fbpx
Plastik Cerrahi

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği, yani tip rinoplasti (tipplasti), burun kemiklerine müdahale edilmeden, burun ucunun boyut, şekil ve orantılarını üç boyutlu olarak değiştiren bir işlemdir. Bu ameliyat, milimetrik değişikliklerle estetik ve fonksiyonel başarıyı hedefler. Ameliyat, burun-dudak açısını, burun ucu yüksekliğini ve genişliğini, burun ucu kıkırdaklarının büyüklüğünü ve şeklini, burun kanatları ve burun deliklerinin boyutunu ve şeklini değiştirmeyi içerir.

Burun ucu kaldırma ameliyatı, dar olan burun-dudak açısını genişleterek ideal açıya ulaştırmayı amaçlar ve genellikle sadece burun ucunu oluşturan kıkırdak ve yumuşak dokulara müdahale edilir. Ameliyat sonrasında, ödemlerin azalması ve burnun son görünümünü alması yaklaşık 6 ay ila 1 yıl sürebilir. Ameliyat fiyatları, burnun deformasyon derecesine ve yapılacak ek estetik işlemlere göre değişiklik gösterir​

Burun Ucu Estetiği – Tip rinoplasti – Tipplasti Nedir?

Burun ucu estetiği veya tip rinoplasti ( tipplasti) ameliyatı; burun kemiklerine herhangi bir müdahalede bulunmadan, burun ucunun ideal boyut, şekil ve orantıları yakalayacak şekilde üç boyutlu olarak değiştirilmesi işlemidir. Teknik açıdan son derece deneyim gerektiren bu ameliyatta milimetrik değişimler estetik ve fonksiyonel açıdan başarının anahtarıdır.

Burun ucu estetiği ameliyatında;

 • Burun-dudak açısı
 • Burun ucu yüksekliği
 • Burun ucu genişliği
 • Burun ucu kıkırdaklarının büyüklük ve şekilleri
 • Burun kanatlarının büyüklüğü ve şekli
 • Burun deliklerinin büyüklük ve şekli değiştirilebilmektedir.

İdeal Burun Ucu Ölçüleri Nasıldır?

Profil görüntülerde, burnun uç bölgesinin yüksekliği normalden uzun veya kısa olabilir ve burun ucu estetiği ameliyatı ile düzeltilmelidir. Yüksekliğin burun uzunluğuna oranı 0.67 civarındadır.

Uzun bir burnu kısaltmak için kıkırdak yapılarda kısaltma ve düzenlemeler yapılırken yüksekliğin düşmesine bağlı burun kanatlarında ve burun deliklerinde oluşan anormallikler de eş zamanlı olarak düzeltilmelidir. Burun kanatlarındaki yayvanlık burun kanatlarından ve burun deliklerinden doku çıkartılması yoluyla giderilmelidir.

Buruna yandan bakıldığında burun ucu burun sırtı ile aynı hizada (erkeklerde) veya bir iki mm önde (kadınlarda) olmalıdır.

Burun-üst dudak arasındaki açı erkeklerde 90 derece, kadınlarda biraz daha fazladır. Karşıdan bakıldığında burun ucu burun sırtının her iki yanında kaşlardan aşağıya doğru inen hayali estetik hatların arasında kalmalıdır. Normalden geniş ve yayvan bir burnu daraltmak, bu işlemi yaparken de burun kanatlarının yapısını ve solunum fonksiyonlarını bozmamak önemlidir.

Burun kanatları normalden geniş ve kalın olabildiği gibi normalden ince ve zayıf olabilmekte, burundan solunum esnasında oluşan negatif basınca direnç gösteremediği için burun deliklerini kapatabilmektedir. Burun kanatlarını estetik ve fonksiyonel açıdan şekillendirmek de başarılı sonuç için yaşamsaldır.

Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilebilmekte, normalden küçük veya büyük burun delikleri uygun cerrahi tekniklerle normal sınırlara getirilmektedir.

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

 • Burnun ağıza doğru uzandığı; üst dudak-burun açısının 90 dereceden az olduğu kişiler.
 • Burnun öne doğru normalden fazla çıktığı uzun burunlar veya tam tersine burun ucunun aşırı basık ve kısa olduğu kişiler.
 • Burun uç kısmının geniş olduğu kişiler.
 • Burun kanatlarının normalden dar veya geniş olduğu kişiler.
 • Burun deliklerinin geniş veya dar olduğu veya asimetrik olduğu kişiler.

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatının Diğer Burun Ameliyatlarından Farkı Nedir?

Burun ucu kaldırma ameliyatında dar olan burun-dudak açısı genişletilerek olması gereken açıya getirilir. Bu işlem burun ucu estetiği (tip plasti) ameliyatının bir parçasıdır. Klasik burun estetiği (rinoplasti) ameliyatında burun kemiklerine de müdahale edillirken burun ucu kaldırma ameliyatında sadece burun ucunu oluşturan kıkırdak ve yumuşak dokulara müdahale yapılır.

Bu ameliyatta burun kemiklerine dokunulmadığı için ameliyat daha kısa sürer, ameliyat sonrası oluşan ödem ve morluklar daha az olur ve toparlanma ve normal hayata dönme süresi daha kısa olur. Diğer yandan, burun ucu yanında burnun kemik yapılarında kemerli burun gibi ek estetik sorunlar varsa tip plasti ameliyatı burnun diğer kısımlarının estetik ameliyatı ile birlikte aynı seansta yapılır.

Burun kaldırılırken üst dudak-burun açısının normalden geniş olması, başka bir deyişle fazla kaldırılması son derece kötü bir görüntü verir. Burun deliklerinin karşıdan görüldüğü, kısa burunlar burnun  normalden fazla kaldırıldığı ameliyatlar nedeniyle ortaya çıkar ve düzeltilmesi zordur.

Erkek ve Kadın Hastalar Arasında Uygulama Farkı Var Mıdır?

Hem burun ile dudak arasındaki ideal açı hem de burun sırtı ile burun ucunun hizası erkeklerde ve kadınlarda farklıdır. Erkeklerde burnun fazla kaldırılması ise erkeğe feminen, kadınsı bir görünüm kazandırır ve yine hiç istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle yaklaşımlar da farklı olmalıdır.

Kadınlarda burun ucu daha kalkık ve dar olurken erkeklerde dudak burun açısı 90 derecede tutulur ve çok inceltilmez. Diğer taraftan kadınlarda burun ucu burun sırtına göre biraz daha önde olurken, erkeklerde burun sırtı ve burun ucu aynı hizada tutulur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi altında açık veya kapalı teknik kullanılarak yapılır. Burun kıkırdakları yeniden şekillendirilir, dudak burun açısı olması gereken açıya getirilir. Büyük burunlarda kıkırdaklar kısaltılır, basık burunlarda kıkırdak destekler ile bu sorun giderilir.

Burun kanatlarındaki fazlalıklar varsa giderilir. Burun delikleri geniş ise daraltılır. Burun içerisinde septum bölgesinde bir eğrilik varsa bu eğrilik de düzeltilir ve dışarıdan bakıldığında daha simetrik ve açık burun delikleri elde edilir. Burnun zamanla düşmemesi için bu bölgeye kıkırdak destekler konur.

Çoğu zaman aynı seansta burun sırtındaki kemere, burun kemiklerindeki fazlalığa ve genişliğe de müdahale edilir. Sadece burun ucu estetiği, bir başka deyişle Tip Rinoplasti ameliyatı yapılabildiği gibi çoğu zaman burnun diğer kısımlarına da müdahale edilir ki bu durumda ameliyatın adı rinoplasti yani estetik burun ameliyatı olur.

Tip Rinoplasti Ameliyatı Sonrası ve İyileşme

Ameliyattan 2 saat sonra ağızdan sıvı gıdalar alınmaya başlanır ve 4 saat sonra hasta kalkıp yürütülür. Yatakta yarı oturur pozisyonda yatılır. Böylelikle yüz bölgesine olan basınç en aza indirilir ve olası şişlik ve morluklar en aza indirilir. Aynı zamanda kan sızıntısı da azalmış olur. Burnun her iki yanına soğuk uygulama yapılır. Öne eğilme, ıkınma, aşırı konuşma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılır. Ameliyatı takip eden günler içerisinde ödemler azalmaya başlar. Ancak, ödem ve şişliklerin tamamen geçip burnun gerçek görünümünü alması 6 ay- 1 yılı bulur.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası gelişen ödem aylar içerisinde azalır ve 6 ay – 1 yıl arasında son halini alır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken diğer noktaları öğrenmek için: https://www.cengizacikel.com/ameliyat-sonrasi-nelere-dikkat-etmeli/

İstanbul Burun Ucu Estetiği Ameliyat Fiyatları 2024

Burnunuzdaki deformasyonun derecesine ve yapılacak ek estetik işlemlere göre tip rinoplasti – tipplasti ameliyatı fiyatları değişiklik göstermektedir. Sizin için uygun ameliyat yöntemini ve güncel ameliyat fiyatını öğrenmek için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

 1. Burun ucu estetiği ameliyatı

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Merhaba, WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçerseniz eğer yardımcı olabiliriz, saygılarımla

 1. Merhabalar burnumun kemerinde üstünde falan sorun yok sadece uç kısmı biraz yassı ve düşük ve beni rahatsız ediyor . Bunun ameliyatı nasıl olur ve fiyat acaba ortalama nekadar?

  1. Merhaba, bilgi verebilmemiz adına e-posta adresinizden iletişime geçilmiştir, kontrolünü sağlayabilirsiniz. Saygılarımla

  1. Gülçin Hanım Merhaba,

   Fiyat ile bilgi verebilmemiz açısından bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir misiniz ?
   Telefon : 0535 875 20 20

   Saygılarımla

 2. Merhaba hocam,burun kemiğimde herhangi bir sorun yok fakat burun ucu düşüklüğü oldugunu düşünüyorum, Lokal anestezi ile işlem yapılabiliyormu ve fiyat aralıgı öğrenebilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

  1. Merhaba,
   E-posta adresinize 24 saat içerisinde bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla

 3. Burnum önceden kırılmıştı ve hicbir tedavi olmadım bundan dolayı burun ucum baya düştü. Bu durum için fiyat bilgisi alabilirmiyim?

 4. Burun ucum biraz aşağıya doğru ilerde duzeltmek kaldırmak istiyorum fiyat ve ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi almak istiyorum saygılarımla

  1. İbrahim Bey Merhaba, mail yoluyla sizinle iletişime geçmeye çalıştık. Lütfen kontrol ediniz. Size ulaşmaması durumunda 05358752020 numaralı WhatsApp hattımızla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler.

 5. Burun ucum biraz aşağıya doğru ilerde duzeltmek kaldırmak istiyorum fiyat ve ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi almak istiyorum

 6. Merhaba,
  1,5 ay önce iple burun ucu kaldırma işlemini yaptırdım ama yeterince kaldırılmadı sanırım ki hala ucu aşağıda.
  Tekrar aynı doktora gittim ve işlemin bukadar kısa sürede gerçekleşmeyeceğini 2 ip kullandığını ve en az 6 ay geçmesi gerektiğini söyledi.
  Sizden ricam verilen bilgi doğrumu?
  Çok rica ediyorum tecrübelerinizle beni aydınlata bilir misimiz?

  1. Merhaba, bu konuyu kendi doktorunuzla görüşmeniz en sağlıklısı olur. Başka işlemler için yorum yapmam etik olmaz. İyi günler.

 7. Merhaba,burun ucu estetiği sonrası iyileşme evresi ne kadarlık süredir? Ve fiyat aralığı hakkında bilgi alabilir miyim..

 8. Merhaba
  Burun ucu kaldırma islemi hk.bilgi almak uzere dr.umuzla gorusmek istiyorum. Ayrica fiyat hususunda on bilgi rica ediyorum.
  Teşekkürler iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu