipofilling uygulama bölgesinde ise çok ince özel kanüller kullanıldığı için herhangi bir iz kalmaz.

Lipofillingin Herhangi Bir Riski ya da Yan Etkisi Var Mıdır?

Enfeksiyon, kanama, morarma, asimetri ve kontur farklılıkları, yağ hücrelerinin beklenenden fazla erimesi gözlenebilir. Özellikle uygun teknik kullanılmadan ve aşırı miktarda yapılan yağ enjeksiyonlarında (popo büyütme ameliyatında olabileceği gibi) yağ hücrelerinin damar içerisine kaçması ve buradan akciğerler veya beyin gibi organlara giderek yaşamsal komplikasyonlara yol açma riski vardır.

Yağ Dokusu Alınan Bölgede Sarkma Olur Mu?

Alınan yağ dokusunun hacmi çok büyük miktarlarda olmadığı için belirgin bir sarkma gözlenmez.

Lipofilling En Çok Hangi Bölgelere Yapılır?

Yağ dolgusu uygulaması en çok elmacık kemikleri yöresi olmak üzere yüz bölgesinde uygulanmaktadır. Ayrıca meme ve kalça bölgelerine hacim kazandırmak amacıyla da yapılmaktadır.

Lipofilling İçin Yağ Nereden Alınır?

Göbek çevresi ve basen bölgeleri en sık tercih edilen alanlardır.

Lipofilling Kimlere Yapılmalıdır?

Yapısal nedenlerle veya zaman içerisinde ciltaltı yağ dokusunun yetersizliğine bağlı yüz bölgesinde çökmelerin belirgin olduğu kişilerin söz konusu bölgelerine hacim kazandırmak ve daha genç ve dinamik bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır.

Lipofilling İşleminde Hangi Anestezi Yöntemi Kullanılır?

Uygulama alanının genişliğine göre; bir bölgeye yapılan küçük hacimli uygulamalarda damardan sakinleştirici ve lokal anestezi altında, daha geniş ve birden fazla alanın tedavisinde ise genel anestezi altında yapılır.

İşlem Gören Bölgede Morarma ya da Ödem Oluşur Mu?

Uygulanan alanın özelliğine ve yağ enjeksiyonunun miktarına göre bir miktar ödem ve morarma olabilir. Tedavi edilen bölgenin kalp seviyesinin üzerinde tutulması, soğuk uygulama ve bandaj veya bant uygulaması yapılarak bu durum kontrol edilir. Özellikle yeşil çay gibi kan sulandırıcı besin tüketen kişilerde daha fazla gözlenir. Yüz uygulamalarında yarı oturur pozisyonda yatmak bu tür sorunları büyük oranda azaltır.

Lipofilling İşlemine Nasıl Karar Verilir?

Plastik cerrahi uzmanı ile yapılan görüşmede karar verilir. Çoğu zaman yüz germe, göz kapağı estetiği, burun estetiği gibi estetik ameliyatlarla kombine edilir ve daha başarılı estetik sonuçlar alınmasında anahtar rol oynar.

Kilo Verince Lipofilling Etkisi Kaybolur Mu?

Sınırlı kilo değişimlerinden etkilenmez ancak 20-30 kg gibi büyük değişikliklerde yağ enjeksiyonu yapılan alanlar da bir miktar etkilenir.

Başkasının Yağı İle Lipofilling Yapılabilir Mi?

Doku uyuşmazlığı sorunu nedeniyle bir kimsenin yağ dokusu başka bir kimsede kullanılamaz.

İlgili Makaleler

61 Yorum

 1. Merhaba karından alınan yaglar meniskus yirtigi ve gonartoz tedavisinde ameliyat olmadan etkili olabiliyormu bilgi için teşekkürler..

  1. Nuray Hanım Merhaba, etik ve yasal nedenlerden kaynaklı uzaktan aktif tedavi önerisi ve yorumda bulunmuyorum, saygılarımla

  1. Serap Hanım Merhaba, e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirme yapılmıştır, kontrolünü sağlayabilirsiniz, saygılarımla

 2. Merhaba yüzümde göz altlarımda çökme be morarma dudak çevremde çöküntü mevcut yanaklarımda sarkık tahmini fiyat nedir ?

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

  1. Yasemin Hanım Merhaba, detaylı bilgilendirme adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir sizinle. Saygılarımla

  1. Asuhan Hanım merhaba, WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirseniz eğer çok daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz. 05358752020 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba yüzüme yag dolgusu yapdirmak istiyorum onun fiyatini bilmek isterdim teshekkür ederim

  1. Merhabalar fiyat bilgisi alabilmek adına WhatsApp’dan bizimle iletişime geçebilir misiniz ? 05358752020 ‘den ulaşabilirsiniz, saygılarımla

  1. Merhaba, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirseniz eğer size daha sağlıklı bir tedavi yorumu yapabiliriz. İyi günler.

  1. Merhaba,
   Yüzünüzün direkt karşıdan ve her iki yan profilden fotoğrafını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 4. yüze yağ enjeksiyonu fiyatı ne kadardır. sadece ağız kenarında yanak çizgileri ve kaş arası için

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 5. Merhaba. Ekmacık kemiklerimin bulunduğu bölgeye yağ enjeksiyonu yaptırmak istiyorum. Ücret bilgisi alabilir miyim ?

  1. Merhaba,
   Yüzünüzün direkt karşıdan ve her iki yan profilden fotoğrafını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 6. Merhaba meme opersayonundakş kendi yağ dolgusu dan olan teknik fiyatlar ortalama ne kadar acaba

 7. Yuze yag dolgu tam olarak iyilesme sureci nedir hangi hastanede ameliyati yapiyorsunuz. Yuzde sadece 1 noktadan mi enjeksiyon yapiliyor yolsa yuzun durumuna gore 5-10 noktadan yu z dolduruluyormu . Cunku ole duymustum. Ve ucret ne kadar acaba tesekkurler bilgi icin

   1. Merhaba, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirseniz eğer size daha sağlıklı bir tedavi yorumu yapabiliriz. İyi günler.

   1. Mail adresimi dogrulamam gerekiyordu. Şimdi doğruladım cevabınızı bekliyorum Hocam

 8. Merhaba

  Göz kenarları, yanak bölgesi ve de tüm yüz
  yağ dolgusu maliyetlerini öğrenebilirmiyim
  Ve bu dolgu kalıcı mıdır?
  Teşekkürler

 9. Merhaba hocam bnm goz ve alın cevremde kaz ayakları var yuzume komple fiyat verebilir isiniz dudak harıc tesekkur ederim

 10. Mrb hocam yüzümde sarkma var ve burun kenarındaki çizgilerin kaybolması için dolgu yaptirmak istiyorum fiyat alabilir miyim

 11. Merhaba hocam eşimin doğuştan alında çöküklük var yağ enfeksiyonu yaptırmak istiyoruz nasıl bilgi alabilirim

 12. iyi günler yağ dolgusu yaptırmak istiyorum yüzüme ağız kenarı çizgilerine fiyatı nedir ortalama olarak

 13. Merhaba, göz alti morluklar icinde yag dolgusu yapiyor musunuz? Fiyati ogrenebilir miyim? Iyilesme sureci nedir?

 14. 46 yaşındayım, yüzüme lipofiling yaptırmak istiyorum, yağ alım sırasında anestezi yapılıyor mu ? Maliyet ortalama kaç lira?

 15. Merhaba ben gıdığımdan yağ alınıp bunun yüzümde gerekli olan yerlere ve üst dudağıma enjekte edilmesini istiyorum fiyat alabilirmiyim

 16. Lipofiling fiyatı ortalama ne kadar acaba ve genel anestezi Mevcut mu ayrıca göz altı için uygun 1 işlem mi

 17. Göz altı ve yanak altı kırışıklıkları için lipofiling yağ enjeksiyonu fiyatı ne kadar tutar acaba

 18. Selam tüm yüzüme yağ enjeksiyaonu düşünmekteyim. Bu işlemin bana yaklaşık fiyatı ne olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 19. Merhaba. Ben 67 yaşında .bütün yüze yapılan işlem ortalama bir fiyat verir misiniz. Aşağı yukarı bir fiyat alsam beni. Aşıp aşamadığı i anlarım. Bodrum dan gelicam selamlar.

 20. Meehaba,kafatasındaki şekil bozuklukları yağ enjeksiyonu ile duzeltilebilir mi? Yağ enjeksiyonu yapılan bölgeye istenilen şekli vermek mümkün müdür yoksa bu işlem sadece sorunlu bölgeye dolgu yapmaktan mı ibaret? Teşekkürler

 21. Merhaba,
  ben göğüs büyütme işlemi yaptırmak istiyorum maliyet hakkında bilgi alabilirimiyim.

 22. Merhaba,
  Yüzüme , yanak bölgesine yağ dolgusu yaptırmak istiyorum. Operasyon ne kadar sürüyor, yaklaşık maliyet, nedir öğrenebilirsem sevinirim.

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu