fbpx
Plastik Cerrahi

Yüz Germe Ameliyatı

Prof. Dr. Cengiz Açıkel tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen tam yüz germe ameliyatı, aynı zamanda yüz gerdirme veya face lifting olarak bilinir ve yanak ile gıdı bölgesindeki sarkmaları gidererek yüze daha genç ve taze bir görünüm kazandırmak için uygulanır.

Bu özel estetik operasyon, Prof. Dr. Açıkel’in uzmanlığı ve deneyimi altında, genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında, yüzün diğer bölgelerindeki yaşlanma belirtilerine yönelik ek estetik işlemler de mümkün kılınarak, hastaların ihtiyaçlarına özel çözümler sunulur.

Operasyon, yüzün elmacık kemikleri, yanaklar, çene kenarları ve boyun kısımlarındaki sarkma ve gevşeklikleri etkin bir şekilde giderir.

Her hasta için özelleştirilen bu yüz germe ameliyatı, Prof. Dr. Cengiz Açıkel’in elinde, standart bir işlemden çok daha fazlasını ifade eder. İstanbul’da gerçekleştirilen bu yüz gerdirme işlemi, gerekirse göz altı torbaları gibi diğer estetik girişimlerle kombine edilerek, bütüncül bir estetik uyum sağlar.

Tam Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Germe Ameliyatı

 • Ameliyathane koşullarında, genellikle genel anestezi altında yapılır ve 4-6 saat sürer.
 • Cilt kesisi, şakak bölgesinde saçlı deri içerisinden başlar, kulak önünde aşağı doğru iner, kulak memesinin altından kulak arkasına geçer ve saçlı deriye kadar uzanır.
 • Yanak ve boyun derisi kaldırılır, yüzün gevşemiş ve sarkmış olan ve SMAS olarak adlandırılan tabakası yana ve yukarıya doğru çekilerek dikişlerle olması gereken yerlere tespit edilir.
 • Gıdı bölgesine ek kesi ve germe işlemi gerekiyorsa yapılır.
 • Yüz derisinin fazla kısımları çıkartılır.
 • Biriken sıvıyı dışarıya almak için drenler konur.
 • Cilt kesileri dikişlerle kapatılır.
 • Göz kapağı estetiği, yağ dolgusu gibi kombine işlemler gerekiyorsa yapılır ve ameliyat sonlandırılır.

Yüzün Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler

Herkesin yüzü aynı zamanda ve aynı şekilde yaşlanmaz. Yaşlanmanın hızına ve derecesine etki eden birçok faktör söz konusudur. Bu faktörlerin bazıları kontrolümüz dışındadır ve yapacak bir şey yoktur, bazıları ise kontrol edilebilir ve yaşlanma belirtileri geciktirilebilir.

 • Yaşın ilerlemesi
 • Yer çekimi
 • Genetik ve yapısal faktörler. Her bireyin cilt yapısı, yumuşak dokuların esnekliği ve yaşlanmaya olan dayanıklılığı farklıdır.
 • Aşırı güneşe maruz kalma.
 • Sigara ve tütün ürünleri
 • Alkol ve madde kullanımı
 • Düzensiz ve stresli yaşam biçimi
 • Düzensiz uyku alışkanlığı
 • Yetersiz su tüketimi
 • Aşırı kilo alıp verme durumları
 • Uygun olmayan makyaj malzemeleri
 • Menapoz ve kemiklerdeki incelme
 • Altta yatan hastalıklar

 Yüzün Yaşlanma Belirtileri

 • Yüz derisi eski yumuşak ve parlak halini kaybeder, sertleşir ve matlaşır. Ciltte ince kırışıklıklar, lekeler, pürüzler oluşur.
 • Mimik bölgelerinde, alında, göz kenarlarında, dudaklarda ve ağız kenarlarındaki kırışıklıklar derinleşmeye başlar.
 • Alın genişler, kaşlar düşer; bakışlara yorgun ve üzgün bir görünüm verir.
 • Üst göz kapaklarında sarkma ve katlantılar oluşur.
 • Alt göz kapaklarında torbalanmalar ve kırışıklıklar gelişir.
 • Göz altlarında, elmacık kemiklerinde çukurlaşma ve silikleşme ortaya çıkar.
 • Yanaklar sarkar, çene ucunun her iki kenarından olan sarkmalar çene hattının genç görünümünü bozar.
 • Burun ucu aşağıya sarkar.
 • Dudaklar incelir ve sarkar. Üst dudak üst dişleri perde gibi kapatır, alt dişler görünür hale gelir.
 • Ağız köşeleri aşağıya doğru yer değiştirir ve üzgün bir ifadeye yol açar.
 • Alt çene ucu küçülür, her iki yanından sarkmalar belirginleşir.
 • Gıdı bölgesinde ve boyun derisinde gevşeklik, sarkma ve kırışıklıklar oluşur.
 • Yüz bölgesindeki gevşeme ve sarkmalara cilt altı yağ yastıkçıklarında ve kemik yapılarda hacim azalması da eşlik eder.

Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Yüzde oluşan yaşlanma belirtilerini gidermeye yönelik birçok cerrahi ve cerrahi olmayan yöntem söz konusudur.

Lazer, radyofrekans, kimyasal soyma, IPL, mikrodermabrazyon, PRP, Somon DNA, fibroblast ve vitamin mezoterapisi, iple yüz germe, hazır/geçici dolgu gibi ameliyatsız yöntemlerin yanı sıra, alın germe, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, yağ dolgusu, yüz germe, mini yüz germe, orta yüz germe, boyun germe gibi cerrahi girişimler tek tek veya diğer yöntemlerle kombine olarak kullanılır.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Ameliyat sürecinin sorunsuz atlatılması bağlamında, ameliyata hazırlık sürecinde ameliyat tarihinden en az 15 gün öncesinden itibaren bazı tedbirleri almaya başlamak gerekir.

Özellikle menapoz nedeniyle östrojen benzeri hormonal destek hapları kullanılıyorsa bacak damarlarında pıhtı oluşma riskini azaltmak adına ameliyattan 1 ay öncesinden bırakılmasında yarar vardır.

Kan sulandırıcı etkisi olan aspirin, yeşil çay, E vitamini gibi bazı ilaç veya besin destekleri alınıyorsa bunların tüketimine ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce ara verilmelidir. Ameliyat öncesinde alınacak önlemlerin detaylı listesini sitemizin ameliyat öncesi sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca, Covid-19 pandemisi nedeniyle ek önlemler alınması gereklidir. Bu konuda alınacak önlemleri ve doğru maske kullanımı konusunda pandemide estetik ameliyatı başlıklı sayfamızı ziyaret etmenizi ve dikkatle okumanızı öneriyorum.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat esnasında bacaklarınızda kan dolaşımını desteklemek amacıyla “intermittan pnömotik kompresyon aleti” uygulanır ve ameliyat sonrasında ayağa kalkıp yürümeye başlayana kadar bacaklarınıza aralıklı olarak masaj yapmaya devam edilir.

Ameliyattan 2 saat sonra sıvı ve yumuşak gıda alımına başlanır. Ameliyattan 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılır ve yürütülür. Ameliyat gecesi hastanede geçirilir. Hasta yarı oturur pozisyonda yatırılır. Ödem ve ağrı kontrolü adına yüze soğuk maske uygulaması yapılır.

Ameliyatı takip eden gün drenler çekilir ve bandaj uygulanır. Dikişler 5-7 günde alınır. Ödem ve morlukların geçmesi 2-4 haftayı bulur. Yüz germe ameliyatında kesi hatları saçlarla kolaylıkla gizlenir. Estetik ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında daha fazla bilgi için ameliyat sonrası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ameliyatı izleyen ilk haftalarda yüzdeki ödem simetrik olarak gerilemediği için bir miktar asimetri normaldir. Her şeyin yerli yerine oturması ek estetik işlemlerin yapılıp yapılmamasına, kişinin yara iyileşme özelliklerine, yatış pozisyonuna ve çevresel koşullara göre değişmekle birlikte ortalama 2-6 ayı bulabilmektedir.

Kesi izlerinin son halini alması ise ortalama 1 yılı bulmaktadır. Bu süreçte saç modeli ve kapatıcılar ile izleri gizlemek mümkündür.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Etkisi Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sonrası elde edilen estetik görüntü ömür boyu kalıcı değildir. Çevresel koşullara ve yıllara bağlı olarak zaman içerisinde yanaklarda bir miktar sarkma gelişebilir.

Özellikle fazla kilo alıp verme durumlarında yüz cildi tekrar gevşer. Ameliyatın etkisi 2-15 yıl sürmektedir. Cilt yapısına göre daha uzun sürmesi de mümkündür.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Tekrar Yaptırılabilir Mi?

Bu ameliyat şansınızı bir kez kullanabileceğiniz tek seferlik bir işlem değildir. Yıllar içerisinde eğer gerek duyulursa teknik açıdan tekrar ameliyat yapılmasında bir sakınca yoktur.

Yüz Germe Ameliyatı ile Ne Düzeltilmez?

Üst ve alt dudaklardaki ve ağız çevresindeki incelme, sarkma, kırışıklık gibi güneş hasarı ve yaşlanma belirtileri yüz germe ameliyatı ile düzeltilemez; kimyasal soyma, lazer, dolgu, dudak asma vb. ek estetik işlemler gerekir.  Alın ve kaşlardaki sarkmalar için de ek olarak kaş kaldırma alın germe gibi operasyonlara gerek vardır.

Yüz Germe Ameliyatı Hangi Yaşlarda Yapılır?

Ameliyata karar verilirken yaştan ziyade yüzdeki deformasyonun sarkmanın derecesi önemlidir. Yapısal nedenlerle ve fazla kilo alıp vermeler sonucu yanaklarda erken yaşlarda da sarkmalar oluşabilir ve derecesine göre mini yüz germe veya tam yüz germe operasyonu yapılabilir.

Bu konuda en doğru bilgiyi bir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanına muayene olarak öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda yüz germe ameliyatı yerine sadece yüze yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği gibi daha sınırlı estetik işlemlerle sorun giderilebilmektedir.

Yüz Germe Ameliyat Fiyatları 2024

Ameliyat fiyatları ek bir cerrahi işlem yapılıp yapılmayacağına, ameliyatın yapılacağı hastaneye ve ameliyatın zorluk derecesine göre değişebilmektedir. Sizin yüzünüz için gerekli estetik işlemleri ve güncel fiyat bilgisini almak için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

  1. Evidence – Based Medicine: Face Lift

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu