fbpx
Plastik Cerrahi

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı, meme dokusu veya göğüs kası altına silikon implant yerleştirilerek meme boyutunun büyütülmesi, dolgunluğunun artırılması ve şeklinin değiştirilmesi işlemidir​​.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve silikon implant, önceden belirlenen bir bölgeden yapılan kesiden göğüs dokusu altına yerleştirilir​​.

Ameliyat için uygun adaylar, 18 yaşını doldurmuş, fiziksel ve psikolojik sağlığı yerinde olan, göğüslerinde belirgin bir sorun bulunan (örneğin boyutunun küçük olması veya sarkmış olması) ve gerçekçi beklentilere sahip olan kişilerdir​​.

Ameliyat için uygun olmayan adaylar ise 18 yaşından küçük olanlar, ciddi sağlık sorunları olanlar, gebe veya emziren kadınlar ve aşırı alkol, sigara veya madde tüketenlerdir​​.

Silikon implantlar genellikle tıbbi silikon bir kılıf içine yerleştirilmiş silikon jel veya serum fizyolojik sıvı ile doldurulmuş yapılarındadır ve yuvarlak veya anatomik (damla) şekillerde olabilirler​​.

İmplantın büyüklüğü, kişinin göğüs taban çapı ve göğüs dokusunun esnekliğine göre belirlenir​​. İmplantlar, meme altı kıvrımı, meme ucu çevresi veya koltuk altı bölgesinden yapılan bir kesiden yerleştirilir​​ ve kas altı veya kas üstü plana konulabilir​​.

Ameliyat öncesinde, cerrahla detaylı bir görüşme yapılmalı, göğüs sağlığı tetkikleri yapılmalı ve kan sulandırıcı ilaçlar ve besin desteklerinin kullanımı kesilmelidir​​. Ameliyatsız göğüs büyütme yöntemi olarak kabul edilen sağlıklı ve güvenilir bir yöntem bulunmamaktadır​​.

Ameliyat süresi genellikle 1-3 saat arasında değişir​​. Ameliyat sonrası dikkatli bir takip gereklidir ve hastaların ağır kaldırma gibi göğüs kaslarını zorlayan aktivitelerden kaçınmaları önerilir​​. Ameliyat sonrası ilk üç gün göğüsler gergin ve şiş olur ve sonrasında ödem geriler

İçindekiler

Meme (Göğüs) Büyütme Ameliyatı Nedir?

Ameliyathane koşullarında meme dokusu veya göğüs kası altına Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı tarafından bir silikon implant (protez) yerleştirmek suretiyle meme boyutunun büyütülmesi, dolgunluğunun artırılması ve şeklinin değiştirilmesi işlemidir; halk arasında “göğüs büyütme” veya “silikon ameliyatı” olarak da bilinir.

Cengiz Açıkel Fancybox

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılır. Daha önceden kararlaştırılan bölgeden bir cilt kesisi yapılarak göğüs dokusu altında silikon implantın konulacağı bir cep oluşturulur. Bu cepte çok titiz bir kanama kontrolü yapılır, farklı antibiyotik veya antiseptik içeren solüsyonlarla cep yıkanır.

Oluşturulan cebe hangi büyüklük ve şekildeki implantın uygun olduğu test protezleri konularak son kez kontrol edildikten sonra kullanılacak orijinal implantlar yerlerine konur.

Plastik cerrahın tercihine göre, implant etrafında birikecek olan kan ve doku sıvısının dışarıya alınabilmesi için, “dren” dediğimiz bir silikon borucuk cebe konur ve bir ucu dışarı çıkartılır. Ameliyatın başında yapılan kesi “gizli ve kendiliğinden eriyen” dikişlerle dikilir, bandaj uygulanır ve ameliyat sonlandırılır.

Silikon Protez İle Göğüs Büyütme Ameliyatı için Uygun Adayın Özellikleri

 • 18 yaşını doldurmuş, göğüs kafesi gelişimi tamamlanmış
 • Fiziksel ve psikolojik sağlığı yerinde
 • Göğüslerinde belirgin bir sorun var; örneğin boyutu küçük, asimetrik, içi boşalmış ve düzleşmiş veya sarkmış
 • Göğüs büyütme ameliyatından beklentileri gerçekçi
 • Operasyonun risklerini ve komplikasyonları hakkında da bilgisi var

Göğüs Büyütme Ameliyatı için Uygun Olmayan Adayın Özellikleri

 • 18 Yaşından küçük
 • Ciddi genel sağlık sorunları var (enfeksiyon, tedavi edilmemiş kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi)
 • Ciddi psikolojik sorunları var
 • Gebe veya bebek emziriyor
 • Tedavi edilmemiş meme kanseri var
 • Aşırı alkol, sigara veya madde tüketiyor
 • Ameliyattan beklentileri gerçekçi değil

Kadınlarda İdeal Meme Şekli ve Büyüklüğü Nedir?

Kadınlarda ideal göğüs veya en çok tercih edilen, estetik bulunan göğüs şekli ve büyüklüğü kültürlere, cinsiyete ve yaş gruplarına göre değişebilmektedir. İdeal göğüs büyüklüğü orta yaşlı kadınların çoğu tarafından C-beden olarak belirtilirken, erkeklerin en çok tercih ettiği beden ölçüsü D dir.

Göğüs şekli büyüklükten farklı bir kavramdır ve göğüs estetiğinde büyüklükle birlikte değerlendirilir. Yaklaşık 12 farklı göğüs şekli tanımlanmıştır. Bunlar arasında en estetik bulunanı göğüsün üst ve alt yarısının eşit oranda ve dolgun olduğu yuvarlak göğüs şeklidir.

Bir memeye yandan bakıldığında göğüs ucu mutlaka meme altı kıvrımının yukarısında kalmalı yani sarkık bir görünümde olmamalıdır. Göğüs uçları hafif yukarıya dönük olmalıdır. Göğüs ucunun yukarısında kalan kısmın konturu ne çok içbükey ne de çok dışbükey olmalıdır. Göğüs ucu ile meme altı kıvrım arasındaki göğüs alt kutup konturu ise hafif dış bükey olmalı ancak gergin olmalıdır.

Silikon İmplant (Protez) Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme amacıyla en sık kullanılan implantların yapısı tıbbi silikon bir kılıf içerisine yerleştirilmiş farklı kıvamlarda olabilen silikon jel ile doldurulmuş yapılardır. Bunların serum fizyolojik sıvı ile doldurulan tipleri de vardır ancak ülkemizde çok tercih edilmemektedir.  Silikon implantlar “yuvarlak” ve “anatomik (damla)” olmak üzere iki şekilde olurlar.

Yuvarlak implantların yatay ve dikey çapları eşit olduğunda vücutta dönme hareketi yapsalar dahi bir sorun oluşturmaz. Yuvarlak protezlerde silikon hacmi her yerde eşit dağılmıştır, bu tip protezler göğüsün üst kısmını doldurmada daha başarılıdır.

Diğer taraftan özellikle sıfır beden göğüslerde şekli vermek için kullanılan anatomik tip implantların dikey ve yatay çapları farklıdır. Vücut içerisinde dönme hareketi olmasın diye üzerleri özellikle pürtüklü yapılmıştır. Yuvarlık şekilli implantlar ise düz yüzeyli veya pürtüklü yüzeyli olabilir.

Son yıllarda silikon implant çevresinde büyük hücreli anaplastik lenfoma gelişebildiği ve pürtüklü yüzey implantların çevresinde daha sık izlendiği konusunda bazı çalışmalar gündeme gelmiştir.

Bu konuda kesin bir yargıya varacak kadar yeterli veri olmamakla birlikte anatomik implant gibi yüzeyi pürtüklü olan implantların kullanımında bir azalma eğilimi ortaya çıkmıştır. Halen pürtüklü yüzey implantların kullanımında resmi bir kısıtlama yoktur.

Benim İmplant Tercihim

Her ne kadar pürtüklü yüzey implantların da daha az kapsül kontraktürü gelişimi veya daha az yer değiştirme riski gibi bazı avantajları olsa da, ben de kendi pratiğimde daha yumuşak kıvamlı düz yüzeyli yuvarlak implantları kas altı plana koymak suretiyle daha çok kullanmaktayım.

Kullanılacak olan implantın şekline ve yüzey özelliğine karar verildikten sonra, farklı taban çapları ve yükseklikleri içeren bir katalogdan kullanılması muhtemel olan implantlar seçilir. Hangi büyüklükte implantın kullanılacağının son kararı ameliyat esnasında oluşturulan cebe önce test protezleri yerleştirilerek en ideal implant şekil ve büyüklüğü belirlendikten sonra verilir.

Ameliyatta Kullanılacak Olan Silikon İmplant Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?

Öncelikle bilinmelidir ki her kişiye istediği büyüklükte implant kullanılması mümkün değildir. Kullanılacak implantın büyüklüğünü belirleyen en temel ölçü kişinin göğüs taban çapıdır ve bu ölçü kişiden kişiye değişmektedir.

İmplant büyüklüğünü belirleyen diğer önemli bir faktör ise göğüs dokusunun ve derisinin esnekliğidir; göğüs altına yerleştirilen hacme göğüs dokuları yeterince esneyerek izin vermelidir.

Çok sıkı derili sıfır beden bir göğüse ilk seferde büyük bir implant konulması mümkün değildir. Diğer taraftan, kas altına yerleştirilecek implantlar kas üstü implantlara daha göre daha küçük taban çapı ve hacimli olmak durumundadırlar.

Mevcut olan göğüs dokusunun hacmi de göz önüne alınması gereken başka bir faktördür. Kısacası, kullanılacak implantın büyüklüğünü sınırlayan bazı anatomik kriterler vardır ve bu kriterleri zorlayarak optimal büyüklükten daha büyük bir implant koymaya kalkışmak ki sık karşılaştığım bir durumdur, ameliyat sonrasında farklı deformasyonlar ve yakınmalara yol açmakta ve ikinci bir ameliyatla daha küçük bir implantla değiştirme gereği ortaya çıkmaktadır.

Medyada gördüğümüz ve çok büyük bedenlerdeki göğüsler bir ameliyatla o hale gelmemiştir. Uygun ölçülerde konulan ilk silikon implant etkisi ile üzerindeki göğüs dokusu ve derisi zamanla gevşer ve gebe bir kadının karnı gibi yeni durumuna uyum sağlar.

Bu aşamadan sonra, istenirse aynı taban ölçülerinde ancak projeksiyonu daha fazla olan daha büyük hacimli bir silikon implant ile eski implant değiştirilebilir. Bu şekilde aşamalı olarak birkaç ameliyatta daha büyük göğüs boyutlarına ulaşmak mümkündür. Ancak, implant hacmi büyüdükçe ağırlığının artacağını ve zamanla göğüslerde daha hızlı ve fazla sarkmaya yol açacağını da unutmamak gerekir.

Memeye Silikon İmplant Nereden Kesi Yapılarak Konur? Hangi Kesi Daha İyidir?

Aşağıdaki bölgelerden birinden yapılan 3-4 cm’ lik bir kesi kullanılarak göğüs altına ulaşılır;

 • Meme altı kıvrımı (göğüs alt yarısının göğüs kafesi ile birleştiği hat)
 • Meme ucu çevresindeki kahverengi bölgenin alt yarısı
 • Koltuk altı bölgesi

Her kesinin kendine has avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Vakaların durumu ve cerrahların kişisel tercihleri seçimde rol oynamaktadır.

Ben kişisel olarak ameliyatlarımın çoğunda meme altı kıvrımı üzerindeki kesiyi kullanıyorum çünkü bu kesi ile, göğüs ucu çevresindeki keside olduğu gibi, meme dokusuna ve süt kanallarına temas etme durumu yoktur ve implant için hazırlayacağım cebi bu kesiden çok daha rahat ve kontrollü hazırlayabiliyorum.

Koltuk altı kesisi ile implantın yerleştirileceği alanı tam olarak hazırlamak zordur, implantın yukarıya ve dışa doğru yer değiştirmeye meyli vardır. Ayrıca koltuk altı bölgesi başkaları tarafından günlük hayatta görülme ihtimali olan bir bölgedir (mayo, kısa kollu kıyafet vb.) ve kesi izi güzel iyileşmez ise gizlemesi daha zor olacaktır.

Meme BüyütmeSilikon İmplant Kas Altına mı Yoksa Kas Üstüne mi Konmalı?

Göğüs dokusunun altında göğüs kası ve onun altında da kaburgalar vardır. Silikon implant kas üstü-meme altı plana veya kas-altı (dual plan) plana konulabilir.

Kas üstü plana daha geniş tabanlı implantlar daha kısa sürede konulabilir ancak implantın üzerini örten göğüs dokusu yeterince kalın değilse ki çoğu hastada böyledir, implant etrafında belirgin bir sınır oluşur, meme-göğüs kafesi geçişi doğal olmaz ve göğüse yapay bir görünüm verir.

Kas altı yerleştirilen implantların üzerini kas dokusu ve göğüs dokusu birlikte kaplayacağı için dışarıdan bakıldığında daha doğal bir görünüm elde edilir.

Ayrıca kas altı yerleştirilen implantlarda kapsül kontraktürü görülme ihtimali daha düşüktür.  Pratikte en sık tercih ettiğim yöntem “dual plan veya çift plan” denilen kas altı uygulama tekniğidir.

Bu yöntemde meme başı seviyesinin yukarısında kalan implant kısmı kas altındadır, meme başı seviyesinin aşağısında kalan kısım ise meme altı plandadır.

Meme BüyütmeSilikon İmplant ile Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde ameliyatı yapacak olan Estetik Plastik Cerrah ile hasta yüz yüze görüşmeli ve tüm süreç ayrıntıları ile konuşulmalıdır, bu görüşme aceleye getirilmemelidir. Bu görüşmede öncelikle kişinin göğüs büyütme operasyonu için uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilir.

Uygun adayların göğüs, göğüs kafesi ve beden ölçüleri alınır, boyun-göbek deliği arasında kalan gövde kısmının farklı açılardan fotoğrafları çekilir, göğüs kafesinin yapısı, memelerin şekli, asimetri olup olmadığı gibi birçok özellik cerrah tarafından değerlendirilir.

Daha sonra uygulanacak olan silikon implantın şekli, büyüklüğü, hangi kesiden konulacağı ve hangi plana (kas altı veya üstü) konulacağı gibi detaylar tartışılır ve karara bağlanır. Yöntemin olası risk ve komplikasyonları hakkında bilgilendirme yapılır. Hastanın tüm soruları yanıtlanır.

Ameliyat öncesi dönemde göğüslerin sağlık durumunu netleştirmek için bir genel cerrahi uzmanı tarafından rutin göğüs muayenesi yapılmalı, herhangi bir kitle veya patoloji olup olmadığı ultrason ve gerekli görülen diğer yöntemlerle tetkik edilmelidir. Çok genç yaşlarda ve tamamen normal görünen göğüslerde dahi bu tetkikler yapılmalıdır çünkü bu kişilerde dahi daha önce fark edilmemiş sorunlar tespit edilebilmektedir.

Hastanın ameliyata hazırlık amacıyla hangi konulara dikkat etmesi gerektiği, neleri tüketip neleri tüketmeyeceğinin detaylı bir şekilde açıklandığı bilgilendirme formu kendisine verilir ve tüm bu önerilere harfiyen uyması beklenir.

Özellikle kan sulandırıcı özelliği olan yeşil çay gibi çaylar, vitaminler, ilaçlar ve besin desteklerinin tüketimi ameliyattan en az 15 gün öncesinden mutlaka kesilmelidir.  Ameliyat öncesi anestezi doktoru ile görüşme ve gerekli tetkiklerin yapılmasını takiben, ameliyata engel herhangi bir sorun saptanmadığı taktirde, ameliyat aşamasına geçilir.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Yöntemi Var Mıdır?

Sağlıklı, güvenli ve uzun etkili bir göğüs büyütme yöntemi olduğunu düşünmüyorum. Silikon implant kullanımı göğüs büyütme işleminde altın standart olmaya devam etmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kullanılan cerrahi tekniğe ve cerrahın çalışma şekline bağlı olarak ameliyat süresi genellikle 1-3 saat arasında değişir.

En Çok Tercih Edilen Silikon Protez Türü Hangisidir?

Son literatür bilgileri ışığında ben kendi pratiğimde en sık yuvarlak ve düz yüzeyli silikon implantları kas altı planda kullanmaktayım. Ancak her vaka için tüm parametreleri değerlendirildikten sonra silikon protezin şekline ve yüzey özelliğine yani düz yüzeyli mi yoksa pürtüklü yüzeyli mi olacağına karar vermekteyim.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan 2 saat sonra ağızdan beslenmeye geçilir ve 4 saat sonra ayağa kalkıp yürümeye başlanır. Yatak yarı oturur pozisyondadır. Yakından takip ve tedavi yapılabilmesi bağlamında ameliyat gecesinin hastanede geçirilmesinde yarar vardır.

Bu süreçte kolları zorlayıcı hareketlerden, kolları yukarı doğru fazlaca kaldırmaktan, tuvalette aşırı ıkınmaktan ve fazla yürüyüşten kaçınmak gerekir. Drenlerden 24 saat içerisinde gelen sıvının rengine ve miktarına göre çekilmesine karar verilir, bu süre genellikle 2-3 günü bulur.

Fazla hareket eden ve kollarını kullanan hastalarda daha fazla sıvı gelişi olur ve drenler daha geç çekilir. Ameliyat sonrası dönemde özel sutyen korse kullanılır.

Hastaneden taburcu olurken mutlaka yapılan ameliyatın detaylarının açıklandığı ameliyat notu ve kullanılan silikon implant bilgilerini içeren firmaya ait implant kimlik belgesi talep edilmeli ve gerektiğinde kullanılmak üzere saklanmalıdır.

Ameliyattan 1 hafta sonra, kolları çok zorlamamak kaydıyla yavaş yavaş günlük hayata dönülebilir. Kolların yoğun kullanıldığı yüzme veya tenis gibi sporlara 6-8 hafta sonra başlanabilir.

Özellikle implantın kas altı konulmuş olduğu hastaların ağır kaldırma, barfiks çekme gibi göğüs kaslarını aşırı zorlayan sporlardan kaçınmaları önerilir çünkü kasların itici gücü ile silikon protez aşağıya ve dışa doğru yer değiştirebilir. İlk 2 ay saunaya girilmemeli, solaryum veya uzun süre aktif güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Ameliyattan sonraki ilk 3 gün göğüsler çok gergin ve şiş olur, 3. günden sonra yavaş yavaş ödem gerilemeye ve göğüsler yumuşamaya başlar.

İlk haftalarda gözlenen meme görüntüsü son estetik görüntü değildir. İlk haftalarda gergin, hareketsiz, göğüs uçlarının öne doğru çok çıkmış olduğu görüntü, 2. aydan itibaren değişmeye başlar; göğüsler yumuşar, daha hareketli hale gelir, göğüslerin dekolte kısımlarındaki ödem geriler, göğüs uçları biraz daha yukarıya döner, kısacası göğüs ameliyatı takip eden 1-6 ayda daha da doğallaşır ve gerçek görünümünü alır.

Bu süreçte göğüs uçlarının duyusunda değişmeler, elektrik çarpması, yanma gibi farklı ağrılar, adet dönemleri ile uyumlu şişlik vb. rahatsızlıklar gözlenmesi normaldir. Ameliyat izi için iz azaltıcı bazı kremler kullanılır, yara izinin son halini alması 2 yılı bulur.

Ameliyattan sonra periyodik kontroller önemlidir. Genellikle ameliyattan 1, 3, 6 ve 12 ay sonra kontroller yapılır. Bir yıldan sonra ise her yıl kontrol yapılmasında fayda vardır.

Özellikle hem göğüs dokusun hem implantın hem de implant çevresindeki kapsül dokusunun durumunu yakından takip etmek ve olası bir olumsuzluğu zamanında fark etmek için yıllık düzenli göğüs muayenesi ve ultrason ve MR gibi tetkiklerin yapılması gerekir.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Yatma Şekli Nasıl Olmalı?

Ameliyatı takip eden ilk 2 hafta sırtüstü ve yarı oturur pozisyonda yatmak silikon protezlerin yerlerinden kaymaması ve kanama gibi komplikasyonlardan kaçınmak adına önemlidir.

Yatarken de size verilen sutyen korse kullanımına devam edilmelidir. Uyurken farkında olmadan bir yanınıza dönmüş olabilirsiniz, kısa süreli dönüşler ciddi sorun oluşturmayabilir ancak her iki yanınıza kollarınızın altına yastık destekler koyarsanız hem bu istemsiz dönüşleri engellemiş hem de kollarınıza destek sağlamış olursunuz.

Ne Zaman Yan veya Sırtüstü Yatabilirim?

Silikon ameliyatından 2 hafta sonra size verilen sutyen korseyi kullanmak koşulu ile yan yatabilirsiniz. Yan yattığınızda göğüslerinizde bir ağrı bir rahatsızlık hissediyorsanız bu süreyi uzatmanızda yarar vardır.

Yüzüstü yatış pozisyonunda silikon protezlere doğrudan bir basınç geleceği için protezlerin yana ve aşağıya kayma riski vardır ve bu nedenle protez etrafında yara iyileşmesi belirli bir aşamaya gelene kadar  ki bana göre bu süre en az 3 aydır, yüzüstü yatılmamalıdır.

Yüzüstü yatmayı denediğinizde göğüslerinizde ağrı oluyorsa fazla zorlamamanızı ve başka pozisyonda yatmanızı öneririm.

Meme Büyütme Ameliyatı ile Elde Edilen Estetik Sonuç Kalıcı Mıdır?

Göğüs statik bir organ değildir, ameliyat sonrası elde edilen estetik görünüm ömür boyu kalıcı olmayacaktır. Göğüslerin şekli zaman içerisinde yaşlanma, yer çekimi, kilo alıp verme, gebelik gibi nedenlerle sürekli değişim gösterir.

Silikon implantların kendi ağırlığı da göz önüne alındığında zamanla göğüslerde sarkma gevşeme kaçınılmazdır. Bu süreç kişinin göğüs derisinin sıkılığına ve maruz kaldığı çevresel koşullara göre kimilerinde daha hızlı kimilerinde daha yavaş olacaktır.

Uzun dönemde silikon implantın sızıntı yapması veya patlaması, ters dönmesi, implant çevresinde aşırı kapsül oluşumu, kapsül veya meme dokusunda tümöral kitle gelişimi, memede sıvı toplanması, şekil bozukluğu gelişmesi gibi nedenlerle tekrar ameliyat gerekebilmektedir.

Meme Büyütme ile Birlikte Meme Dikleştirme de Yapılabilir Mi?

Küçük hacimli bir meme aynı zamanda sarkık ise yani meme ucları meme altı kıvrımı hizasında veya daha aşağısında ise silikon implant ile meme büyütme ameliyatında meme dikleştirme işlemi de aynı seansta yapılabilir. Bu durumda meme derisi üzerinde daha farklı bir kesi yapılır.

Kesinin boyutu ve konumu memedeki sarkmanın derecesine göre değişir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi meme dikleştirme sayfamızda bulabilirsniz.

Meme Büyütme Ameliyatının Risk ve Komplikasyonları

Her ameliyatta olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatının da risk ve komplikasyonları söz konusudur ve bu konuda ameliyat adayları yeterince bilgilenmelidir.

Ameliyat öncesi ve sonrası süreçte doktorunun önerilerini ciddiye alan ve uygulayan kişilerde bu tür komplikasyonların çoğunun önüne geçmek mümkündür.

 • Kanama: Ameliyat sonrası erken dönemde özellikle ilk 15 gün, silikon implantın yerleştirildiği cepte kan birikmesi (hematom) olabilir. Göğüste aniden şişmeye, büyümeye ve ağrı yapmaya başlar. Ameliyathane koşullarında implant çıkartılır, kanama kontrolü yapılır ve implant tekrar yerine konur. Bu tür komplikasyonlardan kaçınmak için kan sulandırıcı ilaç ve gıdalar ameliyattan en az 15 gün önce kesilmelidir. Ameliyat sonrası dönemde ise kan basıncını yükseltici ve göğüs kasını zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir.
 • Enfeksiyon: Ameliyat bölgesinde enfeksiyon gelişebilir; göğüslerde kızarıklık, ağrı, akıntı, yüksek ateş gibi belirtiler gözlenir. İmplant çıkartılır, ameliyat alanı temizlenir ve antibiyotiklerle enfeksiyon kontrol altına alınır. Aynı bölgeye birkaç ay sonra tekrar yeni bir implant yerleştirilebilir.
 • Kesi yerinde yara iyileşmesi sorunları: İmplantın yerleştirilmesi için deride yapılan kesi normal iyileşmeyebilir; kızarıklık, kabarma, sertlik, çevre deriden farklı renkte iyileşme gibi sorunlar görülebilir.
 • İmplant çevresinde aşırı kapsül dokusu gelişimi (kapsül kontraktürü): Normalde her silikon implantın çevresinde oluşan kapsül dediğimiz ince zar tabakası bazen normalden fazlaca kalınlaşır sertleşir ve implantı sıkıştırarak hem görsel şekil bozukluklarına hem de ağrılara neden olur. Söz konusu kapsülün ameliyatla temizlenmesi, implantın değiştirilmesi ve kas-üstü bir cepte ise yeni oluşturulan kas-altı cebe konulması gerekebilir.
 • Meme ucu ve derisinde his kaybı: Meme başında ve tüm göğüs derisinde özellikle ameliyattan sonraki ilk haftalar duyuda azalma veya tamamen kayıp gözlenebilir. Genellikle aylar içerisinde düzelen bu durum nadiren kalıcı olabilir.
 • Silikon implantın bütünlüğünün bozulması, patlaması: Zaman içerisinde silikon implantın dış kılıfında yırtılma ve açılmalar sonucu içerisindeki silikon jelin etrafa yayılması gözlenebilir. Göğüs şeklinde değişiklik, ağrı, alerjik reaksiyonlar, koltuk altlarında veya akciğerlerde lenf bezlerinde büyüme şeklinde ortaya çıkabileceği gibi tamamen rutin göğüs kontrollerinde de ultrason veya MR ile saptanabilir. İmplantın yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Birçok implant firması bu tür durumlar için yeni implantı ücretsiz olarak vermeyi garanti ederler. Bu nedenle ameliyat sonrası implant bilgilerini içeren belge muhafaza edilmeli ve bu gibi durumlarda kullanılmalıdır.
 • Seroma: Silikon implant etrafında travma, aşırı egzersiz veya tümöral kitle oluşumu nedeniyle aşırı sıvı birikimi ve göğüste şişme gelişebilir. Bazen istirahatle düzelebilen bu durum devam ediyorsa sıvının incelenmesine yönelik örnek alınması ve drenaj için ek cerrahi işlemler gerekebilir.
 • Silikon implant çevresinde gelişen “anaplastik büyük hücreli lenfoma”: Çok nadir de olsa, silikon implant çevresinde oluşan kapsül denilen kılıfın silikon implanta bakan yüzünde veya kapsül içerisinde lenf hücrelerinden kaynaklanan ve zamanında teşhis konulduğunda cerrahi olarak tamamen tedavi edilebilen bir tümör (Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma, BIA-ALCL) gelişebildiği tıp literatüründe bildirilmektedir. Bu tümör bir meme kanseri değildir. Dünyada yaklaşık 20 milyon silikon implant taşıyan hastaların 2019 yılına kadar 577’sinde bu tümöre rastlanmıştır. Tümör tespit edilen olgularda implantların büyük çoğunluğunun pürtüklü yüzey olduğu gözlenmiş ve bu nedenle Allergan firması bu tip silikon implantlarını (Biocell) piyasadan çekmiştir. Halen bu marka ve tip silikon implantı olan kişilerin doktorları ile iletişimde olmaları ve rutin kontrollerini aksatmadan yaptırmaları önerilmektedir.
 • Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma’nın en sık gözlenen belirtileri; göğüste yavaş yavaş gelişen bir büyüme, asimetri, ağrı, memede veya koltuk altında kitle oluşumu, göğüsün sertleşmesi, göğüs derisinde döküntü gelişmesi veya implant etrafında sıvı birikimi (seroma) oluşumudur. Bu belirtiler ameliyatın üzerinden en az bir yıl geçtikten sonra başlayabilmekte ve en sık ameliyattan 8-10 yıl sonra gözlenmektedir. Bu nedenle silikon ameliyatı olan kişiler her yıl düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı ve bahsedilen belirtileri fark ettiklerinde vakit geçirmeden doktorları ile iletişime geçmelidirler.
 • Tatmin edici olmayan estetik sonuç: Ameliyat sonrasında göğüslerin estetik görünümü büyüklük, şekil veya simetri açısından hastanın beklediği gibi olmayabilir, tekrar ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Çok seçilmiş uygun hastalarda kişinin kendi bedeninden alınan yağ dokusunun göğüs çevresine enjeksiyonu ile bir miktar büyütme yapılabilmektedir ancak halen göğüs büyütme işleminde altın standart silikon implant olmaya devam etmektedir.

Bazen silikon implant uygulamasına yardımcı olarak aynı seansta yağ enjeksiyonu da yapılabilmektedir.

Göğüs Büyütme Yöntemleri

Erişkin yaşa gelmiş kadınlarda hacim olarak küçük göğüslerin büyütülmesindeki altın standart silikon implant ile göğüs büyütme yöntemidir. Bazen silikon implant ile göğüs büyütme işlemi esnasında implantın dışarıdan daha doğal görünmesi amacıyla çevresine yağ dokusu enjeksiyonu yapılabilmektedir.

Çok seçilmiş nadir olgularda ise sadece yağ enjeksiyonu ile göğüs boyutlarında bir miktar artış elde etmek mümkündür. Diğer taraftan, sentetik bazı dolgu malzemeleri ile göğüs büyütme işlemi yapıldığı belirtilmektedir ancak allerjik reaksiyon riski olan, zamanla eriyen hyaluronik asit türevi dolguların büyük hacimlerde göğüslere enjekte edilmesini ben kişisel olarak doğru bulmamaktayım.

Hazır Dolgu Maddesi ile Meme Büyütme

Etken maddesi hyaluronik asit olan hazır/geçici dolgular ile sınırlı hacimde de olsa bir miktar göğüs büyütme işlemi yapılabilmektedir ancak yabancı bir madde olması ve etkisinin geçici olması nedeniyle ben tercih etmiyor ve uygulamıyorum.

Kullanılan Silikon İmplantların Ömrü Ne Kadardır Kaç Yıl Dayanır?

Silikon implantın ömrü üretici firmanın kullandığı teknolojiye göre değişebilmektedir. Pratik uygulamada silikon ameliyatı olan kişilere implantların değiştirilmesi veya çıkartılması için özel bir tarih verilmemektedir.

Kişinin göğüs estetiği veya genel sağlığı ile ilgili sorunları yoksa ve rutin kontrollerinde implantında herhangi bir sorun gözlenmediği taktirde implantlar yerinde tutulmaktadır.

Bazı silikon protez üretici firmalar implanttaki yapısal kusura bağlı protez değişimi gerektiğinde yenilerini ücretsiz vermeyi ömür boyu garanti etmektedirler. Hatta, bu işlem ameliyattan sonraki ilk 10 yıl içerisinde gerekli olursa hastane ücretini de ödemektedirler.

Silikon İmplant Gebeliğe ve Süt Vermeye Engel mi ve Süte Geçer mi?

Silikon implant göğüs dokusunun altına hatta göğüs kasının altına yerleştirildiği için süte herhangi bir silikon parçacığının geçmesi söz konusu değildir ve implant süt vermeye de engel değildir.

Sarkmış Göğüsler Bu Ameliyatla Düzeltilebilir mi?

Göğüs ucunun meme altı kıvrımı hizasından daha aşağıya sarkmadığı hafif olgular sadece göğüs büyütme ameliyatı ile düzeltilebilir ancak sarkmanın daha fazla olduğu olgularda mutlaka göğüs dikleştirme toparlama yani mastopeksi ameliyatı gerekir.

Sarkık olan göğüs hacim olarak da küçük ise, içi boşalmış ise, dikleştirme ve silikon implant ile göğüs büyütme işlemi aynı seansta ve birlikte yapılır. Eğer sarkmış olan göğüs hacmi normalse sadece dikleştirme ameliyatı yapılır.

Kişisel deneyimlerime göre başlangıçta hafif sarkmış göğüslerde ek izler oluşturmamak adına sadece göğüs büyütme işlemi yapılan hastalarda zaten gevşek olan meme derisi uygulanan silikon implantın da ağırlığı ile daha hızlı sarkma sürecine girmekte ve birkaç ay- birkaç yıl içerisinde gelişen sarkma nedeniyle tekrar göğüs dikleştirme ameliyatına gerek duyulmaktadır.

Bu nedenle, göğüslerinde az da olsa gevşeme ve sarkma olan hastalarımda göğüs büyütme ameliyatını sıklıkla göğüs dikleştirme işlemi ile kombine etmekte ve daha uzun vadeli ve daha estetik sonuçlar elde etmekteyim.

Silikon Ameliyatı Olduğum Anlaşılır mı Sonuç Doğal Olur mu?

Dışardan bakıldığında, silikon implant ile göğüs büyütme ameliyatı yapıldığı anlaşılmayacak kadar doğal sonuçlar elde etmek mümkündür.

Çok büyük hacimli implantlar zaten ince olan göğüs dokusunun hemen altına yerleştirilirse yapay bir görünüm olur, ancak beden ölçüleri ile uyumlu büyüklükte bir implant özellikle de kas altına yerleştirilmiş ise veya kas üstüne yerleştirilmiş ancak üzerini yeterince kapatacak ve kamufle edecek kadar göğüs dokusu mevcut ise doğal bir göğüs görünümü elde edilebilir.

Dokunulduğunda silikon protezinin anlaşılıp anlaşılmaması konusu da implantın yumuşaklığına, çevresinde belirgin bir kapsül oluşup oluşmadığına göre değişir; implantın dokunulduğunda anlaşılmayacağı yönünde bir garanti verilemez.

Düz yüzeyli ve daha yumuşak yuvarlak implantlar, kapsül kontraktürü yoksa,  dokunulduğunda pürtüklü yüzeyli implantlara göre daha doğal bir his vermektedir.

Hastanede herhangi bir nedenle akciğer filmi çekildiğinde veya göğüsleri de içerisine alan bilgisayarlı tomografi veya MR gibi tetkikler yapıldığında implantlar da filmlerde görülmektedir.

Ameliyat ile Büyültülen Göğüs İleride Sarkar mı?

Göğüs dokusunun ve derisinin sıkılığına, çevresel koşullara ve yaşam biçimine bağlı olarak erken veya geç dönemde göğüslerde bir miktar sarkma kaçınılmazdır. Silikon implantın kendi ağırlığı da bu sarkmada rol oynar; implant ne kadar büyükse o kadar ağırdır ve sarkma da o kadar daha fazla olacaktır.

Özellikle fazla kilo alıp vermelerde, gebelik ve süt verme dönemleri sonrasında göğüslerde sarma daha belirgin olabilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı olan kişiler yaşamlarının bir döneminde zaman içerisinde göğüslerinde sarkma olacağını ve tekrar bir toparlama dikleştirme ameliyatına gerek olabileceğini bilmelidirler.

Silikon Ameliyatı İçin en Uygun Mevsim veya Dönem Ne Zamandır?

Silikon ameliyatı her zaman yapılabilir ancak ameliyat sonrası özellikle ilk bir hatta iki ay yüzme, tenis oynama, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılması ve güneşten korunulması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle tatil planları yapılırken ameliyat tarihi ile bu tür aktiviteler arasına yeterli zamanı koymak gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Çok Acı Verir mi Çok Ağrılı Mıdır?

Göğüs büyütme ameliyatında hissedilen acı veya ağrının derecesi bazı faktörlere bağlıdır. Silikon implant ne kadar büyükse göğüs dokusu o kadar fazla gerilir ve ağrıya neden olabilir.

Kas altına konmuş implantlarda kol hareketleri de ağrıya neden olabilir. Ameliyat sonrası içeride birikecek sıvının dışarıya alınması için bir dren kullanılmamış ise bu sıvının oluşturduğu ek basınç da ağrıyı artırabilir. Tabi ki, hastaların ağrı eşikleri de farklıdır ve aynı şiddetteki bir ağrıyı farklı algılayıp farklı tepki verebilirler.

Ameliyatı takip eden ilk saatlerde ve ilk gece ağrının en fazla algılandığı dönemdir ve bunun için de ağrıyı azaltmaya yönelik bazı işlemler yapılır. Operasyon bitiminde ameliyat sahasına lokal anestetik madde enjeksiyonları yapılabilir ve ameliyat sonrasında güçlü ağrı kesiciler damar yoluyla verilerek hastanın ciddi bir ağrı duymasının önüne geçilir.

Ameliyatın ikinci gününden itibaren ağrı azalmaya başlar, çoğu zaman hastalar herhangi bir ağrı kesiciye gerek duymazlar. Eğer şiddetli ağrı duyuluyorsa kanama vb. bir komplikasyon habercisi olabilir ve doktora haber verilmelidir. Hastalarımı ameliyatının ertesi günü taburcu ederken ağrı kesici olarak sadece parasetamol tablet reçete etmekteyim ve yeterli olmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Kilo Nasıl Olmalı?

Göğüslerin büyüklüğü ve şekli kilo alıp vermelerden etkilenir. Bu nedenle normal kiloda iken ameliyat olmakta fayda vardır. Kullanılacak implantın şekli ve büyüklüğünü normal kiloya göre ayarlamak daha iyidir. Normalin üzerinde bir kiloda ameliyat olduktan sonra kilo verilmesi göğüs şeklinde ve hacminde değişikliğe neden olabilir.

Estetik Sonrası Göğüsleri Korumak İçin ne Yapmalı?

Ameliyat sonrası ilk 6-8 hafta doktorunuz tarafından verilen özel korseyi kullanarak göğüsleri mümkün olduğunca desteklemek, hareketlerden korumak gerekir. Sonraki dönemlerde de silikon implantın ağırlığı nedeniyle sarkma ihtimaline karşı sutyen kullanmak faydalı olacaktır.

Kas altına konulmuş implantların aşağıya doğru yer değiştirmesini önlemek için ağır kaldırma, barfiks gibi kolları zorlayıcı egzersizlerde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Göğüslerin doğrudan yoğun travmaya maruz kalmamasına da dikkat edilmelidir.

Meme Büyütme Sonrası Masaj Gerekli mi?

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası masaj tartışmalı bir konudur. Ben hastalarıma masaj önermiyorum çünkü masaj yapayım derken implant çevresinde sıvı toplanmasına veya kanamaya neden olunabilir. Ancak implant çevresinde oluşan kapsülde bir sertleşme sıkılaşma gözlenirse bu kapsülü yumuşatmak ve esnetmek amacıyla kontrollü şekilde masaj yapılabilir.

Silikon Ameliyatından Sonra Meme Uçlarında His Duyu Kaybı Olur Mu?

Göğüs uçlarının duyusunu alan sinirlerde, silikon implantın itmesine ve göğüs dokusun şişmesine bağlı olarak, geçici his kaybı görülebilir. Bu süre 1 yıla kadar uzayabilir. Çok nadiren duyu sinirlerinin anatomik olarak implantın yerleştirildiği bölgeden geçmesine bağlı olarak kalıcı his kaybı da olabilir.

Göğüs Estetiği Sonrası Sutyen Kullanmalı mıyım?

Ameliyat sonrası ilk 6-8 hafta kesi bölgelerine basınç yapmayan sporcu sutyeni şeklindeki özel sutyenler kullanılmalıdır. Bu süre sonunda sutyen kullanılmasa da olur ancak sutyen kullanımının göğüslerin tekrar sarkmasının önlenmesinde yardımcı rolü vardır.

Silikon Ameliyatı Sonrası Ne Zaman ve Nasıl Bir Sutyen Almalıyım?

Ameliyattan sonra size verilen özel sutyen korseyi en az 1,5 ay kullanmanızı öneriyorum. Göğüslerde oluşan ödem ve şişlikler 1,5-2 ayda geçer ve göğsün gerçek büyüklüğü ortaya çıkar.

İlk günler tam oturan sutyen korse, şişliklerin ve ödemin yavaş yavaş geçmesine bağlı olarak, haftalar içerisinde bol gelmeye başlarsa bir küçük bedene geçmek gerekebilir. 2 aylık sürenin sonunda bizzat deneyerek sutyen almanız doğru olur çünkü sutyen markalarının beden ölçüleri farklılıklar gösterebilmektedir.

Sütyen seçerken göğüsleri birbirlerine ve yukarıya doğru iten “push up” sutyenlerin uzun süreli kullanımından kaçınmak gerekir. Bu sutyenler sürekli kullanılırsa implantın yer değiştirmesine ve memenin şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Spora Başlarım?

Silikon ameliyatından ortalama 6-8 hafta sonra kolların da kullanıldığı sportif aktivitelere başlanabilir. Egzersiz esnasında göğüslerde bir ağrı hissedilirse zorlamamak gerekir. Kişiler arasında veya ameliyatın özelliğine göre bu süre değişebileceği için ameliyatı yapan estetik cerrahın görüşünü almak en doğrusudur.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Seks Yapabilirim?

Ameliyattan sonraki ilk 15 gün kanama riskinin hala devam ettiği bir dönemdir. Bu dönemde seks gibi kan basıncını artırıcı aktivitelerden kaçınmakta yarar vardır.

Ameliyattan Sonra Sigara İçebilir Miyim?

Sigara dokulara oksijen taşıyan kan damarlarında daralmaya ve dokuların beslenmesinde bozulmaya neden olur. Bu nedenle ameliyattan en az 1 ay önce bırakılmalı ve ameliyat sonrasında da yine en az 1 ay içilmemelidir.

Diğer taraftan ameliyat izlerinin estetik olarak güzel iyileşmesi 1-2 yılı bulur, sigara bu yara izi iyileşme sürecini de olumsuz etkiler. Bu nedenle, ameliyat sonrası sigara hiç içilmemesi daha doğru bir yaklaşımdır.

Silikon İmplantın Yırtıldığını Nasıl Anlarım?

Silikon implantın dış kılığı bir nedenle yırtılır ve bütünlüğü bozulursa içerisindeki silikon jel implantın çevresine sızmaya başlar. Buna bağlı memede hacim azalması, şekil bozukluğu, asimetri, ele gelen sertlik ve kitle, memede ağrı, koltukaltı lenf bezlerinde şişme gibi belirtiler olabileceği gibi hiçbir belirti gözlenmeyebilir ve rutin ultrason veya MR kontrollerinde fark edilebilir. Vakit geçirmeden yırtık implant yenisi ile değiştirilmelidir.

Bazı implant üreticisi firmalar çıkartılan implantları kendi laboratuvarlarında inceledikten sonra yeni implantları ücretsiz olarak vereceklerini garanti etmektedirler. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatında kullanılan implantın kimlik kartı hastane ve hasta tarafından saklanmalıdır.

Silikon İmplant Uçak Yolculuğu veya Dalış İçin Engel Mi?

Silikon implantların dış çeperinde silikon bir tabaka, içerisinde ise silikon jel veya sıvı bulunur. İmplantların içerisinde hava yoktur.  Bu nedenle implantlar basınç değişikliklerinden etkilenmez. Dalış yapıldığında vücut üzerinde oluşan basınç artışlarına ise implantlar dayanacak kapasitededir.

Silikon İmplantımı Çıkarttırabilir Miyim?

Herhangi bir nedenle göğüslerinizdeki silikon implantları tamamen çıkarttırmak isteyebilirsiniz ve bu mümkündür. Ancak, implant çıkartıldıktan sonra göğüslerinizin ameliyattan önceki gibi görünmeyeceğini bilmelisiniz.

İmplantın etkisi ve geçen zamanın doğal sonucu olarak kendi göğüs dokunuzda az veya çok gevşeme, sarkma ve bir miktar da göğüs kitlesinde azalma ve hatta göğüs kafesi kemiklerinde bir miktar çökme ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle implantların çıkartılması ameliyatında genellikle bir göğüs dikleştirme toparlama işlemi de gerekli olmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Alt ve Üst Yaş Sınırları Nedir?

Göğüs büyütme ameliyatı için göğüs kafesi ve meme dokusu gelişimi tamamlanmış olmalıdır ki bu süreç 18-22 yaşlarını bulur. Ameliyatın implant kullanımı açısından bir üst yaş sınırı yoktur, genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki kişiye yapılabilir.

Emzirme Bittikten Ne Kadar Sonra Ameliyat Olabilirim?

Bebeği sütten kestikten sonra süt bezlerinin süt üretimini bitirmesi ve gebelik öncesi hallerine dönmesi için beklenmelidir. Bu süre genellikle 3-6 ay sürmekle birlikte kişiden kişiye değişmektedir. Eğer göğüs büyütme ameliyatı ile birlikte göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılacak ise en az 6 ay beklenilmesinde yarar vardır.

Silikon İmplant ile Meme Büyütme Ameliyat Fiyatı – 2024

Silikon implant ile meme büyütme ameliyat fiyatı, ameliyatın yapılacağı hastanenin ücreti, kullanılacak olan silikon implantın ücreti ve doktor ücretinin toplamıdır ve değişiklik gösterir. Sizin için geçerli olan güncel ameliyat fiyatı bilgisi almak için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Göğüs Büyütme Ameliyat Fiyatının Değişiklik Göstermesinin Nedeni Nedir?

Döviz kurundaki değişimler dövizle ithal edilen silikon implant fiyatlarında artışa neden olmaktadır. Ayrıca, hastane ücretleri de her yıl başı enflasyon oranında artmaktadır.

Meme büyütme ameliyatının güncel fiyatı hakkında bilgi almak için form doldurarak veya WhatsApp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

 1. Breast Augmentation

Sık Sorulan Sorular

Doğumdan ne kadar süre sonra silikon taktırılabilir?

Doğum ve takip eden süt verme sürecinde hormonal değişiklikler nedeniyle memenin süt bezlerinde aktivite artışı, süt üretimi ve göğüs hacminde artış söz konusudur. Süt verme işlemi bittikten sonra süt bezlerinde süt üretiminin tamamen kesilmesi ve göğüslerin gerçek büyüklük ve şekline ulaşması için ortalama 6 ay beklenmelidir. Bu sürenin sonunda silikon implant ile göğüb büyütme ameliyatı yapılabileceği gibi çoğu zaman memelerde oluşan sarkmalar da aynı ameliyatta düzeltilebilir. Bu ameliyatın adı ise silikon implant ile meme büyütme ve meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı’ dır.

Göğüslerimi istediğim kadar büyütebilir miyim?

İlk kez yapılacak olan silikon ameliyatında uygulanacak olan implantın büyüklüğünü belirleyen ya da sınırlayan bazı faktörler söz konusudur. Bu faktörlerin başında memenizin taban çapı gelir. Memenizin taban çapından daha büyük taban çapında bir silikon implant uygulamaya kalkmak estetik açıdan son derece kötü sonuçlara yol açar; implant göğüslerin alt dış kadranından aşağıya ve yana doğru yer değiştirir. Uygulanacak olan silikon implantın büyüklüğünü belirleyen diğer bir faktör göğüs dokusu ve derisinin esnekliğidir. Derisi gevşek ve yumuşak dokulu bir memeye daha yüksek projeksiyonlu ve de daha büyük hacimli bir implant uygulanabilirken, göğüs dokusu ve derisi sıkı olan bir kişi de daha düşük hacimli bir implantın kullanılması gerekir.

Silikon implantın göğüs kasının altına mı yoksa üstüne mi yerleştirildiği diğer bir önemli faktördür. Genel olarak kas üstü planda taban çapı daha geniş implantlar kullanılabilirken kas altı planda taban çapı daha dar implantlar kullanılmak durumundadır. İlk meme büyütme ameliyatını takip eden ay ve yıllarda zamanla göğüs dokusu ve derisinde gevşeme ve yeni hacme uyum sağlama süreci yaşanır. İlk ameliyattan ortalama 1 yıl sonra istenirse mevcut implantlar çıkartılıp daha yüksek projeksiyonlu ve daha büyük hacimli silikon implantlar uygulanabilir. Medyada gözlemlenen çok büyük hacimli silikon implant uygulamaları bu şekilde birkaç kez ardışık olarak yapılan implant değişimleri sonucunda elde edilir.

Özellikle vurgulamak isterim ki silikon implantın hacmi dolayısıyla ağırlığı ne kadar artarsa takip eden yıllarda göğüslerdemi sarkma hızı da o kadar artacaktır ve zamanla tekrar meme dikleştirme ameliyatına gerek duyulacaktır. Diğer yandan, normal sınırları zorlayan büyük hacimli implant uygulamalarından sonra uzun dönemde kapsül kontraktürü ve şekil bozukluğu gibi komplikasyonların görülme sıklığı da artacaktır.

Meme büyütme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Göğüs büyütme ameliyatında silikon implantın uygulanması için yapılan cilt kesisine bağlı az veya çok bir iz kalır. Kesinin yerine göre bu iz meme altı kıvrımı üzerinde, meme başı çevresinde veya koltuk altında olabilir. Yapılan kesinin ne kadar güzel iyileşeceğini belirleyen en önemli faktör kişinin yara iyileşme özelliğidir. Bazı kişilerde bu kesiler çok güzel iyileşir ve neredeyse fark edilmez. Bazı kişilerin yapısal özellikleri nedeniyle kesi izleri daha kızarık, daha geniş ve daha kabarık olabilir ve daha geç iyileşebilir.

Nadiren de hipertrofik skar veya keloid dediğimiz kötü yara iyileşmesi görülebilir. Bu durumda kortizon enjeksiyonu, silikon jel veya silikon tabaka uygulamaları gibi ek tedaviler gerekebilir. Ameliyat sonrasında izlerin son halini alması 6 ay – 2 yıl arasında değişir. Bu süre boyunca sabırlı olunmalı ve doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde neler yapılmalı neler yapılmamalı?

 • Göğüs büyütme ameliyatından en az 15 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı etkisi olan ilaç, bitkisel preparatlar ve besin desteklerinin tüketimine son verilmeli tamamen doğal beslenmeye dikkat edilmelidir. Aksi halde ameliyat esnasında ve sonrasında istenmeyen kanamalarla karşılaşmak olasıdır. Aspirin içeren ilaçlar, yeşil çay gibi bitkisel ürünler, E vitamini veya balık yağı gibi besin desteklerini kanın pıhtılaşmasını azaltan ve kanama riskini artıran maddelere örnek olarak verebiliriz. Daha detaylı bir liste web sitemin “Ameliyat Öncesi” başlığı altında verilmiştir.
 • Ameliyattan en az 1 ay öncesinde özellikle östrojen içeren doğum kontrol hapı kullanımına ara verilmelidir çünkü kanda östrojen hormon yüksekliği bacaklarda pıhtı oluşturma riskini artırmaktadır.
 • Yine yoğun sigara içenler en az 1 ay öncesinden mümkünse sigarayı bırakmalı veya çok aza indirmelidir.
 • Anemisi olan kişiler öncelikle anemisini düzeltmelidir.
 • Silikon ameliyatı kişinin fiziksel ve ruhsal açıdan en iyi olduğu dönemde yapılmalıdır, ameliyat için fazla aceleci olmak ve gereksiz riskler almak doğru değildir. Ameliyat öncesi yapılan görüşmede tüm sorulara doğru yanıt verilmeli ve ameliyat olabilmek için doktordan bazı bilgiler gizlenmemelidir.
 • Ameliyat sonrasında ise yarı oturur pozisyonda yatılmalı ve kolların kullanımı en aza indirgenmelidir. Özellikle ilk günler mutlaka ameliyat olan kişiye yardımcı bir refakatçı olmasında yarar vardır.
 • Yeterince sıvı ve proteinden zengin besin tüketilmelidir. Günlük işlerden ve aşırı ıkınmalardan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyatı takip eden 15 gün boyunca, ameliyat öncesinde olduğu gibi, kan sulandırıcı gıdalar tüketilmemelidir.
 • Özetle, ameliyatı gerçekleştirecek doktor ile bu konular etraflıca konuşulmalı ve önerileri harfiyen uygulanmalıdır. Doktorun haberi olmadan farklı ilaç veya besin destekleri tüketilmemelidir. Estetik Ameliyatları Öncesinde Neler Yapılması Gerektiği İle İlgili: https://www.cengizacikel.com/estetik-ameliyat-oncesi/

Silikonlu memede ağrı nedenleri nedir?

Silikon ameliyatı sonrası ilk günler implantın göğüs dokusunu gerdirmesi sonucu bir miktar ağrı normaldir. Özellikle implantın göğüs kası altına yerleştirildiği olgularda kol hareketleri ile ağrı olur. Ameliyatta dren konulmayan olgularda da göğüs içerisinde biriken kan ve sıvı sızıntısına bağlı olarak ağrı daha fazla olabilir. Bu erken dönemde, eğer şiddetli bir ağrıya göğüs hacminde büyüme de eşlik ediyorsa, göğüs içerisine bir kanama ve kan toplanma habercisi olabilir, vakit geçirmeden doktor bilgilendirilmelidir. Ameliyattan aylar sonra göğüslerde bir ağrı oluyorsa geç dönem komplikasyonları veya bazı meme hastalıkları akla gelmelidir ve araştırılmalıdır.

Silikon implant çevresinde kapsül kontraktürü gelişmesi, implantta yırtılma, implant çevresinde lenfoma gelişimi, implant çevresinde sıvı birikimi olası nedenlerden bazılarıdır. Diğer taraftan kolları aşırı zorlayıcı tenis veya yüzme gibi sporlardan sonra veya göğüslere olan bir travmadan sonra da ağrı olabilir.

Hamile kalınca meme protezini çıkarttırmak gerekir mi?

Gebe kalmak silikon implantın çıkartılmasını gerektirmez. İmplantı olan anneler de süt verebilirler. Diğer yandan, hamilelik ve emzirme süreçlerinde göğüs derisinde ve dokusundaki değişimler nedeniyle bu süreçler bittiğinde göğüslerin görünümü gebelik öncesi ile aynı olmayabilir. Göğüslerde bir miktar sarkma ve deformasyon gözlenebilir. Bu nedenle, yakın dönemde gebelik planlayan kişilere silikon implant ile göğüs büyütme ameliyatını süt verme işlemi bittikten en az 6 ay sonrasına ertelemeleri tavsiye edilir.

Meme büyütme ameliyatında takılan meme protezlerinin değişmesi gerekir mi?

A.B.D’ de 2011 yılında İlaç ve Gıda Dairesi’ nin (FDA) yayımladığı bir raporda her yüz silikon implant taktıran hastanın 20 tanesinin 10 yıl içerisinde kapsül kontraktürü veya implant yırtılması gibi zorunlu bir nedenle implantlarının değiştirildiği rapor edilmiştir. Silikon implant ameliyatı olan kişiler yaşamlarının bir döneminde göğüslerindeki sarkma veya uzun dönem komplikasyonlar nedeniyle tekrar ameliyat olabileceğini bilmelidir. Diğer yandan, bu çalışma 10 yıllık sürede herkesin meme protezini değiştirmesi gerektiği anlamına gelmemektedir.

Fizik muayene, rutin doktor ve radyolojik kontroller ile implantların sorunsuz olduğu takip edildiği sürece implantların değiştirilmesine gerek yoktur. Günümüzde implant teknolojisi de gelişmektedir ve bazı üretici firmalar implantın silikon sızdırması veya yırtılması gibi üretimsel sorunlarına karşı yaşam boyu yenisi ile değiştirme garantisi vermektedir.

Göğüs büyütme ameliyatında takılan silikon protezler kanser yapar mı?

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda silikon implantların meme kanserine yol açtığını destekleyen verilere rastlanmamıştır. Ancak, silikon implant çevresinde oluşan kapsül dokusunda gelişen ve Meme İmplantı İlişkili Büyük Hücreli Anaplastik Lemfoma (BIA-ALCL, Breast Implant Associated – Anaplastic Large Cell Lymphoma) olarak adlandırılan bir lenfoma türü son yıllarda gündeme gelmiştir. Söz konusu hastalığın görülme sıklığı 30.000’de 1 civarındadır ve tüm ülkelerde toplam 800 civarında olgu bildirilmiştir. Bu lenfoma türü silikon implant çevresinde gelişir, erken tanı konması kolaydır ve büyük oranda tedavi edilebilmektedir.

Bu nedenle silikon implant ameliyatı olan hastalar meme ultrasonografisi ve MR ile yapılan rutin kontrollerini aksatmamalı ve özellikle memede şişlik, ağrı, kızarıklık, memede sertleşme, ele gelen kitle, göğüs derisinde döküntü ve asimetri gibi anormal belirtiler gözlemlediklerinde doktorları ile iletişime geçmelidirler. Bu hastalığın genellikle ameliyattan 8-10 yıl sonra gözlemlendiği belirtilmektedir.

Göğüs Büyütme Egzersizleri İşe Yarar Mı?

Göğüs kaslarını çalıştırmaya yönelik egzersizler ile göğüs kasları kalınlaştığında meme biraz daha öne çıkar ancak bu tür egzersizler memenin kendi hacmini büyütmez. Göğüsleri anlamlı derecede büyütecek bir egzersiz yoktur maalesef. Diğer taraftan, kilo alındığında göğüsler de bir miktar büyür.

Silikon meme protezi elle hissedilir mi?

Göğüslere dokunulduğunda silikon meme protezi bazı hastalarda hissedilmez iken bazı hastalarda hissedilebilir. Bu durumu belirleyen bir çok faktör söz konusudur. Bu faktörlerden bazıları;

1- Silikon implantın yumuşaklık durumu: Cohesive I denilen düz yüzeyli, içi silikon jel ile dolu ve yumuşak implantlar dokunulduğunda daha doğal bir his verir. Pürtüklü yüzeyli implantlar biraz daha serttir.

2- İmplantın hacmi: Meme derisini fazlaca gerdirecek kadar çok büyük hacimli implantlar daha kolay farkedilir.

3- Silikon protezler hemen meme dokusu altında konmuş ise hissedilme ihtimali artar çünkü protezin üzerine kapatan doku miktarı azdır. Aksine protezler göğüs kası altına konmuş ise hissedilme ihtimali daha düşüktür.

4- Hastanın kendi meme dokusu ne kadar fazla ise altına konan implantı o kadar iyi kamufle edecektir. Sıfır beden bir göğüste implantın hissedilme ihtimali daha fazladır. Diğer yandan zaten belirli bir hacimde göğüs dokusu olan ancak küçük bir implant ile bir miktar büyütme yapılan bir hastada hissedilme ihtimali daha düşüktür.

5-İmplant çevresinde kapsül kontraktürü gelişmiş ise göğüs normalden daha sert ve hareketsiz olacaktır ve dokunulduğunda doğal bir his vermeyecektir.

Özet olarak; silikon implant ile meme büyütme ameliyatı düşünüyorsanız implantların elle dokunulduğunda hissedilebileceğini bilmeli ve göze almalısınız. Ayrıca hatırlatmak isterim ki implantlar akciğer röntgeni gibi bazı radyolojik tetkiklerde de görünmektedir. Meme büyütme ameliyatı olduklarını eşlerinden gizleyen bazı hastaların zaman zaman güç durumlar yaşadıklarına tanık olduğumu da belirtmek isterim.

İlgili Makaleler

34 Yorum

  1. Damla Hanım Merhaba, hocamızın değerlendirebilmesi adına öncelikle görmesi ve yapılacak olan müdahaleye göre bilgi aktarımı yapılması gerekmektedir. Randevu alarak gelip muayene olabilir ya da 0535 875 2020 numaralı WhatsApp hattına fotoğraf gönderebilirseniz detaylıca bilgilendirme yapabiliriz. Saygılarımla

  1. Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 1. Merhabalar, göğüs büyütme için şehir dışından gelmeyi planlıyorum, süreç ve fiyat bilgisi alabilir miyim

  1. Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

  1. Merhaba,
   Boyunuzu, kilonuzu ve yüzünüz görünmeyecek şekilde göğüslerinizin (boyun – göbek deliği arasında kalan bölge) önden ve her iki yandan ve her iki çaprazdan çekilmiş fotoğraflarını;
   -cengizacikel@gmail.com e-posta adresime gönderebilir veya
   – 0535 875 20 20 nolu telefonun WhatsApp’ına mesaj atabilirseniz uygulanacak ameliyat yöntemi ve ücreti hakkında size daha doğru bilgi verme şansım olur.
   Saygılarımla

 2. Karın bölgesindeki yağları meme büyütme için kullanabiliyormusunuz ve fiyatı hakkında bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   İletişim formu ya da 0535 875 2020 numaralı WhatsApp hattı üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde fiyat dahil detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır tarafınıza.
   Saygılarımla

 3. iki cocuk emzirdim ve kilo kaybindan dolayi memelerim sarkti ve dolgunluguda gitti. ben size yurt disindan yaziyorum umarim yardimci olabilirsiniz.

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 4. Merhabalar. Ben 3 gün önce kas altı silikon taktirirarak meme buyutme ameliyati oldum. Sikayetlerim normal seyrindeydi ancak bugun sag meme yan tarafinda kan birikmesi oldu ve endiselendim. Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz bu ciddi bir soruna isaret midir?

 5. Sayın hocam 2017 temmuzda meme büyütme ve toparlama ameliyatı oldum dr İyi ve güvenilir olduğunu düşündüm bir kaç arkadaşımda kendisinde oldu ama ilk ameliyatım olduktan 1 gece sonra şişme oldu ve tekrar ameliyat olmak için 1 gün sonra tekrar cagrildim sonrasında protez düştü ve 1 buçuk ay beklemem söyledi ve ekimde 3 cu oldum ve şu an protez tekrar düşmeye başladı ve aynı dr artık gidemem tamamen güvenim sıfır yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 6. Merhaba hocam bir ricam olacaktı 2hafta oldu ğögsüme silikon takılalı.. Ameliyattan nezaman sonra ve nasıl sütyen tercihinizdir. Tesekkür saygılar…

 7. Merhabalar cengiz bey, ben goguslerimi belli ölçülerde büyütmek istiyorum suan 70 bedenim 80 beden istiyorum sayfanızı okudum benim soracağım sorular şu. Fiyatlarınız nelerdir ve ödeme plani nasil dir

  1. Merhaba, yorumunuz iletişim bilgilerinizle birlikte iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Diger tüm sorularınız için cengizacikel@gmail.com’a mail gönderebilirsiniz. İyi günler dileriz

 8. Hocam 2014. Mart ayında mentor marka silikon taktırdım 6 aya girdiğimde vücudumda Ürtiker başladı taki dün gittiğim doktora kadar bilmiyordum otoimmün hastalığına yakalandığımı söyledi. Kan değerlerim kötü o gün bugündür antihistaminik ilaçlar arada bir kortizonlu iğneler hayatım karardı. İşimi kaybettim hep yatıyorum halsizim yüzüm gözüm şişiyor. Bunlardan mı olduğunu nasıl anlarız ne yaptırmam gerekiyor ne gibi bir test tahlil. Çıkartsam şayet eskisi gibi olurmuyum sağlıklı yoksa artık bu hastalıkla yaşamak zorundamıyım. Ameliyat olmadan önce çok sağlıklı bir bayandım ameliyat oldum hayatım karardı ne olur bana yardım edin

  1. Neden sadece olumlu yorumlara cevap veriyorsunuz. Hayatı kararan silikonu düşenler var? Maksat sadece para almak mı?

 9. Cengiz beyde1 ay önce meme büyütme ameliyatı oldum. Yıllardır istediğim fakat bir türlü cesaret edemediğim bu operasyon için doktoruma muayeneye gitmem yeterli oldu. Uzun uzun anlattı ne yapacağını. Son derece güvenerek girdim ameliyata. Sonuçtan çok çok memnunum. Ameliyat sonrası sizinle sürekli iletişim halinde oluyor. Asla pişman olmasınız.

 10. Silikon taktırmak istiyorum 75 olan göğüslerim için uygun olursa 85 90 ölçülerine gelmek istiyorum. Fiyat bilgisi konusunda çok az bilgi sahbiyim. Ortalama fiyatlar konusunda bilgi aldıktan sonra uygun olursa yer zaman görüşmek isterim. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu